Recenze: Machinarium – pára, roboti a Čapek

Kouzelná kresba, chytré hádanky, pastelově šedé barvy a přiblblý úsměv na tváři.

Když se řekne nezávislá adventura, povětšinou se jen hořce usměju, vzpomenu si na pecky od LucasArts a jen smutně zakroutím hlavou s tím, že sladká doba herních příběhů už dávno pominula. Jenže občas se vynoří titul, který mě vytrhne z letargie a já dám na tenký hlásek, jenž napovídá, že by se tentokráte mohlo jednat o slušnou hru. Stejně tak tomu bylo i v případě Machinarium a já už od úvodní obrazovky věděl, že tentokrát mohl tenký hlásek řvát tak, že by přehlušil všechny výkřiky PR managerů v okolí.

machinarium_03.jpgmachinarium_04.jpg

Je ovšem fakt, že Machinariu by přílišná pozornost možná uškodila. Neláká totiž na okázalou prezentaci a nejmodernější technologie, ale brnká na skryté struny v lidské duši.

Nestojí na srdceryvném příběhu, nad kterým by se i Don Corleone rozplakal

Zároveň ale nestojí na srdceryvném příběhu, nad kterým by se i Don Corleone rozplakal, právě naopak, veškerý děj je vyprávěn pouze za pomoci jednoduchých animací, na něž budete zírat s nevěřícným úsměvem. Veškerá poetika se protentokrát skrývá v kresbě a v nápadu.

machinarium_art1.jpg

Zní to neuvěřitelně? Jenže ono není – rozhlédněte se po okolních obrázcích a upřímně mi řekněte – nepřipomínají vám styl, kterým kreslil pan Čapek? Nepřipomínají vám rezavějící a rozpadající se roboti samotné lidi, kteří jsou na venek chladní a zchátralí, ale uvnitř nosí srdce sálající láskou?

TIP: Nenechte se zviklat k tomu, abyste hru jen tak proletěli - pokud budete chodit pomalu a všímat si malých, roztomilých detailů, bude se vám líbit mnohem, mnohem víc.

Kouzelnou situaci tak v podstatě pořád nahrazuje další, ještě kouzelnější. Až budete hrát robotickou variaci na piškvorky, či v rozmlácené herně zprovozníte automat se Space Invaders, budete se jen nevěřícně usmívat a vzpomínat.

Sentimentalita teče až na koberec

Machinarium totiž každou z přibližně třiceti lokací evokuje něco jiného, každá postava má v jejím i našem světě své místo a vy postupně z třiceti zdánlivě nesourodých obrázků skládáte obrovskou mozaiku, jež nakonec odhalí překvapivou skutečnost. K tomu, abyste se ale závěrečného mistrovského obrázku vůbec dočkali, budete potřebovat silnou vrstvu šedé kůry mozkové a ochotu rozžhavit všechna možná mozková spojení. Jak už jsem totiž řekl, Machinarium je adventura.

machinarium_05.jpgmachinarium_06.jpg

Pokud si nyní vybavíte tituly, v nichž bylo nutno používat psa na zásuvku nebo přicházet na řešení problému brutální silou, můžete si opět v klidu vydechnout. Machinarium je i v tomto ohledu originální a své. Místo spousty předmětů v inventáři jich budete mít jen pár a pokud se někde zaseknete, bude to spíše u hádanek a puzzlů všech druhů i velikostí. Ty tady totiž hrají prim, a přestože nejsou nijak extrémně těžké, dovedou mozek pořádně potrápit. Co je však důležité, nepůsobí v mechanickém světě nijak rušivě a zapadají do jeho logiky.

machinarium_07.jpgmachinarium_08.jpg

Adventura se však neobejde ani bez kontaktu s lidmi, v tomto případě tedy s roboty. Jenže jak je známo, roboti komunikují pouze v binárním kódu, kterému by většina smrtelníků nerozuměla. Veškeré dialogy s postavami se tak smrskávají do jednoduchých nákresů, které dovedou říci vše potřebné možná ještě lépe, než zdlouhavé monology hrdinů.

Jediné mluvené slovo uslyšíte od robůtka ve vězení, který mezi plechy procedí české „Cígo“

Kresbičky mimo to dokáží opět evokovat vzpomínky na dětství a nechávají vyplout na povrch dávno zapomenuté emoce. Jediné mluvené slovo tak uslyšíte od robůtka ve vězení, který mezi plechy procedí české „Cígo.“

Problémy v ocelovém městě

Pokud byste však přeci jen narazili na neřešitelný problém, nemusíte hned listovat návodem či si kazit hru pochybnými pozicemi cizích lidí. Tvůrci z českého Amanita Design přišli s geniálním systémem nápovědy, který vás v každé lokaci nakopne tím správným směrem a dodá prvotní myšlenku, kterou musíte zkrátka a dobře dotáhnout. A pokud by se vám ani to nevedlo, máte možnost zahrát si minihru, jež vám odemkne technický náčrt celé lokace – tedy prozradí všechno co máte udělat.

machinarium_09.jpgmachinarium_10.jpg

Pro někoho může tento systém působit poněkud nešťastně, za sebe však mohu říct, že splnil svůj účel. Pokaždé, když jsem už vážně netušil, co se po mně chce, nebo spíš jak mám dané věci podle autorů docílit, spustil jsem výše zmiňovanou minihru a... A zase ji zavřel, protože jsem si nechtěl kazit skvělý zážitek. Jediným škraloupem na křišťálově bílé hladině se tak bohužel stalo ovládání, u něhož se aktivní prvky obrazovky hlásí až poté, co u nich vámi ovládaný robůtek stojí. Celkem málo chyb na takřka amatérskou hru, nemyslíte?

machinarium_11.jpgmachinarium_12.jpg

Už dlouho jsem neviděl hru, která by byla tak extrémně dobře udělaná, originální, stylová a přesto bych na ni nenašel jedinou logickou chybku, jež by narušovala jinak bezchybný celek. Zdá se, že tentokrát jsem ji našel. Machinarium by byla chyba minout ať už jste velcí nebo malí, tlustí nebo hubení. Je důležité jen nespěchat a řádně si tu krásu užívat. Už dlouho jsem totiž nehrál hru, u níž bych zapomněl na to, že jsem spal jen čtyři hodiny, že absolutně nestíhám a že bych místo hraní měl třeba psát recenzi.

Dostupné pro: PC, PS3
Žánr: Adventury
Výrobce: Amanita Design | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 16. října 2009
  • Atmosféra
  • Styl
  • Chytré hádanky
  • Ovládání
  • Celé ve flashi
Diskuze (15) Další článek: 3 hodiny animací v Assassin's Creed 2

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Jste připraveni ukázat peklu prostředníček? Na plnohodnotné pokračování si sice ještě počkáme, ale proč nedat šanci tolik diskutovanému Immortalu?

Ladislav Novák
Diablo ImmortalMobilní hryRecenze
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní

Aktuality

11:59 | Monster Hunter Rise dorazí na konzole XO, XSX, PS4 a PS5 už 20. ledna. Rozšíření Sunbreak pak vyjde v průběhu jara. Na aktuálních konzolích má hra běžet až ve 120 FPS. 
3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách