Recenze: Men of War - druhá světová pro všechny

Pokud chcete vědět něco o druhé světové válce, vykašlete se na stránky učebnic a chytrých knih. Strategie Men of War vám vše ukáže autentičtěji.

Jedna strategie z prostředí druhé světové války, sem, druhá tam, třetí hned za ni a čtvrtá následuje v závěsu. I tak by se dalo do jedné věty odpovědět na otázku, jak to vypadá na poli komerčních her v žánru strategií. Během posledních let jsme zde na Doupěti měli tolik podobných titulů, že by je na prstech nespočítala ani chobotnice vychovaná v okolí Černobylu. Některé byly méně kvalitní, jiné více. Existuje však ještě jedna skupina, skupina těch úplně nejlepších.

 

Men of War neprovázela žádná velkohubá prohlášení a přesto (nebo právě proto) se do této elitní smetánky může směle zařadit. Nevěříte? Uvěříte.

Hra vás provede třemi kampaněmi, které dohromady čítají rovnou dvacítku misí. Ze začátku se převtělíte o role mladého ruského velitele, abyste se později podívali na zoubek Spojeneckým armádám a konec završili kampaní za Němce. Nejen milovníky historie potěší fakt, že se podíváte jak do všeobecně známých, tak i do trošku zastrčených vojenských operací v nejkrvavějším konfliktu lidských dějin.

men_of_war_01.jpgmen_of_war_02.jpg

Kampaně se dále dělí na jednotlivé scénáře, přičemž jejich délka se různí – hodně závisí na tom, jakou jste si zvolili obtížnost, jak jste zkušení stratégové a také jak se dokážete vypořádat s novými úkoly, které v průběhu misí dostáváte.Každopádně se ale připravte na to, že se nejednou pěkně zapotíte, a to klidně i s obtížností nastavenou na Easy.

Jako ve válce

Jedním z největších kladů tohoto titulu je možnost volně se rozhodnout, jakým stylem se pokusíte pokořit umělou inteligencí ovládané oponenty a že možností je habaděj! Všichni hračičkové a blázni do strategických manévrů si mohou začít mnout ruce – Men od War je jejich splněným snem. Chcete důkaz? Kousek před vámi je schováno pár Němců a dva z nich mají kulomety. Vrhnete se na ně v hurá stylu, nedbaje na ztráty ve vlastních řadách?

Samozřejmě si klidně lze vytvořit  svůj vlastní originální postup misí

Či snad raději vždycky pošlete jednoho svého svěřence do křoví, odkud se odplazí k telegrafnímu sloupu a odtud ke zničenému obrněnému vozidlu, jež slouží jako kryt před nepřátelskou palbou? Samozřejmě si klidně lze vytvořit nějaký jiný, svůj vlastní originální postup misí. Fantazii se meze nekladou a nikdo vám nebraní, abyste si takhle třeba dvě hodiny hráli a všechno udělali do nejjemnějšího detailu.

men_of_war_03.jpgmen_of_war_04.jpg

Dočkáte se misí, kde pod návalem akce pomalu ani nemáte čas na nějaké přemýšlení, tak i stealth operací, v nichž může jeden špatný rozkaz vojákům znamenat nemilosrdný restart celého scénáře.Mezi scénáři se dočkáte animací, jejichž kvalita sice není nikterak vysoká, přesto se na ně dá dívat. A navíc skvěle podnítí válečnou atmosféru hry, která vás zcela pohltí na bitevním poli.

me_of_war_114.jpg

Vojáci nejsou jen anonymní panáčci ve směšných zelených pytlích, s železnými přilbami co nic nevydrží (made in China?) a parodií na samopal. Jsou to skuteční lidé, bytosti mající svá vlastní jména hodnosti a dokonce i inventář, jenž se v některých chvílích jeví jako nepostradatelný. Vojákům lze měnit zbraně, dodávat munici, převlékat uniformu, přidávat lékárničku, granáty a další užitečné předměty získané především z mrtvých nepřátelských, v horším případě spřátelených, vojáků.

Já si střihnu jenom jednu misi

V bitevní vřavě s nimi potom skoro soucítíte a s každou další ztrátou ve vás narůstá vztek a neodolatelná chuť po pomstě. Atmosféra si vás zkrátka omotá kolem prstu, což znamená, že se od monitoru jen tak neodrhnete. Dnes už legendární věta „Já si střihnu jenom jednu misi“, by vás později v reálném životě mohla dovést k nepříjemnému faux pas, to když například zapomenete na nějakou důležitou schůzku, protože ta jedna mise se protáhla v další a další, čímž spustila řetězovou reakci, která skončila až o čtyři hodiny později.

men_of_war_05.jpgmen_of_war_06.jpg

K tomuto strhujícímu dramatu přispívají i malé drobnůstky jako když po smrtelném zasažení tanku vyskáče jeho hořící posádka ven a pokusí se uhasit o zem nebo když se umírající voják se smrtelným vzdechem na rtech pomalu skácí do krví nasáklé hlíny. Jsou to detaily, ale právě detaily utváří celek, jak se říká.

Překvapivá vozidla

Jednotky ovládané počítačem sice nemohou aspirovat k zapsání do Mensy, sem tam se jim povede solidní bota, kdy si vás klidně dovolí přehlédnout ze vzdálenosti několika desítek metrů, ovšem nudit se s nimi rozhodně nebudete. Co se jim nepodaří vytěžit z inteligence (a na druhou stranu se jim zase občas povede nějaký husarský kousek) si bohatě vynahrazují svým počtem. Připravte se na to, že nezřídka kdy budete stát se svými pěti vojáky proti mnohonásobné přesile či se s jedním jediným tankem postavíte celé nepřátelské koloně o několika Tigerech a obrněných transportérech.

men_of_war__13.jpg

U motorových vozidel bych se na chvíli pozastavila. Bezesporu se jedná o nepostradatelné pomocníky, jejichž přítomnost dokáže zvrátit průběh celé bitvy, ale má to několik háčků. Předně je třeba dbát na to, že stejně jako ve skutečnosti, i vozidla ve hře mají palivovou nádrž, v níž obvykle naleznete benzín, naftu (dnes ideálně biopalivo, což nicméně ještě v druhé světové válce neexistovalo), přičemž hladina paliva odráží to, jak dlouho se váš vehikl ještě bude pohybovat. A pokud se ukazatel hladiny nádrže rozbliká červeně, máte, smůlu, musíte vystoupit a jít pěšky. V případě, že jste pod těžkou nepřátelskou palbou v nekrytém území, je to vskutku nemilá situace, proto si velmi pečlivě hlídejte stav nádrže. Není nic horšího než restart celé mise, protože jste zapomněli na naftu.

men_of_war_07.jpgmen_of_war_08.jpg

Všechna vozidla lze také zničit. Dobře mířenou ranou se vám to povede hned napoprvé, daleko častěji se vám však stane, že budete vozidla likvidovat postupně. Sice se u toho občas zapotíte více, než je zdrávo, ale na druhou stranu si potom svou kořist můžete opravit a klidně si ji vzít. Dokážete si představit, jak překvapení by byli angličtí vojáci, kdyby jim přímo do týla vjel jejich tank, jenž by zničil celou základnu, a nakonec se z něj vyrojily německé jednotky, aby dílo zkázy dokonaly? Pokud by zrovna někdo z obránců duchapřítomně nevzal do rukou bazuku a nezničil by tank a celou jeho posádku,

Udělali soudruzi chybu?

Grafické zpracování Men of War je na dobré úrovni, dočkáte se pěkných detailů, množství efektů spojených s výbuchem a i animace (ve hře, nikoli mezi scénáři – viz výše) si zaslouží pochválit. Samozřejmě hru nelze srovnávat s takovým Warhammerem 40,000: Dawn of War 2, ale zároveň je třeba brát na zřetel velmi přátelské hardwarové nároky, díky nimž hru rozjedete i na slabších strojích.

Strhující válečné drama nejen pro virtuální stratégy a příznivce druhé světové války, tahle by klidně mohl znít reklamní slogan na krabici s hrou. Pakliže se nemůžete nabažit podobných titulů, Men of War rozhodně nebude špatná volba, což ostatně platí i v opačném případě – jste přehlceni válečnými RTS? Zkuste léčbu šokem v podobě dnes recenzovaného dítka společnosti 1C Company! Přijatelné hardwarové nároky a hlavně nižší cena zase naopak potěší chudší hráče. Ostatně, co jiného byste také čekali od tvůrců výtečného Theatre of War Faces of War a dalších? Na nic nečekejte, utíkejte do obchodů, instalujte, hrajte a hlavně si užívejte atmosféru druhé světové války pěkně naživo!

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie
Výrobce: Best Way | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 27. února 2009
  • Atmosféra bojů
  • Dlouhá herní doba
  • Lokalizace
  • Umělá inteligence
  • Hromadné přesuny

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

dnes | | 8 N/A
Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A