Recenze: Playman World Soccer – střapatý fešák fotbalistou

Playman je značka, Playman je pojem. O to je překvapivější, že vývojáři s každým jeho novým dobrodružstvím přinesou něco nového, co tu ještě nebylo. Nebo minimálně bodnou dýku do zad veškeré konkurenci. Ani novinka World Soccer, ve které se střapatý sportovec vydává dobýt fotbalové mistrovství světa, není výjimkou.
Recenze: Playman World Soccer – střapatý fešák fotbalistou

Martin DemigerŽánr: akční
Multiplayer: ne
Platforma: Java MIDP 1.0
Testovací hardware: N-Gage
Výrobce: Mr. Goodliving (
www.mrgoodliving.com)

Mr. Goodliving produkuje hry jako na běžícím pásmu. Není měsíce, kdybychom se nedočkali alespoň jednoho kousku, který se svou kvalitou řadí vždy velmi vysoko. A to je na tom snad nejzajímavější – jde o natolik zkušené studio, že snad ještě ani jednou nešláplo vedle. Přitom je každý jejich titul zcela odlišný. Jednou jde o logický Pile Up, podruhé třeba o sérii sportovních her v čele se známým Playmanem. A o něm bude dnes řeč především, neboť se po delší odmlce opět připomíná novou hrou. Tentokrát z prostředí plného zelené trávy, kulatých míčů a dvaadvaceti zpocených chlapů.

  

O Playman World Soccer se psalo už před vydáním, což v rámci mobilních her mluví samo za sebe. Vývoj totiž v případě telefonů netrvá zas až tak dlouho, takže mezi prvotním nápadem a finální fází těsně před uvolněním titulu ke stažení uplyne jen několik měsíců. Nový Playman je navíc ještě lepší než jsme čekali.... a to je co říct, protože po jeho posledním dobrodružství jménem Summer Games 2, kterému se v mnoha prestižních magazínech dostalo takřka stoprocentnímu hodnocení, jsme byli připraveni na všechno!

Jednoduchost nadevše

Hned po prvním spuštění hry vás v pozitivním slova smyslu překvapí ovládání. To je totiž maximálně intuitivní a dokonce vás ani nenutí mačkat tlačítko pro běh dopředu. Hráči jednoduše postupují směrem k brance sami, vy jen korigujete jestli poběží vpravo, nebo vlevo. Po přiblížení k brankáři přichází na řadu střela. Také jednoduchá záležitost: buďto zmáčknete krátce pětku a hráč bez prodlení vystřelí, co mu noha dovolí, nebo podržíte tlačítko déle, což vám umožní jak silnější střelu, tak ovlivnit trajektorii letu míče.

  

Hraje se ale na dvě brány, takže si po čas hraní užijete i bránění. Protivníky můžete obrat o míč mnoha způsoby; navíc si brzy všimnete, že na každou obtížnost platí něco úplně jiného. Tam, kde stačila ze začátku obyčejná hra tělem, bude muset už za chvíli nastoupit skluz. Ovšem pozor, rozhodčí má oči všude a příliš tvrdé zákroky tvrdě trestá, ať už krásně barevnými kartami, nebo přímo vyloučením ze hřiště.

Krystalicky čistá hratelnost

Ovládání je sice fajn, hlavní je ovšem to, co se skrývá pod nabídkou „herní módy“. Ani v tomto ohledu Playman World Soccer neztrácí. Především mód kariéry se povedl, a tak se můžete těšit na dlouhotrvající porci zábavy. V tomto herním režimu bohužel nedostanete na výběr z 36 národních týmů, které jinak ve hře najdete. Musíte se spokojit s výběrem, který vede samotný Playman a jehož ambice jsou velmi, velmi malé. Prostě klasický scénář: dostanete bandu plachých fotbalistů a budete se s nimi muset prokousat přes ty nejtěžší soupeře až na pomyslný Olymp.

Kariéra ale neprobíhá zrovna v klasické režii. Se svým týmem totiž nečelíte pouze zápasům, ale musíte o něj pečovat i všude jinde. V praxi to znamená celou řadu dalších možností, kterak se na hřišti vyřádit. Každý soupeř totiž přináší podstatnou změnu hratelnosti; každý vás totiž podrobný jinému typu hry. Jednou si zahrajete klasický zápas, jindy zase bude stačit pro výhru nasázení několika penalt. Všechny režimy hry přitom mají jedno společné: za každou výhru jste odměněni důležitou hvězdičkou. Jde vlastně o primitivní RPG systém – hvězdy dokáží vylepšit schopnosti vašich svěřenců. Příjemné je, že si můžete vybrat, do jakých atributů své těžce nasbírané hvězdy investujete. Každý si tak může přijít na své: jedni budou sázet na tvrdou defenzívu a nenechají soupeře projít přes obraný val svých hráčů, druzí vsadí na rychlost, mrštnost a tedy ofenzivnější taktiku...

  

Systém hvězd přímo souvisí také s obtížností. Spolu s tím, jak se vylepšují vaši hráči, nabývají na síle i ti soupeřovi. Je to sice takhle prosté, ale zase táááááákle prospěšné pro hratelnost. Není nad to, když vás neustále žene nějaká výzva kupředu a vy před sebou máte nějakou metu, která se jen těžko překonává. K čemu lehce překonatelní soupeři? K čemu brankař s děravými rukavicemi? Navíc se lidem z Mr. Goodliving podařilo najít příjemný kompromis mezi slovy „lehký“ a „těžký“. Playman World Soccer se nachází někde mezi; záleží na hráčově šikovnosti. Pokud se neprokážete jako nejschopnější kanonýr (obranou sice získáte hodně, ale jde především počet gólů v soupeřově bráně), patrně zůstanete navždy trpět s týmy na úrovni Andory. Píle a pevná vůle ovšem dokážou své, a tak se již brzy můžete vyhřívat na výsluní mezi Brazilci nebo Angličany.

Jedna, ale opravdu jen jedna chybička

K hratelnosti nelze napsat jediné křivé slovo. Je jedním slovem výtečná. Vydrží dlouho, celou dobu bude bavit a navíc vás neustále zásobuje něčím novým, co vás pokaždé překvapí. Každé zapnutí hry je proto zcela novým zážitkem.

Obdobně si na tom stojí také grafika. Ten, komu už sklouzlo očko o pár řádků níže k číselným hodnocením a zároveň si prohlédl okolní obrázky, musí být jasné, že je na tom dokonce ještě lépe. A je tomu skutečně tak. Na starších telefonech sice nebudete chrochtat blahem, neboť na nich ani žádné zázraky vykoumat nejdou, ale majitelé telefonů, které podporují 3D grafiku, budou štěstím bez sebe. Kvalitnější vizuální zpracování byste totiž hledali jen velmi těžko a bůhví, jestli byste vůbec našli. Tvůrci věrně zpracovali míč, okolí stadionu dýchá, nechybí díky tomu svojská atmosféra, dokonce se počítá i se změnou počasí. Nejde přitom jen o vizuální dojem: kupříkladu déšť na hráčích zanechává skutečné kapky a zároveň se negativně projevuje do chování míče. Trávník je také příjemně vlhký a hráči zpomalí...

Světlé stránky hry
  • Grafika
  • Hratelnost
  • Dlouhá hrací doba
  • Počasí
  • Kariéra
  • Nikdy se neohraje
  • ... a všechno ostatní!
Temné stránky hry
  • licence

Má vůbec nový Playman nějakou chybu? Ano, nikdo přece není dokonalý. V případě World Soccer ovšem jde o tak drobný prohřešek, že nestojí za zmínku... anebo? Tak abyste neřekli, že vám něco zatajujeme – ve hře sice najdete 36 licencovaných týmů, ovšem ani jeden z nich se neskládá ze skutečných hráčů. Budete se potýkat pouze se zkomoleninami slavných jmen... Ale je to vůbec něco, co by se dalo vytýkat? Odpověď je, myslím, více než jasná. Stejně jako náš verdikt, který se tentokrát pohybuje setsakra blízko desítky.

Grafika: 10/10
Zvuk: 6/10
Hudba: 6/10
Originalita: 7/10
Atmosféra: 8/10
Hratelnost: 10/10

Kdo má mobil a chce na něm hrát hry, určitě by neměl minout Playman World Soccer. Lepší titul se hledá jen těžko!

Celkové hodnocení: 9,5/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce