Recenze: Onimusha 3 – výpravná válečná velkohra

Rádi chodíte do kina na výpravné válečné velkofilmy? Pak vám udělá radost závěrečný díl trilogie Onimusha. Co začalo jako akční horor ze středověkého Japonska, finišuje válečným konfliktem napříč pěti stoletími až do dnešní Francie. Jean Reno se poprvé představí v hlavní roli počítačové hry a rovnou je to hra s doposud nejlépe zpracovanými bojovými scénami, podpořená ohromující výpravou.
Recenze: Onimusha 3 – výpravná válečná velkohra

Multiplayer: ne
Paměťová karta: minimálně 379KB
Analogové ovládání: všechna tlačítka
Vibrace: ano
Výrobce: Capcom
Distributor v ČR: EA (
www.czech.ea.com)

 

První věc, která vás při spatření Onimushy 3 zasáhne, je výprava a velkolepost její prezentace. Úvodní film sám o sobě představuje horkého adepta na nejlepší počítačovou animaci současnosti a obří armády příšer i vojáků se v něm prodírají bitevním polem s naprosto stejnou elegancí, jako Sauronova armáda před Minas Tirith v podání Petera Jacksona – rozdíl je v tom, že tady navíc mezi armádou nestvůr kličkuje neuvěřitelně mrštný samuraj (tohle by ani Legolas nezvládnul) a svým magickým mečem si prosekává krvavou cestu do „mateřské lodi“ nepřátel. Nad celou scénou poletují obří draci a vše doprovází chorál, který připomíná melodičtější variantu slavné Carminy Burany.

  

Strhující úvodní scény s útokem démonů na současnou Paříž... trochu jako Resident Evil 2

Je to právě tento strhující úvodní film, který navodí až nepochopitelně silnou atmosféru velkovýpravného epického válečného dramatu a nezbývá než sklonit pokorně hlavu před schopnostmi japonských vývojářů z Capcomu (veleúspěšná série Resident Evil), že nasazenou vysokou laťku udržují také v samotné hře (navzdory omezeným technickým možnostem PS2 se dění ve hře od úvodního filmu příliš neliší – a to po žádné stránce… finální bitva na polích před jistým japonským hradem je zřejmě nejvýpravnější bitva, jakou jsem kdy v nějaké hře zažil na vlastní ovladač). Bohužel ale silné momenty, které překonávají všechny ostatní akční hry na PS2, jsou zde poněkud nerovnoměrně rozloženy - a tak může být člověk poněkud zklamán v samotném závěru hry.

Finále ságy

Příběh je silným prvkem série Onimusha, také u jeho zrodu stáli tvůrci světa Resident Evil série. S každým dalším dílem přitom Onimusha buduje na již představených postavách a mýtech další a další nástavby, díky nimž se z něj stává skutečný svět sám pro sebe. Původně vstal z mrtvých jeden z ambiciózních šlechticů středověkého Japonska, Nobunaga Oda, aby vzkřísil celou armádu nemrtvých a démonů, s jejichž pomocí začal dobývat Japonsko. Neohrožený samuraj Samanosuke se mu postavil za pomoci velmi speciálního magického meče, pohlcujícího duše poražených nepřátel.

  

Magické zbraně mají kouzelné efekty * Jeden ze zajímavých úhlů kamery * Krásná Michelle dělá francouzkám čest

Ve třetím díle získává zlo poněkud navrch, zmocní se technologie cestování v čase a vyšle pořádnou část své démonické armády do budoucnosti – Francie roku 2004. To ale neměli dělat, protože právě tady žije jeden velmi tvrdý policajt, Jacques, ztělesněný známým francouzským hercem Jeanem Reno. Díky němu se samozřejmě misky vah pěkně vyrovnají a během nějakých těch časových paradoxů si ve hře užijete střelby z kulometů, bitev na Eiffelově věži, ale také onoho středověkého dobývání hradu a vůbec – atmosféra třetí Onimushy kříží samurajské a válečné filmy s moderními akčními kousky jako je třeba Matrix.

Dokonalá akce

Akčních her je na PS2 snad více, než zástupců všech ostatních žánrů. Přesto lze bez velkých obav prohlásit, že Onimusha 3 usedá na trůn akcí nejen díky nejlepšímu technickému zpracování a monumentálnímu ozvučení (Jean Reno mluví část hry svojí úžasnou francouzštinou, perfektní dabing se ale poněkud ztrácí ve zmíněných chorálech a epické orchestrální hudbě), ale především díky zcela intuitivní, návykové a přitom oku lahodící hratelnosti.

  

Další pěkný světelný efekt * Atmosférická bitva ve sněhové bouři * Dva samurajové

Staré ovládání zůstalo zachováno (hra je zobrazována z pohledu třetí osoby více či méně pohyblivými a dramatickými automatickými kamerami), takže hráč může sekat, krýt se a používat speciální údery snadným ovládáním hrstky tlačítek, přičemž ale revoluční choreografie a animace postav zajišťuje stále zábavnou a působivou podívanou. Onimusha 3 se prostě drží zlatého pravidla moderních akčních trháků – maximální podívaná a zcela nekonfliktní, hladká hratelnost. Uchopíte ovladač a během prvních minut se už oháníte všemi možnými zbraněmi jako zkušený veterán.

Velká očekávání končí špatně

Smutné pravidlo má své výjimky, ale v případě Onimushy 3 platí jako železný zákon. Jak jste již mohli vyčíst, hra výborně vypadá, zní i se hraje, přesto vám po ní v ústech zůstane hořkosladká chuť. Paradoxně je totiž to nejlepší ze hry vloženo do úvodních pasáží, epické bitvy a silné scény se sice před koncem na chvíli vrátí, ale samotný závěr hry je nudný a snad nejméně efektní z celé hry. Podobné zklamání lze jen ztěží pochopit (že by na tvůrce takto drahého a velkého projektu dolehl čas a oni tvorbu závěru hry uspěchali, tomu se nechce věřit), pro fanoušky bude o to těžší, že předchozí díl série končil pěkně v duchu megalomanských Final Fantasy.

Světlé stránky hry
 • Špičková grafika
 • Ohromující animace postav a choreografie
 • Epická hudba, chorály, orchestr
 • Dvě časové a dějové linie
 • Zajímavé herní prostředí
 • Hlavní hrdinové, Jean Reno
 • Strhující úvodní intro
 • Zatím nejzajímavější akční hra za tento rok
Temné stránky hry
 • Křečovité vsouvání vedlejší zápletky
 • Příběh končí velmi primitivně
 • Občas stereotypní akce v interiérech

Stejně kontraproduktivně mohou působit také pasáže hry, ve kterých probíháte nějakým labyrintem nudných chodeb a začínáte protivníky obcházet, protože na vás dolehne stereotyp a nuda. Ještě horší je přemíra filmových pasáží, ve kterých se kromě epických bitev (ty jsou na místě) odehrává menší rodinné drama, kdy malý Jacquesův synek nemůže přijít na chuť svojí nové nevlastní mamince… tohle prostě do monumentálního válečného příběhu nepatří, silně to tam drhne a shazuje to hutnou atmosféru do jakési herní telenovely. Ani Onimusha 3 tedy není bez chyb z pohledu náročného hráče, který chce zkrátka dokonalost na všech frontách. Přesto jde ale o hru nádherně zpracovanou a při prvním hraní silně návykovou až do konce.

Grafika: 10/10
Hudba: 9/10
Zvuky: 10/10
Hratelnost: 9/10

Onimusha 3 je ohromující výpravná jízda, na kterou je snadné naskočit a nechat se jí povozit po středověkém Japonsku i současné Paříži - obojí zamořené démony, zombiemi a samuraji. Něco jako špičkový hollywoodský velkofilm – poprvé budete ohromení a budete se bavit ať chcete nebo ne. Na druhý pohled se ale ukáže, že šlo o formu nad obsah a i když vydělala spoustu peněz, ve zkoušce času zřejmě neobstojí. Na cestě je Devil May Cry 3…

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole