Recenze: ME2: Lair of the Shadow Broker - stíny nad Illiem

Zahrávat si s jedním z nejmocnějších stvoření Galaxie se nevyplácí. Pokud se nejmenujete Shepard.

DLC k Mass Effectu 2 úspěšně rozvíjejí příběh původní hry, přináší krátké kapitolky z Shepardova života a hlavně přinášejí klasickou hratelnost spolu s nějakou osvěžující novinkou. Důležité však zároveň je, že slouží jako doplněk původní hry a měly by představovat jakýsi můstek mezi druhým a připravovaným třetím dílem. Shadow Broker se konkrétně zaobírá událostmi okolo doktorky Liary T’Soni, která byla v ději ME2 lehce upozaděna.

 

Poutavý příběh vás dostane již od první minuty a není v něm nouze o zajímavé zvraty. Vyšetřování a rozhovory se tak pravidelně střídají s akcí, již občas ozvláštní pomalejší a taktičtější postup, nebo speciální libůstky a využití prostředí. Jako příklad poslouží třeba nezapomenutelná honička ve vznášedlech v ulcicích Illia, nebo obsáhlé archivy Shadow Brokera, v nichž se dočtete zajímavé a leckdy i lehce úsměvné informace o sobě a všech spolubojovnících. Osobně jsem pročítáním kompletní dokumentace strávil něco přes půl hodiny – a rozhodně toho nelituji.

lairoftheshadowbroker_01.jpg lairoftheshadowbroker_02.jpg

Nemusíte se však bát, že byste celou herní dobu strávili jen čtením. Akce zabírá majoritu času a staronová členka Shepardova týmu ji aspoň zezačátku příjemně ozvláštňuje, stejně jako stereotyp úspěšně narušují souboje s bossy a zajímavé, neokoukané prostředí.

Komiks Mass Effect

lairoftheshadowbroker_box.jpgV poslední době se rozmohlo, že ke hrám vychází různé doplňkové zboží – filmy, knihy, figurky a v neposlední řade i komiksy. Ostatně, nultý díl komiksu Mass Effect jste mohli najít ve sběratelské edici, zbylých pár už bylo nutno dokoupit. Vězte pak, že propojení komiksu a hry je v tomto případě poměrně těsné – Lair of the Shadow Broker ve skutečnosti přímo navazuje na události popsané v kresleném příběhu a i když se hra poměrně slušně uvede sama, znalost knižního pozadí vám umožní vychutnat si jej ještě o něco více.

Filmové scenérie

Grafické zpracování totiž znovu vyráží dech (zejména tedy po umělecké stránce) a pojí se s ním i povedený level-design. Nechci prozradit příliš mnoho, ale zdevastovaný hotel nebo povrch vesmírné lodi se vám zaryjí do paměti opravdu hluboko.

Nezapomenutelná je honička ve vznášedlech v ulicích Illia

Rovněž potěší i klasicky kvalitní zvukový a hudební doprovod, jež zvláště ve vypjatých emočních scénách kvalitně podbarvuje atmosféru. Výborná úroveň technického zpracování je ale něco, na co jste už jistě ve hrách od BioWare zvyklí.

lairoftheshadowbroker_03.jpg lairoftheshadowbroker_04.jpg

Shadow Broker pak mimo techniky obsahuje i na poměry série nevídané množství narážek na skutečné události, stejně jako přidává slušnou porci achievementů, takže si i lovci trofejí přijdou na své. Ulehčení hry pak mohou čekat ti, kdo si Shadow Brokera spustí před tím, než dokončí hlavní příběh – v lokacích se totiž povaluje pár nových technologií k výzkumu. Noví hráči se pak také vyhnou podivnému dojmu „sleposti“ příběhové větve doktorky T’Soni v původním ME2. Nabízí se tak otázka, jestli zrovna Shadow Broker vážně neměl být ve hře už od začátku – jako samostatný celek totiž působí poněkud odstřihnutě.

lairoftheshadowbroker_05.jpg lairoftheshadowbroker_06.jpg

Naštěstí se však nejedná o tak očividné ždímání peněz, jako je tomu u Mafie 2, kde si lze všimnout mnohem větších škrtů, než jedné malé epizodky. A kdo ví, třeba mělo vystřihnutí událostí z tohoto DLC nějaký hlubší význam – namátkou mě napadá to, že jde pouze o první díl z delší série, který skutečně pevně propojí ME2 s ME3. Zatím můžu nad důvody jen spekulovat, ale určitě by byla škoda DLC minout jen proto, že nesouhlasíte se zvoleným prodejním modelem.

Revoluci rozhodně nečekejte, ale pokud vás Mass Effect 2 zaujal, pobaví vás i nový přídavek

Lair of the Shadow Broker totiž za cenu 800 Bioware bodů nabízí slušnou porci zábavy, jejíž konzumace vám zabere něco málo přes dvě a půl hodiny. Revoluci rozhodně nečekejte, ale pokud vás Mass Effect 2 zaujal, pobaví vás i nový přídavek. Dopřejte si proto malou dávku epické space-opery před tím, než Bioware dokončí plnohodnotný třetí díl. Aspoň na chvíli totiž tato malá dávka herní drogy zažene pocit závislosti a hlavně vás dobře pobaví.

lairoftheshadowbroker_07.jpg lairoftheshadowbroker_08.jpg 

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: Akce, RPG | akční RPG
Výrobce: BioWare | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 7. září 2010
 • Prvotřídní design
 • Neokoukané prostředí
 • Příběh
 • Zajímavé perličky
 • Působí jako něco, co už mělo být ve hře
 • Relativní krátkost
Související články
 1. Kráska z Mass Effectu z masa a kostí
 2. Recenze: Mass Effect 2: Overlord DLC – splašená AI
 3. Recenze: ME 2: Kasumi Stolen Memory – vzpomínka krásné zlodějky
 4. Blog: Mass Effect 2 - Jak na DLC
 5. Recenze: Mass Effect 2 - masivně dobré

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A