Recenze: Panzer Tactics – taktika znamená vše

Veleznámý hit z Nintenda DS zamířil také na displeje mobilních telefonů a nebere si s sebou žádné servítky. Pokud patříte mezi fanoušky hardcore strategií, rádi dlouho posedáváte nad bojovou mapou a pečlivě rozmýšlíte každý tah, je pro vás tato hra jako dělaná.
Recenze: Panzer Tactics – taktika znamená vše

Žánr: Tahová strategie
Multiplayer: Ano
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Panzer Tactics, původně určené pro DS, rozhodně nepatří mezi oddechové strategie, které by se daly sfouknout během třech odpoledních přestávek v práci. Jedná se o titul odkázaný především pravým gurmánům libujícím si v dlouhém taktizování, pečlivém rozmýšlení nad každým krokem a velkém očekávání z následků. A jak již bylo v úvodu naznačeno, mobilní variace kráčí po stejných šlépějích.

Vzhledem k faktu, že Panzer Tactics disponuje licencí na původní hru, lze očekávat mnoho situací inspirovaných podle reálií z druhé světové války. Prakticky v každé z nich vás čeká větší či menší úkol, jeho splnění přitom není vůbec jednoduché a leckdy by se dalo označit až za nemožné. Třicet jednotlivých misí rozdělených do tří kampaní po deseti celcích spolehlivě zabere několik hodin. K mání jsou Tažení osy, Sovětská tažení a Spojenecká tažení. Herní dobu si ale přesně netroufám soudit už jen díky faktu, že já se úspěšně probojoval pouze do šestého kola .

  
Za každého počasí, v létě i v zimě...

Pro úspěšné splnění každé úrovně je třeba chytře plánovat pohyby jednotek, která dostanete pod svoji kontrolu. Škála jejich rozmanitostí je velká a v jádru jsou všechny rozděleny do pozemních, vodních a vzdušných celků. Samozřejmostí se proto stává taktizování a vhodné využívání té či oné jednotky do dané situace. Aktuální stav totiž dokáže nepříjemně ovlivnit mnoho okolností a spadá do nich i obměna počasí. Co kdyby vám tank zapadl ve sněhových závějích? Že to nejde? Ale jde! Šlamastik ve hře zažijete opravdu hodně, nicméně jak budete létat z jedné akce do druhé, vojáci budou nabývat na různých oceněních a vyznamenáních. Jak jinak také zlepšit motivaci v boji...

  
Kampak se vydáme? Jaké tažení zvolíme?

Panzer Tactics i přes všechnu svoji komplexnost oplývá poměrně přívětivým ovládáním, jehož základ je rozložen do jednotlivých šestiúhelníkových částí na hrací ploše. Přijít na kloub manipulaci s jednotkami nebylo těžké, akorát jsem se chvíli ztrácel v okolním prostředí. Nepřátelé mne zprvu drtili na každém kroku a nedávali mi mnoho šancí. Proto by bylo vhodné upozornit, že chvíli asi potrvá, než si celou hru osvojíte a přijdete na všechny její taje.

  
Velká vlastenecká válka a bla bla bla

Kouzlo této hry nicméně nepramení pouze v singleplayerových misích, ale také v multiplayerových kláních. V tomto případě se jedná o doslova gurmánskou záležitost, i když pravda – také dost zdlouhavou. Panzer Tactics totiž nabízí tahový režim, nejedná se o real-time strategii.

Světlé stránky hry
  • Propracovanost
  • Komplexnost
  • Spousta misí
  • Zábava na dlouhou dobu
Temné stránky hry
  • Není to hra pro všechny
  • Grafické zpracování mohlo být o trošku hezčí
  • Zvuky mi nefungovaly :o)

Příjemné je rovněž i grafické zpracování titulu, které celou válku znázorňuje v pastelových barvách, jednodušších ikonkách a nenáročných animacích. Možná jen v tomto směru mohla být hra vybroušenější, aby ihned zaujala oko hráče. Zato hudba mi z nějakého důvodu nehrála žádná a dokonce i po zvucích jako by se slehla zem. Nedokáži si vysvětlit, proč – prohrabal jsem se sáhodlouhými nastaveními, přitom také úvodní obrazovka nabízela možnost zvuky zapnout... přesto nebylo nic slyšet. Co naplat, u Panzer Tactics jsem i přes všechnu svoji nešikovnost ztvrdnul na velice dlouhou dobu a troufám si tvrdit, že se k nim ještě po dopsání těchto řádků vrátím.

Grafika: 7/10
Originalita: 2/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 9/10

Skvělá, avšak velice komplexní tahová strategie, která rozhodně není určena všem.

Celkové hodnocení: 8.9/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A