Recenze: NBA 2K9 – nejlepší basket na trhu

Král basketbalu posledních několika sezón je zpět. Obhájí 2K svůj trůn také letos, nebo přenechá žezlo konkurenční sérii Live od EA?
Seznam kapitol
 1. Novinky a jejich přínos
 2. AI, AI, zakvílel Legolas, Basketbalrog, jde Basketbalrog
 3. Pohyby, zpracování a malá kaňka ve finále

Pokud sledujete sportovní série jako NHL či NBA, pak víte, že na trhu existují pouze dvě firmy, které spolu odedávna svádějí nelítostný souboj. EA Sports mají téměř monopol na svou hokejovou sérii a i když se 2K s hokejkami naučilo zacházet hodně slušně, pořád má větší úspěch NHL (jak dlouho?). Naopak ve sportu, kde prý „bílí muži neumějí skákat“, si 2K již dobrých sedm sezón drží značný náskok. Pojďme se podívat, v čem exceluje tentokrát.

 

Association 2.0 a zbytek

Na začátku se nabízí otázka, zdali má vůbec smysl vylepšovat hru, která loni patřila mezi nejprodávanější sportovní série vůbec? Lidé v 2K si myslí, že vždycky je co zlepšovat. Nový ročník tak nabízí pár drobných změn, novinek a vylepšení, které vám zase o něco zlepší požitek ze hry.

NBA_2K9_01.jpgNBA_2K9_02.jpg

Nejlákavější součástí NBA 2K9 (stejně jako minule) je herní mód Association. Ten se tentokrát představuje ve své druhé verzi. Pokud jste hráli NBA 2K8, víte, že se jedná o nejkomplexnější a plně licencovaný mód. Podobně jako Dynasty v NBA Live 09, vám tento mód nabízí nejen možnost hrát za vámi vybraný tým, ale zároveň se starat o vše s ním spojené. Můžete si vybírat trenéry, jejich asistenty, kouče, starat se o rozpočet, platy hráčů, tradovat a nakupovat hráče, pečovat o kvalitní skauting, vybírat tréninkové kempy a mnohem víc. Je toho tolik, že člověk ani nemá čas se pustit do samotného hraní.

Stejně jako je NBA 2K9 kvalitním basketbalem, tak je i kvalitním simulátorem manažera

S trochou nadsázky mohu říct, že stejně jako je NBA 2K9 kvalitním basketbalem, tak je i kvalitním simulátorem manažera. Pokud ovšem nemáte o tento způsob hraní a starání se o tým zájem, pak můžete většinu záležitostí zanechat na počítači. V druhém případě je možné zahrát si „pouze“ klasickou sezónu. Fajnšmekři však Association 2.0 nepohrdnou.

NBA_2K9_03.jpgNBA_2K9_04.jpg

Kromě tohoto gigantického módu a klasické sezóny si můžete ještě zahrát play off, rookie challenge, zatrénovat si nebo simulovat zápasové situace. Obzvláště poslední varianta je více než vhodná. Není problém nasimulovat kritické situace několik vteřin před koncem, určit počet faulů, zbývající čas do střely či kolik má kdo timeoutů. Vaši hráči i soupeř totiž jednají v každé situaci jinak.

Ambiciózní prvky

Nejspíš jste z předešlých sezón zvyklí na hráčské atributy. Zde nastala také změna. Hráči již v základní nabídce nejsou hodnoceni procentuelně, ale písmennou stupnicí. Můžete mít tak dva hráče s hodnocením útoku A, ale nikdy nebudete přesně vědět, kdo z těch dvou je jasně lepší. To je určitě posun více k hratelnosti a přispívá to k realističtějšímu pohledu na celý hodnotící systém. Přesto se od procentuelního hodnocení hráčů úplně neodstoupilo a v dalších podmenu číselně hodnocené atributy najdete.

NBA_2K9_wallpaper_01.jpg

Když už jsme u atributů, podíváme se na jeden zcela nový - ambice. Každý hráč je jiný a ve své kariéře má také odlišný cíl. Někdo bere basket jako práci, jiný jako zábavu a pro dalšího je to poselství. Ambice jsou rozděleny do tří základních skupin: hraju pro vítězství, pro peníze a pro tým. Proto, když se v týmu objeví rookie, nemůžete od něj očekávat, že bude od začátku týmový hráč. Spíš se zaměří na individuální přístup ke hře a v očích mu místo hráčské jiskry „uvidíte rotovat dolary“. Naproti tomu starší mazák, třeba Steve Nash, bude bojovat ve stylu jeden za všechny, všichni za jednoho.

NBA_2K9_05.jpgNBA_2K9_06.jpg

S ambicemi úzce souvisí také tradování hráčů. Zatímco v NBA 2K8 bylo až podezřele jednoduché získat ty nejlepší hráče a vytvořit dream team, letos je tomu šmitec. Již nemáte přednost v zadávání nabídek, ale hráč jich obdrží hned několik. A teprve na základě svých ambicí se rozhodne.

NBA_2K9_07.jpgNBA_2K9_08.jpg

Nově jsou také zavedena tzv. "Bird rights", což jsou extrémně složitá pravidla, která omezují výši platů hráčům u všech týmů v NBA. K jejich vysvětlení bych potřeboval několik stran navíc. Důležité je, že jsou implementována do hry, což opět přispívá k její realističnosti. Fanoušky také potěší nová možnost třístranného tradování hráčů. Association tedy nabízí nejkomplexnější zážitek z NBA, což ocení především hardcore hráči.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, iPhone
Žánr: Sportovní | simulace basketbalu
Výrobce: Visual Concepts | Webové stránky hry
 • Obsáhlý mód Association 2.0
 • Manažerské funkce
 • Spousta herních možností
 • Nepřeberné množství pohybů
 • Realistické animace a živé prostředí
 • Fotorealistické zpracování hráčů
 • Příjemný soundtrack
 • Chybí online funkce a multiplayer

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A