Recenze: Men of War - druhá světová pro všechny

Pokud chcete vědět něco o druhé světové válce, vykašlete se na stránky učebnic a chytrých knih. Strategie Men of War vám vše ukáže autentičtěji.

Jedna strategie z prostředí druhé světové války, sem, druhá tam, třetí hned za ni a čtvrtá následuje v závěsu. I tak by se dalo do jedné věty odpovědět na otázku, jak to vypadá na poli komerčních her v žánru strategií. Během posledních let jsme zde na Doupěti měli tolik podobných titulů, že by je na prstech nespočítala ani chobotnice vychovaná v okolí Černobylu. Některé byly méně kvalitní, jiné více. Existuje však ještě jedna skupina, skupina těch úplně nejlepších.

 

Men of War neprovázela žádná velkohubá prohlášení a přesto (nebo právě proto) se do této elitní smetánky může směle zařadit. Nevěříte? Uvěříte.

VIDEO: 1241 'Men of War - trailer'

Hra vás provede třemi kampaněmi, které dohromady čítají rovnou dvacítku misí. Ze začátku se převtělíte o role mladého ruského velitele, abyste se později podívali na zoubek Spojeneckým armádám a konec završili kampaní za Němce. Nejen milovníky historie potěší fakt, že se podíváte jak do všeobecně známých, tak i do trošku zastrčených vojenských operací v nejkrvavějším konfliktu lidských dějin.

men_of_war_01.jpgmen_of_war_02.jpg

Kampaně se dále dělí na jednotlivé scénáře, přičemž jejich délka se různí – hodně závisí na tom, jakou jste si zvolili obtížnost, jak jste zkušení stratégové a také jak se dokážete vypořádat s novými úkoly, které v průběhu misí dostáváte.Každopádně se ale připravte na to, že se nejednou pěkně zapotíte, a to klidně i s obtížností nastavenou na Easy.

Jako ve válce

Jedním z největších kladů tohoto titulu je možnost volně se rozhodnout, jakým stylem se pokusíte pokořit umělou inteligencí ovládané oponenty a že možností je habaděj! Všichni hračičkové a blázni do strategických manévrů si mohou začít mnout ruce – Men od War je jejich splněným snem. Chcete důkaz? Kousek před vámi je schováno pár Němců a dva z nich mají kulomety. Vrhnete se na ně v hurá stylu, nedbaje na ztráty ve vlastních řadách?

Samozřejmě si klidně lze vytvořit  svůj vlastní originální postup misí

Či snad raději vždycky pošlete jednoho svého svěřence do křoví, odkud se odplazí k telegrafnímu sloupu a odtud ke zničenému obrněnému vozidlu, jež slouží jako kryt před nepřátelskou palbou? Samozřejmě si klidně lze vytvořit nějaký jiný, svůj vlastní originální postup misí. Fantazii se meze nekladou a nikdo vám nebraní, abyste si takhle třeba dvě hodiny hráli a všechno udělali do nejjemnějšího detailu.

men_of_war_03.jpgmen_of_war_04.jpg

Dočkáte se misí, kde pod návalem akce pomalu ani nemáte čas na nějaké přemýšlení, tak i stealth operací, v nichž může jeden špatný rozkaz vojákům znamenat nemilosrdný restart celého scénáře.Mezi scénáři se dočkáte animací, jejichž kvalita sice není nikterak vysoká, přesto se na ně dá dívat. A navíc skvěle podnítí válečnou atmosféru hry, která vás zcela pohltí na bitevním poli.

me_of_war_114.jpg

Vojáci nejsou jen anonymní panáčci ve směšných zelených pytlích, s železnými přilbami co nic nevydrží (made in China?) a parodií na samopal. Jsou to skuteční lidé, bytosti mající svá vlastní jména hodnosti a dokonce i inventář, jenž se v některých chvílích jeví jako nepostradatelný. Vojákům lze měnit zbraně, dodávat munici, převlékat uniformu, přidávat lékárničku, granáty a další užitečné předměty získané především z mrtvých nepřátelských, v horším případě spřátelených, vojáků.

Já si střihnu jenom jednu misi

V bitevní vřavě s nimi potom skoro soucítíte a s každou další ztrátou ve vás narůstá vztek a neodolatelná chuť po pomstě. Atmosféra si vás zkrátka omotá kolem prstu, což znamená, že se od monitoru jen tak neodrhnete. Dnes už legendární věta „Já si střihnu jenom jednu misi“, by vás později v reálném životě mohla dovést k nepříjemnému faux pas, to když například zapomenete na nějakou důležitou schůzku, protože ta jedna mise se protáhla v další a další, čímž spustila řetězovou reakci, která skončila až o čtyři hodiny později.

men_of_war_05.jpgmen_of_war_06.jpg

K tomuto strhujícímu dramatu přispívají i malé drobnůstky jako když po smrtelném zasažení tanku vyskáče jeho hořící posádka ven a pokusí se uhasit o zem nebo když se umírající voják se smrtelným vzdechem na rtech pomalu skácí do krví nasáklé hlíny. Jsou to detaily, ale právě detaily utváří celek, jak se říká.

Překvapivá vozidla

Jednotky ovládané počítačem sice nemohou aspirovat k zapsání do Mensy, sem tam se jim povede solidní bota, kdy si vás klidně dovolí přehlédnout ze vzdálenosti několika desítek metrů, ovšem nudit se s nimi rozhodně nebudete. Co se jim nepodaří vytěžit z inteligence (a na druhou stranu se jim zase občas povede nějaký husarský kousek) si bohatě vynahrazují svým počtem. Připravte se na to, že nezřídka kdy budete stát se svými pěti vojáky proti mnohonásobné přesile či se s jedním jediným tankem postavíte celé nepřátelské koloně o několika Tigerech a obrněných transportérech.

men_of_war__13.jpg

U motorových vozidel bych se na chvíli pozastavila. Bezesporu se jedná o nepostradatelné pomocníky, jejichž přítomnost dokáže zvrátit průběh celé bitvy, ale má to několik háčků. Předně je třeba dbát na to, že stejně jako ve skutečnosti, i vozidla ve hře mají palivovou nádrž, v níž obvykle naleznete benzín, naftu (dnes ideálně biopalivo, což nicméně ještě v druhé světové válce neexistovalo), přičemž hladina paliva odráží to, jak dlouho se váš vehikl ještě bude pohybovat. A pokud se ukazatel hladiny nádrže rozbliká červeně, máte, smůlu, musíte vystoupit a jít pěšky. V případě, že jste pod těžkou nepřátelskou palbou v nekrytém území, je to vskutku nemilá situace, proto si velmi pečlivě hlídejte stav nádrže. Není nic horšího než restart celé mise, protože jste zapomněli na naftu.

men_of_war_07.jpgmen_of_war_08.jpg

Všechna vozidla lze také zničit. Dobře mířenou ranou se vám to povede hned napoprvé, daleko častěji se vám však stane, že budete vozidla likvidovat postupně. Sice se u toho občas zapotíte více, než je zdrávo, ale na druhou stranu si potom svou kořist můžete opravit a klidně si ji vzít. Dokážete si představit, jak překvapení by byli angličtí vojáci, kdyby jim přímo do týla vjel jejich tank, jenž by zničil celou základnu, a nakonec se z něj vyrojily německé jednotky, aby dílo zkázy dokonaly? Pokud by zrovna někdo z obránců duchapřítomně nevzal do rukou bazuku a nezničil by tank a celou jeho posádku,

Udělali soudruzi chybu?

Grafické zpracování Men of War je na dobré úrovni, dočkáte se pěkných detailů, množství efektů spojených s výbuchem a i animace (ve hře, nikoli mezi scénáři – viz výše) si zaslouží pochválit. Samozřejmě hru nelze srovnávat s takovým Warhammerem 40,000: Dawn of War 2, ale zároveň je třeba brát na zřetel velmi přátelské hardwarové nároky, díky nimž hru rozjedete i na slabších strojích.

VIDEO: 1432 'Men of War - trailer se sniperem'

Strhující válečné drama nejen pro virtuální stratégy a příznivce druhé světové války, tahle by klidně mohl znít reklamní slogan na krabici s hrou. Pakliže se nemůžete nabažit podobných titulů, Men of War rozhodně nebude špatná volba, což ostatně platí i v opačném případě – jste přehlceni válečnými RTS? Zkuste léčbu šokem v podobě dnes recenzovaného dítka společnosti 1C Company! Přijatelné hardwarové nároky a hlavně nižší cena zase naopak potěší chudší hráče. Ostatně, co jiného byste také čekali od tvůrců výtečného Theatre of War Faces of War a dalších? Na nic nečekejte, utíkejte do obchodů, instalujte, hrajte a hlavně si užívejte atmosféru druhé světové války pěkně naživo!

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie
Výrobce: Best Way | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 27. února 2009
  • Atmosféra bojů
  • Dlouhá herní doba
  • Lokalizace
  • Umělá inteligence
  • Hromadné přesuny

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |