Recenze: Pac-Pix – schramstněte je všechny

Na scénu se vrací jeden z nejstarších a nejoblíbenějších herních hrdinů vůbec. Ano, je to on. Ten, který se zrodil při úsvitu herních věků. Ten, jenž se dokáže neohroženě postavit svým pronásledovatelům a vždy se takříkajíc prokouše až do cíle. Dámy a pánové, přivítejte velkého a slovutného, ale i žlutého a kulatého, Pac-Mana!
Recenze: Pac-Pix – schramstněte je všechny

Platforma: Nintendo DS
Multiplayer: ne
Ukládání pozice na kazetu: ano
Výrobce: Namco
Vydavatel: Namco
Distributor v ČR: Conquest (www.nintendods.cz)
Homepage:
http://www.namco.com/games/pac_pix/

Žlutá koule vrací úder

Pac-Pix začínal jako technologické demo, které mělo ukázat dotykově herní potenciál Nintenda DS. Namco, slavící 50. výročí, si zřejmě chtělo udělat radost, a tak k brilantnímu nápadu přisypalo hrst úrovní, osolilo je jednoduchých příběhem, okořenilo pár nápady a výsledný produkt vypustili na pulty prodejen. A tak tu máme další originální a zábavný herní princip, který ovšem jako plnohodnotná hra nemá velkou šanci uspět.   

  

Jsem jako Robin Hood... * ....stačí natáhnout a vystřelit... * ...a už padají jako hrušky

Hry ve stylu Pac-Mana nikdy neoplývaly žádným komplikovaným příběhem, plným hlubokých dialogů a dějových zvratů. Ony snad vlastně nikdy žádný příběh neměly - na co by taky byl u hry, kde ovládáte žlutou hladovou kouli. Pac-Pix ovšem v rukávu příběh má. Ale vše, co potřebujete vědět, je fakt, že se točí kolem knih, tajemného inkoustu duchů a uvěznění Pac-Mana.

Úkol hry je prostý, v dvanácti kapitolách vyčistit všechny stránky od dotěrných duchů. K tomu vám musí stačit jen stylus, doteková obrazovka a vaše pevná ruka. Duchy požírá Pac-Man, ovšem pozor, ten není na herní ploše, dokud ho tam sami nenakreslíte.

Chramst, chramst...

Není nad pocit, když vámi nakreslený patvar rádoby připomínajícího Pac-Mana ožije, a s typickým klapáním své digitálně nenasytné pusy vyrazí napříč obrazovkou. Požírá vše, co mu stojí v cestě a nezná hranic. A ty mu musíte vytvořit vy, aby ta žlutá zrůdička nevypadla z obrazovky. Pomocí kreslení čar směrujete Pac-Mana kam chcete a on se poslušně otáčí ve směru nakreslené zdi.

Při kreslení do vašeho výtvoru nesmí narazit žádný duch, jinak přijde snaha vniveč. Velikost žlutého hrdiny určuje i jeho rychlost. Větší se pohybuje pomaleji a je tedy daleko snadnější ovládat jeho směr, ovšem kompenzací budiž problémovější odchyt rychlejších duchů. Malý rychlý Pac-Man požírá duchy daleko snadněji, ale občas vám frnkne z obrazovky dřív, než stačíte nakreslit zeď k odražení.

  

Souboj s prvím bossem je zábava... * ....postupně se zvětšuje... * ...ale po boji to stejně vypadá znovu takhle

Každá z 12 kapitol se skládá ze série úrovní, v níž máte stanovený čas, počet životů a počet duchů, kterým musíte vyprášit ty jejich prostěradla. Nezadaří-li se vám úroveň splnit, musíte vždy celou kapitolu opakovat od začátku. A to vám kolikrát pěkně zvedne mandle, pokud nestihnete chytit posledního ducha v páté úrovni a nezbude, než si zopakovat i všechny čtyři předchozí mise.

Bohužel počáteční nadšení z kreslení Pac-Manů, zdí a požírání duchů velmi brzy vyprchá. Tvůrci sice přisypávají co chvíli nový druh duchů, různé překážky na plochu a další zpestření, ale i ty zešednou s rychlostí nadzvukového ducha. Vítané osvěžení přinášejí souboje s bossy a kreslení bomb, kterými vysekáváte zabarikádované duchy, a šípů, jež vystřelujete na duchy v bublinách na horním displeji.

Ovšem ani to nedokáže zachránit Pac-Pix od postupného stereotypu, který sice velmi rychle skončí - bohužel i s celou hrou. Celá tahle sranda vám totiž vydrží tak na jedno odpoledne, což je u hry za 1 500,- proklatě málo. Sice se vám odkrývají různé bonusy v podobě sběratelských kartiček, ale ani ty vás neudrží u hry delší dobu.

Prázdná kniha

Po grafické stránce se jedná o jednoduchou, ale velmi pěknou práci. Začlenění příběhu do knih s sebou přináší odpovídající ztvárnění. Duchové vypadají pěkně cartoonově, jako ostatně celá hra, ale na druhou stranu neoplývají takřka žádnou animací. Horní displej kromě herních informací obsahuje vždy nějakou pěknou kresbičku, ale dotykový displej nezdobí nic než bílá plocha.

  

Jedna z prvních úrovní, jednoduché * Bum, všechno poletí k čertu!! * Tak, další stránka duchů prostá

Je pravda, že vám takhle nic nepřekáží na přehlednosti při hraní, avšak postupem času mi stále stejné pozadí přišlo fádní. Celkově však grafika působí moc hezky a patří mezi silnou stránku hry. Jediné, co vizuální zážitek kazí, byly moje kostrbaté pokusy o pěkného kulatého Pac-Mana.

Zvuky i hudba jsou namixovány ze starších her se žlutým otesánkem a přes jejich jednoduchost dodávají dílku správný nostalgický šmrnc. Což možná ani nemusí být záměrem, třeba se jen tvůrcům nechtělo tvořit s orchestrálním doprovodem a realistickými zvuky. Ovšem jaké by byly realistické zvuky žluté koule požírající duchy je mi čirou záhadou. :-)

Pac-Man sklapl

Pac-Pix se řadí stále narůstající fronty hříček, u kterých počáteční obrovské nadšení z nového herního principu vyprchá jak vzduch z protrženého balónu. Originální nápad a zábavnost tvůrcům rozhodně nelze upřít, ale dokud nepřihodí nápadů tolik, aby jste se za své nemalé peníze bavili víc než jedno dvě odpoledne, rozhodně nemůžou počítat s žádným závratným hodnocením.

Světlé stránky hry
  • Legenda v novém hávu
  • Nesporná originalita
  • Stylová grafika
Temné stránky hry
  • Krátké
  • Velmi rychle omrzí
  • Cena

Takhle si musí každý rozmyslet, zda mu ta chvilka zábavy stojí za nějakých 1500 Kč. Pokud ano, klidně si k celkovému hodnocení přidejte alespoň 2 body. Stejně platí, pokud by hra stála alespoň polovic. S nynějším porovnáním cena/zábava vám Pac-Pix nemůžu doporučit s čistým srdcem.

Grafika:8/10
Zvuk: 7/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 6/10 

Tahle hra je jako jízda na skluzavce, na začátku obrovské vytržení, které velmi rychle pomine a nakonec skončíte se zadkem odřeným od písku.

Celkové hodnocení: 6/10  

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |4 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

včera | |40 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita