Recenze: ME2: Lair of the Shadow Broker - stíny nad Illiem

Zahrávat si s jedním z nejmocnějších stvoření Galaxie se nevyplácí. Pokud se nejmenujete Shepard.

DLC k Mass Effectu 2 úspěšně rozvíjejí příběh původní hry, přináší krátké kapitolky z Shepardova života a hlavně přinášejí klasickou hratelnost spolu s nějakou osvěžující novinkou. Důležité však zároveň je, že slouží jako doplněk původní hry a měly by představovat jakýsi můstek mezi druhým a připravovaným třetím dílem. Shadow Broker se konkrétně zaobírá událostmi okolo doktorky Liary T’Soni, která byla v ději ME2 lehce upozaděna.

 

Poutavý příběh vás dostane již od první minuty a není v něm nouze o zajímavé zvraty. Vyšetřování a rozhovory se tak pravidelně střídají s akcí, již občas ozvláštní pomalejší a taktičtější postup, nebo speciální libůstky a využití prostředí. Jako příklad poslouží třeba nezapomenutelná honička ve vznášedlech v ulcicích Illia, nebo obsáhlé archivy Shadow Brokera, v nichž se dočtete zajímavé a leckdy i lehce úsměvné informace o sobě a všech spolubojovnících. Osobně jsem pročítáním kompletní dokumentace strávil něco přes půl hodiny – a rozhodně toho nelituji.

lairoftheshadowbroker_01.jpg lairoftheshadowbroker_02.jpg

Nemusíte se však bát, že byste celou herní dobu strávili jen čtením. Akce zabírá majoritu času a staronová členka Shepardova týmu ji aspoň zezačátku příjemně ozvláštňuje, stejně jako stereotyp úspěšně narušují souboje s bossy a zajímavé, neokoukané prostředí.

Komiks Mass Effect

lairoftheshadowbroker_box.jpgV poslední době se rozmohlo, že ke hrám vychází různé doplňkové zboží – filmy, knihy, figurky a v neposlední řade i komiksy. Ostatně, nultý díl komiksu Mass Effect jste mohli najít ve sběratelské edici, zbylých pár už bylo nutno dokoupit. Vězte pak, že propojení komiksu a hry je v tomto případě poměrně těsné – Lair of the Shadow Broker ve skutečnosti přímo navazuje na události popsané v kresleném příběhu a i když se hra poměrně slušně uvede sama, znalost knižního pozadí vám umožní vychutnat si jej ještě o něco více.

Filmové scenérie

Grafické zpracování totiž znovu vyráží dech (zejména tedy po umělecké stránce) a pojí se s ním i povedený level-design. Nechci prozradit příliš mnoho, ale zdevastovaný hotel nebo povrch vesmírné lodi se vám zaryjí do paměti opravdu hluboko.

Nezapomenutelná je honička ve vznášedlech v ulicích Illia

Rovněž potěší i klasicky kvalitní zvukový a hudební doprovod, jež zvláště ve vypjatých emočních scénách kvalitně podbarvuje atmosféru. Výborná úroveň technického zpracování je ale něco, na co jste už jistě ve hrách od BioWare zvyklí.

lairoftheshadowbroker_03.jpg lairoftheshadowbroker_04.jpg

Shadow Broker pak mimo techniky obsahuje i na poměry série nevídané množství narážek na skutečné události, stejně jako přidává slušnou porci achievementů, takže si i lovci trofejí přijdou na své. Ulehčení hry pak mohou čekat ti, kdo si Shadow Brokera spustí před tím, než dokončí hlavní příběh – v lokacích se totiž povaluje pár nových technologií k výzkumu. Noví hráči se pak také vyhnou podivnému dojmu „sleposti“ příběhové větve doktorky T’Soni v původním ME2. Nabízí se tak otázka, jestli zrovna Shadow Broker vážně neměl být ve hře už od začátku – jako samostatný celek totiž působí poněkud odstřihnutě.

lairoftheshadowbroker_05.jpg lairoftheshadowbroker_06.jpg

Naštěstí se však nejedná o tak očividné ždímání peněz, jako je tomu u Mafie 2, kde si lze všimnout mnohem větších škrtů, než jedné malé epizodky. A kdo ví, třeba mělo vystřihnutí událostí z tohoto DLC nějaký hlubší význam – namátkou mě napadá to, že jde pouze o první díl z delší série, který skutečně pevně propojí ME2 s ME3. Zatím můžu nad důvody jen spekulovat, ale určitě by byla škoda DLC minout jen proto, že nesouhlasíte se zvoleným prodejním modelem.

Revoluci rozhodně nečekejte, ale pokud vás Mass Effect 2 zaujal, pobaví vás i nový přídavek

Lair of the Shadow Broker totiž za cenu 800 Bioware bodů nabízí slušnou porci zábavy, jejíž konzumace vám zabere něco málo přes dvě a půl hodiny. Revoluci rozhodně nečekejte, ale pokud vás Mass Effect 2 zaujal, pobaví vás i nový přídavek. Dopřejte si proto malou dávku epické space-opery před tím, než Bioware dokončí plnohodnotný třetí díl. Aspoň na chvíli totiž tato malá dávka herní drogy zažene pocit závislosti a hlavně vás dobře pobaví.

lairoftheshadowbroker_07.jpg lairoftheshadowbroker_08.jpg 

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: Akce, RPG | akční RPG
Výrobce: BioWare | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 7. září 2010
 • Prvotřídní design
 • Neokoukané prostředí
 • Příběh
 • Zajímavé perličky
 • Působí jako něco, co už mělo být ve hře
 • Relativní krátkost
Související články
 1. Kráska z Mass Effectu z masa a kostí
 2. Recenze: Mass Effect 2: Overlord DLC – splašená AI
 3. Recenze: ME 2: Kasumi Stolen Memory – vzpomínka krásné zlodějky
 4. Blog: Mass Effect 2 - Jak na DLC
 5. Recenze: Mass Effect 2 - masivně dobré

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A