Recenze: Onimusha 3 – výpravná válečná velkohra

Rádi chodíte do kina na výpravné válečné velkofilmy? Pak vám udělá radost závěrečný díl trilogie Onimusha. Co začalo jako akční horor ze středověkého Japonska, finišuje válečným konfliktem napříč pěti stoletími až do dnešní Francie. Jean Reno se poprvé představí v hlavní roli počítačové hry a rovnou je to hra s doposud nejlépe zpracovanými bojovými scénami, podpořená ohromující výpravou.

Multiplayer: ne
Paměťová karta: minimálně 379KB
Analogové ovládání: všechna tlačítka
Vibrace: ano
Výrobce: Capcom
Distributor v ČR: EA (
www.czech.ea.com)

 

První věc, která vás při spatření Onimushy 3 zasáhne, je výprava a velkolepost její prezentace. Úvodní film sám o sobě představuje horkého adepta na nejlepší počítačovou animaci současnosti a obří armády příšer i vojáků se v něm prodírají bitevním polem s naprosto stejnou elegancí, jako Sauronova armáda před Minas Tirith v podání Petera Jacksona – rozdíl je v tom, že tady navíc mezi armádou nestvůr kličkuje neuvěřitelně mrštný samuraj (tohle by ani Legolas nezvládnul) a svým magickým mečem si prosekává krvavou cestu do „mateřské lodi“ nepřátel. Nad celou scénou poletují obří draci a vše doprovází chorál, který připomíná melodičtější variantu slavné Carminy Burany.

  

Strhující úvodní scény s útokem démonů na současnou Paříž... trochu jako Resident Evil 2

Je to právě tento strhující úvodní film, který navodí až nepochopitelně silnou atmosféru velkovýpravného epického válečného dramatu a nezbývá než sklonit pokorně hlavu před schopnostmi japonských vývojářů z Capcomu (veleúspěšná série Resident Evil), že nasazenou vysokou laťku udržují také v samotné hře (navzdory omezeným technickým možnostem PS2 se dění ve hře od úvodního filmu příliš neliší – a to po žádné stránce… finální bitva na polích před jistým japonským hradem je zřejmě nejvýpravnější bitva, jakou jsem kdy v nějaké hře zažil na vlastní ovladač). Bohužel ale silné momenty, které překonávají všechny ostatní akční hry na PS2, jsou zde poněkud nerovnoměrně rozloženy - a tak může být člověk poněkud zklamán v samotném závěru hry.

Finále ságy

Příběh je silným prvkem série Onimusha, také u jeho zrodu stáli tvůrci světa Resident Evil série. S každým dalším dílem přitom Onimusha buduje na již představených postavách a mýtech další a další nástavby, díky nimž se z něj stává skutečný svět sám pro sebe. Původně vstal z mrtvých jeden z ambiciózních šlechticů středověkého Japonska, Nobunaga Oda, aby vzkřísil celou armádu nemrtvých a démonů, s jejichž pomocí začal dobývat Japonsko. Neohrožený samuraj Samanosuke se mu postavil za pomoci velmi speciálního magického meče, pohlcujícího duše poražených nepřátel.

  

Magické zbraně mají kouzelné efekty * Jeden ze zajímavých úhlů kamery * Krásná Michelle dělá francouzkám čest

Ve třetím díle získává zlo poněkud navrch, zmocní se technologie cestování v čase a vyšle pořádnou část své démonické armády do budoucnosti – Francie roku 2004. To ale neměli dělat, protože právě tady žije jeden velmi tvrdý policajt, Jacques, ztělesněný známým francouzským hercem Jeanem Reno. Díky němu se samozřejmě misky vah pěkně vyrovnají a během nějakých těch časových paradoxů si ve hře užijete střelby z kulometů, bitev na Eiffelově věži, ale také onoho středověkého dobývání hradu a vůbec – atmosféra třetí Onimushy kříží samurajské a válečné filmy s moderními akčními kousky jako je třeba Matrix.

Dokonalá akce

Akčních her je na PS2 snad více, než zástupců všech ostatních žánrů. Přesto lze bez velkých obav prohlásit, že Onimusha 3 usedá na trůn akcí nejen díky nejlepšímu technickému zpracování a monumentálnímu ozvučení (Jean Reno mluví část hry svojí úžasnou francouzštinou, perfektní dabing se ale poněkud ztrácí ve zmíněných chorálech a epické orchestrální hudbě), ale především díky zcela intuitivní, návykové a přitom oku lahodící hratelnosti.

  

Další pěkný světelný efekt * Atmosférická bitva ve sněhové bouři * Dva samurajové

Staré ovládání zůstalo zachováno (hra je zobrazována z pohledu třetí osoby více či méně pohyblivými a dramatickými automatickými kamerami), takže hráč může sekat, krýt se a používat speciální údery snadným ovládáním hrstky tlačítek, přičemž ale revoluční choreografie a animace postav zajišťuje stále zábavnou a působivou podívanou. Onimusha 3 se prostě drží zlatého pravidla moderních akčních trháků – maximální podívaná a zcela nekonfliktní, hladká hratelnost. Uchopíte ovladač a během prvních minut se už oháníte všemi možnými zbraněmi jako zkušený veterán.

Velká očekávání končí špatně

Smutné pravidlo má své výjimky, ale v případě Onimushy 3 platí jako železný zákon. Jak jste již mohli vyčíst, hra výborně vypadá, zní i se hraje, přesto vám po ní v ústech zůstane hořkosladká chuť. Paradoxně je totiž to nejlepší ze hry vloženo do úvodních pasáží, epické bitvy a silné scény se sice před koncem na chvíli vrátí, ale samotný závěr hry je nudný a snad nejméně efektní z celé hry. Podobné zklamání lze jen ztěží pochopit (že by na tvůrce takto drahého a velkého projektu dolehl čas a oni tvorbu závěru hry uspěchali, tomu se nechce věřit), pro fanoušky bude o to těžší, že předchozí díl série končil pěkně v duchu megalomanských Final Fantasy.

Světlé stránky hry
 • Špičková grafika
 • Ohromující animace postav a choreografie
 • Epická hudba, chorály, orchestr
 • Dvě časové a dějové linie
 • Zajímavé herní prostředí
 • Hlavní hrdinové, Jean Reno
 • Strhující úvodní intro
 • Zatím nejzajímavější akční hra za tento rok
Temné stránky hry
 • Křečovité vsouvání vedlejší zápletky
 • Příběh končí velmi primitivně
 • Občas stereotypní akce v interiérech

Stejně kontraproduktivně mohou působit také pasáže hry, ve kterých probíháte nějakým labyrintem nudných chodeb a začínáte protivníky obcházet, protože na vás dolehne stereotyp a nuda. Ještě horší je přemíra filmových pasáží, ve kterých se kromě epických bitev (ty jsou na místě) odehrává menší rodinné drama, kdy malý Jacquesův synek nemůže přijít na chuť svojí nové nevlastní mamince… tohle prostě do monumentálního válečného příběhu nepatří, silně to tam drhne a shazuje to hutnou atmosféru do jakési herní telenovely. Ani Onimusha 3 tedy není bez chyb z pohledu náročného hráče, který chce zkrátka dokonalost na všech frontách. Přesto jde ale o hru nádherně zpracovanou a při prvním hraní silně návykovou až do konce.

Grafika: 10/10
Hudba: 9/10
Zvuky: 10/10
Hratelnost: 9/10

Onimusha 3 je ohromující výpravná jízda, na kterou je snadné naskočit a nechat se jí povozit po středověkém Japonsku i současné Paříži - obojí zamořené démony, zombiemi a samuraji. Něco jako špičkový hollywoodský velkofilm – poprvé budete ohromení a budete se bavit ať chcete nebo ne. Na druhý pohled se ale ukáže, že šlo o formu nad obsah a i když vydělala spoustu peněz, ve zkoušce času zřejmě neobstojí. Na cestě je Devil May Cry 3…

Celkové hodnocení: 8/10

Diskuze (6) Další článek: Američtí rodiče: Pokémoni jsou skvělí

Témata článku: , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hogwarts Legacy představuje společenské místnosti a nové lokace v okolí Bradavic

Hogwarts Legacy představuje společenské místnosti a nové lokace v okolí Bradavic

V rámci akce Back to Hogwarts 2022 nám vývojáři z Avalanche ukázali nové záběry z připravovaného RPG.

Martin Nahodil
Hogwarts LegacyVideo
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
MSLA tiskárna Anycubic Photon Mono X: Zhmotní kostku, kterou na klasické 3D mašině nevyrobíte

MSLA tiskárna Anycubic Photon Mono X: Zhmotní kostku, kterou na klasické 3D mašině nevyrobíte

** Na jaře jsme si poprvé vyzkoušeli tisk typu MSLA na SL1 ** Teď nám do redakce dorazila mašina Photon Mono X za zlomek ceny ** Zvládne to samé co špičkové zařízení od Prusa Research?

Jakub Čížek
DIY3D tisk
Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

** Koronavirus na několik měsíců vyřadil z provozu skenery obličeje ** Měly problém u uživatelů s nasazenou rouškou ** Samsung měl už před lety vlastní řešení, které ale opouští

Martin Chroust
GalaxyOční skenerHistorie