Recenze mobilní hry Pokémon Unite. Kdo neplatí, nevyhrává

Všichni je známe a většina z nás je milovala. Dokáží však Pokémoni i po tolika letech zaujmout?

Co baví

  • Jednotlivé hry mají šťávu a jsou chytlavé
  • Napínavé souboje do posledních vteřin
  • Dobrý technický stav

Co vadí

  • Model Pay to Win
  • Herní mapa se hodně rychle okouká
  • Limit zisku virtuální herní měny
  • Ovládání je jedna velká klikačka
  • Pokémonů mohlo být více
6/10
Hodnocení

Devadesátá léta a přelom století byla zvláštní doba. A to nejen u nás, ale i ve světě. Nosilo se z dnešního pohledu podivné oblečení, jedli jsme smažáky, kaťáky a kuřecí s broskví, koukali jsme na Eso, Kolotoč či Rande a každý týden čekali na příjezd Family Frost. Jenže tohle rozhodně nebylo to nejpodivnější. Nechali jsme se totiž také pohltit zhoubným fenoménem s názvem Pokémon. Značkou, která už něco ze své síly rozhodně ztratila, i tak ovšem patří k těm nejlegendárnějším v zábavním průmyslu.

Všechny chytit máš

Pokémoni za dobu své existence pronikli snad do všech možných sfér, a to napříč celým světem. A jestli jsou pro nějaké vody naprosto ideálním produktem, je to jistě herní průmysl, který je tímto paskvilem prolezlý skrz naskrz. Aktuálně tím nejžhavějším přírůstkem je novinka Pokémon Unite, která se v rámci žánru MOBA snaží dobýt herní svět. Jelikož podobné tituly potřebují na dozrání trošku delší čas, nelze zatím hodnotit, jak moc se to podaří. Již nyní ale můžeme potvrdit, že naše srdce si tahle novinka moc nezískala.

Screenshot_20211119-104340_Pokmon UNITE.jpg
V nabídce je okolo dvou desítek Pokémonů

A důvodem ani tak není zpracování hry jako takové, která ve své podstatě kopíruje jiné, větší či menší konkurenty v rámci žánru. Ostatně značka Pokémon je jako stvořená pro MOBA žánr. Disponuje vlastním univerzem, spoustou postav s odlišnými schopnostmi a je globálně známá, což jsou opravdu dobré stavební kameny.

Screenshot_20211119-103326_Pokmon UNITE.jpgScreenshot_20211119-103420_Pokmon UNITE.jpgScreenshot_20211119-103612_Pokmon UNITE.jpg
Každá hra je poměrně dynamická a napínavá do posledních vteřin

Po herní stránce tak jistě není překvapením, že proti sobě pravidelně nastupují dva pětičlenné týmy, které si to rozdávají na poměrně malé a strohé mapě. Postupem času vlastně zjistíte, že jde zároveň o jedinou skutečnou mapu ve hře. Hráči se svými příšerkami pobíhají po mapě, loví jiné divoké Pokémony a své úlovky následně proměňují na bodový zisk ve speciálních portálech, které jsou umístěny vždy na soupeřově polovině.

Individuality vládnou

Hovořit zde o nějaké strategii či plánované spolupráci je asi zbytečné. Na bojištích vládne chaos a silný individualismus. Hře však nemůžeme upřít svižnou dynamiku a celkový spád. Neustále dochází ke změnám tempa hry, objevují se nečekané bonusy, zvýhodnění, ale také bolestivé handicapy. V rozích mapy se lze pustit do speciálních soubojů, kde na vás čeká Rotom a Drednaw. Bonusy za jejich porážku jsou sladké, ale nic není zadarmo.

Screenshot_20211119-142533_Pokmon UNITE.jpg
Součástí jsou rovněž podrobné statistiky

Velké finále jednotlivých her přichází v poslední minutě zápasu, kdy se na scéně objevuje mocný Zapdos, aby všem neposlušným natrhnul zadek. Postupně tak jako tým sbíráte body a po skončení časového limitu dojde k vyhodnocení. Vítězem se pochopitelně stává tým s vyšším dosaženým skóre. V tomto ohledu asi žádné výraznější překvapení.

 

 Nikdy si nemůžete být jisti vítězstvím do momentu, kdy skutečně vyprší herní čas

 

Pochválit musíme variabilitu a napínavost jednotlivých her. Nikdy si nemůžete být jisti vítězstvím do momentu, kdy skutečně vyprší herní čas. Vedení se neustále přelévá ze strany na stranu a souboje jsou popravdě docela návykové. A to i přes skutečnost, že samotná hratelnost není zrovna nejkomplexnější a omezuje se spíše na zběsilé klikání. I to ovšem v dobrém, a hlavně efektivním podání k radosti stačí.

Peněženky připravit

Ve hře je k dispozici okolo dvaceti Pokémonů. Nejsem zrovna odborník na jejich klasifikaci, ale ty známé legendy zde jistě naleznete. Někteří jsou k dispozici již po spuštění a přihlášení, jiné je možné nakupovat buď za herní penízky nebo za drahokamy neboli penízky skutečné. Každý z Pokémonů pochopitelně disponuje jinými vlastnostmi a vždy tak záleží na preferovaném herním stylu. Rozdíly najdeme v sadě útoků, speciálních schopnostech, pasivních schopnostech, boostech apod. Tento herní prvek asi netřeba přibližovat, neboť jde o klasiku nejen MOBA žánru.

Screenshot_20211119-142219_Pokmon UNITE.jpg
Zklamáním je bohužel Pay to Win model

Tímto způsobem hráči postupují výše a výše, vylepšují vlastní statistiky, plní kupu výzev, levelují své miláčky, utrácejí virtuální i skutečné peníze, a tak neustále dokola. Čímž se dostáváme k tomu nejzásadnějšímu problému hry. Jak jste asi z uplynulých odstavců pochopili, Pokémon Unite je exemplárním příkladem Pay to Win produktu. Bohužel ne vše ve hře si lze zakoupit za herní měnu, a i to co lze, je limitované. Jako například týdenní výdělek. Abyste si tak mohli čistým hraním vydělat na ty největší fláky, připravte se na týdny a možná i dlouhé měsíce s mobilním telefonem v ruce. Kdo nebude platit, bude si muset vystačit s tou nejzákladnější sadou.

 

Kdo nebude platit, bude si muset vystačit s tou nejzákladnější sadou

 

Celkově se tak jedná o poměrně zábavnou hru, kterou bohužel ničí zvolený finanční model. Herní potenciál bez investování skutečných peněz se tak snižuje na minimum a brzy pocítíte, že na ostatní platící hráče zkrátka ztrácíte více, než by bylo žádoucí. 

Screenshot_20211119-141421_Pokmon UNITE.jpg
Máme pocit, že tohle nebude ta nejúspěšnější hra z univerza

Abychom ovšem dnešní recenzi končili trochu zvesela, musíme pochválit technickou stránku titulu. Hra šlape naprosto spolehlivě, a i po grafické stránce vypadá skutečně dobře. Větších připomínek nemáme ani k ovládání, které je spolehlivé, responsivní a intuitivní. Pokémon Unite jsou hrou koncipovanou pro ovládání na šířku zařízení a vystačíte si při hraní se dvěma palci. Jedním budete ovládat pohyb, druhým potom útoky.

Verdikt

K čemu nám je poměrně zábavná free-to-play MOBA v dobrém technickém stavu, když se prezentuje modelem, který smrdí neoblíbeným Pay to Win? Pokud do hry hodláte investovat skutečné penízky, je dost pravděpodobné, že budete dlouho nadšeni. Jestli ale šetříte na plyn a elektřinu, raději sáhněte po něčem jiném. Bez reálných investic vám tahle zábava dlouho nevydrží.

Hra byla recenzována na telefonech Samsung Galaxy A52 5G, Samsung Galaxy S20 a Huawei P30 Lite.  

Diskuze (7) Další článek: Nekonečný projekt Star Citizen vydělal už přes 400 milionů dolarů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
OnePlus Nord má dva nové přírůstky. Sází na rychlost, nadějné fotoaparáty a skvělou cenu

OnePlus Nord má dva nové přírůstky. Sází na rychlost, nadějné fotoaparáty a skvělou cenu

** Řada OnePlus má dva nové telefony ** První navazuje na loňský úspěšný model vylepšenou výbavou ** Druhý láká na skvělý poměr ceny a výbavy

Martin Miksa
Střední třídaSmartphonyAndroid
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Procesory AMD Ryzen 7000 přicházejí. Slibují 15% nárůst výkonu, takty až 5,5 GHz a integrovanou grafiku

Procesory AMD Ryzen 7000 přicházejí. Slibují 15% nárůst výkonu, takty až 5,5 GHz a integrovanou grafiku

**AMD představilo novou generaci desktopových procesorů pro tento rok ** Procesory Ryzen 7000 mají novou architekturu i výrobu ** K dispozici budou tři verze čipsetů

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace