Recenze: Nokia N-Gage QD - podruhé a lépe?

Kde finská Nokia zaseje, tam (obvykle) sklízí plody úspěchu. Žádný trh však není tak specifický jako ten herní a finský výrobce se o tom při své premiéře přesvědčil. Nokia N-Gage byla pokusem spojit mobilní telefon a herní konzoli; z jednoho pohledu milník, z druhého velké zklamání. Nokia se však nevzdává a pokouší se o reparát. Uchlácholí nás "vylepšenou" N-Gage QD?

Již dlouho se finská Nokia tolik nespálila jako v případě první N-Gage. Ambiciózní projekt strhl vlnu zájmu a nadšení, aby se vzápětí po svém vydání stal cílem výsměchu; zejména pak ze strany hráčů, kteří byli jednou z cílových skupin nového produktu. Projekt herního mobilního zařízení měl své klady, nicméně to byly zápory, které v rozhodující chvíli převážily. Konec konců také odhadovaná prodejní čísla jen potvrzují, že herní trh výrobek Nokia ani v nejmenším neoslovil. Finský výrobce však není z těch, kteří by se vzdávali bez boje; a tak jej tu máme znovu, s menšími ambicemi a jen kosmeticky pozměněnou N-Gage QD. Dočkali jsme se překvapení nebo opět užasneme nad odvahou (či možná spíše nerozvážností), se kterou vstupuje na trh?

Vzhled a ergonomie jdou ruku v ruce

Při prvním setkání nebudete novinkou nijak zásadně překvapeni. Základní koncept byl dle očekávání zachován, design přístroje drobnostmi vylepšen a finský elegán si tak znovu po stránce svého vzhledu získává mé sympatie. Ptáte-li se na srovnání mladšího se starším bratříčkem, pak přesvědčivě vítězí QD – „N-Gage 2“ vypadá menší a celkový dojem nekazí ani o několik gramů vyšší hmotnost. S novinkou si navíc již nebudete připadat, jako byste byli z jiné planety – zatímco u původní N-Gage bylo sluchátko umístěno na hraně, u QD je již na obvyklém místě a novinka se tak používá jako běžný mobilní telefon.

Pod kapotou N-Gage se skrývá výkonnější baterie, díky níž se herní doba prodloužila z 3 – 6 na 5 – 10 hodin čistého času. Buďme však upřímní – v dnešní době jsou daná čísla stále nedostačující, ony i připravované novinky Sony PSP a Nintendo DS nabídnou po této stránce MNOHEM více. Kryt baterie je tentokráte menší a co je podstatné; pro výměnu her ho již nemusíte odsouvat! Slot pro paměťové karty je umístěn pod krytem baterie, při výměně již nemusíte vypínat přístroj. Jeden z nejvíce kritizovaných nedostatků původní N-Gage se tedy podařilo odstranit a pro pohodlí hráče i uživatele tak byl učiněn významný krok vpřed.

   

N-Gage QD - je potřeba něco dodat? * Porovnání se starší sestřičkou? * Nová a stará baterie

Příjemně mě potěšil vzhled, lepší umístění slotu paměťových karet i na herní poměry bohužel stále nedostačující výdrž baterie! Pochvalu si mimo to zaslouží také kvalitnější klávesnice (především přesnější, s rychlejší odezvou), kterou oceníte zejména při rychlejším „prstokladu“ – například psaní SMS zpráv či hraní her. Nová N-Gage se navíc dobře a pohodlně drží, dle předpokladů také snadno ovládá - ergonomie je zkrátka věcí, ke které můžu mít jen drobné výhrady. Konec konců jsme však na něco podobného zvyklí a tak nový výrobek Nokie v tomto ohledu ani v nejmenším nepřekvapí. Pokud jste snad vlastníky původní N-Gage (či jste s ní již měli tu čest, stejně jako s kterýmkoliv mobilním telefonem se systémem Symbian), nebudete mít s ovládáním novinky sebemenší problém - od svých starších kolegů se totiž liší jen minimálně.

Kde je rádio a MP3 přehrávač?

Byla to cena, která stála za prodejním neúspěchem původní N-Gage? Finská Nokia v to evidentně věří a dokazují to také změny, se kterými se mladší bratříček prezentuje. Pryč jsou totiž funkce, díky nimž jsem ve své původní recenzi hodnotil N-Gage coby zajímavé multifunkční zařízení, které svým bonusovým herním obsahem potěší. Při pohledu na QD se mi však nevybavuje jediný argument, který by toto tvrzení dnes obhájil - absence MP3 přehrávače i rádia, to vše jsou ony třešničky na dortu, které z původní N-Gage dělaly chutný a zajímavý pokrm. QD je jen dortem bez polevy, který navíc nechutná nejsladčeji.

   

Takhle vypadají útroby pod baterií * Slot pro paměťové karty * Ovládací joystick

Co však potěší (a u mnohých otupí pocit z trpké chuti samotného zařízení), je cena. Sedm tisíc i s DPH, to je jistě částka, která je pro mnoho hráčů lákavější, než jak tomu bylo u původních jedenácti v případě první N-Gage (její cena se v současnosti pohybuje na úrovní novinky).

Milujeme hry a fotbal zvláště!

Musím však přiznat, že ne ve všech oblastech byl dojem z N-Gage negativní. Potěšit mě i přes zřejmá negativa dokázaly dostupné hry. Nečekejte žádnou revoluci - QD nabízí stejné herní výtvory jako její předchůdkyně, hlavní rozdíl tak tkví v již dříve řečeném; narozdíl od původní N-Gage již nemusíte pro výměnu paměťové karty (a tedy právě her) oddělávat baterku telefonu. Od uvedení „jedničky“ však již uběhl nějaký ten čas a k dispozici jsou zajímavější a kvalitnější herní tituly. Jejich hlavním nedostatkem však nadále zůstává cena; nejsem jistě sám, kdo se těžko smiřuje s představou, aby za nový herní titul pro N-Gage zaplatil částku v rozmezí 1500 – 2000 korun.

   

Detail klávesnice * Krytka na konektorech * Reproduktor telefonu

K testovanému telefonu jsem opět dostal k dispozici čtveřici her - recenzi dvou z nich najdete již v našem dvoudílném článku o původní N-Gage, jsou však pouze malým předkrmem před velkým finále, které nabízejí zbývající dva herní výtvory. Jmenovitě fotbalová FIFA 2004 a malá sonda do lidského života jménem The Sims. Obě hry mě svou kvalitou mile překvapili, FIFA je návyková a nabízí až na výjimky vše, co její větší herní kolega - vyzkoušet si tak můžete většinu evropských lig, byť o některé funkce byla "mobilní" verze obrána.

Pro ne-hráče

Přímo v telefonu nově najdete položku N-Gage Arena;  multiplayerové služby, kterou Nokia připravila pro her-chtivé z řad svých zákazníků. Funguje tak jako jednoduchý rozcestník pro všechny ty hráče, kteří si chtějí porovnat své nejlepší výsledky, popovídat o hrách a podobně. Cennou novinkou je také tzv. správce her, díky němuž můžete pracovat se soubory N-Gage QD (týká se to například uložených pozic).

V závěru jsme zabředli do pozitivních výhod. Řečeno tvrdě a nekompromisně - nemusíte se ani v nejmenším bát, že se mi při konečném hodnocení „zatemnil“ mozek. Ať se totiž dívám na novinku z jakéhokoliv pohledu, po herní stránce nenabízí nic, čím by si pozornost současné hráčské obce výrazněji zasloužila. Ano, jsou zde jisté pozitivní změny (slot pro paměťové karty, delší výdrž, N-Gage Arena přímo v telefonu apod.), ale to jsou jen drobné perličky. Nabídka her se sice stále rozrůstá, specializovaná herní zařízení (řeč je především o GBA) se však i nadále pyšní silnější podporou i mnohonásobně vyšším přísunem nových her. A co dále? Jedno velké nic. Z pohledu hráče tedy říkám nové N-Gage jednoznačné NE. Pokud navíc již vlastníte její předchůdkyni, myšlenkami o investici do QD ztrácíte čas dvojnásob.

   

FIFA 2004 v celé své kráse

Zoufalý útok se smutným koncem

Množství výhod, kvůli kterým jsem o první N-Gage hovořil jako o zajímavém multimediálním zařízení, se bohužel s příchodem mladšího bratříčka vytrácí. Pryč jsou věci, které si mnozí (včetně mé maličkosti) oblíbili, s přehrávačem MP3 souborů a rádiem na čele. Zdá se mi, jako by se finský výrobce snažil nové zařízení nabídnout dříve, než jeho šance na získání solidní pozice v herní branži definitivně skončí s příchodem očekávaných handheldů Nintenda DS a především PlayStation Portable - herního zázraku, kterému po herní stránce nebude moci Nokia ani v nejmenším konkurovat. Mít výsostné postavení v mobilním světě však neznamená, že bez revolučních změn se něco podobného snadno podaří také v tom herním. Snad si to Nokia pro příště uvědomí a hráčům celého světa nabídne solidní alternativu k i nadále výhodnější klasické kombinaci mobilního telefonu a některého z dostupných handheldů. Škoda, přeškoda, potenciál tu jistě byl.

Diskuze (6) Další článek: Nový český rekord v kontinuálním hraní ustanoven!

Témata článku: , , , ,DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

DJI Mini 3: Nová okřídlená čivava do kabelky. Nemá pokročilé funkce jako Pro, ale je mnohem levnější

** DJI na jaře představilo Mini 3 Pro s autopilotem ** Na konec roku si nechalo jeho ořezanou verzi ** Chybí 4K@60fps a právě autopilot, ale cena začíná na 439 eurech

Jakub Čížek
DJIDrony
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows

Aktuality

18:10 | Na PlayStationu 5 si můžete zdarma vyzkoušet demo akční adventury Forspoken od tvůrců Final Fantasy XV. Hra pak 24. ledna vyjde vedle PS5 i na PC. 
15:36 | Začátkem příštího roku vyjde pokračování prvoválečné příběhovky Valiant Hearts. Tentokrát si ho zahrajeme jen na mobilech v rámci předplatného služby Netflix. 
13:15 | Bandai Namco oznamuje herní adaptaci mangy The Sand Land. Jejím autorem je Akira Torijama, kterého můžete znát jako stvořitele univerza Dragon Ball. 
12:54 | Among Us dnes přivítá nový herní mód v rámci updatu zdarma. V Hide & Seek budete hrát na schovávanou s krvelačným monstrem. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách