Recenze: Medal Of Honor Undergound – 2. světová v kapse

Válečné hry jsou teď v kurzu, po Medal Of Honor a Hidden And Dangerous nastoupila Call Of Duty a hráči se radují. Co ale dělat, když se dostanete na cestách z dosahu své konzole nebo PC a potřebujete svoji dávku boje proti Říši? Můžete popadnout Game Boy Advance a podívat se, jak Medal Of Honor vypadá na tomhle malém kapesním zázraku!
Recenze: Medal Of Honor Undergound – 2. světová v kapse

Platformy: pouze GBA
Multiplayer: ano, přes GBA Link Cable
Výrobce: EA Games (
www.eagames.com)
Vydavatel: Destination Software, Inc (Ubi Soft)

Jak možná víte, tyto vánoce se na nás chystá zbrusu nová MOH exkluzivně pro GBA, podtitul zní „Infiltrator“. Než se však tato hra dostane mezi nás a na Doupěti si budete moci přečíst její recenzi, pojďme se společně podívat, jak dopadla první MOH, která pro GBA vyšla již před nějakou dobou.

Velká malá hra

Medal Of Honor je slavná série. Na začátku stál samotný Steven Spielberg, který již v roce 1997 věnoval nové válečné hře většinu materiálů, nasbíraných při natáčení filmu Zachraňte vojína Ryana. V kombinaci s jeho schopným studiem DreamWorks se podařilo vytvořit hru s filmovou hudbou a zvukem, jedinečnou grafikou a hlavně dokonale hollywoodskou atmosférou.

Grafika MOH:U je přinejmenším průměrná, i na poměry GBA...

Následovaly další a další díly i konverze, pokaždé byla MOH o něco lepší, reálnější, zábavnější. Jako fanoušek jsem se tedy těšil na FPS akci pro GBA, na které se všechna ta kvalitní produkce měla odrazit a hra měla hravě překonat staré pecky typu Doom, Duke Nukem a další.

...a pořád stejná, žádné zásadní změny prostředí se nekonají

Prvním velkým zklamáním však bylo, že GBA verze MOH:U je konverzí stejnojmenného titulu z PSOne v tom smyslu slova, vystihujícím nenápadité překopírování původní hry. Mise jsou tedy stejné, takže pokud jste hráli MOH:U, nečeká vás žádné překvapení. Zkombinujte tuhle smutnou skutečnost s faktem, že hra má z nepochopitelných důvodů snad nejhorší grafiku, co jsem kdy u FPS na GBA viděl, dokonce i stařičké věci, zmíněné v předešlém odstavci, jsou na GBA hezčí. To pak člověka hra začne brzy nudit. Nebo ne?

Dědictví MOH série: atmosféra

Jako u všech ostatních MOH her, starších i novějších, atmosféra MOH:U nemá ani na GBA chybu. Slušně přepsaná hudba s notoricky známými hrdinskými motivy, skvěle napsané briefingy jednotlivých misí a hlavně probíjení se okupovaným a válkou devastovaným prostředím, to vše dohromady  tvoří ono kouzlo, které jsme se u MOH série naučili milovat. Bohužel si ale neustálé zakopávání o mizernou grafiku vybírá svou daň.

Zbraně a nepřátelé

Koření každé akční hry je v případě MOH:U poněkud podceněno – hra nabízí pouze šest (!) zbraní od pistole přes brokovnici a samopal až po granáty, nepřátelé jsou snad nejhorší část grafiky (téměř nečitelné texty briefingů díky špatně zvolenému fontu a hranatá architektura prostředí se svými mizernými, šedivě splývajícími texturami také stojí za zmínku) – vypadají všichni stejně, obličeje vůbec nerozeznáte (třeba alespoň brýle, fousy... ? Ne, nic!), takže jen podle barvy uniformy si uděláte představu o tom, kdo je protivník a jak asi bude nebezpečný.

Takto bude vypadat nová MOH: Infiltrator... lepší, nemyslíte?

Problém ovšem je, že tato barva bývá nejčastěji šedá nebo béžová, což splývá se stejně zbarveným nenápaditým prostředím, takže člověk umírá častěji proto, že nerozeznal nepřítele, než z důvodu jeho lepších schopností či výzbroje. Někdy touhle dobou si už zřejmě klepete na hlavu a ptáte se, jak jsem vůbec mohl něco takového hrát, byť to bylo pro recenzi.

Hratelnost

Přiznejme si to, MOH série není tak populární jenom pro svou výpravu nebo využité prostředí – v první řadě to jsou báječně vyvážené hry, které je radost procházet. Nejinak je tomu v případě MOH:U pro GBA. Sice je to o něco horší díky mizerné grafice a pro majitele původní verze z PSOne ještě nudnější pro nulovou originálnost misí, nicméně i tak je to pořád ta stará dobrá MOH akce, člověk pobíhá po ulicích a základnách, střílí fašisty a dobře se baví, ani nevnímá, jak ten čas při hraní utíká.

Další dva obrázky z připravované MOH: Infiltrator

Musíte mít ovšem silný vztah k akčním, případně přímo FPS hrám, protože kromě solidně hratelné akce MOH:U nic navíc nenabídne. Atmosféra se vypařila s mizernou grafikou, která také způsobuje, že není radost se na hru dívat. Takže jestli si potřebujete zastřílet a to v kulisách 2. světové války, pak prosím – ale neříkejte, že jsem vás nevaroval.

Světlé stránky hry
  • Vtahující atmosféra 2. světové války
  • Slušně hratelná akce pro každého
  • Multiplayer (ale pouze proti sobě)
Temné stránky hry
  • Mizerná grafika
  • Stejné mise jako v PSOne verzi
  • Málo druhů zbraní, stereotyp

Osobně pevně věřím, že si MOH napraví svoji reputaci na GBA novým titulem Infiltrator, který se díkybohu vzdal 3D a přešel na pěknou 2D akci s možností využívání vozidel a přepínáním do střeleckého módu v duchu her pro světelnou pistoli. Obrázky vypadají rozhodně o hodně lépe, než nešťastná MOH:U.

Grafika: 4/10
Hudba: 8/10
Zvuky: 6/10
Hratelnost: 5/10

Medal Of Honor: Undergound je nejhorším druhem konverze: stejné mise jako ve „velkém“ originálu znudí i ty fanoušky, kteří překousnou otřesnou grafiku. Jako akční odreagování se ale přesto dá přijmout.

Celkové hodnocení: 5/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole