Recenze mobilní hry PUBG: New State. Nová hra nebo velký update?

Je čas na další battle royale. Pokračování PUBG Mobile je tu...

Co baví

  • Původní hratelnost
  • Grafický upgrade
  • Nové zasazení
  • Velké množství obsahu
  • Technicky vyladěné

Co vadí

  • Spíše evoluční posun
  • Změny na úrovni většího updatu
  • Někdy pozlobí ovládání
8/10
Hodnocení

Battle royale gigant PUBG se aktuálně chlubí novým přírůstkem. Dlouho však nebylo úplně jisté, co vlastně mohou hráči očekávat. Jde o pokračování, datadisk nebo nějaký úplně nový projekt? Měsíc po vydání je konečně vše osvětleno. Ne všichni asi budou skákat dva metry do vzduchu, i tak je ovšem PUBG New State předurčeno stát se na mobilech velkým hitem.

Cesta do budoucnosti

Vezměme to ale pěkně popořádku. PUBG New State je víceméně pokračováním původního PUBG Mobile, protentokrát ovšem zasazeným do blízké budoucnosti. Vývojáři ze studia Krafton si určili jako magický rok 2051. Přestože tento časový skok zní ve spojitosti s pokračováním hodně lákavě, je třeba si přiznat, že jde spíše o chyták. Potenciál zůstává v tomto ohledu nevyužitý. Několik futuristických prvků lze zaznamenat, na celkovou hratelnost však mají zanedbatelný vliv.

Screenshot_20211204-161427_PUBG NEW STATE.jpg
Tvorba postavy je už samozřejmostí

Pomineme-li navíc zmíněné zasazení, nenabízí New State zrovna nic moc nového. Ano, můžeme zde hovořit o pozvolné evoluci, ale rozhodně neočekávejte revoluční PUBG 2. Stále tu tak před sebou máme legendárního battle roayale zástupce v té nejkvalitnější podobě, i když s nějakými mouchami.

 

Z novinek se jistě sluší vypíchnout novou mapu s názvem Troi, k dispozici je ovšem i starý dobrý Erangel

 

Z novinek se jistě sluší vypíchnout novou mapu s názvem Troi, k dispozici je ovšem i starý dobrý Erangel. Proměnou naštěstí prošlo i dostupné vybavení. K dispozici jsou tak nové zbraně, dopravní prostředky a pro budoucnost tolik typické drony.

Screenshot_20211204-161455_PUBG NEW STATE.jpgScreenshot_20211204-161524_PUBG NEW STATE.jpgScreenshot_20211204-161709_PUBG NEW STATE.jpg
Připraveny jsou denní odměny a nějaké ty nákupy

Naopak herní mechanismy se větších inovací nedočkaly. Každá hra tak začíná obligátním seskokem z letounu, výběrem nějakého vhodného místa a průzkumem blízkého okolí. Po sesbírání nezbytných zásob se rozjíždí tuhý boj o přežití až do posledního muže. Nebo také ženy pochopitelně, to vše v závislosti na vaší volbě. Tvorba postavy je nedílnou součástí. Jednotlivé hry jsou dle očekávání zábavné a napínavé, alespoň tedy pro milovníky žánru. Těm, kterým battle royale nic neříká, ani New State nic moc nenabídne. Na to je totiž až moc tradiční.

Spousta hraček pro všechny

Po herní mapě se lze pohybovat prostřednictvím nejrůznějších dopravních prostředků, využívat lze i bezpilotní drony. Vybavení celkově je k dispozici opravdu velké množství a všude se něco povaluje. V každé budově, v každé místnosti lze najít cenné vybavení, které může pomoci ve finálním souboji. Lékárničky, zbraně, náboje, drinky…zkrátka vše, na co jsme si už u tohoto žánru zvykli.

Screenshot_20211204-161908_PUBG NEW STATE.jpg
Po grafické stránce vypadá PUBG New State slušně

Zklamáni nejsme ani z dostupného zbraňového arsenálu. Zastoupeny jsou např. útočné pušky, sniperky, brokovnice, na řadu ovšem přijdou i futuristicky vyhlížející kousky. Tím nejzásadnějším u mobilní střílečky je ale pochopitelně hratelnost a ovládání. V tomto ohledu jsme se rovněž nedočkali výraznějších změn a New State tak do velké míry vychází z prvního dílu. Hratelnost, stejně jako gunplay představující dynamickou záležitost, alespoň tedy na poměry mobilního hraní.

Screenshot_20211205-122441_PUBG NEW STATE.jpgScreenshot_20211205-123310_PUBG NEW STATE.jpgScreenshot_20211205-123316_PUBG NEW STATE.jpg
Připraveny jsou dvě základní mapy

Uspořádání jednotlivých tlačítek je intuitivní a celkem logické, i když pravdou je, že jsem se častokrát namísto otočení ustřelil do prostoru, což je to, co v battle royale zrovna nechcete. Komplexní ovládání ostatně bude na dotykovém displeji vždy trochu problematické, zde platí že čím větší displej, tím lepší zážitek. Výsledné pocity jsou ovšem na hodně vysoké úrovni, i když jednotlivé hry jsou někdy až příliš dlouhé, s tím ale hráč tohoto žánru musí počítat. Na takové ty záchodové bleskovky to zrovna není.

Optimalizace za jedna

Mírných změn a posunů jsme se dočkali v oblasti grafického zpracování, jde ale spíše o vylepšení. New State vypadá dobře, a to rozhodně postačuje. Mnohem důležitější je samotný výkon hry a její optimalizace.

Screenshot_20211204-163808_PUBG NEW STATE.jpg
Zvítězí jen ti nejlepší

Recenzovali jsme na Samsungu A52 5G a nesetkali jsme se s žádnými problémy. Hra běžela naprosto plynule, bleskové bylo i samotné připojování do jednotlivých her. Pokud by někdo přece jen nebyl spokojen s výkonem, může sáhnout do nastavení. Ještě lépe na tom byl výkonnější kolega S20, v obou případech ostatně musíte počítat s mírným zahříváním zařízení a solidním ukousáváním baterie. 

 

Mnoho novinek titul nepřináší a působí spíše jako velká aktualizace PUBG Mobile

 

New State je pochopitelně zdarma, titul však bude živ především z mikrotransakcí, kterých je ve hře více než dost. Ostatně dle očekávání. Zakoupit tak můžete především nejrůznější tematické skiny, truhlice apod. V tomto ohledu asi žádné větší překvapení. Mimo to na hráče čekají denní odměny, rulety, výzvy a všechny ty klasické vychytávky rozšiřující obsah a vyvolávající příjemnou závislost.

Screenshot_20211204-163027_PUBG NEW STATE.jpgScreenshot_20211204-163114_PUBG NEW STATE.jpgScreenshot_20211204-163543_PUBG NEW STATE.jpg
Hratelnost je dynamická a na mobilní poměry vyladěná

Hodnotit tak nový PUBG není úplně jednoduché. Mnoho novinek titul nepřináší a působí spíše jako velká aktualizace PUBG Mobile. Není to špatně, vždyť šlo o vydařenou hru. Jen se snažíme předem krotit přehnaná očekávání. Přesedlání na tento nový přírůstek do rodiny battle royale se ale rozhodně vyplatí. Závěrem ještě dodejme dostupné platformy. Jsou jimi Android i iOS.

Verdikt

Nové zasazení, nové vybavení, nová mapa, vylepšená grafika a mírný posun v celkové hratelnosti. Nic více od PUBG New State neočekávejte. Obecně se veškeré novinky daly zahrnout do většího updatu, na druhou stranu z marketingového hlediska lze pochopit snahu vývojářů vydávat produkt za novinku. V jádru se ovšem jedná o tutéž hru, která baví miliony fanoušků po celém světě. A jsme přesvědčeni, že tomu tak bude i nadále.

Hra byla recenzována na telefonech Samsung Galaxy A52 5G, Samsung Galaxy S21 5G a Sony Xperia 5 III. 

Váš názor Další článek: Serious Sam 4 dorazil na nové konzole. Najdete ho i v Xbox Game Passu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Populární MMO konečně zamířilo i do našich krajů a boří rekordy.

Michal Maliarov
Lost ArkSteam
Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Obří balík her za pusu. Ale když zaplatíte víc, dobře uděláte

Lukáš Václavík
PC
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Občas nechcete nejznámější hity. Občas si chcete zahrát něco ulítlého. A my vám poradíme to nejbizarnější.

Martin Nahodil
Téma
Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Hvězda tvrdí, že míří na stříbrná plátna v nejhustší adaptaci té nejhustší videohry.

Michal Maliarov
Film
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
Doupě
PlayStationSony
Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

Martin Nahodil
Logické
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Jedná se o pojistku, jak si originální gameplay ponechat.

Radek Wunderlich
Death StrandingByznys
Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

Radek Wunderlich
Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Michal Maliarov
Hry zdarmaRise of the Tomb RaiderTomb Raider 2013Shadow of the Tomb Raider
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Vojtěch Matušinský
Téma
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

Lukáš Václavík
PS5Sony