Recenze: LEGO Star Wars – ovládněte sílu stavebnice

Kdysi dávno v jedné vzdálené galaxii jednomu pánovi cinklo v hlavě - a tak se zrodila první barevná kostka. Za mnoho dalších let dosáhla jeho firma LEGO zaslouženého vůdčího postavení mezi výrobci hráček. Avšak to ještě nemohl tušit, že ještě později se v jedné počítačové hře pomocí jeho stavebnice postaví kousíček vesmíru Hvězdných válek.

Platforma: PC
Typ hry: akční arkáda
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: P3-1.0, 256MB RAM, 32MB grafická karta
Doporučená konfigurace: P4-2.4, 512MB RAM, 64MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon 2.6, 512 MB RAM, Radeon 9600
Výrobce: Amaze Entertainment
Vydavatel: Lucas Arts
Distributor v ČR: Cenega
Homepage:
http://www.legostarwarsthevideogame.com/

Hra staví na první trilogii proslulé ságy. Což znamená, že se na vašich obrazovkách promítnou všechny zlomové okamžiky třech prvních epizod, a dokonce se budete moci podrobněji seznámit s dějovými obraty nového filmu - a to ještě před jeho světovou premiérou. Celých 17 misí se bude otevírat postupně, ale po dokončení té první získáte přístup k libovolné epizodě, které jsou zase rozděleny na několik kapitol, a ty pro změnu na více menších lokací.

   

Aneb baseball na nový způsob, droidi jen zírají * V zápalu boje se často neušetří ani nevinný reportér * Copak tě mistr Yoda neučil, že proti silovému poli je tvůj klacek houby platný, kolego?

Dobrodružství začíná ve známém baru Dexter’s Dinner, kam zavítáte poměrně často. Zde si můžete doplnit počet bodů a také si tu budete moci zvolit místnosti, představující samotné kapitoly, které máte možnost dohrát v režimu kampaně. Též je tady možnost vyměnit těžce vydělané body za množství nejrůznějších bonusů včetně dekorativních ozdob, dopravních prostředků pro venkovní parkoviště, nové postavy a jiné schopnosti, které se můžou hodit - kupříkladu nesmrtelnost. Kterýkoli dohraný level si poté můžete znovu zahrát s jedním z nově přístupných borců včetně vámi zdolaných zastánců temné strany síly.

Nepotěšující může na druhou stranu být fakt, že některé bonusové předměty bývají rozházené po celé ploše lokace a nejcennější z nich jsou obvykle schované na těžce přístupných plošinách nebo za závaly kamenů. To znamená, že při prvním hraní určité mise nebudete moci sebrat všechny dostupné objekty prostě kvůli absenci potřebných schopností u vašich počátečních postav. Proto, pokud budete chtít prozkoumat všechna tajemství hry, musíte každou úroveň navštívit několikrát.

   

Samozřejmě, že to parta vandalů se svítícími obušky, jak už bývá zvykem, zase vyhraje * Říkejte mi Anakin * Jak vidno, mistrovi je z té námahy až zle, ale co by pro nás jen neudělal, že?

Star Wars alá Lost Vikings

Hlavní principy gameplaye připomínají jinou, mnoha zkušenějším hráčům známou hru, vyprávějící o dobrodružstvích třech vikingů. V ní každý uměl dělat něco speciálního pro ostatní, ale přitom závisel na schopnostech jejich. Celkově vám bude nabídnuto něco kolem třiceti hrdinů. Z nich například královna Amidala umí střílet a přitahovat se pomocí lana na vysoko položené plošiny, Jar Jar Binks je neozbrojen, ale umí skákat mnohem lépe než ostatní. Jediové nejenom blokují střely blasterů, ale mohou je obrátit proti útočníkům a, samozřejmě, síla jim pomáhá si poradit s mnohými neočekávanými situacemi. Roboti jsou zase odpovědní za práci s počítačovými panely a zástupci série R2 dokonce umějí pomocí letu překonat menší vzdálenosti.

Jak už asi čekáte, budete muset nespočetkrát skákat, často bojovat a řešit zapeklité situace. Doprovázet vás vždy bude společnost kamarádů a vy můžete kdykoli podle libosti změnit aktivní postavu. Společníci vám sice neporadí, jak projít ten nebo jiný úsek, zato vás ale kryjí během boje, nikdy se neztratí a vždy vás poslušně následují. Dokonce mají dostatečnou inteligenci na to, aby pochopili, že když se dveře otevírají současným stisknutím dvou tlačítek, mají se, mezitím, co se zabýváte tím prvním, postarat o druhé. Zajímavé je, že ve hře nelze prohrát - po smrti se zase objevíte na místě, kde jste zemřeli, pouze přijdete o část cenných bodů. Autoři ale hráče staví do takové situace, že pokud se budete snažit sbírat každou minci, nakonec se vám všechno v dobrém vrátí, a ti nejtrpělivější mají možnost otevřít takzvané superpřekvapení, požadující ten nejlepší možný výkon v každém dohraném levelu.

Hlavolamů je ve hře opravdu požehnaně. I když si s většinou bez potíží poradíte, občas narazíte na takové, kvůli kterým budete muset dlouho experimentovat, a dokonce se občas vrátíte zpět v naději, že jste omylem minuli nějakou místnost nebo odbočující chodbu. Ale zde zásadně platí, že lokace jsou rozmístěny tak, aby na sebe navazovaly a taková zpáteční cesta tím pádem většinou nemá smysl. Avšak každému to hned nedojde - a celá obtížnost hry spočívá právě v tom, že někdy prostě není jasné, že na první pohled slepá ulička je ve skutečnosti východem do další mise. Ještě složitější bylo v jednom okamžiku přijít na to, že pro další postup je třeba si stoupnout na určitou kostičku, jenž představovala past a měla se spolu s vámi propadnout dolů.

Celé tajemství všech misí spočívá v jednoduchém, postupném používání schopností jednotlivých postav, kdy se jeden z hrdinů dostává do těžce přístupného místa a poté otevírá cestu pro zbytek. Skoky na místě dovolují prozkoumat okolní zdi, případně objevit nějaký vypínač, který ovládá určitý mechanismus - například dveře nebo silové pole. I když se hra hraje sama, nespoléhejte na to, že byste ji zvládli za pár hodin.

   

Je až s podivem, na co všechno dokáže přijít potemnělá mysl zloduchova. Ale hromadně vyrábět taková ohavná železná kuřata? No no... * A žádné poznámky, prosím, jsem sice momentálně trochu překostkovaný, ale jinak jsem v širokém okolí zdaleka nejkrásnější * Celé útočné komando v čele s Yodou... Až z toho běhá mráz po zádech

Slušivé roucho Jediho

Trojrozměrné grafické zpracování ve vás zanechá jen ty nejlepší dojmy. Jistě s překvapením zjistíte, s jakou pílí autoři zpracovali okolní dekorace, které skutečně připomínají své filmové vzory. Nutno dodat, že počítačová verze se vydařila mnohem lépe než ta konzolová, a to díky použití vysokých rozlišení a využití možností dnešních videokaret. Je až s podivem, jak pečlivě vývojáři postavili ze stavebnicových kostek nejenom hrdiny, ale i veškerou techniku a množství dalších objektů. Postavy jsou skvěle animovány, obdařeny stíny a celkově se velmi podobají figurkám LEGO. Speciální efekty jsou též na úrovni: uvidíte zde barevné laserové paprsky, světelné meče v pohybu, výbuchy, rozlétávání soupeřových kostiček do širokého okolí a nezapomnělo se ani na potěšující drobnosti, jako je značný počet zničitelných objektů (máte možnost ořezat balkónové zábradlí nebo rozbít okno stejně jako některé stroje či pokácet stromy).

Ke zvláštním nedostatkům patří nemožnost použití funkce Alt-Tab, která celou hru shodí; a po pádu se nastavení neukládají.

Ovládání je překvapivě jednoduché, přesto se zde použití gamepadu více než doporučuje. Mimo tlačítka pro pohyb si budete muset zapamatovat pouze ta pro skok, útok, výměnu postavy a aktivaci schopností. Začátečníky potěší, že se na obrazovce periodicky objevují nápovědy, vysvětlující nové funkce. Cennější rady si také můžete vyslechnout v baru po zaplacení několika bodů.

   

Teda, tys mi zabil kámoše, jo? Tak za to zaplatíš, čerte! * No, těžko říct, proč se každý pokouší zdolat ten štít. Kuře už ani nereaguje * Skákat to neumí, chodit pořádně taky ne, tak aspoň trochu létá

Hudební doprovod je sestaven z originálního soundtracku, vytvořeného samotným Johnem Williamsem. Co dodat, nic lepšího se pro STAR WARS vytvořit nedá. Nestává se často, aby vývojáři věnovali větší pozornost zvukovým efektům, ale tady si zřejmě dali záležet. Zakomponovali do hry skvělé zvuky rozbíjeného skla, výstřelu z blasteru, pohyby světelných mečů atd. Není divu, že si opět vzpomenete na film; však také byla tato část hry vytvořena díky pomoci slavného Skywalker Studio. Velký počet videosekvencí je doplněn množstvím vtipných momentů, při kterých bývá těžké skrýt úsměv. Hrdinové totiž pomocí jednoduché mimiky předávají své emoce stejně dokonale, jako profesionální herci. Škoda jen, že zde nikdo nemluví; jen některé postavy zvláštně pískají. Je možné, že se tak stalo kvůli problémům s autorskými právy; nebo bylo vůli autorů nechat LEGO figurky mlčenlivé stejně jako ve skutečném životě.

Jako dezert tu nechybí možnost kooperativní hry, kdy s vámi může spolupracovat jeden další člověk. V tomto případě bude zbytek ovládat počítač, ale pořád budete mít možnost vyměnit jednu postavu za druhou.

Světlé stránky hry
 • Roztomilé grafické zpracování´
 • Vynikající hudba doprovázená skvělými zvukovými efekty
 • Překvapivě jednoduché ovládání
Temné stránky hry
 • Místy matoucí hlavolamy
 • Na někoho hra může působit až příliš dětinsky
 • Nic, co by tu už nebylo

I když se může zdát, že tento titul byl vytvořen hlavně pro děti, příjemně strávit čas můžou ve společnosti této hry i dospělí vyznavači zábavného bezprostředního gameplaye a příběhů z daleké galaxie. Dalším logickým krokem by pro vývojáře bylo představení druhé trilogie v analogické podobě a potom by se možná ujali i zpracování jiných známých filmových prostředí.

Grafika: 8/10
Hudba: 8/10
Zvuky: 7/10
Hratelnost: 7/10

LEGO Star Wars zcela jistě není hrou, která by mezi hráči způsobila větší poprask, ale jde svojí vlastní cestou a určitě stojí za to si ji zahrát.

Celkové hodnocení: 8/10

Dostupné pro: PC, iPhone
Žánr: Akce, Arkády
Výrobce: Amaze Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 29. března 2005
 • Roztomilé grafické zpracování´
 • Vynikající hudba doprovázená skvělými zvukovými efekty
 • Překvapivě jednoduché ovládání
 • Místy matoucí hlavolamy
 • Na někoho hra může působit až příliš dětinsky
 • Nic, co by tu už nebylo
Diskuze (4) Další článek: Serious Sam 2 - první obrázky z připravované chorvatské střílečky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,