Recenze: ME2: Lair of the Shadow Broker - stíny nad Illiem

Zahrávat si s jedním z nejmocnějších stvoření Galaxie se nevyplácí. Pokud se nejmenujete Shepard.

DLC k Mass Effectu 2 úspěšně rozvíjejí příběh původní hry, přináší krátké kapitolky z Shepardova života a hlavně přinášejí klasickou hratelnost spolu s nějakou osvěžující novinkou. Důležité však zároveň je, že slouží jako doplněk původní hry a měly by představovat jakýsi můstek mezi druhým a připravovaným třetím dílem. Shadow Broker se konkrétně zaobírá událostmi okolo doktorky Liary T’Soni, která byla v ději ME2 lehce upozaděna.

 

Poutavý příběh vás dostane již od první minuty a není v něm nouze o zajímavé zvraty. Vyšetřování a rozhovory se tak pravidelně střídají s akcí, již občas ozvláštní pomalejší a taktičtější postup, nebo speciální libůstky a využití prostředí. Jako příklad poslouží třeba nezapomenutelná honička ve vznášedlech v ulcicích Illia, nebo obsáhlé archivy Shadow Brokera, v nichž se dočtete zajímavé a leckdy i lehce úsměvné informace o sobě a všech spolubojovnících. Osobně jsem pročítáním kompletní dokumentace strávil něco přes půl hodiny – a rozhodně toho nelituji.

lairoftheshadowbroker_01.jpg lairoftheshadowbroker_02.jpg

Nemusíte se však bát, že byste celou herní dobu strávili jen čtením. Akce zabírá majoritu času a staronová členka Shepardova týmu ji aspoň zezačátku příjemně ozvláštňuje, stejně jako stereotyp úspěšně narušují souboje s bossy a zajímavé, neokoukané prostředí.

Komiks Mass Effect

lairoftheshadowbroker_box.jpgV poslední době se rozmohlo, že ke hrám vychází různé doplňkové zboží – filmy, knihy, figurky a v neposlední řade i komiksy. Ostatně, nultý díl komiksu Mass Effect jste mohli najít ve sběratelské edici, zbylých pár už bylo nutno dokoupit. Vězte pak, že propojení komiksu a hry je v tomto případě poměrně těsné – Lair of the Shadow Broker ve skutečnosti přímo navazuje na události popsané v kresleném příběhu a i když se hra poměrně slušně uvede sama, znalost knižního pozadí vám umožní vychutnat si jej ještě o něco více.

Filmové scenérie

Grafické zpracování totiž znovu vyráží dech (zejména tedy po umělecké stránce) a pojí se s ním i povedený level-design. Nechci prozradit příliš mnoho, ale zdevastovaný hotel nebo povrch vesmírné lodi se vám zaryjí do paměti opravdu hluboko.

Nezapomenutelná je honička ve vznášedlech v ulicích Illia

Rovněž potěší i klasicky kvalitní zvukový a hudební doprovod, jež zvláště ve vypjatých emočních scénách kvalitně podbarvuje atmosféru. Výborná úroveň technického zpracování je ale něco, na co jste už jistě ve hrách od BioWare zvyklí.

lairoftheshadowbroker_03.jpg lairoftheshadowbroker_04.jpg

Shadow Broker pak mimo techniky obsahuje i na poměry série nevídané množství narážek na skutečné události, stejně jako přidává slušnou porci achievementů, takže si i lovci trofejí přijdou na své. Ulehčení hry pak mohou čekat ti, kdo si Shadow Brokera spustí před tím, než dokončí hlavní příběh – v lokacích se totiž povaluje pár nových technologií k výzkumu. Noví hráči se pak také vyhnou podivnému dojmu „sleposti“ příběhové větve doktorky T’Soni v původním ME2. Nabízí se tak otázka, jestli zrovna Shadow Broker vážně neměl být ve hře už od začátku – jako samostatný celek totiž působí poněkud odstřihnutě.

lairoftheshadowbroker_05.jpg lairoftheshadowbroker_06.jpg

Naštěstí se však nejedná o tak očividné ždímání peněz, jako je tomu u Mafie 2, kde si lze všimnout mnohem větších škrtů, než jedné malé epizodky. A kdo ví, třeba mělo vystřihnutí událostí z tohoto DLC nějaký hlubší význam – namátkou mě napadá to, že jde pouze o první díl z delší série, který skutečně pevně propojí ME2 s ME3. Zatím můžu nad důvody jen spekulovat, ale určitě by byla škoda DLC minout jen proto, že nesouhlasíte se zvoleným prodejním modelem.

Revoluci rozhodně nečekejte, ale pokud vás Mass Effect 2 zaujal, pobaví vás i nový přídavek

Lair of the Shadow Broker totiž za cenu 800 Bioware bodů nabízí slušnou porci zábavy, jejíž konzumace vám zabere něco málo přes dvě a půl hodiny. Revoluci rozhodně nečekejte, ale pokud vás Mass Effect 2 zaujal, pobaví vás i nový přídavek. Dopřejte si proto malou dávku epické space-opery před tím, než Bioware dokončí plnohodnotný třetí díl. Aspoň na chvíli totiž tato malá dávka herní drogy zažene pocit závislosti a hlavně vás dobře pobaví.

lairoftheshadowbroker_07.jpg lairoftheshadowbroker_08.jpg 

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: Akce, RPG | akční RPG
Výrobce: BioWare | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 7. září 2010
 • Prvotřídní design
 • Neokoukané prostředí
 • Příběh
 • Zajímavé perličky
 • Působí jako něco, co už mělo být ve hře
 • Relativní krátkost
Související články
 1. Kráska z Mass Effectu z masa a kostí
 2. Recenze: Mass Effect 2: Overlord DLC – splašená AI
 3. Recenze: ME 2: Kasumi Stolen Memory – vzpomínka krásné zlodějky
 4. Blog: Mass Effect 2 - Jak na DLC
 5. Recenze: Mass Effect 2 - masivně dobré