Recenze: Mount&Blade – drsný středověk

Brousit meč, být skoro neustále na koni, bojovat, poslouchat skuhrání mužstva, a hlavně si hlídat záda. Zážitek k pohledání.
Seznam kapitol
  1. Hrdinovy začátky
  2. Zpověď válečníka
  3. Videogalerie

Mount&Blade nabízí opravdu nevšední zkušenost. Jako asi jediné RPG, jež si momentálně vybavím, je zasazeno dějem do středověkého světa, kde elfy ani jinou fantasy havěť nenajdete. Hlavním tahákem se v této hře nestává ani chvíle, kdy dokončíte příběhovou linii. Spletitější příběh totiž rovněž schází. A co tedy můžete dělat, jestliže všechno, co doposud z podobných her znáte, je odstaveno na třetí kolej nebo úplně odstraněno? Odpověď zní: „Všechno ostatní.“

 

mount&blade_01.jpgmount&blade_02.jpg

mount&blade_art1.jpgJe libo živit se jako lovec lidí a prodávat nebohé farmáře do otroctví? Není problém. Jen holt nepočítejte s přílišnou láskou a otevřenou náručí obyčejných vesničanů. Je vám všech těch vidláků, kteří vypadají, jako by neuměli do pěti napočítat, líto? Jak je ctěná libost, objíždějte vesnice, zabíjejte bandity a pomáhejte lidem, jak jen budete moci. Budou vás mít rádi, nabídnou vám lepší ceny a spousta z nich se k vám bude chtít přidat. Nebo vám stačí bojovat pro slávu a stát se miláčkem davu? Aréna je to pravé ořechové.

Zachtělo se vám místo věčných šarvátek raději obchodovat s kořením, hedvábím a dalšími věcmi? Po celou hru nemusíte tasit meč z pochvy a jen poklidně jezdit po okolí. Musíte si sice dávat pozor na všudypřítomné bandity, ale o ty se může s klidem postarat vámi najatá eskorta.

Zpočátku máte v souboji životnost psa probíhajícího somálskou vesnicí

Chcete se stát feudálem a spravovat malou vesničku, hrad nebo klidně i město? Prokažte v bitvách, že se dokážete ohánět s mečem a složte vazalský slib svému králi. A mimochodem mu u toho pomožte dobýt těžce opevněný hrad.

První krůčky po Caladrii

Začněme ale pěkně od začátku, i když to jde zrovna v případě Koně a čepele špatně. V úvodu se nijak neodlišuje od ostatních RPG, nabídne vám úpravu vzhledu vašeho charakteru. Poté vás nechá vybrat si základní vlastnosti v jednoduchém menu, v němž vybíráte z možností, které se staly ve vaší minulosti. Jako potomek zchudlého aristokratického rodu tak máte právo nosit erb, jako páže to zase umíte se zbraněmi, jako obchodník se vyznáte v obchodu a tak dále.

mount&blade_03.jpgmount&blade_04.jpg

Co napoprvé trošku vyděsí je vhození do hry bez jakéhokoliv slitování. Po chvíli koukání se na herní mapu si nejspíše určíte nějaké to cílové městečko. Po cestě potkáte první skupinku nepřátel, jež vás pravděpodobně nakrájejí na kostičky tak důkladné, že vás potom budou prodávat jako šunku.

Po celou hru nemusíte tasit meč z pochvy, stačí jen poklidně jezdit po okolí

Takže si postesknete a vrátíte se zpět do menu, kde na vás již s otevřenou náručí čeká tutoriál. Zjistíte, jak se ovládá kůň, jak se správně máchá s mečem a blokují se údery, a také jak se střílí z luku.

Pravděpodobně budete v tuto chvíli nenávidět tvůrce hry a všechny, kdo k tvorbě hry jen přičichli. Soubojový systém se vám totiž bude zdát hrozně těžký. Nebo je snad mnoho her, kde v podstatě nemůžete udělat tutoriál na první pokus? Zpočátku sice máte životnost psa probíhajícího somálskou vesnicí, ale s postupným zvyšováním vašeho umu se situace pozvolna začíná zlepšovat. Zlepšovat se ale budete vy, hráč, statistiky do toho netahejte. Pokud zatnete zuby a vytrváte, zjistíte, že takhle zábavné boje jste ještě nezažili.

Kovbojský krok

Co je těžké, totiž nemusí být nutně špatné. Vykrývání úderů štítem, lámání holí palcátem nebo zcela obyčejné strefování šípem do hlav nepřátel. To vše si bude žádat notnou dávku vašeho hráčského umění. Výhodou je, že ani po několika desítkách odehraných hodin si nebudete připadat jako nepřemožitelní. Sice vás nelze zabít, ale omráčení jste raz dva. Stačí jeden, dva zbloudilé šípy a už vás musí vaši muži odnášet z bojiště. Postih za smrt je vcelku slušný, takže se budete držet hodně vzadu.

mount&blade_05.jpgmount&blade_06.jpg

Ve chvíli, kdy vám začnou jít souboje, se na tomto faktu nejspíše podepíše i zvyknutí si na nějakého toho bělouše pod vaší ctěnou zadnicí. Pomineme-li fakt, že se vám utvoří solidní mozoly, po nichž vás už ze sedla nebude tolik bolet pozadí, také se na té věci, jež dělá jíháhá, naučíte i jezdit. V ten moment doceníte neuvěřitelnou strategickou výhodu, kterou kůň znamená. Už jen ta rychlost při pohybu po bojišti stojí za nějakou tu državu, ale až bonus ke způsobovanému zranění vás přesvědčí k zaprodání království za koně.

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | středověké RPG
Výrobce: Tale Words | Webové stránky hry
  • Samotné umění boje
  • Jízda na koni
  • Svoboda jednání
  • Možnost stát se vévodou nebo i králem
  • Opakující se úkoly
  • Absence výraznější příběhové linky
  • Grafika by mohla být lepší

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |