Recenze: Lví král: Návrat do Lví země – pohádkově krásná hra

Lví král je jednou z nejúspěšnějších Disneyovek všech dob. Bavil malá dítka i dospělé bez rozdílu pohlaví a o něco podobného se pokouší také nyní svou herní variací Lví král: Návrat do Lví země. Jste dost stateční a chytří na to, abyste pomohli Timonovi a Pumbovi splnit důležitý úkol, který jim svěřil samotný Lví král Simba? Na to vám odpoví dnešní recenze, která odhalí novou hru v celé její kráse.

Platforma: PC
Typ hry: Hra pro děti
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 366 MHz, 64 MB RAM, 120 MB na HDD, 8 MB 3D grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 450 MHz, 128 MB RAM, 120 MB na HDD, 8 MB 3D  grafická karta
Testovací konfigurace: Procesor 1,8 GHz, 512 MB RAM, 600 MB na HDD, 64 MB 3D grafická karta (GeForce2 Ti)
Výrobce: Disney Interactive (
http://www.disneyinteractive.com/)
Distributor hry: Disney Interactive (
http://www.disneyinteractive.com/)
Distribuce v ČR: CD Projekt (
http://www.cdprojekt.cz)

Vítám vás v kouzelném světě plném rozličných zvířátek, kterým se po strastiplném dobrodružství navrátil jejich pravoplatný král Simba. V nové hře Lví král: Návrat do Lví země od tvůrčí a distribuční společnosti Disney Interactive tentokrát nepůjde o samotného Lvího krále, ale o uprchlá zvířátka, která budete muset přesvědčit k návratu do rodných končin. Zanechejme však nyní úvodních slov a vrhněme se přímo po hlavě do krásného dobrodružství tohoto nového titulu, který více než příjemně překvapil.

  

Moudrý nosorožec vždy dobře poradí * Basketbal ve zvířecím stylu * Určitě jsme už tudy jednou šli

Lví návrat

Po vítězství nad zlým tyranem Scarou a návratu do pravoplatného království zjišťuje král Simba hroznou skutečnost - některá zvířátka uprchla a ukryla se před zlovolnou vůli Scary v různých končinách země, kde našla svůj nový domov. Proto se král Simba obrátí na moudrého nosorožce Gossangou, který mu má s řešením situace pomoci. Gossangoa prosbě vyhoví a požádá dvojici leč potrhlých, ale statečných a dobráckých přátel Timona a Pumbu, aby vyhledala sedm zvířátek a přemluvila je k návratu do Lví země. Aby Timon a Pumba na své pouti nezklamali, povolá starý moudrý nosorožec Gossangoa dalšího hrdinu, kterým budete právě vy. Nejenže tak budete doprovázet Timona a Pumbu na cestě za sedmi zvířátky, ale bude také záležet na vašem jednání, zda-li se vám je podaří přesvědčit k návratu do Lví země.

Dobrodružství začíná

Po krátkém úvodním videu se na začátku hry ocitnete před samotným nosorožcem Gossangou, který vás seznámí s mnoha skutečnostmi – dozvíte se tak nejen to, proč Simba Timona a Pumbu tolik potřebuje a jak jste do toho všeho zapleteni vy, ale obeznámí vás především s jednoduchým principem hry a ovládáním, ke kterému se dostanu později. Po úvodních animacích se ocitnete před velkou kamennou mapou, která bude výchozím bodem k jednotlivým zvířátkům. Kliknutím na jednotlivé symboly, představující jednoho ze ztracených obyvatel Lvího království, se přesunete do dané lokace, která se stala jejich přechodným domovem a kde budete muset za pomoci různých úkolů (krmení hladového hada Kassaie, boj se sloním zápasníkem sumo Congou atd.) přesvědčit příslušného obyvatele k návratu do Lví země. Úkoly jsou velmi různorodé a vyzkouší váš postřeh, rychlost a také logické myšlení.

  

Zvířecí zápas sumo * Jen to nezkazit * Nevíte, co je v té díře?

Ne ke všem zvířátkům se dá navíc dostat ihned na začátku hry. Tančící chameleon Cha se vám zpřístupní až po zisku tří nádherných květin - do té doby se s vámi nebude ochoten bavit. K pavoučí dámě Makourou Kse Kse se dostanete až po setmění, kdy ulehne ke svému spánku. Tak bych mohl pokračovat dále, ale nechci vás připravit o objevování rozličných věcí ve hře.

Bonusové části hry

Hlavní dějovou linii jsem vám již naznačil a bude jen na vás, jak se s ní co nejjednodušeji vypořádáte. Pojďme se ale nyní podívat, co hra nabízí kromě samostatného dobrodružství. Než však přejdeme dále, musím se zmínit o dvou rozličných obtížnostech (jednoduché a těžší). Pokud si na začátku vyberete těžší obtížnost, čeká vás u velké kamenné mapy při výběru jednotlivého zvířátka speciální test, ve kterém musíte správně zodpovědět pět odpovědí na otázky týkající se vybraného zvířátka. Podaří-li se, můžete se vydat za určeným zvířátkem. Abyste si udělali představu, jak to vypadá, hledejte dvě zachycené otázky na okolních obrázcích.

  

Příprava na závěrečnou oslavu * Vidíš, už zbývá jen poslední * Jen potichu

Vraťme se opět ke hře. Kromě již zmíněného dobrodružství se vám po jeho splnění (ať již při zvolení lehčí či těžší obtížnosti) zpřístupní nový herní mód, kterým jsou Bonusové hry (v hlavním menu je hledejte pod položkou Bonus). Na výběr tak získáte nové čtyři minihry, v nichž můžete soupeřit se svými kamarády o nejlepší dosažené skóre. Pokud budete úspěšní a překonáte stanovený čas, budete zapsáni do Síně slávy a zpřístupní se vám po dosažení jednoho ze tří prvních míst vždy nádherných obrázek z putování Timona a Pumby (celkový počet obrázků je tedy dvanáct). Tyto obrázky lze následně vytisknout.

Pokud se budete chtít vrátit k jednotlivým minihrám z hlavního dobrodružství Timona a Pumby, lze k tomu využít položku Hry z hlavního menu. Tím se přesunete do nabídky, kde vám bude k dispozici již řada prošlých miniher, které si budete moci pěkně znovu zopakovat bez nutnosti opětovného procházení celé hry.

Jedna nožka, jedna ploutev, jeden pařát

V současné chvíli se dostáváme k jednomu z hlavních pilířům her pro děti, kterým není nic jiného než ovládání. Celým dobrodružstvím lze projít jako nůž máslem jen s jedním ovládacím nástrojem, kterým není nic jiného než pouhopouhá myš. Na klávesnici můžete zcela zapomenout. Lze ji využít jen pro sesmolení názvu úložné pozice nebo k zapsání svého jména či přezdívky do Síně slávy. Aby to bylo jednodušší, při ovládání myší se používá pouze levého tlačítka, které obstarává všechny náležité funkce (výběr různých předmětů, ovládání postaviček, chytání broučků a další). Pokud mohlo být něco provedeno jednoduše, v tomto případě se to povedlo podle mého názoru na jedničku s pověstnou „hvězdičkou“.

  

A muška je v bezpečí * Síň slávy * Rock´n´roll

V průběhu celé hry vás sledují dva nenápadní (ale velcí) broučci umístění v pravém dolním rohu obrazovky. Jeden je žlutého zbarvení a ten druhý se honosí červeným oblečkem. Každý plní rozličné, ale přesto důležité funkce. Pokud si ve hře nevíte rady či zapomenete zadání úkolů, stačí kliknout na žlutého broučka, který vás přenese zpět k moudrému nosorožci Gossangoovi. Pokud však kliknete na červeného, vyvoláte nabídku uložení hry, pokračování ve hře nebo pro případný odchod ze hry. Nesmím opomenout ani posledního broučka ve hře, který je nenápadně ukryt pod listím v levém dolním rohu. Díky němu se můžete dostat z různých míst nazpět, ať již ke Gossangoovi či nebo do hlavní nabídky hry.

Od úsvitu do soumraku

Pojďme se nyní podívat na grafickou stránku hry, která se může pyšnit pěknou malbou z nejznámějšího animovaného studia Disney. Přestože je vše pěkně nakreslené a zakomponované do klasického 2D pohledu, chybí hře nádech současného, moderního trendu. Nehledejte proto žádné pohybující se větvičky nebo kytičky ve vánku či dokonce detailní grafické skvosty. Vše je věrné letitému standardu studia Disney – grafika tak může na první pohled vypadat zastarale, ani tak však stále neztrácí na kvalitě. Mně její styl plně vyhovuje a jsem si jist, že i vy jej přijmete.

  

Která je správná odpověď? * Simba pozorně dohlíží na své království

Ani naše uši si tentokráte nebudou moci stěžovat, za což vděčíme především skvělému profesionálně zpracovaného dabingu, o který se postaral lokalizační tým CD Projektu. Nelze mu nic vytknout a patří opět k těm nejlepším stránkám hry. Hudba pěkně doplňuje poklidný život jednotlivých obyvatel lesního království a vůbec mi nepřekážela natolik, abych ji musel po čase ignorovat či nedej bože vypnout.

Světlé stránky hry
  • Hratelnost
  • Snadné ovládání
  • Minihry
  • Dabing
Temné stránky hry
  • Zvuky
  • Žádná bonusová videa navíc

Dobrodružství je u konce

Pokud stále hledáte hru pro své ratolesti a chcete je pobavit či přiučit něčemu novému, je hra Lví král: Návrat do Lví země tím pravým. Přináší zajímavé dobrodružství ze známé pohádkové říše, při které se zabaví nejen vaše děti, ale také vy samotní. Udělejte si proto chvíli času a zabavte se společně u tohoto výborného titulu.

Grafika: 6/10
Dabing: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10

Další zajímavá dětská hra, kterou si kromě malých ratolestí mohou užít i dospělejší hráči. Vřele vám ji tímto doporučuji pro deštivá odpoledne nadcházejících jarních dnů

Celkové hodnocení: 8/10

Váš názor Další článek: Call of Duty: United Offensive - stahujte E3 trailer!

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,