Recenze: Pokémon FireRed a LeafGreen - Pikachu se vrací

Není jich víc než jindy, nejsou ani jiní. I ve starém dobrém Oblázkovém městě je všecko při starém. Profesor Oak jednoho rána rozdá vám a vašemu hernímu rivalovi po jednom pokémonovi - a zbytek je na vás. Cesta za mistrovstvím v pokémonu může začít. Takže oprašte svého plyšového Pikachu, protože Pokémoni jsou zase jednou zpátky.

Platforma: GBA
Typ hry: RPG
Multiplayer: ano
Výrobce: Nintendo (http://www.nintendo.com/home)
Vydavatel: Nintendo (
http://www.nintendo.com/home)
Český distributor: Conquest (http://www.gameboy.cz)
Homepage fenoménu:
http://www.pokemon.com/

Proč staré dobré Oblázkové město? Jak zpátky? Tyto otázky jsou zcela na místě. Po stránce děje ani herního světa se totiž nejedná o nová pokračování pokémoního herního klanu, ale o přepracování původního scénáře klasického Pokémonu Red a Green. Těmito hrami pro platformu Gameboy zahájilo Nintendo v roce 1999 něco, čehož přímým důsledkem jsou i poslední remaky Fire Red a Leaf Green. Pokud jste posledních 5 let snad strávili v umělé hibernaci nebo mimo sluneční soustavu, připomeňme si základní rysy pokémoních her.

   

Pravda pravdoucí. Pojďme si zahrát! * Někteří trenéři jsou přátelští. * Někteří ne.

Hráč se ocitá v roli ambiciózního dítka, trenéra pokémonů, jehož snem je stát se neotřesitelnou kapacitou v oboru. V tom jsou mu nápomocna kapesní monstra, zkráceně tedy pokémoni, bojující s konkurenčními monstry ostatních trenérů. Monstra sama se dělí na mnoho druhů, které jsou navzájem v různých kvalitativních poměrech - vodní monstra jsou velmi účinná proti ohnivým, ale jejich slabinou je dobrá elektrická vodivost, čehož využívají elektrická monstra.

Podobně vzdušné útoky drtí hmyzí pokémony, kteří mají opět výhodu proti temným a psychickým monstrům; a tak dále. Síla a účinnost útoků závisí kromě typu pokémona i na dalších věcech, především na vývojovém stádiu a úrovni, v nichž se aktuálně nachází, případně na použití či držení předmětu s určitou statistickou bonifikací. Na počátku cesty si hráč vybere jednoho pokémona ohnivého, vodního nebo travního typu na nejnižším vývojovém stádiu a minimální úrovni a takto vyzbrojen vyráží dobýt svůj sen.

   

Tak copak jsme to asi... * Na svých cestách potkáte všelijaké lidi. * Oficiální doping má různé formy.

To se rozumí samo sebou, že s reprezentatem jednoho druhu byste daleko nedošli. Kromě toho, že pomocí soubojů na monstra vykazujete do patřičných mezí ostatní trenéry, rozšiřujete také svůj arzenál o nové přírůstky. O kandidáty není nikdy nouze, stačí si zabrouzdat ve vysoké trávě, projít se po jeskyni či si zasurfovat na vodní hladině, a to by v tom byla Catterpie, aby na vás po pár krocích nějaké to divoké monstrum nevybaflo. Tehdy nastává moment, kdy vysíláte do boje svého pokémona. Bojuje se klasicky na kola, v nichž se obě strany snaží použitím různých útoků ubrat napříteli co nejvíce hitpointů nebo jej alespoň výhodně zneschopnit (otrávit, zmrazit, uspat, spálit a tak podobně).

   

Teď jak to dopadne. * Ukázka pokročilého souboje: vyvinuté verze Vulpixe a Ponyty se změnou kondice (paralýza a otrava) snižující pravděpodobnost provedení útoku a ubírající extra HP za kolo. Psyduck v typové výhodě proti oběma protivníkům. * Team Kawaii VS The Ballbreakers.

Chvílí vrcholného napětí je sám pokus o ulovení pokémona. Při patřičném oslabení nebo změně stavu mrštíte po nepříteli speciální kapesní kulové zařízení na lov kapesních monster, které je změní v čistou energii a polapí ho do sebe. Pak už jenom čekáte, zda si to lovené monstrum nechá líbit čili nikoli, respektive jestli v pokéballu už zůstane nebo se po chvíli zhmotní zpátky, udělá na vás dlouhý nos a vy přijdete o kolo a pokéball. Pokud máte štěstí, lovený pokémon v pokébalu zůstává a už je jenom váš.

Mohlo by se možná zdát, že název "kapesní monstra" je poněkud nepřesný. Monstra cestují zpravidla v pokéballech a ne v kapsách, takže hra by se měla jmenovat "kulová monstra" nebo Ballmon. Pokébally, jak ovšem známo z televizního seriálu nebo pokémoních filmů, jsou do chvíle, než je uchopíte a pronesete formuli "Volím si tebe" nebo "Léééť!", velké asi jako vlašský ořech, takže do kapsy se vejdou. Správný název by tedy byl "kulová kapesní monstra" nebo "monstra v kapesních kulových zařízeních", ale ze zřejmých důvodů Nintendo od těchto názvů upustilo.

   

Monstra skladujete na diskovém poli Billova pokéseveru. * Různí lidé vám poskytnou různě relevantní informace. * Bludište v Pokémon Mansion vás zmate sytémem děravých podlah, tajných spínačů a nepřekonatelných balvanů.

S armádou svých pokémonů cestujete po herním světě a střetáváte různá dobrodružství. Tu přinesete dědovi ztracené zuby, tu osvobodíte nadnárodní organizaci od nadvlády Rakeťáků, ale hlavním úkolem zůstává porážet vedoucí ternéry oficiálních stadionů v různých městech. Jen tak získáte osm odznaků, opravňujících vás k vyzvání Elitní čtyřky a stávajícího mistra pokémonu s nejhustšími monstry. Cestu od kvestu ke kvestu (yyaayy!) pestří souboje s různě dobrými trenéry, poflakujícími se na cestách, v lesích, v jeskyních, u jezer, na plážích, ale i na lodích nebo v moři. Kde vám nepostačí vlastní nohy, vypomůže některé z vašich monster.

Pokud je naučíte některé z unikátních technik, které získáte většinou za splnění nějakého úkolu, můžete velké vzdálenosti mezi městy překonávat v mžiku na létajícím pokémonovi nebo se odvážit na otevřené moře s vodním pokémonem ovládajícím techniku surf. Kromě toho další techniky umožňují kácet stromy, posouvat nebo rozbíjet těžké kameny, osvětlovat temné jeskyně a unikat z nich bez potřeby záchranného lana. Pokud jste vším tím dobrodruštvím již poněkud zmoženi, můžete si zajezdit na kole, zarybařit si nebo pokoušet v Celadon City štěstí na hracích automatech. Odměnou mohou být různé speciální útoky, předměty nebo vybraní pokémoni.

   

Up, up and away! * Když se nechcete namočit, namočte pokémona. A ještě se svezte. * Rozpočet a dlouhou chvíli zkrátí herna v Celadon City.

Ve všech těchto základních bodech se Fire Red a Leaf Green neliší od svých pět let starých předchůdců. Nicméně tvrzení o tom, že pokémoni jsou zpátky a nejsou jiní není tak docela nepravdivé. Jsou i nejsou. Atmosféru opět oživují působivé melodie Junichiho Masudy, shodou okolností i režiséra herní série, třebaže jejich nynější úprava připomíná spíše remixy původních gameboyových tracků. Nechybí pochopitelně Satoshi Tajiri, tvůrce pokémoního konceptu, v roli výkonného ředitele projektu a spoluautora herního scénáře.

Světlé stránky hry
  • staří pokémoni v nové grafice
  • trading a souboje přes bezdrátový adaptér
Temné stránky hry
  • minimum nového
  • trenéři léčí v kritických chvílích pokémony hyper potiony

Zcela zásadní změnou je ovšem fakt, že Fire Red a Leaf Green byly naprogramovány pro GameBoy Advanced. Disponují tedy grafikou, zvuky a hudbou standardu Pokémonu Ruby a Sapphire, od nichž převzaly i některé herní vychytávky, jako možnost zvolit si pohlaví vašeho trenéra na začátku hry nebo double battly, tedy souboje dvou pokémonů proti dvěma. Remaky nepatrně rozšiřují původní herní mapu Kanta o souostroví Sevil Islands, kde se vyskytují i některá monstra z Johta, výchozí oblasti Pokémonu Silver, Gold a Crystal, čímž nám Nintendo nenápadně naznačuje, na kteréže to další remaky se můžeme těšit.

   

Tak mi to ujelo. Další jede za rok touhle dobou. * Nudíte se? Kupte si pokémona. * Vy tu ale dnes máte nahulíno! Ke ke ke!

Hry obsahují i nový, velmi hutný systém nápovědy pro všechny standardní herní situace (co mám teď dělat, jak co používat, čo si predstavujete pod takým pojmom) včetně animovaných ukázek pro pomalejší nebo menší hráče v "Teachy TV". Zlepšení doznala tak zdánlivá maličkost, jako je posun kurzoru po mapě. Ten byl dříve striktně omezen na pohyb po vyznačených cestách a městech, takže pohyb z jednoho konce mapy na druhý byl dosti vysilující zkušeností; nyní je zcela volný.

Souboje a výměna monster s ostatními majiteli GBA nyní probíhá přes nový bezdrátový link, takže odpadá nutnost nosit s sebou propojovací kabel. Kromě toho jsou Leaf Green a Fire Red kompatibilní s GameCubovým Pokémon Colloseum, takže svoje pokémony si můžete užít ve třech rozměrech i na televizní obrazovce.

   

Dnes si povíme něco o druzích pokémonů. Mimochodem to je opravdu naše logo, porucha není na vašem přijímači. * Finální bitva na dohled. * Tu to máme bílé na modrém.

Grafika: 9/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10
Atmosféra: 9/10
Roztomilost: 10/10
Originalita: 0.5/10

Pokud jste některou z předcházejích pokémoních RPG hráli a líbila se vám, berte FireRed a LeefGreen jako sázku na jistotu. Jestliže jste tomuto kroku dosud vyhýbali, je tento remake klasiky nejlepší cestou, jak začít.

Celkové hodnocení: 8/10

Diskuze (2) Další článek: Výherci soutěže o Silent Hill 4

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Česká stavebnice Boffin Magnetic: Elektrické obvody pro úplné zelenáče

Česká stavebnice Boffin Magnetic: Elektrické obvody pro úplné zelenáče

** České 3Dsimo vyvinulo novou elektrostavebnici ** Dílky do sebe zapadají pomocí magnetů ** I naprostý zelenáč pochopí, jak funguje tranzistor

Jakub Čížek
StavebnicePojďme programovat elektroniku
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje