Recenze: NBA 2K9 – nejlepší basket na trhu

Král basketbalu posledních několika sezón je zpět. Obhájí 2K svůj trůn také letos, nebo přenechá žezlo konkurenční sérii Live od EA?
Seznam kapitol
 1. Novinky a jejich přínos
 2. AI, AI, zakvílel Legolas, Basketbalrog, jde Basketbalrog
 3. Pohyby, zpracování a malá kaňka ve finále

Pokud sledujete sportovní série jako NHL či NBA, pak víte, že na trhu existují pouze dvě firmy, které spolu odedávna svádějí nelítostný souboj. EA Sports mají téměř monopol na svou hokejovou sérii a i když se 2K s hokejkami naučilo zacházet hodně slušně, pořád má větší úspěch NHL (jak dlouho?). Naopak ve sportu, kde prý „bílí muži neumějí skákat“, si 2K již dobrých sedm sezón drží značný náskok. Pojďme se podívat, v čem exceluje tentokrát.

 

Association 2.0 a zbytek

Na začátku se nabízí otázka, zdali má vůbec smysl vylepšovat hru, která loni patřila mezi nejprodávanější sportovní série vůbec? Lidé v 2K si myslí, že vždycky je co zlepšovat. Nový ročník tak nabízí pár drobných změn, novinek a vylepšení, které vám zase o něco zlepší požitek ze hry.

NBA_2K9_01.jpgNBA_2K9_02.jpg

Nejlákavější součástí NBA 2K9 (stejně jako minule) je herní mód Association. Ten se tentokrát představuje ve své druhé verzi. Pokud jste hráli NBA 2K8, víte, že se jedná o nejkomplexnější a plně licencovaný mód. Podobně jako Dynasty v NBA Live 09, vám tento mód nabízí nejen možnost hrát za vámi vybraný tým, ale zároveň se starat o vše s ním spojené. Můžete si vybírat trenéry, jejich asistenty, kouče, starat se o rozpočet, platy hráčů, tradovat a nakupovat hráče, pečovat o kvalitní skauting, vybírat tréninkové kempy a mnohem víc. Je toho tolik, že člověk ani nemá čas se pustit do samotného hraní.

Stejně jako je NBA 2K9 kvalitním basketbalem, tak je i kvalitním simulátorem manažera

S trochou nadsázky mohu říct, že stejně jako je NBA 2K9 kvalitním basketbalem, tak je i kvalitním simulátorem manažera. Pokud ovšem nemáte o tento způsob hraní a starání se o tým zájem, pak můžete většinu záležitostí zanechat na počítači. V druhém případě je možné zahrát si „pouze“ klasickou sezónu. Fajnšmekři však Association 2.0 nepohrdnou.

NBA_2K9_03.jpgNBA_2K9_04.jpg

Kromě tohoto gigantického módu a klasické sezóny si můžete ještě zahrát play off, rookie challenge, zatrénovat si nebo simulovat zápasové situace. Obzvláště poslední varianta je více než vhodná. Není problém nasimulovat kritické situace několik vteřin před koncem, určit počet faulů, zbývající čas do střely či kolik má kdo timeoutů. Vaši hráči i soupeř totiž jednají v každé situaci jinak.

Ambiciózní prvky

Nejspíš jste z předešlých sezón zvyklí na hráčské atributy. Zde nastala také změna. Hráči již v základní nabídce nejsou hodnoceni procentuelně, ale písmennou stupnicí. Můžete mít tak dva hráče s hodnocením útoku A, ale nikdy nebudete přesně vědět, kdo z těch dvou je jasně lepší. To je určitě posun více k hratelnosti a přispívá to k realističtějšímu pohledu na celý hodnotící systém. Přesto se od procentuelního hodnocení hráčů úplně neodstoupilo a v dalších podmenu číselně hodnocené atributy najdete.

NBA_2K9_wallpaper_01.jpg

Když už jsme u atributů, podíváme se na jeden zcela nový - ambice. Každý hráč je jiný a ve své kariéře má také odlišný cíl. Někdo bere basket jako práci, jiný jako zábavu a pro dalšího je to poselství. Ambice jsou rozděleny do tří základních skupin: hraju pro vítězství, pro peníze a pro tým. Proto, když se v týmu objeví rookie, nemůžete od něj očekávat, že bude od začátku týmový hráč. Spíš se zaměří na individuální přístup ke hře a v očích mu místo hráčské jiskry „uvidíte rotovat dolary“. Naproti tomu starší mazák, třeba Steve Nash, bude bojovat ve stylu jeden za všechny, všichni za jednoho.

NBA_2K9_05.jpgNBA_2K9_06.jpg

S ambicemi úzce souvisí také tradování hráčů. Zatímco v NBA 2K8 bylo až podezřele jednoduché získat ty nejlepší hráče a vytvořit dream team, letos je tomu šmitec. Již nemáte přednost v zadávání nabídek, ale hráč jich obdrží hned několik. A teprve na základě svých ambicí se rozhodne.

NBA_2K9_07.jpgNBA_2K9_08.jpg

Nově jsou také zavedena tzv. "Bird rights", což jsou extrémně složitá pravidla, která omezují výši platů hráčům u všech týmů v NBA. K jejich vysvětlení bych potřeboval několik stran navíc. Důležité je, že jsou implementována do hry, což opět přispívá k její realističnosti. Fanoušky také potěší nová možnost třístranného tradování hráčů. Association tedy nabízí nejkomplexnější zážitek z NBA, což ocení především hardcore hráči.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, iPhone
Žánr: Sportovní | simulace basketbalu
Výrobce: Visual Concepts | Webové stránky hry
 • Obsáhlý mód Association 2.0
 • Manažerské funkce
 • Spousta herních možností
 • Nepřeberné množství pohybů
 • Realistické animace a živé prostředí
 • Fotorealistické zpracování hráčů
 • Příjemný soundtrack
 • Chybí online funkce a multiplayer

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 17 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Playstation přichází se speciální nabídkou oblíbených herních titulů

Playstation přichází se speciální nabí…

Vánoce se blíží, tak šup do obchodu pro pořádné PS4 hity.

27.  11.  2017 | | 4 N/A