Recenze: Phoenix Wright: Ace Attorney Trials and Tribulations – trilogie se uzavírá

Třetí díl kultovní právnické adventury k nám sice dorazil až po čtvrtém, ale to vůbec nevadí.
Seznam kapitol
 1. Všichni staří známí
 2. Námitka! Důkaz říká něco jiného!

Možná už jste stejně jako já zmatení z přehršle superdlouhých názvů každého z dílů adventury o Phoenixu Wrightovi, geniálním obhájci. V tom případě vězte, že Trials and Tribulations (TaT) je chronologicky v pořadí třetím dílem a následuje za PW: Ace attorney a PW: Justice for all.

phoenix3_07.jpgphoenix3_08.jpgphoenix3_09.jpg

Proč se k nám tento díl dostal až po nejnovějším titulu Apollo Justice: Ace Attorney, nad tím už nemá smysl bádat. Hlavně že ho najdeme na pultech a že s jeho pomocí můžeme završit osudy Phoenixe a všech ostatních, kteří nám během prvních dvou dílů přirostli k srdci.

Postavy – hybná síla!

art_phoenix3_01.jpgTaT je totiž posledním dílem, kde se setkáte se všemi možnými známými z předchozích dílů. A to možná i s těmi, které jste už možná ani vidět nechtěli. Zpět je sympatická společnice Maya a její ultimátně roztomilá sestřenice Pearls. Znovu se můžete smát detektivu Gumshoeovi, jehož plat je v neustálém ohrožení. Další známé postavy už vám vyzrazovat nebudu, ale věřím, že oblíbenec každého dostane v některém z celkových pěti případů svou minutu slávy.

TIP: Texty čtené opakovaně můžete urychlit podržením stylusu na dotykovém displeji.

Pět případů, to je první změna od předchozího dílu, ve kterém jsme si mohli užít pouze čtyř. Bohužel je to také změna poslední, protože dalo by se říct, že vezmete první a druhý díl, zamícháte, protřepáte, trochu okořeníte pár novými postavami a máte třetí. Najdeme zde stále stejná statická pozadí, stále stejné sprity vracejících se postav a naštěstí také stále stejně vtipný scénář a stejně velkou porci zábavy.

Vezmete první a druhý díl, zamícháte, protřepáte, trochu okořeníte pár novými postavami a máte třetí

Třetí Phoenix totiž jako poslední díl série vyšel v Japonsku původně na GameBoy Advance, a tak ho podle mě tvůrci vydali spíše do počtu a soustředili se na díl čtvrtý. V tom si užijete různé hratelnostní vychytávky možné díky tvorbě přímo pro NDS. (recenzi najdete tady)

Vše pro fanoušky

Tím ale vůbec nechci říct, že třetí díl nemá fanouškům série co nabídnout. Spíše naopak. Fanoušci jej možná ocení více než díl čtvrtý. Kdo by odolal možnosti nahlédnout do Phoenixovy vysokoškolské minulosti, vidět jeho první lásku a také si vyzkoušet obhajobu v kůži Phoenixovy mentorky? Část třetího dílu se totiž odehrává v minulosti, a tak máte možnost vidět nejen mladého Phoenixe a Miu, ale i několik dalších dobře známých charakterů. Nebyl by to však Phoenix, aby se vše nezamotalo v závěrečném dramatickém případu, který vám nedá vydechnout, dokud jej nevyřešíte.

phoenix3_04.jpgphoenix3_05.jpgphoenix3_06.jpg

Důkazem, že tvůrci se spíše než na změny v čemkoliv soustředili na příběh a scénář, je již první tutoriálový případ. Jestli si vzpomínáte na předchozí díl, kde se Phoenix musel učit znovu obhajovat, protože dostal do hlavy a ztratil paměť, jistě oceníte téměř plnohodnotný první případ TaT plný zvratů. Další případy v tomto trendu pokračují, a ač každý z nich není tak velkolepý a dramatický jako například poslední, všechny postupně gradují a vytřískávají z vás plnou škálu emocí. Chvíli se válíte smíchy po podlaze a další s otevřenou pusou nevěřícně koukáte na obě obrazovky.

Všechny případy postupně gradují a vytřískávají z vás plnou škálu emocí

Pokud jste náhodou ještě s Phoenixem neměli tu čest, tak musím říct, že znalost předchozích dílů není naprosto nezbytná. Phoenix většinou všechno stručně zrekapituluje a důležité postavy představí. Nicméně se tím ochudíte o mnoho a mnoho všelijakých odkazů a vtípků na předchozí díly.

 

phoenix3_01.jpgphoenix3_02.jpgphoenix3_03.jpg

S jejich znalostí se zábava mnohonásobně zvýší. I bez nich si ale určitě užijete mnoho skvělých legrácek a pop-kulturních odkazů. Před brilantním překladem Phoenixe by se měly překlady mnoha jiných japonských her krčit v koutě a stydět.

Žalobce vs. Obhájce

Jako v každém Phoenixovi, i zde najdete jednoho ultimátního protivníka, který vám bude znepříjemňovat život a snažit se vás v soudní síni porazit za každou cenu. V TaT zastává tuto funkci tajemný Godot a i když možná není tak cool jako Edgeworth, tak zlý jako von Karma a tak sexy jako Franziska, rozhodně se nebudete cítit ochuzeni. Už jen animace, při které po Phoenixovi hází svojí milovanou kávu, je k popukání.

Dostupné pro: 3DS
Žánr: Adventury | Právnická adventura
Výrobce: Capcom | Webové stránky hry
 • Dokáže pobavit i dojmout
 • Propletená historie známých i nových charakterů
 • Poslední kousek skládačky
 • Žádné změny v hratelnosti
 • Chybí téměř jakékoliv využití možností NDS
 • Jen jediný způsob řešení případů
Související články
 1. Recenze: Ace Attorney Apollo Justice – nový hrdina
 2. Nový Phoenix Wright až příští rok
 3. Dvojrecenze: Harry Potter and The Order of the Phoenix - dotkněte se kouzel
 4. Recenze: Phoenix Wright: Ace Attorney Justice for All – Špičatější než dřív
 5. Recenze: Phoenix Wright: Ace Attorney – hra na právníky

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

včera | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

včera | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |