Recenze: ME2: Lair of the Shadow Broker - stíny nad Illiem

vytisknout velikost písma
Zahrávat si s jedním z nejmocnějších stvoření Galaxie se nevyplácí. Pokud se nejmenujete Shepard.

DLC k Mass Effectu 2 úspěšně rozvíjejí příběh původní hry, přináší krátké kapitolky z Shepardova života a hlavně přinášejí klasickou hratelnost spolu s nějakou osvěžující novinkou. Důležité však zároveň je, že slouží jako doplněk původní hry a měly by představovat jakýsi můstek mezi druhým a připravovaným třetím dílem. Shadow Broker se konkrétně zaobírá událostmi okolo doktorky Liary T’Soni, která byla v ději ME2 lehce upozaděna.

 

Poutavý příběh vás dostane již od první minuty a není v něm nouze o zajímavé zvraty. Vyšetřování a rozhovory se tak pravidelně střídají s akcí, již občas ozvláštní pomalejší a taktičtější postup, nebo speciální libůstky a využití prostředí. Jako příklad poslouží třeba nezapomenutelná honička ve vznášedlech v ulcicích Illia, nebo obsáhlé archivy Shadow Brokera, v nichž se dočtete zajímavé a leckdy i lehce úsměvné informace o sobě a všech spolubojovnících. Osobně jsem pročítáním kompletní dokumentace strávil něco přes půl hodiny – a rozhodně toho nelituji.

lairoftheshadowbroker_01.jpg lairoftheshadowbroker_02.jpg

Nemusíte se však bát, že byste celou herní dobu strávili jen čtením. Akce zabírá majoritu času a staronová členka Shepardova týmu ji aspoň zezačátku příjemně ozvláštňuje, stejně jako stereotyp úspěšně narušují souboje s bossy a zajímavé, neokoukané prostředí.

Komiks Mass Effect

lairoftheshadowbroker_box.jpgV poslední době se rozmohlo, že ke hrám vychází různé doplňkové zboží – filmy, knihy, figurky a v neposlední řade i komiksy. Ostatně, nultý díl komiksu Mass Effect jste mohli najít ve sběratelské edici, zbylých pár už bylo nutno dokoupit. Vězte pak, že propojení komiksu a hry je v tomto případě poměrně těsné – Lair of the Shadow Broker ve skutečnosti přímo navazuje na události popsané v kresleném příběhu a i když se hra poměrně slušně uvede sama, znalost knižního pozadí vám umožní vychutnat si jej ještě o něco více.

Filmové scenérie

Grafické zpracování totiž znovu vyráží dech (zejména tedy po umělecké stránce) a pojí se s ním i povedený level-design. Nechci prozradit příliš mnoho, ale zdevastovaný hotel nebo povrch vesmírné lodi se vám zaryjí do paměti opravdu hluboko.

Nezapomenutelná je honička ve vznášedlech v ulicích Illia

Rovněž potěší i klasicky kvalitní zvukový a hudební doprovod, jež zvláště ve vypjatých emočních scénách kvalitně podbarvuje atmosféru. Výborná úroveň technického zpracování je ale něco, na co jste už jistě ve hrách od BioWare zvyklí.

lairoftheshadowbroker_03.jpg lairoftheshadowbroker_04.jpg

Shadow Broker pak mimo techniky obsahuje i na poměry série nevídané množství narážek na skutečné události, stejně jako přidává slušnou porci achievementů, takže si i lovci trofejí přijdou na své. Ulehčení hry pak mohou čekat ti, kdo si Shadow Brokera spustí před tím, než dokončí hlavní příběh – v lokacích se totiž povaluje pár nových technologií k výzkumu. Noví hráči se pak také vyhnou podivnému dojmu „sleposti“ příběhové větve doktorky T’Soni v původním ME2. Nabízí se tak otázka, jestli zrovna Shadow Broker vážně neměl být ve hře už od začátku – jako samostatný celek totiž působí poněkud odstřihnutě.

lairoftheshadowbroker_05.jpg lairoftheshadowbroker_06.jpg

Naštěstí se však nejedná o tak očividné ždímání peněz, jako je tomu u Mafie 2, kde si lze všimnout mnohem větších škrtů, než jedné malé epizodky. A kdo ví, třeba mělo vystřihnutí událostí z tohoto DLC nějaký hlubší význam – namátkou mě napadá to, že jde pouze o první díl z delší série, který skutečně pevně propojí ME2 s ME3. Zatím můžu nad důvody jen spekulovat, ale určitě by byla škoda DLC minout jen proto, že nesouhlasíte se zvoleným prodejním modelem.

Revoluci rozhodně nečekejte, ale pokud vás Mass Effect 2 zaujal, pobaví vás i nový přídavek

Lair of the Shadow Broker totiž za cenu 800 Bioware bodů nabízí slušnou porci zábavy, jejíž konzumace vám zabere něco málo přes dvě a půl hodiny. Revoluci rozhodně nečekejte, ale pokud vás Mass Effect 2 zaujal, pobaví vás i nový přídavek. Dopřejte si proto malou dávku epické space-opery před tím, než Bioware dokončí plnohodnotný třetí díl. Aspoň na chvíli totiž tato malá dávka herní drogy zažene pocit závislosti a hlavně vás dobře pobaví.

lairoftheshadowbroker_07.jpg lairoftheshadowbroker_08.jpg 

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: Akce, RPG | akční RPG
Výrobce: BioWare | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 7. září 2010
 • Prvotřídní design
 • Neokoukané prostředí
 • Příběh
 • Zajímavé perličky
 • Působí jako něco, co už mělo být ve hře
 • Relativní krátkost
Související články
 1. Kráska z Mass Effectu z masa a kostí
 2. Recenze: Mass Effect 2: Overlord DLC – splašená AI
 3. Recenze: ME 2: Kasumi Stolen Memory – vzpomínka krásné zlodějky
 4. Blog: Mass Effect 2 - Jak na DLC
 5. Recenze: Mass Effect 2 - masivně dobré

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

včera | | 5 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A