Recenze: My Model Train – v roli strojvůdce

Přáli jste si v dětství vlastní soupravu vláčků společně s modelem železnice? A splnil se vám podobný sen? Pokud ne, nevadí. Mobilní hříčka My Model Train je účinnou, byť malou náplastí na rány zklamaných duší všech strojvůdců.
Recenze: My Model Train – v roli strojvůdce

Žánr: Logicky ražená strategie
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Přehazování výhybek, řízení tras vlaků a jejich zastavování na překřížených kolejích se – pravda – zrovna nedá považovat za můj klasický klukovský sen. Nicméně přestože jsem shlížel v dětství k odlišným zájmům, vždy jsem cítil nad celým tímto nesmrtelným „fenoménem“ nepopsatelné kouzlo, které fascinovalo i mne. Už jen proto jsem s oblibou zamířil k titulu, jako je právě My Model Train.

Reálné vyobrazení se nekoná

Ze začátku by nicméně bylo vhodné poznamenat, že tento do mobilu smrsklý model železnic není reálným vyobrazením vlaků a nádraží. Jedná se o jeho nadlehčenou formu směřující spíše k logickému uvažování, u níž se určitě neobejdete bez dobré paměti. V mnoha různých misích budete proto postaveni před úkoly spočívající v přepravě cestujících, zboží, sbírání uhlí, vody a podobně. A že to zní jednoduše? Opak je pravdou.

  
Jedou jedou mašinky

Leckdy se ocitnete na naprosto přeplácané trati, která by se dala přirovnat k bludišti. Desítky výhybek a zpětné dráhy, umožňující změnu jízdy vlaku opačným směrem, spolehlivě zaberou několik desítek minut pro řešení sofistikovaných úkolů. Zároveň musíte myslet na časový limit, jenž je ve spoustě případech opravdu přehnaný. A řeknu vám, že není nic otravnějšího, než začít celé kolo od znova. Už po desáté.

Řízení celé soustavy kolejnic holt není snadné a barevné rozlišnosti nádraží společně se všemi lidmi rovněž nejsou souhrou náhod. Nemůžete proto „žluté“ dovést na území „červených“ a naopak. Nejhorší situace přitom nastane, když se na trati objeví více mašinek, které do sebe za žádnou cenu nesmí narazit. Bez dobré paměti a vhodného načasování proto stěží zvládnete zastavit na překřížené trase jednoho z nich, aby nedošlo k neštěstí.

  
Mosty, tunely - všechno tady naleznete

My Model Train není pro každého hráče, vyžaduje značnou dávku trpělivosti, rychlých reflexů a především dobrého pamatováka. Ovládání je ale naštěstí snadné, zezačátku vám bude vše stručně vysvětleno, takže nemusíte mít v tomto směru obavy z komplexnosti, horší je to spíše po stránce rychlosti v pohybu na čtvercové ploše. Někdy je to doopravdy hra o sekundy, v níž musíte být rychlejší než vlak. Přehazování výhybek, zpětných drah a dalších aspektů nelze z pochopitelných důvodů učinit za přejezdu lokomotivy, jenže já na podobném „nestíhání“ vyhořel snad v každém druhém kole.

  
Každý cestující má jinou barvu podle toho, jak mu je zrovna blbě

Pohádkové mašinky

Grafické ražení My Model Train se nese ve stejném duchu, jako celý zbytek hry. Nadlehčené pojetí je znát na barevném rozpoložení a pestrosti rozprostřené v jinak přehledné 3D izometrické grafice. A pokud se ptáte, jak byla vyřešena hrozící nepřehlednost zapříčiněná jinými objekty v podobě stromů, domů a dalších objektů, pak odpověď zní – jednoduše. Vše, co se nachází na vámi zaměřené ploše (označené červeným čtverečkem), je vždy vidět, i když je ono prostranství překryto s čímkoliv jiným. Pravda, vypadá to divně, ale funguje to.

Světlé stránky hry
  • Promyšlené úkoly
  • Zábavnost
  • Grafické zpracování
  • Přívětivé ovládání
Temné stránky hry
  • Obtížnost některých úkolů
  • Časové omezení

My Model Train je zkrátka povedenou logickou hříčkou, která spolehlivě potrápí mozkové závity všech hráčů. V roli strojvedoucího ochutnáte sladké výhry, pocítíte hořké pachutě proher, ovšem pokud vložíte do časově omezených levelů trpělivost, budete odměněni skvělou porcí zábavy.

Grafika: 8/10
Originalita: 2/10
Atmosféra: 4/10
Hratelnost: 7/10

Pro všechny fandy vláčků a železnic je My Model Train povinností. Povinností, která spolehlivě potrápí mozkové závity. Ale někdy až moc.

Celkové hodnocení: 8 /10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

včera | | 8 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
PlayerUnknown

PlayerUnknown's Battlegrounds: v jedno…

Když ze zkušeností v herní branži vycucáte geniálně jednoduchý koncept, občas to může fungovat. Občas až tak, že se z vašeho projektu stane nejhranější titul na světě. Skoro.

12.  1.  2018 | | 8 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |
Jak by vypadaly současné herní hity v minulém století? (galerie)

Jak by vypadaly současné herní hity v …

Napadlo vás někdy, jak by vlastně vypadaly současné hry, kdyby byly vytvořeny v dobách dávno minulých? My už odpověď známe!

16.  1.  2018 | | 1 N/A