Recenze: Pac-Pix – schramstněte je všechny

Na scénu se vrací jeden z nejstarších a nejoblíbenějších herních hrdinů vůbec. Ano, je to on. Ten, který se zrodil při úsvitu herních věků. Ten, jenž se dokáže neohroženě postavit svým pronásledovatelům a vždy se takříkajíc prokouše až do cíle. Dámy a pánové, přivítejte velkého a slovutného, ale i žlutého a kulatého, Pac-Mana!
Recenze: Pac-Pix – schramstněte je všechny

Platforma: Nintendo DS
Multiplayer: ne
Ukládání pozice na kazetu: ano
Výrobce: Namco
Vydavatel: Namco
Distributor v ČR: Conquest (www.nintendods.cz)
Homepage:
http://www.namco.com/games/pac_pix/

Žlutá koule vrací úder

Pac-Pix začínal jako technologické demo, které mělo ukázat dotykově herní potenciál Nintenda DS. Namco, slavící 50. výročí, si zřejmě chtělo udělat radost, a tak k brilantnímu nápadu přisypalo hrst úrovní, osolilo je jednoduchých příběhem, okořenilo pár nápady a výsledný produkt vypustili na pulty prodejen. A tak tu máme další originální a zábavný herní princip, který ovšem jako plnohodnotná hra nemá velkou šanci uspět.   

  

Jsem jako Robin Hood... * ....stačí natáhnout a vystřelit... * ...a už padají jako hrušky

Hry ve stylu Pac-Mana nikdy neoplývaly žádným komplikovaným příběhem, plným hlubokých dialogů a dějových zvratů. Ony snad vlastně nikdy žádný příběh neměly - na co by taky byl u hry, kde ovládáte žlutou hladovou kouli. Pac-Pix ovšem v rukávu příběh má. Ale vše, co potřebujete vědět, je fakt, že se točí kolem knih, tajemného inkoustu duchů a uvěznění Pac-Mana.

Úkol hry je prostý, v dvanácti kapitolách vyčistit všechny stránky od dotěrných duchů. K tomu vám musí stačit jen stylus, doteková obrazovka a vaše pevná ruka. Duchy požírá Pac-Man, ovšem pozor, ten není na herní ploše, dokud ho tam sami nenakreslíte.

Chramst, chramst...

Není nad pocit, když vámi nakreslený patvar rádoby připomínajícího Pac-Mana ožije, a s typickým klapáním své digitálně nenasytné pusy vyrazí napříč obrazovkou. Požírá vše, co mu stojí v cestě a nezná hranic. A ty mu musíte vytvořit vy, aby ta žlutá zrůdička nevypadla z obrazovky. Pomocí kreslení čar směrujete Pac-Mana kam chcete a on se poslušně otáčí ve směru nakreslené zdi.

Při kreslení do vašeho výtvoru nesmí narazit žádný duch, jinak přijde snaha vniveč. Velikost žlutého hrdiny určuje i jeho rychlost. Větší se pohybuje pomaleji a je tedy daleko snadnější ovládat jeho směr, ovšem kompenzací budiž problémovější odchyt rychlejších duchů. Malý rychlý Pac-Man požírá duchy daleko snadněji, ale občas vám frnkne z obrazovky dřív, než stačíte nakreslit zeď k odražení.

  

Souboj s prvím bossem je zábava... * ....postupně se zvětšuje... * ...ale po boji to stejně vypadá znovu takhle

Každá z 12 kapitol se skládá ze série úrovní, v níž máte stanovený čas, počet životů a počet duchů, kterým musíte vyprášit ty jejich prostěradla. Nezadaří-li se vám úroveň splnit, musíte vždy celou kapitolu opakovat od začátku. A to vám kolikrát pěkně zvedne mandle, pokud nestihnete chytit posledního ducha v páté úrovni a nezbude, než si zopakovat i všechny čtyři předchozí mise.

Bohužel počáteční nadšení z kreslení Pac-Manů, zdí a požírání duchů velmi brzy vyprchá. Tvůrci sice přisypávají co chvíli nový druh duchů, různé překážky na plochu a další zpestření, ale i ty zešednou s rychlostí nadzvukového ducha. Vítané osvěžení přinášejí souboje s bossy a kreslení bomb, kterými vysekáváte zabarikádované duchy, a šípů, jež vystřelujete na duchy v bublinách na horním displeji.

Ovšem ani to nedokáže zachránit Pac-Pix od postupného stereotypu, který sice velmi rychle skončí - bohužel i s celou hrou. Celá tahle sranda vám totiž vydrží tak na jedno odpoledne, což je u hry za 1 500,- proklatě málo. Sice se vám odkrývají různé bonusy v podobě sběratelských kartiček, ale ani ty vás neudrží u hry delší dobu.

Prázdná kniha

Po grafické stránce se jedná o jednoduchou, ale velmi pěknou práci. Začlenění příběhu do knih s sebou přináší odpovídající ztvárnění. Duchové vypadají pěkně cartoonově, jako ostatně celá hra, ale na druhou stranu neoplývají takřka žádnou animací. Horní displej kromě herních informací obsahuje vždy nějakou pěknou kresbičku, ale dotykový displej nezdobí nic než bílá plocha.

  

Jedna z prvních úrovní, jednoduché * Bum, všechno poletí k čertu!! * Tak, další stránka duchů prostá

Je pravda, že vám takhle nic nepřekáží na přehlednosti při hraní, avšak postupem času mi stále stejné pozadí přišlo fádní. Celkově však grafika působí moc hezky a patří mezi silnou stránku hry. Jediné, co vizuální zážitek kazí, byly moje kostrbaté pokusy o pěkného kulatého Pac-Mana.

Zvuky i hudba jsou namixovány ze starších her se žlutým otesánkem a přes jejich jednoduchost dodávají dílku správný nostalgický šmrnc. Což možná ani nemusí být záměrem, třeba se jen tvůrcům nechtělo tvořit s orchestrálním doprovodem a realistickými zvuky. Ovšem jaké by byly realistické zvuky žluté koule požírající duchy je mi čirou záhadou. :-)

Pac-Man sklapl

Pac-Pix se řadí stále narůstající fronty hříček, u kterých počáteční obrovské nadšení z nového herního principu vyprchá jak vzduch z protrženého balónu. Originální nápad a zábavnost tvůrcům rozhodně nelze upřít, ale dokud nepřihodí nápadů tolik, aby jste se za své nemalé peníze bavili víc než jedno dvě odpoledne, rozhodně nemůžou počítat s žádným závratným hodnocením.

Světlé stránky hry
  • Legenda v novém hávu
  • Nesporná originalita
  • Stylová grafika
Temné stránky hry
  • Krátké
  • Velmi rychle omrzí
  • Cena

Takhle si musí každý rozmyslet, zda mu ta chvilka zábavy stojí za nějakých 1500 Kč. Pokud ano, klidně si k celkovému hodnocení přidejte alespoň 2 body. Stejně platí, pokud by hra stála alespoň polovic. S nynějším porovnáním cena/zábava vám Pac-Pix nemůžu doporučit s čistým srdcem.

Grafika:8/10
Zvuk: 7/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 6/10 

Tahle hra je jako jízda na skluzavce, na začátku obrovské vytržení, které velmi rychle pomine a nakonec skončíte se zadkem odřeným od písku.

Celkové hodnocení: 6/10  

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma