Recenze: Outlaw Chopper – motorkářovo GTA?

Po úspěchu snad každé hry se najde různý počet vývojářů, co se rádi na vlně nadšení aspoň trochu svezou. Podobně je tomu u série GTA – jaký je ale Outlaw Chopper? Příjemný destilát z kvalitního námětu nebo ubohý příživnický klon?
Recenze: Outlaw Chopper – motorkářovo GTA?

Platforma: PC (Xbox)
Typ hry: městská akce
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: procesor 1,8 GHz, 256 MB RAM, 64MB grafická karta, 800 MB na HDD
Testovací konfigurace: AMD Athlon 64 3000+, 4x512 MB RAM, GF 6800 128MB
Výrobce: Jarhead Games (
http://jarheadgames.com)
Vydavatel: VU Games (
http://vugames.com)
Distributor v ČR: není
Homepage:
http://www.sierra.com/en/home/games/game_info.prod-L2NvbnRlbnQvc2llcnJhL2VuL3Byb2R1Y3RzL291dGxhd19jaG9wcGVy.platform-global.html

Pokud dnes nemá vydavatel ve svém portfoliu městskou akci typu GTA, pak je prostě „out“, podobně jako teenager poslouchající místo 50 Centa maďarskou dechovku. Tuto chybu chtějí ve Vivendi napravit vydáním Outlaw Chopper, který si chce vydobýt své místo na budgetovém trhu.

Intro ve formě komiksu vám představí hlavního hrdinu, velice nesympatického motorkáře Rexe: autoři to trochu přehnali se snahou vytvořit respekt budící postavu. Hlavní hrdina v animacích působí dojmem vyjukaného zajíce, co se vším potřebuje poradit a je dobrý tak akorát pro donášku novin, což kontrastuje s jeho minulostí a zjevem. Skoro by bylo snadnější se vžít do použité pleny než do tohoto svalnatého rádobydrsňáka s kotletami a černými brýlemi. Ale zpět k příběhu – Rex byl šéfem svého motorkářského gangu, s nímž si užíval klasickou trojkombinaci sex, drogy a rock`n`roll, zkrátka idyla. A jak to tak v podobných hrách bývá, při jedné akci ho zradil parťák. (Originalitu? Ne, děkuji.) Po skončení pobytu za mřížemi je třeba (pozor, překvapení!) získat zpět respekt a moc.

  
Ta černá tečka je hlavní hrdina * To mám hezkou motorku, heč * Chybička se vloudila

Chopper, nejlepší přítel člověka?

Rex, jakožto správný motorkář, neudělá bez své motorky (pardon, chopperu) doslova ani krok. Chodit po vlastních či jezdit autem? Neexistuje. Aby vám nebylo líto, že se po celou dobu hraní musíte dívat na stále stejnou dvoukolovou rachotinu, je ve hře možnost stroj vylepšovat. Od sedadla přes motor až po palivovou nádrž, téměř všude jde vyměnit okoukaný díl za lepší. Bohužel má vylepšení mechanických částí na jízdní vlastnosti chopperu zanedbatelný vliv. Alespoň nějaké plus si vyslouží možnost upravit vzhled mašiny, koho by bavilo se koukat na otlučenou a rezavou motorku, že?

Opravdu nepříjemným zjištěním je, že i odbržděný kontejner se dá řídit snáze a komfortněji než chopper ve hře. Nejen při projíždění zatáček se stroj chová velice zvláštně a nemotorně, navíc je panáčkův náklon do zatáček opravdu nešikovný. To ale není nejhorší. Nemusím mít řidičák na motorku, abych považoval brzdnou dráhu kolem 100 metrů (v případě mírně nadprůměrné rychlosti) za něco nepatřičného. Vylepšování brzd ničemu nepomůže. Pardon, ale mizerně ovladatelný chopper ve hře, kde nic jiného kromě pohybování se pomocí tohoto prostředku neděláte, to je úlet srovnatelný s angažováním Kačera Donalda do hlavní role Shakespearovy tragédie. Nepotřebuji realistický fyzikální model, jen bych byl rád, kdyby se motorka dala řídit. Alespoň že ten panáček při bouračce hezky létá a padá.

Práce šlechtí

Herní systém je takový nepříliš kvalitní destilát z GTA. Jezdíte po městě a plníte mise, na které zrovna máte chuť. Outlaw Chopper bohužel nabízí oproti svému vzoru daleko menší rozmanitost úkolů.

Ve městě Rockland (velikostí přibližně odpovídá Liberty City z GTA3) vás čeká na první pohled spoustu zajímavých příležitostí k výdělku a „kariérnímu“ postupu. Závody, doručovací a sledovací mise, loupeže, vraždy. Ono to sice zní takhle napsané skvěle a rozmanitě, jenže úkoly jsou zoufale stejné a stereotypní.

  
Ranní osvěžení * Příjemné obydlí * Že by nová pravidla?

Podstatou je neustálé plahočení se po nezajímavém městě (což leze na nervy, vzhledem k chování stroje) s občasnou příležitostí pro trochu akce - a to je vše. Doručovací mise? Jeďte z bodu A do bodu B a pak do bodu C. Postupem hrou počet bodů narůstá. Loupeže? Jeďte z bodu D do bodu E a pak do bodu F. To je panečku rozmanitost! Tímto se tedy počet druhů úkolů smrskává čtyři. Ó, to se máme.

Možná bych se mohl více rozepsat o vraždách, to zní aspoň trochu zajímavě. Nuže, musíte se dopravit na určité místo a tam zneškodnit jistou osobu, která se „náhodou“ prohání na motorce, k likvidaci vám pomůže arzenál klasických zbraní (baseballová pálka, pistole, samopal...). Zádrhel je ale v tom, že člověk, jenž vymyslel systém míření, byl při práci zřejmě sjetý. Pomocí myši se můžete naprosto volně rozhlížet a zaměřovat... Potud je to v pořádku, jenže jakmile na něco zacílíte, přibližně po dvou sekundách se crosshair automaticky vycentruje na střed obrazovky. To je potom švanda pronásledovat zlosyna na motorce a snažit se ho zastřelit. Ke hře by měla být dodávána zdarma relaxační fólie, protože titul rozhodně není ideální pro cholerické povahy.

Sedovací mise? Další chuťovka. Ve hře jaksi chybí nějaký „měřič nápadnosti“, tudíž úspěšnost úkolu zřejmě určuje ten pán tam nahoře, jak jsme si na něj hráli v Black & White. I Člověče, nezlob se je více předvídatelné než špehovací mise v Outlaw Chopper.

  
Že si dávají na čas * Rychle pryč, prý tam jedí psy * Dobrovolný dárce orgánů

Žízeň je na nic, poslouchej svou image?

Outlaw Chopper nabízí komiksový grafický styl (ano, je podobný GTA, je mi trapné to pořád opakovat), jenže není tak uhlazený a vizuálně pestrý. Radši bych hledal tučňáky v Amazonii než vizuálně krásné a zajímavé lokace (jako například Las Venturas ze San Andreas) v Rockland City. Postavy nejsou moc povedené, auta vypadají jak v prvním Driverovi a město je velice „mrtvé“.

Výše vyřčené věty by možná neměly až tak zničující charakter, pokud by byl Outlaw Chopper shovívavý i ke starším PC. Nějak si nedovedu vysvětlit, proč na mém PC hra běžela po většinu času pod 30 FPS, přitom nastavené detaily nebyly nejvyšší.

Světlé stránky hry
  • velké město
  • budgetová cena
  • vylepšování chopperu
Temné stránky hry
  • nuda, šeď a stereotyp
  • omezená hratelnost
  • nemožnost řídit jiná vozidla
  • zastaralá grafika
  • nedostatek vlastní invence
  • velmi špatně ovladatelný chopper

A hudba? Jako ve správném klonu GTA jsou v Outlaw Chopper i rádia. Tedy spíše „rádia“. Máte možnost přepínat si mezi různými audio stopami vyluzujícími něco na způsob rocku, avšak nedostatkem je, že všechny stopy zní stejně nevýrazně, navíc ani nejsou pojmenované. Dabing a zvuky jsou taktéž sotva průměrné.

Hrát či nehrát?

Jako polehčující okolnost v případě Outlaw Chopper lze brát nižší (budgetovou) cenu, což by bylo fajn, kdyby ale mnohonásobně lepší Vice City nestálo stejné peníze. Designéři si nejspíš kvůli úsporným opatřením museli vzít předčasnou dovolenou – město vypadá stereotypně a ošklivě, mise jsou nenápadité a po chvíli vyloženě otravné, možnosti omezené, invence nulová. Motorka se navíc nedá pořádně ovládat a hra se trhá i na solidním železe, přitom grafika připomíná notně odrbaný vzhled GTA 3. Chyby v Outlaw Chopper jsou docela závažné a vyskytují se v hojném počtu, což mě vede k doporučení hry pouze herním masochistům.

Grafika: 4/10
Hudba: 3/10
Zvuky: 4/10
Hratelnost: 3/10

Outlaw Chopper je špatnou hrou, která se pouze snaží parazitovat na známé sérii GTA. Absolutní nedostatek invence, všudypřítomný stereotyp a neovladatelnost motorky jsou důvody, proč nikomu nedoporučuji tento titul hrát. Chcete dobrou městskou akci? Investujte do Vice City.

Celkové hodnocení: 3/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A