Recenze: Lock On – nejlepší letadla na PC?

Je tomu téměř rok, co jsem spatřil první oficiální screenshoty z připravované Lock On: Modern Air Combat, který měl navázat na slavný zvuk jména Flanker. Podle všeho mělo jít o revoluci, přinášející lepší náhled hráčů na moderní simulátory bojových letadel. Byly to jen plané sliby z úst autorů, nebo se opravdu jedná o nejlepší leteckou hru všech dob? Dozvíte se v této recenzi.
Recenze: Lock On – nejlepší letadla na PC?

Platforma: PC
Typ hry: bojový letecký simulátor
Multiplayer: až 32 hráčů přes LAN, hra přes Internet
Minimální konfigurace: P3 800, 256 MB RAM, 1,22 GB na HDD, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: P4 1.8, 256 MB RAM, 1,22 GB na HDD, GeForce 4
Testovací konfigurace: Athlon 1.7G, 256MB RAM, 1,22GB na HDD, 64 MB grafická karta
Výrobce hry: Flying Heroes/Eagle Dynamics 
Distributor hry: Ubi Soft (
www.ubi.com)
Homepage:
http://www.lo-mac.com

Život ve vzduchu

14. prosince 2003 oslaví celý svět sto let od prvního vzlétnutí. Jak jistě víte, prvním “ptačím“ člověkem se stal Wilbur Wright, který s pomocí svého bratra Orvilla vzletěl se svým futuristickým vznášedlem na tehdy neuvěřitelnou dobu tří sekund. V té době by určitě zakladatele letectví ani ve snu nenapadlo, že budou jejich vynálezy zachraňovat životy, sloužit pro přepravu veliké masy lidí přes oceán, ničit vše kolem, bombardovat celá města a zabíjet nevinné civilisty, jako tomu bylo za druhé světové války a jinak tomu není ani dnes.

  

Menu je pestré, co si dáte? * Elegantní otočka doprava… * … a ještě trochu doleva

Tak či onak, letadla a ostatní vznášedla měnila, mění a budou měnit svět ještě nějaký ten pátek. Bojový simulátor Lock On: Modern Air Combat (dále jen LOMAC) to v celé své kráse dokazuje.

Kde, jak a proč?

LOMAC pochází z dílen Flying Legends, kteří mají na svědomí velice populární letecký simulátor Flanker, přičemž LOMAC v mnoha ohledech na svého staršího brášku navazuje. Už jen atypické prostředí boje váže tyto dva tituly nelítostně k sobě. V obou případech se dostaneme na území Krymského poloostrova zrovna v době, kdy se proti sobě postaví ozbrojené síly NATO a Ruska.

  

V pozadí vidíme městečko South Park * Noční hlídka * Cíl zasažen, vracíme se domů

Jelikož takovýto konflikt v reálu naštěstí nikdy nevypukl, všechny mise jsou smyšlené. Proč vlastně onen boj vypukl? Z jednoho prostého důvodu – Rusko si chce osvojit přilehlé státy a tím získat kontrolu nad jejich strategicky rozloženém území, jenomže severoatlantická aliance zjevně vidí hrozbu do budoucna, proto chce obsazování učinit přítrž. Je jen na vás, na kterou stranu se postavíte.

V čem si zalétáme

Pokud mne paměť nešálí, autoři nám slibovali osm letadel, do nichž můžeme usednout a ovládat je. Bohužel říkali polopravdu, neboť do osmi letounů sice usednout můžeme, jenomže jedno z letadel (MiG-29) je jak na Ruské straně, tak i na straně Aliance. A pozor, na Ruské straně se MiG-29 nachází dokonce dvakrát a liší se od sebe pouze kosmetickou úpravou povrchu. Tento údaj nám strhává počet letadel z osmi na smutných šest.

  

Pilotův knipl * Poslední věta před smrtí * Vsadím boty, že míří právě na vás

Ještě více zamrzí to, že si samotnou kampaň (která překvapivě není stěžejní částí hry) zalétáte pouze ve čtyřech strojích, což pro mě bylo zklamání s velkým Z. I přes tento nepříliš lichotivý fakt jsme se dočkali renomovaných a věhlasných modelů. Reprezentanty Ruska se stali: Su-25 “Frogfoot“, Su-27 “Flanker B“, můj oblíbený Su-33 “Flanker D“ a dvě varianty MiG-29. Delegaci NATO tvoří: F-15C “Eagle“, A-10A “Thunderbolt 2“ a MiG-29.

V čem si nezalétáme

Asi tušíte, že po nebi nebude kroužit pouze výše zmiňovaná šestice strojů. Krom nich se do boje s vámi či proti vám postaví dalších 37 typů letadel, mezi nimiž nechybí ani Mirage 2000-5, bombardér B-52, jeho protivník Tu-142, F/A-18 a mnohé další. Počet helikoptér spočinul na čísle 15. Nejvýraznější z nich je dozajista AH-64 a jeho tvrdý konkurent Mi-24. Pozemní boje jsou ve znamení 85ti vozidel a 6ti radarů. V terénu spatříte hlavně Shilku, BMP, M1-Abrams, MCV, SAU 2S9, ale také civilní autobusy, vlaky, nákladní vozy jako je česká Liaz atd.

  

Usmívej se, vyletí ptáček * Nejlepší obrana je útěk * I takto se dá kličkovat

Neodmyslitelnou úlohu ve válce plní i námořnictvo. V LOMAC tomu nebude jinak, takže se můžete těšit na 15 typů plavidel. Opět nebude na škodu, když uvedu například křižník Ticonderog, letadlové lodě CVN-70 či Admirál Kuznetsov a pokud je libo ponorka, máte zde průzkumné Kilo. Na takovouto změť vojenské techniky potřebujete příslušný arsenál zbraní a munice. Snad vám vystačí neuvěřitelných 144 druhů raket, bomb a podobných “hraček“.

  

Závody ala Need for Speed? * Noční kaskadérské kousky * Přeceněné možnosti stroje

Vše, co je ve hře obsaženo, si můžete pečlivě prostudovat v sáhodlouhé a vyčerpávající encyklopedii, jež najdete přímo v menu. Objektů máme tedy ve hře požehnaně, a to jsme ještě nepočítali 18 letištních ploch, 180 000 příbytků, skladišť a vojenských cvičišť, 21 velkoměst, 1 700 městeček a vesnic, 500 mostů a další vymoženosti tohoto moderního titulu. Pokud vás do kolen nedostala výše uvedená numera, snad vás o komplexnosti a propracovanosti přesvědčí taková banalita, jako počet stromů, kterých je na celé mapě přes 50 000 000!

Nováčci i veteráni, hlaste se!

Jsou hry, jež si podmaní lecjaký amatér, aniž by o jejich žánru či podstatě cokoliv věděl. LOMAC se do této kategorie rozhodně neřadí. Abyste si pořádně zadováděli, měli byste znát alespoň základní prvky létání, jinak budete ztraceni. Pravda, v nastavení si můžete navolit nesmrtelnost, nekonečné množství nábojů a paliva, ale i tak je vše dosti obtížné. Proto doporučuji i těm ostřílenějším z vás, aby vyzkoušeli možnost tréninku. Sám o sobě tvoří jednu velikou kapitolu, je velice obsáhlý. Nejprve tu je obecné cvičení, v němž se naučíte úplně nejzákladnější věci od vzlétnutí přes manévry až po samotné přistání.

V dalších čtyřech částech tréninku se pečlivě seznámíte s jednotlivými letadly a jejich atributy. Shodou „okolností“ jsou to ta čtyři letadla, s nimiž absolvujete kampaň: A10-A, F-15C, Su-25 a Su-27. U každého z nich se naučíte především střílet s příslušnou municí, což bez nácviku může činit v konečné fázi mírné problémy. Poslední částí je tzv. Top Gun, což není nic jiného, než umění boje bez střílení. Velmi rychle si tímto osvojíte způsoby pronásledování nepřítele, vyhýbaní střelám, nervy drásající manévry a podobně.

Mise, kampaň... a dál?

Možností k využití vlastních dovedností nám nabízí LOMAC vskutku hodně. Bez zbytečného nastavování a ladění se můžete bezhlavě pustit do boje přímo z úvodní obrazovky. Stačí kliknout na tlačítko “fly“ pod obrázkem příslušného letadla. O něco zajímavější je položka Fast battle planner, v níž si přímo nastavíte prostředí, počet nepř átel, počasí, dobu atd. Pokud byste hledali něco více než jen bezduché létání a střílení po všem živém, můžete sáhnout po jednotlivých misích, jejichž počet činí 30 (respektive 36, poněvadž zde byly započítány i quick start mise).

  

Módní přehlídka * Mírumilovná pláž chladného podzimu * Kamikadze na zlé pahorky

Deset z původní třicítky misí je určeno pro multiplayer, k němuž se dostanu níže. To znamená, že nám zůstalo 20 ryze úkolových misí, přičemž každému ze čtyř základních letadel patří pět z nich. Kdybych měl ohodnotit pestrost jednotlivých úkolů, pak bych nejspíše volil mezi slovy průměrné až mírně nadprůměrné. Bohužel budete vždy hrát “tu samou písničku“, a to v následujícím harmonogramu: vzlétni, najdi, znič, vrať se zpět. Od stereotypu vás někdy odpoutají doprovodné lety velikých bombardérů či velice zábavné přistávání na letadlovou loď.

Hovořit o kampani tohoto stylu je velice složité. V tomto případě se k nám dostává další planý slib autorů, že bude kampaň plně dynamická. Naneštěstí pro nás není. Jediné, co se mezi jednotlivými misemi mění, je pouze cíl, plán letu a okolnosti. Ale pakliže byste vše dohráli a chystali se LOMAC dát mezi ostatní CD, tak si to raději třikrát rozmyslete, neboť máte k dispozici i propracovaný editor, s jehož pomocí můžete vytvořit třeba i celý nový soubor situací. Tudíž je dost možné, že se krátce po vydání objeví na internetu řada vylepšení.

Ve dvou se to lépe táhne

Stejně jako trénink je i multiplayer v tomto případě samostatnou kapitolou. Pokud jsem mluvil o tom, že kampaň není stěžejní částí hry, pak bude multiplayer tím vyvoleným. Autoři nejspíše pochopili, že právě hra více hráčů je pro většinu z nás záruka dlouhotrvající a neutuchající zábavy. Jestliže bychom zkoušeli hrát po LANu, LOMAC pojme až 32 hráčů, což je opravdu požehnaně. Titul jsem testoval s dalšími sedmi hráči a mohu říci, že o zábavu nebude nouze. Ukazovat své letecké dovednosti můžete ve dvou módech, a sice v head to head – to je klasický boj - a v cooperative misions, kde plníte společné úkoly. LOMAC podporuje mimo to i internetové online bitvy.

Letový model

Dle mého názoru nejpropracovanější část celého projektu. Nastavení nám nabízí naprostou variabilitu, od arkádového létání až po realistický simulátor obsahující veškeré záludnosti fyziky, techniky a ostatních neblahých vlivů. Vše, nač jste byli ve Flankeru zvyklí, je i zde. Některé věci byly samozřejmě vylepšeny, například mně osobně se nejvíce líbily reálné účinky větru, které při vysoké rychlosti letounu způsobovaly krom efektivních turbulencí i víry na koncích křídel. S mírou poškození jsem rovněž spokojen. Zrádná nepřátelská raketa, jejíž účinky si rovněž můžete nastavit, vám poškodí širokou škálu věcí, od malých důležitých elektronických částeček až po utržení celého křídla, ba i oddělení kabiny od trupu.

  

Hra barev a světel * Poslední přípravy před startem z letadlové lodě * Všichni jednou takhle skončíme

V takovýchto situacích vám nezbývá nic jiného než katapultáž. Co se avioniky týče, ta je na tom taktéž na výbornou. Radarová technika se tváří velice profesionálně a téměř nikdy nezklame. Je vidět, že k vývoji hry byli přizváni profesionálové z řad ruského i amerického letectva. Odborná konzultace s nimi pomohla vylepšit také celkovou orientaci v kokpitu jednotlivých strojů, poněvadž jak jistě víte, každé z letadel má jiné vlastnosti, jinak se ovládá při silném lijáku, hurikánu, při plné palivové nádrži a plné zbroji a jinak při pravém opaku. To vše bylo do hry zakomponováno, před čímž smekám.

Grafický nášup

Již při pohledu na první screenshoty a videa mi bylo jasné, že pánové z Flying Legends budou sázet mimo jiné i na grafické zpracování. Prognózy herních novinářů se naplnily a vnější zjev LOMACu je takřka jednou velkou orgií pro nás, hráče. Precizně zpracované modely letadel a jejich kokpitů nejsou samozřejmě všechno, ale i tak byly pečlivě sledovány pod drobnohledem. Neméně dobře vypadají i pasivní letadla a objekty “tam dole“. Proletět se deset metrů nad zemí nadzvukovou rychlostí přes hory doly, lesy, řeky, ba dokonce i celá města je nezaměnitelný pocit, který předčí snad jen opravdový zážitek. Naše radovánky si ovšem také žádají svoji daň. Teď zrovna apeluji na hardwarové nároky, neboť ty jsou, dá se říci, nadmíru vysoké.

Omračující zvuk

Nejenže se LOMAC jako zábavný simulátor chová, on se takto navíc i zvukově projevuje. A to nemluvím jenom o vynikajícím ozvučení jednotlivých motorů letadel, nárazech větru, výstřelech a následných výbuších, nýbrž o rádiové komunikaci mezi vámi a vaším wing-manem, letištěm nebo AWACS. Do hry bylo namluveno přes 2 000 vět, a to díky americkým a ruským rodilým mluvčím. V začátcích se vám bude radiokomunikace zdát jako nepodstatný element, jenomže postupem času jej budete hojně využívat k přivolání posil nebo tankovacího letadla pro doplnění paliva.

Celková hratelnost

Hratelnost, to je ten element, kterého jsem se u LOMAC nejvíce bál. Již v dobách legendárních F-22 Lighting jsem si pomaličku uvědomoval, že boj proudových letadel jaksi postrádá smysl. Nemají takový šmrnc, jako jejich kolegové z první a druhé světové války, kdy se jednalo o opravdové vzdušné boje. Nyní by se mohlo zdát, že stačí vyletět do nepředstavitelné výšky, na radaru najít cíl a z bezpečné vzdálenosti vyslat srdečný výbušný pozdrav.

Světlé stránky hry
 • vynikající audio-vizuální ztvárnění
 • propracovaný multiplayer
 • skvěle se hraje i na klávesnici
Temné stránky hry
 • velké nároky na hardware
 • málo rozvinutá kampaň
 • zpočátku pro nováčky obtížný

Tak jsem to viděl pouze do té doby, než jsem vyzkoušel tento titul, jenž v žádném případě není ochuzen o napínavé a krvelačné dogfighty, v nichž vyhrává taktika, prozíravost a pilotní um nad palebnou silou. Co mě ještě překvapilo bylo to, že se LOMAC hrál velmi dobře i na zařízení jako je klávesnice, což se o konkurenčních titulech říci nedá. V otázce hratelnosti tedy dávám palec nahoru.

A jak to bylo dál?

Mezi nejsilnější stránky bych zařadil jednoznačně hratelnost, audio-vizuální prvky a s tím související propracované modely jednotlivých letadel. Naopak proklínat můžeme nepříliš povedenou kampaň a „škatulkavanou“ AI nepřátel, kteří se chovají v určitých situacích bohužel povětšinou stejně. Jedná se o vskutku zdařilý válečný simulátor, využívající osvědčené metody. Přináší něco nového a navíc vypadá půvabně. Nic víc, nic míň.

Grafika: 9/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 8/10
Multiplayer: 8/10

Jednoznačně jeden z nejlepších válečných simulátorů na trhu, slabší stránkou je propracovanost kampaně. Zábavnost této hry ale předčí všechnu konkurenci a dá vám na slabší stránky hry rychle zapomenout.

Celkové hodnocení: 8/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory | Bojový letecký simulátor
Výrobce: Flying Heroes/Eagle Dynamics | Webové stránky hry
 • vynikající audio-vizuální ztvárnění
 • propracovaný multiplayer
 • skvěle se hraje i na klávesnici
 • velké nároky na hardware
 • málo rozvinutá kampaň
 • zpočátku pro nováčky obtížný

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce