Recenze: Nokia N-Gage QD - podruhé a lépe?

Kde finská Nokia zaseje, tam (obvykle) sklízí plody úspěchu. Žádný trh však není tak specifický jako ten herní a finský výrobce se o tom při své premiéře přesvědčil. Nokia N-Gage byla pokusem spojit mobilní telefon a herní konzoli; z jednoho pohledu milník, z druhého velké zklamání. Nokia se však nevzdává a pokouší se o reparát. Uchlácholí nás "vylepšenou" N-Gage QD?
Recenze: Nokia N-Gage QD - podruhé a lépe?

Již dlouho se finská Nokia tolik nespálila jako v případě první N-Gage. Ambiciózní projekt strhl vlnu zájmu a nadšení, aby se vzápětí po svém vydání stal cílem výsměchu; zejména pak ze strany hráčů, kteří byli jednou z cílových skupin nového produktu. Projekt herního mobilního zařízení měl své klady, nicméně to byly zápory, které v rozhodující chvíli převážily. Konec konců také odhadovaná prodejní čísla jen potvrzují, že herní trh výrobek Nokia ani v nejmenším neoslovil. Finský výrobce však není z těch, kteří by se vzdávali bez boje; a tak jej tu máme znovu, s menšími ambicemi a jen kosmeticky pozměněnou N-Gage QD. Dočkali jsme se překvapení nebo opět užasneme nad odvahou (či možná spíše nerozvážností), se kterou vstupuje na trh?

Vzhled a ergonomie jdou ruku v ruce

Při prvním setkání nebudete novinkou nijak zásadně překvapeni. Základní koncept byl dle očekávání zachován, design přístroje drobnostmi vylepšen a finský elegán si tak znovu po stránce svého vzhledu získává mé sympatie. Ptáte-li se na srovnání mladšího se starším bratříčkem, pak přesvědčivě vítězí QD – „N-Gage 2“ vypadá menší a celkový dojem nekazí ani o několik gramů vyšší hmotnost. S novinkou si navíc již nebudete připadat, jako byste byli z jiné planety – zatímco u původní N-Gage bylo sluchátko umístěno na hraně, u QD je již na obvyklém místě a novinka se tak používá jako běžný mobilní telefon.

Pod kapotou N-Gage se skrývá výkonnější baterie, díky níž se herní doba prodloužila z 3 – 6 na 5 – 10 hodin čistého času. Buďme však upřímní – v dnešní době jsou daná čísla stále nedostačující, ony i připravované novinky Sony PSP a Nintendo DS nabídnou po této stránce MNOHEM více. Kryt baterie je tentokráte menší a co je podstatné; pro výměnu her ho již nemusíte odsouvat! Slot pro paměťové karty je umístěn pod krytem baterie, při výměně již nemusíte vypínat přístroj. Jeden z nejvíce kritizovaných nedostatků původní N-Gage se tedy podařilo odstranit a pro pohodlí hráče i uživatele tak byl učiněn významný krok vpřed.

   

N-Gage QD - je potřeba něco dodat? * Porovnání se starší sestřičkou? * Nová a stará baterie

Příjemně mě potěšil vzhled, lepší umístění slotu paměťových karet i na herní poměry bohužel stále nedostačující výdrž baterie! Pochvalu si mimo to zaslouží také kvalitnější klávesnice (především přesnější, s rychlejší odezvou), kterou oceníte zejména při rychlejším „prstokladu“ – například psaní SMS zpráv či hraní her. Nová N-Gage se navíc dobře a pohodlně drží, dle předpokladů také snadno ovládá - ergonomie je zkrátka věcí, ke které můžu mít jen drobné výhrady. Konec konců jsme však na něco podobného zvyklí a tak nový výrobek Nokie v tomto ohledu ani v nejmenším nepřekvapí. Pokud jste snad vlastníky původní N-Gage (či jste s ní již měli tu čest, stejně jako s kterýmkoliv mobilním telefonem se systémem Symbian), nebudete mít s ovládáním novinky sebemenší problém - od svých starších kolegů se totiž liší jen minimálně.

Kde je rádio a MP3 přehrávač?

Byla to cena, která stála za prodejním neúspěchem původní N-Gage? Finská Nokia v to evidentně věří a dokazují to také změny, se kterými se mladší bratříček prezentuje. Pryč jsou totiž funkce, díky nimž jsem ve své původní recenzi hodnotil N-Gage coby zajímavé multifunkční zařízení, které svým bonusovým herním obsahem potěší. Při pohledu na QD se mi však nevybavuje jediný argument, který by toto tvrzení dnes obhájil - absence MP3 přehrávače i rádia, to vše jsou ony třešničky na dortu, které z původní N-Gage dělaly chutný a zajímavý pokrm. QD je jen dortem bez polevy, který navíc nechutná nejsladčeji.

   

Takhle vypadají útroby pod baterií * Slot pro paměťové karty * Ovládací joystick

Co však potěší (a u mnohých otupí pocit z trpké chuti samotného zařízení), je cena. Sedm tisíc i s DPH, to je jistě částka, která je pro mnoho hráčů lákavější, než jak tomu bylo u původních jedenácti v případě první N-Gage (její cena se v současnosti pohybuje na úrovní novinky).

Milujeme hry a fotbal zvláště!

Musím však přiznat, že ne ve všech oblastech byl dojem z N-Gage negativní. Potěšit mě i přes zřejmá negativa dokázaly dostupné hry. Nečekejte žádnou revoluci - QD nabízí stejné herní výtvory jako její předchůdkyně, hlavní rozdíl tak tkví v již dříve řečeném; narozdíl od původní N-Gage již nemusíte pro výměnu paměťové karty (a tedy právě her) oddělávat baterku telefonu. Od uvedení „jedničky“ však již uběhl nějaký ten čas a k dispozici jsou zajímavější a kvalitnější herní tituly. Jejich hlavním nedostatkem však nadále zůstává cena; nejsem jistě sám, kdo se těžko smiřuje s představou, aby za nový herní titul pro N-Gage zaplatil částku v rozmezí 1500 – 2000 korun.

   

Detail klávesnice * Krytka na konektorech * Reproduktor telefonu

K testovanému telefonu jsem opět dostal k dispozici čtveřici her - recenzi dvou z nich najdete již v našem dvoudílném článku o původní N-Gage, jsou však pouze malým předkrmem před velkým finále, které nabízejí zbývající dva herní výtvory. Jmenovitě fotbalová FIFA 2004 a malá sonda do lidského života jménem The Sims. Obě hry mě svou kvalitou mile překvapili, FIFA je návyková a nabízí až na výjimky vše, co její větší herní kolega - vyzkoušet si tak můžete většinu evropských lig, byť o některé funkce byla "mobilní" verze obrána.

Pro ne-hráče

Přímo v telefonu nově najdete položku N-Gage Arena;  multiplayerové služby, kterou Nokia připravila pro her-chtivé z řad svých zákazníků. Funguje tak jako jednoduchý rozcestník pro všechny ty hráče, kteří si chtějí porovnat své nejlepší výsledky, popovídat o hrách a podobně. Cennou novinkou je také tzv. správce her, díky němuž můžete pracovat se soubory N-Gage QD (týká se to například uložených pozic).

V závěru jsme zabředli do pozitivních výhod. Řečeno tvrdě a nekompromisně - nemusíte se ani v nejmenším bát, že se mi při konečném hodnocení „zatemnil“ mozek. Ať se totiž dívám na novinku z jakéhokoliv pohledu, po herní stránce nenabízí nic, čím by si pozornost současné hráčské obce výrazněji zasloužila. Ano, jsou zde jisté pozitivní změny (slot pro paměťové karty, delší výdrž, N-Gage Arena přímo v telefonu apod.), ale to jsou jen drobné perličky. Nabídka her se sice stále rozrůstá, specializovaná herní zařízení (řeč je především o GBA) se však i nadále pyšní silnější podporou i mnohonásobně vyšším přísunem nových her. A co dále? Jedno velké nic. Z pohledu hráče tedy říkám nové N-Gage jednoznačné NE. Pokud navíc již vlastníte její předchůdkyni, myšlenkami o investici do QD ztrácíte čas dvojnásob.

   

FIFA 2004 v celé své kráse

Zoufalý útok se smutným koncem

Množství výhod, kvůli kterým jsem o první N-Gage hovořil jako o zajímavém multimediálním zařízení, se bohužel s příchodem mladšího bratříčka vytrácí. Pryč jsou věci, které si mnozí (včetně mé maličkosti) oblíbili, s přehrávačem MP3 souborů a rádiem na čele. Zdá se mi, jako by se finský výrobce snažil nové zařízení nabídnout dříve, než jeho šance na získání solidní pozice v herní branži definitivně skončí s příchodem očekávaných handheldů Nintenda DS a především PlayStation Portable - herního zázraku, kterému po herní stránce nebude moci Nokia ani v nejmenším konkurovat. Mít výsostné postavení v mobilním světě však neznamená, že bez revolučních změn se něco podobného snadno podaří také v tom herním. Snad si to Nokia pro příště uvědomí a hráčům celého světa nabídne solidní alternativu k i nadále výhodnější klasické kombinaci mobilního telefonu a některého z dostupných handheldů. Škoda, přeškoda, potenciál tu jistě byl.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A