Recenze: Plants vs. Zombies – chtějí vaše mozky

První zombie hra, kde nestřílíte zombie pomocí opakovací brokovnice, ale ničíte je tím, co po vás chtějí – mozkem.

„Jsou zelení, nemají mezi sebou Kateřinu „Biomasu“ Jacques a neprotestují proti atomové energii, kdo to je?“ ptá se vyvolávač v tričku PopCap Games, aby vzápětí vykřikl: „Ne, návštěvníci nejnovější horské dráhy to nejsou.“ Po malé odmlce pokračuje: „Trošku se snažte, chtějí sníst jeden váš vnitřní orgán...“ Z davu se opět ozve výkřik. Vyvolávač převrací oči v sloup a okamžitě odpovídá: „Ne, útoční psi to také nejsou. Někdo další?“ Odpovědí je trapné mlčení. „Chtějí váš mozek a nedávno pochodovali po Praze, vždyť je to jednoduché!“ Od jednoho bystrého návštěvníka konečně slyší správnou odpověď: „Zombie!“

Marketingový pracovník, který ztratil rytmus, když se dav ukázal jako malinko zabedněný, je opět ve svém živlu. „Ano, zombie. Již nyní pomalu a šouravě kráčí k vašemu domu a ničí při tom váš perfektní anglický trávník. Chcete s tím něco dělat?!“ Dav zahučí. „Ano?“ Lidé se tentokrát ozvou o něco hlasitěji. „Neslyším vás, tak ano?!!“ hecuje vyvolávač přítomné až k hysterii. „ANO!“ se ozývá malým náměstíčkem, až kameny z domů padají. „Tak přistupte blíže,“ usmívá se pracovník, „a vyberte si z naší nabídky bojových rostlin.“

plantsvszombies_01.jpgplantsvszombies_02.jpg

Přesně takto si představuji propagační akci Plants vs. Zombies. Vtipně, trošičku šíleně a hlavně originálně – tedy naprosto stejně, jako hru samotnou. Designéři a grafici z PopCap Games se totiž snažili vytvořit něco, co tu ještě nebylo.

Jsou zelení a nemají mezi sebou Kateřinu „Biomasu“ Jacques

Základ celé hry představují zombie, které chodí po hrací ploše zprava doleva, přičemž cílem hráče je, aby na konec své pouti nikdy nedošly a radši pohnojily dobře udržovaný anglický trávníček. K tomu, abyste pomalé zombie zabili, je třeba vybudovat tu správnou obrannou linii rostlinek.

Rostlinná horda

Základním kamenem vaší obrany by měly být slunečnice. Ty samotné sice zombie nijak neublíží, ale dokáží vytvořit jedinou potřebnou surovinu ve hře – sluneční energii. Za tu je pak možno sadit rostlinky, a vytvářet tak odpor proti mručící síle zelených nemrtvých. Princip jednoduchý na pochopení, ale je těžší býti mistrem v jeho praktikování.

TIP: Postavte si dvě řady slunečnic. Budete potřebovat hodně energie sbalené na cesty.

A univerzální taktika neexistuje. Hra vám totiž v průběhu příběhového módu neustále dává nové a nové kytičky a posílá neznámé druhy zombie, čímž vás nutí neustále obměňovat repertoár.

plantsvszombies_03.jpgplantsvszombies_04.jpg

Což je velmi dobře. Jakkoliv by se totiž snažila, nemůže se ani po několika odehraných hodinách připlazit nenáviděná paní Nuda. Jedním dechem je ale třeba dodat, že její místo neuzurpuje pan Stres – většina úrovní v Plants vs. Zombies se totiž bez větších problémů dá dohrát na první pokus.

Plants vs Zombies - demo

velikost: 27 MB

Plants vs Zombies - hlavní hudební téma

velikost: 3 MB

A pokud by vás přece jenom podobné prostředí a stále stejný koncept měly omrzet, tvůrci mysleli i na vás. V průběhu příběhového módu si totiž několikrát užijete i miniher, kdy si zahrajete populární oddechovku – prašť zombie palicí po palici.

plantsvszombies_art1.jpg

Veškerá herní aktivita probíhá v poměrně svižném duchu, a tak se ani ne za deset hodin dočkáte konce příběhového módu hry. Kdo by již nyní chtěl převracet deset Euro, za které se dá hra pořídit, měl by ještě pěknou chvíli počkat. Nebudu totiž přehánět, když prohlásím, že dohráním hry hra samotná nekončí, ale spíše začíná. Vedle těžších příběhových misí se vám totiž po dohrání odemyká pestrá škála miniher a tzv. puzzle her, které tvoří to nejlepší, co hra nabízí.

TIP: Ke konci hry dostanete možnost pěstovat rostliny v Zenové zahrádce. Určitě toho využívejte a kupujte si u Šíleného Davea sazenice – rostlinky ze sebe ochotně sypou peníze a na konci cyklu je dokonce můžete i prodat.

Já chci taky mozek!

Osobně jsem si až neskonale oblíbil herní mód I, the Zombie. V této podkapitole hry se podíváte na opačnou stranu barikády a vaším úkolem je sníst pět mozků, které se ukrývají za pečlivě zbudovanou obranou rostlin. Nejenže vám hra umožňuje konečně zahrát si za diskriminovanou zelenou menšinu (opět myšleny zombie, ne Kateřina Jacques a strana protiatomová), ale rovněž odkrývá i jiný přístup k celému hernímu zážitku.

plantsvszombies_05.jpgplantsvszombies_06.jpg

Podobných bonusů se ve hře vyskytuje plno – osobně rád trávím čas v Zenové zahrádce, kde pěstuji květinky bez přítomnosti zombie a ještě radši si listuji obsáhlým almanachem. Tato encyklopedie světa Plants vs. Zombies totiž nabízí ohromnou porci zábavy sama o sobě. Vedle suchých informačních tabulek o jednotlivých rostlinách a zombie, totiž nabízí i komentáře samotných prezentovaných druhů a spoustu citací. Pokud umíte anglicky na slušné úrovni, určitě se budete usmívat u myšlenek hlavních hvězd hry.

TIP: Postupem hraní se vám odemykají stále nové a nové kombinace rostlinek. Pokud možno ale vždy zůstaňte aspoň u zdi a základního Peashotter. Oboje vám nesčetněkrát zachrání mozek.

Pozitivnímu vyznění napomáhá i nádherná, ručně kreslená grafika, která dodává roztomilost nejen hodným kytičkám, ale i nehodným zombie. Podobně dobrý pocit mám i z hudby a zvuků – neruší, příjemně doplňují atmosféru a nevrývají se do mozku tak, že byste měli po hodině hraní chuť rozřezat celý byt motorovou pilou.

Prašť zombie palicí po palici

Jedinou mou výtkou k technickému zpracování je pak podpora pouze velmi archaického rozlišení 800x600 a naprosté ignorování faktu, že existují i širokoúhlé monitory. No co, nic není dokonalé.

plantsvszombies_07.jpgplantsvszombies_08.jpg

Pokud u mě však nějaká hra kdy dosáhla na metu dokonalá, je to Plants vs. Zombies. Přes minoritní chyby se jedná o skutečný klenot, který by neměl propásnout ani občasný hráč, ani ostřílený matador pamatující doby ZX Spectra. Něco tak chytlavého, jako je dnes recenzovaný titul, se totiž objeví jen málokdy. Jedná se o vtipný, svěží a hlavně výborně hratelný závan do zatuchlého jarního ovzduší. A nyní mě, prosím, omluvte, musím jít. Chuť čerstvých mozků volá.

Dostupné pro: PC, X360, iPhone
Žánr: Arkády, Strategie
Výrobce: PopCap Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 5. května 2009 (PC), září 2010 (X360)
  • Nekonečná zábava
  • Vtip
  • Stále nové věci
  • Nízká cena
  • Pro zkušené hráče někdy příliš lehké
  • Pouze v rozlišení 800x600
Související články
  1. Blog: Plants vs. Zombies - kouzelná úchylárna
  2. Oznámena bizarnost Plants vs. Zombies

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A