Recenze: NFSU Rivals a WRC - nastartujte motory

Město versus rally. Arkáda versus simulace. Need for Speed Underground Rivals versus World Rally Championship. Kdo s koho? Odpověď není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Zvítězí atraktivní licence nebo našlápnutý soundtrack?
Recenze: NFSU Rivals a WRC - nastartujte motory
Seznam kapitol
  1. Need for Speed Underground Rivals
  2. World Rally Championship

World Rally Championship

Žánr: závody
Multiplayer: ano, až 8 hráčů
Výrobce: SCEE
Vydavatel: Sony
Distributor v ČR: Sony Czech (
www.playstation2.cz
)

Pokud se řadíte mezi příznivce „opravdových“ závodů, kde se respekt nebuduje počtem plastů na vozidle či částky vydané za poslední model koncovky výfuku, pak zapomeňte na předešlou recenzi a dokažte, že vaše vozidlo slouží i k něčemu jinému, než k snadnému svádění holek v úzkých sukýnkách.

World Rally Championship je totiž prvním závodním titulem na PSP, kterému autoři přihodili do vínku kromě perfektního technického zpracování a jednoúčelových pozlátek (nejčastěji se jedná o zrychlení v podobě turba) i určitý kus reality. Zapomeňte na barevná prostředí a vozidla dosahující nereálných rychlostí, WRC je titulem, který se podle vzoru čtyřdílné předlohy vydané na PS2 zaměřuje na autentičnost.

Jedním z důkazů může být například licence na vozidla i jezdce, která i přes své občasné nepřesnosti potěší. Především v databázi jezdců nastávají místy zmatky, pořád je to ale lepší, než hrát za jezdce nevkusně označené jmenovkou „Player 1“. Našince navíc určitě potěší zařazení tovární Škody Fabie WRC, která si zde vysloužila historicky první zastoupení na konzoli PSP.

Kdo by po předchozích odstavcích čekal další z arkád, které po prvotním nadšení rychle omrzí, krutě by se mýlil. World Rally Championship si se svým větším bratříčkem v otázce chování vozidel na trati nezadá takřka v ničem. Budete žasnout nad pocitem skutečné jízdy, a budete si moci takto - snad poprvé na PSP - vychutnat závodění se vším všudy. Tedy s nutným dobržďováním či správným vybíráním zatáček. Konečně si tak můžeme sundat šátek z očí (obzvláště u Ridge Racera je přirovnání k jízdě „poslepu“ více než trefné), tentokrát si totiž krom prstů neodpočinou ani mozkové buňky.

Délka jednotlivých tratí je přiměřená, při troše štěstí stihnete za pětiminutovou přestávkou (hráči školou nepovinní mají určitou výhodu :-) klidně i dvě erzety. Na druhou stranu zamrzí předem zadaný časový limit , který zkrátka musíte dodržet. V praxi se nikdy nedočkáte horšího než bodovaného umístění, a je nemožné dojet na posledním místě. Mrzuté - a tak trochu proti celkovému nádechu hry.

Už jsme si pomalu zvykli na častý fakt, že hratelností neoplývající tituly představují orgie v technickém zpracování - a naopak. World Rally Championship naštěstí neztrácí dech ani co se grafiky a ostatních technických předností hry týče. Jak vozidla (na skutečně věrný model poškození budete zírat s otevřenou pusou), tak tratě jsou co do vzhledu jednoznačně nadprůměrné.

Světlé stránky hry
  • Grafika 
  • Vydrží dlouho
  • Licence
  • Fyzikální model
  • Model poškození
  • Škoda ;-) 
Temné stránky hry
  • Nepřesnosti licence

To se však bohužel nedá tvrdit o zvucích, potažmo nahraném komentáři navigátora, který mi občas připadal jako slepý – to když jen tak mimochodem „zapomene“ upozornit na blížící se zatáčku.

Grafika: 8/10
Zvuk: 8/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 8/10

World Rally Championship je jasným favoritem v žánru závodních simulátorů, který má co nabídnou i náročnějšímu hráči. Nebo se vám snad kvalitní fyzikální model, reálný model poškození, pěkná grafika a oficiální licence zdá málo?

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další vylepšováky

Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další …

Ne každý z nás má na to stát se tím nejlepším z nejlepších. Co když ale k úspěchu existuje zkratka?

10.  1.  2021 | |24 N/A
Miroslav Werner
TémaBezpečnost
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma