Recenze: Mage Knight: Apocalypse – zapomeňte na karty

Mage Knight: Apocalypse je hráčům po celém světě k dispozici už nějaký ten čas. Na domácí pulty se však zajímavě vypadající RPG dostává až teď, což pro všechny milovníky žánru znamená zvýšenou pohotovost. Ovšem pozor; není všechno zlato co se třpytí.
Recenze: Mage Knight: Apocalypse – zapomeňte na karty

Platforma: PC
Typ hry: RPG
Multiplayer: Ano
Minimální konfigurace: CPU 1,5 GHz, 256 MB RAM, 64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Sempron 3000+, 512 MB RAM, 128 MB grafická karta
Výrobce hry: InterServ International
Distributor: Cenega Czech  (
www.cenega.cz
Homepage:
http://www.mageknight.namco.com  

Titul se inspiruje stolní hrou Mage Knight, jejíž pravidla jsou podobná kupříkladu našinci známému Dračímu Doupěti. Mage Knight je přitom celosvětově jedna z nejuznávanějších stolních fantasy hra, takže minimálně prodejnost značky je vysoká. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Nevadí, autoři Mage Knight: Apocalypse mysleli i na ostatní hráče, takže neznalost pravidel vás v tomto případě nejenže omlouvá, ale navíc jí až na několik výjimek nepocítíte.

Překvapivě dobrý začátek

Tak jako tak měli ale vývojáři z InterServ International značně ulehčenou práci, alespoň co se příběhu týče. Fantasy Mage Knight má totiž vlastní radosti i strasti, stovky postaviček (ať už kladných či záporných) a především svět, který převést do virtuální podoby bylo podobné jako například u her podle knihy. To má za následek fakt, že jakmile hru spustíte, budete si připadat v prostředí jako vystřiženém z Tolkienova románu.

  
Na vhodném výběru postavy závisí vše * Pojď blíž chlapče, neslyším tě * Zabíjení nepřátel – denní chléb Mage Knight: Apocalypse

Pro hráče to v praxi znamená, že zavítá do mnoha atraktivních prostředí. Na úplném začátku nás čeká podzemní svět osídlený komickými trpaslíky, nicméně dojde i na močály, bažiny, horská pohřebiště či zasněžené pláně. Zcela jistě potěší, že v každé z těchto destinací na vás čeká nepřeberné množství protivníků, respektive často až neidentifikovatelné havěti. Z těch známějších se těšte na obligátní trolly, mágy, zombie, trpaslíky či zvířecí úkazy jako například vlkodlaky.

Příběh? Jen „aby se neřeklo“

Mage Knight

Mage Knight je celosvětově proslulá válečná hra, která se hraje pomocí terénů a figurek. Jde o další z mnoha počinů společnosti WizKids. Mage Knight byla vytvořena v roce 2001, za tuto dobu si však po celém světě našla miliony příznivců.

Nicméně přestože (nebo právě proto?) měli vývojáři v příběhové linii značně ulehčenou cestu, je právě děj jedním z nejhorších aspektů hry. Temnou roli zastupuje jakási frakce, která odcizila magické vejce, krom jiného udržující mír na celém světě. Z tohoto vejce se díky vzestupu zla na povrchu zemském nečekaně vylíhl pětihlavý drak, všeobecně známý jako drak Apokalypsy. Jeho každým dnem rostoucí síla už nepředstavuje hrozbu jen pro blízké okolí, ale rovnou pro celý svět. Pro hráče z toho všeho plyne celkem předvídatelný úkol: vybrat postavu, a šupajdit zachraňovat svět.

Hráč má na výběr z pěti postav (amazonka, noční bojovník, upírka, trpaslík a mág), přičemž hrou můžete proplouvat jako článek pětičlenné party (pochopitelně jí však bude velet), nebo veškeré nabídky na připojení k vám (cestou budete narážet na bojovníky, jenž vám budou nabízet své služby) ignorovat a vydat se cestou one man show bojovníka.

  
Grafické zpracování není nejhorší * Ne, ne, ne! Na ten zámek prostě nedosáhnu! * A jsme na dalším levelu

Ačkoliv rozdíly mezi hrdiny jsou patrné jen v několika aspektech, na vhodném výběru závisí všechno, a proto se mu dostatečně věnujte. Mage Knight: Apocalypse je však zajímavé také tím, že narozdíl od většiny ostatních RPG se pyšní zcela novým, a hlavně neokoukaným systémem přerozdělovaní bodů hlavní postavy. Hra body přerozděluje sama podle toho, kterým činnostem a hlavně v jakém rozsahu se věnujete. Takže pokud celé hodiny procházíte hrou pomocí meče, budete v tomto ohledu mistry. Vezměte však do ruky luk (aniž byste s ním kdykoli předtím manipulovali) a můžete si být jisti, že netrefíte ani třímetrového kyklopa stojícího na místě.

Klikací RPG s tragickou umělou inteligencí

Bohužel, označit Mage Knight: Apocalypse za klasické RPG by bylo hříchem. Hra je klasickým klik-festem, kdy takřka jedinou (NPC postav je minimum a když už, moc toho nenapovídají) hráčovou úlohou je zabíjet vše co se jen hýbne + sem tam vyřešit jeden z mnoha primitivních úkolů. Smutným faktem je, že po čase začne upadat do nepříjemného stereotypu, a nezachrání to ani svižně se měnící prostředí.

  
Trpaslík, jedna z nejsilnějších postav hry * Vybrat si můžete z pěti postav * Do nekonečna a ještě dál!

K tomuto přispívá i skutečnost, že umělá inteligence je jedna z nejhorších, jaké jsem kdy měl možnost v RPG vidět. Myšlení nepřátel není špatné, ono je zkrátka tragické. Někdy to vypadá, jako by měli svůj osobní cíl nechat se zabít bez problémů. Naprosto běžnou se tak stává situace, kdy protivník stojí jen několik centimetrů od vás aniž by se pohnul (v takovém případě stačí jediný šíp), jindy naprosto chaoticky a bezúčelně pobíhá sem a tam. Vrcholem všeho byla situace, kdy jsem postřílel čtyři vedle sebe stojí nepřátelé postupně a s dlouhou časovou prodlevou. Tomu poslednímu přišlo zřejmě naprosto irelevantní, že vedle něj před okamžikem popadali tři kolegové.

  
Pospícháme! * Umělá inteligence nepřátel je tragická * Mage Knight v celé své kráse

O nic lepší však není ani umělá inteligence vašich nohsledů, kteří jsou ve většině případů spíše na obtíž. A ačkoliv se chovají mnohem přirozeněji než protivníci, často udělají víc škody než užitku.

Sladkosti pro oči

Naopak světlou stránkou hry je jednoznačně technické zpracování, které zaujme již od prvního okamžiku. Komiksově laděná grafika je detailní, textury kvalitní, postavičky místy sice až fantasy infantilní, avšak stále velice dobře zpracované. V tomto ohledu nelze až na krvavé hardwarové nároky vytknout nic. Naopak zvukovou stránku hry bych klidně snesl propracovanější a místy rozhodně kolosálnější. Škoda.

Světlé stránky
  • Přerozdělování bodů
  • Technické zpracování
  • Nepřátelé
Temné stránky
  • Umělá inteligence
  • Stereotyp
  • Příběh

Pokud váháte nad koupí Mage Knight: Apocalypse, dobře zvažte, co od hry čekáte. Pokud hledáte rozvětvený příběh se spoustou dějových zvratů, stovek NPC a mnoha úkolů, pak hledejte jinde. Pokud však nepohrdnete klasickým rubacím RPGčkem, kde je vše krom akce na druhé koleji, po titulu sáhněte. Čeká na vás sice dvacet hodin stereotypního zabíjení nepřátel, nicméně díky svižnosti a neustále se měnícímu prostředí si toho možná ani nevšimnete.

Grafika: 8/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 5/10

Vcelku průměrná klikací RPG, která nenabízí takřka nic zajímavého. Pokud si však chcete dvacet hodin užívat hezké grafiky a příjemného prostředí, bez ohledu na prázdnotu příběhové linie, neváhejte.

Celkové hodnocení: 5,8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |