Recenze: NBA Live 2003 - fotbalisté a hokejisté, záviďte!

Letošní sezóna se asi nezapíše mezi nejúspěšnější ročníky v historii společnosti EA Sports. NHL 2003 díru do světa neudělá a nejnovější FIFA prošla natolik velkou změnou, že nezbyl čas vychytat všechny detaily k úplné spokojenosti hráčů. Jako jeden z posledních se do boje o přízeň virtuálních sportovců vydává i nejnovější basketbal a po pravdě řečeno, je to velice úspěšný útok na peněženky hráčů.
Recenze: NBA Live 2003 - fotbalisté a hokejisté, záviďte!

Platforma:  PC
Typ hry: sportovní
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor 450 MHz, 128 MB RAM, 300 MB na HDD, 16 MB 3D grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 700 MHz, 256 MB RAM, 700 MB na HDD, 32 MB 3D grafická karta GeForce 3
Testovací konfigurace: procesor 1,4 GHz, 256 MB RAM, 700 MB na HDD, 64 MB 3D grafická karta (GeForce 4MX 440)
Výrobce: EA Sports (
www.easports.com)
Distributor hry: Electronic Arts (
www.ea.com
Distribuce v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage hry:
http://www.ea.com/easports/platforms/games/nbalive2003/home.jsp

Psát recenze na sportovní hry je těžké i jednoduché zároveň. Na jednu stranu se v nich prakticky nedá nic zkazit (stačí říct něco ve stylu "nová ABC 2003 je lepší než předchozí díl, i když ne o moc" a je to), na stranu druhou právě díky tomu nejsou sportovní recenze v kurzu. Pamatuji, jak jsem před několika lety ze začátku podzimu vyhlížel, ve kterém časopise se objeví první recenze na nový hokej. Ale dnes? Stěží mám chuť mrknout se na závěrečné hodnocení.

Jenže řešení, jak tento stereotyp překonat, neexistuje. Hokej se stále hraje na ledě, i kdyby se chudák recenzent postavil na hlavu, fotbalový tým má pořád jedenáct hráčů a v basketbalu se střílí na koš. V jiných žánrech se člověk může odrazit od příběhu, který se (většinou) liší od podobných her, když už v ničem, tak alespoň ve jménech hlavních hrdinů.:-)

     

To ve sportu se sice jména hlavních hrdinů mění, ale od soupisek nových hráčů a všemožných statistik tu máme specializované servery (www.nba.com), takže jim raději nebudu "fušovat do řemesla". Pro účely recenze postačí zjištění, že hra obsahuje všechny hráče včetně Michaela Jordana, který se před několika lety v počítačových hrách nevyskytoval a zároveň také jediného českého zástupce v soutěži - Jiřího Welsche, který se překvapivě dočkal poměrně vysokého ohodnocení.

Úvodní dojem

NBA Live nabízí naproti svým sourozencům z oblasti fotbalu a hokeje kvalitní, propracované intro. Žádná trapná zvolání hesel jako u NHL nebo o něco lepší, ale přesto celkem slabé frajeřinky v podání fotbalové série. Podle mě vás nic nemůže vybudit tak dobře jako pěkně rytmická hudba v kombinaci s prostřihy ze hry. A NBA toto splňuje, i když kvality starých dobrých videí z NHL asi už nikdo nedosáhne.

Herní nabídka si zachovává stejnou podobu jako v předchozích dílech, věčná škoda, že autoři opět vynechali infarktové trojkové klání (bylo ideální pro krátké multiplayerové zápasy). Na druhou stranu se můžete zabavit v exhibičním zápase, dvou typech sezóny (s manažerskými starostmi nebo bez), play-off a v nájezdech jeden na jednoho. Nechybí ani trénink, i když jako minule se omezuje pouze na jednoho hráče, se kterým po několika minutách nemáte co dělat. Koho by bavilo sám na hřišti střílet na koš? Možná tak v reálu, ale v počítačové hře je to docela nuda. A přitom by stačilo jen přidat spoluhráče a hned byste mohli testovat výhody a nevýhody jednotlivých nacvičených akcí. Snad to autory napadne do příště.

     

     

Pohled z tribun

Abych se přiznal, CD s hrou proháním v počítači už něco přes týden a názor na hru jsem nezměnil. NBA mě pořád hodně baví. Zatímco u NHL 2003 se člověk musí přesvědčovat, co všechno se zlepšilo, aby nelitoval vyhozených peněz a na FIFU si musí díky revolučním změnám dlouho zvykat, NBA 2003 se dá vložit do mechaniky a hrát a hrát. A každou chvíli budete přicházet na nové a nové věci, které dotvářejí úžasnou elektrizující atmosféru tohoto sportu.

Samozřejmě částečně je to způsobeno tím, že loni na PC NBA nevyšla, takže autoři měli celé dva roky na přípravu. Jenže není to spíše plus než mínus? Proč bych já jako hráč měl utrácet skoro půldruhého tisíce za několik zlepšení z nichž jen pár má jakýs takýs vliv na hratelnost? Ve srovnání  s nejnovějším basketbalem se investice do NHL 2003 vyplatí stejně jako dovolená v Iráku.  Nejsem proti každoročnímu vycházení nových dílů sportovních her, ale proč stojí stejně jako plnohodnotné tituly, na kterých tři roky pracovaly desítky nadšených vývojářů?

Nehodlám zde skuhrat nad bídnou evolucí jiných sportovních odvětví, ale nemůžu si pomoci - NBA Live je podle mého názoru nejlepším sportem od EA s číslovkou 2003. Možná za rok se autoři dostanou do stejné situace jako jejich kanadští hokejoví kolegové, ale letos se tomu vyhnuli mílovými kroky.

Pocity přímo z palubovky

Jedním z důvodů, proč jsem si hru tak oblíbil je větší vyváženost útoku a obrany. V předchozích dílech jste museli klikat jak šílení na tlačítko "steal" a možná se vám čas od času povedlo vzít soupeř míč. NBA Live 2003 oproti tomu nabízí hned několik různých způsobů, jak získat balon. Kromě výše zmíněné činnosti se dá celkem s velkou procentuální úspěšností soupeře jemně "naremplovat" a díky jeho následné rozhozenosti si míč přivlastnit. 

     

     

Stejně tak blokování není výsadou nejlepších hráčů, ale s trochou štěstí se jím dá donutit soupeře k ukvapeným střelám těsně před vypršením čtyřiadvacetisekundového limitu. Poslední účinnou možností přivlastnění si balonu je sázka na rozhodčího aneb jeho posuzování útočných faulů. Mezi ovládacími prvky se totiž objevilo nové tlačítko, po jehož aktivaci se obránce postaví takřka do pozoru a když se přes něj převalí útočník, ukázkově se (s odpovídajícím zvukovým doprovodem) poroučí k zemi. A světe div se, většinou je z toho útočný faul.

Sice to příliš neodpovídá realitě (pokud by takové množství průrazů odpískal rozhodčí proti domácím, moc bych za jeho život po skončení zápasu nedal:-), na druhou stranu se obranná činnost  stala důstojnou kolegyní útočné fáze, i když samozřejmě s jistým odstupem. Počítač za chvíli prokouknete a zjistíte, co na něj platí (resp. co všechno neplatí), ale nejvíce zábavy si po této stránce užijete v soubojích s lidským protivníkem, proti kterému teprve využijete rozmanitosti obranných možností.

A do útoku!!!
 
Přesto precizně provedenou útočnou akci nezastaví sebelepší obrana. Hráči se v mnohém dost zlepšili a konečně vypadají, že jsou účastníky nejlepší soutěže světa a ne okresního přeboru v barvách Dolní Lhotky. Zejména v předchozím díle se až podezřele často stávalo, že se hráč elitního celku NBA netrefil nikým neobtěžován z metru do koše.

     

Kromě toho se značně rozšířil smečový repertoár jednotlivých basketbalistů. Zezačátku budete nadšeni kousky, které hráči při cestě k s míčem k obroučce předvádějí. Veškeré pohyby jsou navíc perfektně vyladěné a vypadají naprosto reálně. Jejich účinnost je vysoká, což svádí k ignoraci ostatních možností skórování. Zápasy lidských protivníků pak místy připomínají spíše exhibice, kdy se hra přelévá ze strany na stranu, z čehož pramení divoké výsledky na konci zápasu. V klíčových momentech člověk jen přihraje své největší hvězdě, která se prodere ke koši a skóruje (samozřejmě s nějakou odpovídající frajeřinkou).

     

Zastánci realismu asi budou trošku zklamáni celkovou akčností hry, ale myslím si, že nejdůležitější je hratelnost a každému hned zvedne náladu, když jeho hráč zakončí útok 360-ti stupňovou otočkou. V souladu s touto filozofií se dá poměrně jednoduše nahrát do výskoku spoluhráči, který pak balon efektně zasmečuje do koše.

Ovládání je vcelku snadno zapamatovatelné a každá klávesa má jasně danou funkci a využití. Jedinou výjimku vidím ve skoku, neboť střelba v útoku se neshoduje s doskakováním v obraně a nedá se to změnit. Takže si připravte na počáteční velké trápení, neboť nedoskočíte jediný odražený míč (a nebo naopak budete marně šmátrat po klávese se střelbou).

Světlé stránky hry
 • realistické pohyby
 • zábavnější obranná činnost
 • animace smečí
 • obsahuje Jiřího Welsche
 • nepadají jen „čisté“ koše
Temné stránky hry
 • občasné nepochopitelné chování hráčů
 • chybí propracovanější trénink
 • největší zábavu užijete jen s lidským protivníkem

Kvalita ovládání se nejvíce pozná v soutěži jeden na jednoho. S pomocí několika účinných kliček se totiž poměrně snadno dostanete před soupeře, což bylo v dřívějších dílech prakticky nemožné. V kombinaci s vydatně vylepšenou obranou jsou tato utkání mnohem zábavnější než kdy předtím.

Jen tak na závěr

Chybiček jsem v průběhu hraní neobjevil mnoho, občas vám jen trochu zvedne adrenalin hráč, který se bezdůvodně vrhne za předem ztraceným balonem letícím do autu a na poslední chvíli jej tečuje, takže míč nakonec připadne soupeři.

Celkově však mám z NBA Live 2003 velmi dobrý pocit. Na hře je možná znát trochu "konzolovost" a s tím spojená větší akčnost zápasů, což se možná někomu nebude líbit. Objektivně ale musím říct, že i ty přehnané efekty svou troškou přispívají ke skvělé hratelnosti, která vás dokáže na dlouhé chvíle udržet u monitoru.

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10

Je vidět, že roční půst EA Sports svědčí. Letos se tvůrci nemusí stydět za produkt, který přivedli na trh, neboť nejnovější NBA Live si vaši pozornost opravdu zaslouží!

Celkové hodnocení: 8,5/10

Dostupné pro: PC, iPhone
Žánr: Sportovní | Basketbal
Výrobce: EA Sports
 • Realistické pohyby
 • Zábavnější obranná činnost
 • Animace smečí
 • Obsahuje Jiřího Welsche
 • Nepadají jen „čisté“ koše
 • Občasné nepochopitelné chování hráčů
 • Chybí propracovanější trénink
 • Největší zábavu užijete jen s lidským protivníkem

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A