Recenze: Madagascar - film byl jen začátek

Zvířecí svět plný humoru přichází i na naše monitory. Další hra podle dětského filmu tvořeného pomocí počítačových animací či unikátní skvost? Pixar své zkušenosti už nejednou předvedl a vždy v tom nejlepším světle. Tentokrát na nás čeká čtveřice čtyřnohých kamarádů a jejich bláznivý útěk přes půlku světa.
Recenze: Madagascar - film byl jen začátek

Platforma: PC
Typ hry: akční s adventure prvky
Multiplayer: Ne
Lokalizace: angličtina
Minimální konfigurace: Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, 32MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium 4 1,5GHz, 512MB RAM, 64MB grafická karta
Testovací konfigurace: Pentium 4 2,4GHz, 512MB RAM, 128MB grafická karta
Výrobce: Beenox (
www.beenox.com)
Vydavatel: Activision (
www.activision.com)
Homepage:
http://www.madagascarthegame.com/

Máme rádi zvířata, zvířata, protože jsou chlupatá a…“. Tak zní popěvek známé písničky. Nevím, nakolik platí v normálním životě, ale pro potřeby nás, zarytých pařanů, je potřeba ho upravit. Nejde přece o ochlupení, ale spíš o hratelnost, grafiku - a v neposlední řadě i příběh. Neumím si představit, jak by text písničky nakonec dopadl po mém zásahu. Určitě by se však nerýmoval a docela jistě by se nestal hitem žádného kresleného seriálu. Má tuto šanci Madagascar? Vidím nepatrný záblesk kdesi v dálce…

Jako Shrek

Možná si říkáte, co že do toho tahám Shreka. Fanoušci, nejásejte předčasně, tato zlobří modelingová hvězda se ve hře neobjeví. Něco však s titulem společné přeci jen má. Zpracování pomocí počítačových animací a hlavy, které je vytvořily. Přesněji řečeno firmu Pixar - živoucí legendou v oboru. Pokud sledujete všechny nové filmy, určitě se k vám doneslo, že právě Madagascar má v brzké době nahnat do zatemněných místností s popcornem na podlaze další davy lidí. A verze pro PC / konzole má naopak za úkol udržet u monitorů veškerou herní populaci (tedy nás).

  

Agresivní zebra. Pozor na ni! * Jupííí, nová síla * Jsem král všech zvířat. Bojíte se?

Filmové předělávky vyvolávají ve většině případů rozporuplné reakce. Když jsou vytvořeny jako přesná kopie snímku, jedna skupina fanoušků jásá, že si může vše vyzkoušet „naživo“, kdežto druhá nadává, že autoři spláchli inspiraci spolu s mozkem do záchodu. To je holt těžký úděl všech profesí, vývojářských týmů nevyjímaje. Nikdy se nezavděčíte úplně všem. Lidé z týmu Beenox vsadili na první variantu, takže pokud shlédnete snímek, měli byste - co se příběhu týče – být za vodou. Odlišnosti se však vždy najdou, i když malé a nepodstatné.

Cirkus na útěku

Příběh je sám o sobě dost jednoduchý. Zebra Marty, bydlištěm ZOO ve státě New York, se rozhodne (prý na tom má vinu krize středního věku), že život v malém výběhu je vlastně nuda. Díky pomoci šikovných tučňáků uteče a společně se svými přáteli se vydá na bláznivou cestu napříč světem. Kde zakotví, je už jen na vás… Co to povídám, jistěže není. Můžete si leda tak vybrat, zda chcete utéct na Madagascar či Madagascar. Opravdu štědrá volba.

  

Já jsem vaše SuperStar * Slone, kamaráde, počkej na mě * Ja chci taky totem!

Zvířata v ulici nejsou nic příjemného, nečekejte tedy, že se k vám lidé budou chovat zdvořile a se vší úctou. Kdepak. Jediného, čeho se od nich dočkáte, budou sítě lovců a nespočet pokusů o vaše polapení. Madagascar se nedá přesně zaškatulkovat do žádného žánru, ale když nad tím zapřemýšlím, vyjde mi akční hra s adventure prvky. Zní to hloupě? I sama hra je z části taková.

Prošpikováno humorem

Vezmeme to pěkně po pořádku. Ovládáte střídavě čtyři zvířata. Bláznivou zebru jménem Marty, hopkajícího lva Alexa, hrošici Glorii s mohutným pozadím a žirafu Melman, jejíž roznožku by mohla závidět kdejaká gymnastka. Každý z nich má nejen osobité kouzlo, ale také speciální schopnosti. Speciální sice v rámci reálných (alespoň z části) možností, ale přece jen lepší než nic. Marty skvěle kope zadními kopyty, Alex skáče jako hopskulka a… vše přece neprozradím. Nezůstane ovšem jen u vlastností, postupem času se na ně budou nabalovat další a mnohem zajímavější. Bez nich byste nebyli schopni titul hrát a už vůbec ne dohrát.

  

Jsem nejlepší, jsem nejlepší, jsem nejlepší * Rybaření není nuda * Můj prales, můj hrad

Hra je neviditelnou čarou rozdělena na tři části. ZOO, New York a Madagascar. Ty se dále dělí na úlohy, které dostáváte. Všechny jsou prokládány krátkými in-game videi, které vám osvětlí, co je od vás vlastně očekáváno. Zezačátku se nejedná o nic obtížného a nebudete se s nimi párat déle než pár minut. Zapeklitosti typu, „proskákejte všemi barevnými kruhy ve vašem výběhu“ patří k problémům určených spíše pro talentované kojence. Také se nesmíte zapomenou pořádně dívat kolem sebe a hledat speciální karty. Když jich najdete předem určený počet, dostanete návdavkem nějaký ten bonus. Nicméně hra je tvořena především pro nejmladší generace, takže Einstein by si na svoje určitě nepřišel.

Musím však uznat, že úkoly jsou nápadité a nezřídka i vtipné. Řekněte, kdo z vás by postavit vedle sebe na startovní čáru zároveň hrošici a trojici tučňáků? Vyhrát poctivou cestou nejde, ten třísetkilový rozdíl ve váze je prostě moc citelný. Proto je na trase rozmístěno několik desítek pálivých papriček, které vaši hrošici (a její pozadí) nažhaví k životnímu výkonu. Kdyby však nestačilo ani to, můžete sem tam do tučňáků „omylem“ strčit. Oni díky tomu odletí pár desítek metrů zpět a vám zbývá už jen zvesela doběhnout do cíle. Nezapomeňte se však podívat na zadní partie atletky, takové proporce se často nevidí :-).

  

Jsem obézní, ale vyhrála jsem! * Chcete klíč? Tůdle! * Ufff, s úsměvem jde vše lépe

V ZOO ale nezůstanete na dlouho, brzy utečete do lidského města. Situace v New Yorku vás přesvědčí, že zvířecí život vlastně nemusí být zas až tak nudný. Stačí jen trochu volnosti a potlačit své černé svědomí. Potom dokáže partička zvířecích kamarádů nadělat pěkný čurbes i v obrovském velkoměstě. A když se nakonec dostanete na Madagascar, zjistíte, že vše je… ale to už neprozradím. Život holt není fér. Jen ještě dodám, že jakýkoliv pokus o multiplayer byste hledali marně. Madagascar ho nenabízí a vlastně ani nemá proč.

Čistá klec aneb potřebuji pixelovou sprchu?

Nebudu vás déle napínat. Když si hru zapnete a navolíte si odpovídající nastavení dle vaší grafické karty, rozhodně nebudete zklamáni. Vše je laděno do dětského stylu, ostatně jako titul samotný. Zebra má větší uši, než by se slušelo, žirafa připomíná elektrickou sekačku na trávu a hrošice nejspíš nepoužívá toaletní papír. Na všechny tyto poznatky přijdete sami již v prvních minutách. Hratelnosti však rozhodně nepřekážejí a hru samotnou tvoří hezčí a propracovanější. Po zemi se válí odpadky a v ZOO korzuje spousta návštěvníků. In-game videa také nejsou na špatné úrovni. Dozvíte se z nich vše potřebné a většinou se i pobavíte. Celý herní koncept i grafika mi připomíná počítačové zpracování Harryho Pottera. Kromě příběhů jsem totiž mnoho rozdílů nenašel.

  

Co jsem provedl, strážníku? * Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid * Nějaký problém, kámo?

Zvukově Madagascar nevybočuje z průměru. Trošku se nad ním sice vznáší, ale žádná sláva se nekoná. Při hraní sem tam narazíte na úryvky z mně neznámých písniček, ale že by vám třeba jejich melodie utkvěla v paměti… ne, to se nestane. Zvířecí postavičky jsou vcelku dobře nadabovány, ale pouze anglicky. Takže jazykoví antitalenti ocení možnost zapnout si titulky. Odběhnu ale od zvuků, rád bych zmínil podivné rozdělení herního menu. Zapnete-li titul, objeví se vám obrazovka, ve které si můžete nastavit grafiku, ovládání, zvuky atp. Teprve potom se klikem dostanete do dalšího menu, ve kterém spouštíte novou hru, avšak nemůžete již nic nastavit jako v předchozí nabídce. Takže je potřeba vypnout hru, nastavit, kliknout… a tak pořád dokola.

Mladší sourozenec se baví, babička usíná

Madagascar je jednoznačně zábavnou záležitostí, jejíž hlavní síla tkví v chytlavosti a jednoduchosti. Přeci jen nároky na vaši šedou kůru mozkovou nejsou v průběhu hraní nijak zvlášť vysoké a tak se dá u titulu „vypnout“ a pořádně se odreagovat. Prarodiče byste na ni určitě nenalákali, sotva odrostlé jedince zaujme na nějakou tu hodinu, ale děti, ti se u ní doslova vyřádí. Ozkoušeno na člověku bez nároku na občanský průkaz. Mohu říci, že testovaný „objekt“ se bavil královsky. Tedy podle jeho tvrzení :-).

Světlé stránky hry
  • Jednoduché a zábavné 
  • Grafické zpracování
  • Děti se budou bavit
  • Konverze filmu na PC se povedla
  • Spousta humorných scén
Temné stránky hry
  • Místy až moc jednoduché
  • Zvuky nejsou zcela dokonalé
  • Občas se budou bavit opravdu jen děti
  • Podivné dvojité menu

Takže abych to shrnul. Pokud se pro tento titul rozhodnete, chybu určitě neuděláte. Pokud tedy máte mladšího sourozence nebo holdujete jednoduchým hrám. V tom případě mohu jen a jen doporučit. Hrací doba je více než dobrá a když se k tomu podíváte i na film, zážitek se tím umocní. Zvířecí svět je holt ošemetně chytlavá záležitost.

Grafika: 9/10
Zvuk: 7/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 8/10

Chytlavý a zábavný titul bez vysokých nároků na přemýšlení. Shlédněte snímek, vyzkoušejte si hru a Madagascar si určitě oblíbíte. O humor v něm totiž není nouze.

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily