Recenze: Port Royale 2 – studená válka novověku

Plavba přes rozbouřené moře, boje s piráty, obchodování s koloniemi raného novověku a plenění nepřátelských měst. Že vás první věta zaujala? Potom se vydejte na moře a vyzkoušejte dnes prezentovanou novinku Port Royale 2. Zajímavá vás, jak tahle hra obstála v naší recenzi? Zda-li je perlou moří nebo vás při jejím hraní čeká závrať a mořská nemoc?
Recenze: Port Royale 2 – studená válka novověku

Platforma: PC
Typ hry: Námořně-obchodní strategie
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 500 MHz, 256 MB RAM, 550 MB na HDD, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 800 MHz, 512 MB RAM, 550 MB na HDD, 64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Celeron 2,2 GHz, 512 MB RAM, 550 MB na HDD, 128 MB grafická karta
Výrobce hry: Ascaron Entertainment (
http://www.ascaron.com/)
Vydavatel hry: Ascaron Entertainment (
http://www.ascaron.com/)
Distribuce v Česku: Cenega (
http://www.cenega.cz)
Lokalizace: Titulky
Homepage:
http://www.portroyale2.de

S námořně-obchodními strategiemi je to většinou jako se syrečky – buď je milujete, nebo nenávidíte. Já patřím ke střednímu proudu. Osobně tímto herním žánrem nepohrdám, ale ani nepláču štěstím, když se dozvím, že jedna z takovýchto her zavítá i na český trh. Her úzce spjatých s námětem středověkého (popřípadě novověkého) obchodování tu bylo mnoho. Nevím však o žádné, jež by v povědomí hráčů zůstala déle než několik měsíců. Druhé pokračování Port Royalu bohužel nedopadne jinak.

  

Bude raut! * Romantická projížďka dvou milenců * Milý deníčku,…

Jdeme na věc

Základní historická fakta

Port Royale 2 vlastně popisuje soudobou napjatou atmosféru mezi evropskými velmocemi na poli námořního obchodu. Těžko bychom ho tedy mohli hrát bez znalosti základních historických souvislostí dané doby.

Herní děj je zasazen do počátku novověku, konkrétně vše začíná roku 1600. Proč by měla být obchodní strategie spjata právě s rokem 1600? Je to prosté. V tomto období došlo k mnoha změnám ve vnitřní politice většiny států Evropy. Definitivně skončila snaha Španělska o získání nadvlády v Evropě (jak obchodní, tak i politické). Důvodem byla porážka španělské flotily Anglií v kanálu La Manche roku 1588 a pozdější smrt španělského krále – fanatického katolíka - Filipa II. Podobně skončila i španělská armáda, jež působila ve Francii, kde poskytovala pomoc katolické straně v průběhu místní občanské války. Po krvavé Bartolomějské noci, při níž bylo v Paříži vyvražděno 20000 hugenotů, se poměry ve Francii ještě více vyhrotily. Francouzské nepokoje nakonec ,,vyřešil” toleranční edikt vydaný roku 1598 v Nantes. Jeho podstatou byla snaha o zklidnění situace mezi katolíky a hugenoty. V Anglii se mezitím dostali k moci Stuartovci, konkrétně Jakub I. Nepokoje vládly i v Holandsku, to však nakonec se znepřátelenou španělskou stranou uzavřelo mír. Obchodně nejsilnějšími se v té době staly Holandsko společně s Anglií.

Jednotlivé státy vedly ozbrojené konflikty mezi sebou a zároveň soupeřily v oblasti námořního obchodu. Ten byl důležitý z hlediska kontroly nad obchodními trasami do Amerických kolonií. Kontrola nad obchodními trasami = silný ekonomický vliv v Americe + možnost okupace nepřátelských kolonií. Proto byl konec 16. a začátek 17. století z hlediska evropské ekonomiky tak důležitý.

Vše začíná roku 1600 v oblasti Karibského souostroví, kde probíhají boje mezi čtyřmi obchodními velmocemi tehdejší Evropy – Španělskem, Holandskem, Francií a Anglií. Vy se ocitnete v roli řadového obchodníka, jenž vlastní jednu plachetnicí a pár městských skladů. Hlavní náplní hry jsou pochopitelně námořní bitvy a boje s piráty, ale obchodování zde hraje též důležitou roli. Ze začátku totiž nebudete dělat nic jiného, než obchodovat. Princip je jednoduchý. Je třeba nakoupit určité komodity co nejlevněji a pak je prodat co možná nejdráž. V praxi to však tak jednoduché není. Jednotlivé výrobky se složitě shání (nejhorší je to asi s bílým rumem). Vezmu-li navíc v potaz, že na začátku hry disponujete pouze jednou lodí, jsou první desítky minut hraní zábavné stejně jako zimní katalog Quelle.

Dané výrobky můžete prodat buď svému městu, nebo (a to považuji za výhodnější) městu, v němž je po onom zboží vysoká poptávka. Váš zisk je pak mnohem vyšší. Potřebujete lodě, abyste mohli obchodovat, potřebujete peníze, abyste mohli koupit lodě a potřebujete prodávat, abyste získali peníze. Dodáváním zboží do ostatních kolonií si získáte jejich přízeň. To vám umožňuje koupi povolení k prodeji v dané oblasti a možnosti stavět nové podniky. Peníze lze, krom prodeje, získávat i jinými aktivitami, například hazardem. Jednoduše se uvelebíte v městské herně a budete-li mít štěstí, odejdete odtamtud s pěkným balíkem zelených papírků. Kdybyste byli klasickým novověkým karbaníkem, jednoduše byste zašli do místního nevěstince a onu výhru propili, nebo prohospodařili jiným, pro noční podniky tak typickým, způsobem. To vy však neuděláte a namísto toho si pořídíte fungl novou nákladní či vojenskou loď. Lodě vypadají opravdu hezky a krom GPS disponují opravdu vším!

  

Čekání na rozkaz * Není nad poklidný život vesničana * Moře je tu čistší než v Chorvatsku

Ale zpět k obchodování. Váš obchodní vliv v okolních koloniích vám pochopitelně zaručí dobrou pověst. To neunikne pozornosti guvernéra a v tu chvíli je práce na světě! Bude vám zadávat úkoly, za jejichž splnění vás bohatě odmění. Záchrana trosečníků, boje proti pirátům atd. Ale pozor, budete-li si chtít pobyt ve slunném Karibiku zpestřit, můžete se sami pustit do pirátství a do podobných lumpáren.

Všichni hezky do fronty k zaměřovači

Port Royale 2 nabízí dva herní módy - kampaň a volnou hru. Ve volné hře jednoduše vyplníte své jméno, vyberete své postavě určitou vlastnost či charakterovou vadu a hurá na moře! V režimu kampaně máte na výběr z osmi různých scénářů. Čtyři z nich jsou tutorialové a čtyři dějové. A tak budete lovit piráty, plenit jejich lodě, popřípadě budete pomáhat při řešení ekonomické krize nevelkého ostrovního města. Celkem je ve hře 16 druhů lodí a to vše od klasických obchodních až po těžké vojenské lodě.

  

-"Aj kostelík.." -"Ale ten už k tomu samozřejmě nepatří" -"Ja vim, nejsu blbý" * Pestrý výběr lokalit * Je to drahý, asi budu muset prodat hadraplán

Kamenem úrazu jsou boje. Nemám teď na mysli souboje na souši, tedy možnost obsazení a dobytí jiného města. Mluvím o nesmyslném zpracování, pro tuto hru podstatných, bojů na moři. Poté, co se vám pracným získáváním prostředků konečně podaří vybudovat si vlastní flotilu, zřejmě se zděsíte samotného boje. V souboji se silným anglickým loďstvem tak budete muset nečinně přihlížet tomu, jak JEDNA vaše loď čelí anglické přesile. Proč jedna? Autoři na nás hráče vymysleli pěkný podraz – v boji můžete ovládat jen jednu loď ze své flotily. Ostatní jen stojí na svých pozicích a boje se neúčastní. Můžete tedy ovládat jakoukoli svou loď,ale vždy jen jednu. Nepovažoval bych to za nedostatek hry, kdyby ovšem autoři neopomenuli podobným způsobem znevýhodnit i vaše soky. Po prvních osmi prohrách mě námořní bitvy přestávaly bavit. Jejich zpracování se vám opravdu snadno znechutí – stejně jako konzerva lančmítu.

Po dlouhé snaze a marném odporu jsem nakonec přišel na taktiku, která zaznamenala úspěch. Ve hře máte k dispozici tři druhy dělových koulí. Na začátku samotné námořní bitvy je tedy nutné použít, v rámci ostřelování, koule spojené řetězem – ty zaručí zpřetrhání plachet a zničení stožárů nepřátelských lodí. Taková loď je pak pro zbytek flotily snadným cílem, neboť je nehybná stejně jako autobus brněnské MHD. Proč jsou největším mínusem hry s pirátskou tématikou souboje na moři? Tak tuhle otázku jsem si pokládal mnohokrát. Představte si situaci, kdy by v Doomu 3 bylo vše dokonale strašidelné až na stvůry, které by byly ztvárněny baletkami s růžovými piškoty a žlutými sukýnkami. A nejsou právě stvůry podstatou Doomu?

  

Hned po spuštění * Tak to je můj skromný byteček * Podrobný popis jednotlivých lodí

Grafika a mateřština

Překročme nyní k tématu, které je o poznání příjemnější. Grafický engine Port Royalu 2 je 2D, což nepovažuji za nedostatek, ale za výhodu. Terén je malebný a detailně zpracovaný. Tady zkrátka není autorům co vyčítat. Hlavní menu vypadá o poznání přehledněji než v prvním díle. Co se uživatelského rozhraní týče, je v něm pořádek. Všechny důležité zprávy o flotile, nákladu, městech a stavu vaší pokladny máte na očích, takže se nemusíte starat o neustálé kontrolování údajů. To hráči značně ulehčuje práci, což je dobře, protože jsem si u her tohoto typu často připadal jako nějaký chemik v Iráku – zkontrolovat tohle, zkontrolovat tamto. České hráče určitě potěší kompletní textová lokalizace do naší rodné češtiny. Překlad je skvěle provedený a osobně jsem si žádných významných chyb nevšimnul.

Světlé stránky hry
 • Česká lokalizace
 • Přehledný interface
 • Propracovaný ekonomický systém hry
Temné stránky hry
 • Občas obtížné obchodování
 • Nešťastné zpracování námořních bitev
 • Stereotypní prostředí i úkoly

Tak jak?

Celkově je Port Royale 2 stereotypní stejně jako pěvecký repertoár Standy Dolínka. Prostě obchodujete, prodáváte, jezdíte přes moře. Tu a tam někoho zabijete, či město vyvraždíte. Nakradete, oloupíte, podpálíte. Města projíždíte. Nic víc vás nečeká. Po několika prvních úkolech se hra stává monotónní a nezáživnou. Města vypadají stejně, obchodování probíhá stejným způsobem a ke všemu ono nešťastné zpracování námořních bitev.

Přesto však Port Royale 2 není hrou, jež by si zasloužila hodit do koše. Určitě nabízí zábavu minimálně na několik podzimních večerů a fanoušky žánru rozhodně potěší. Nečekejte však zázraky, ty se dějí jen v reklamách na prací prášky.

Grafika: 6/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 6,5/10

Průměrná obchodní strategie. Nepřekvapí a ani nezklame. Snad možná fanoušky nadchne. A jestli ani ty ne, pak v prach tahle hra upadne.

Celkové hodnocení: 6,5/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Real-time strategie
Výrobce: Ascaron | Webové stránky hry
 • Česká lokalizace
 • Přehledný interface
 • Propracovaný ekonomický systém hry
 • Občas obtížné obchodování
 • Nešťastné zpracování námořních bitev
 • Stereotypní prostředí i úkoly
Diskuze (14) Další článek: Lionhead Studios se připravují na příchod next-gen konzolí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Hvězda tvrdí, že míří na stříbrná plátna v nejhustší adaptaci té nejhustší videohry.

Michal Maliarov
Film
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

Lukáš Václavík
PS5Sony
Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Zaklínač se vrátí, nikoliv však nutně s Geraltem v hlavní roli…

Lukáš Václavík
ZaklínačCD Projekt RED
Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Populární MMO konečně zamířilo i do našich krajů a boří rekordy.

Michal Maliarov
Lost ArkSteam
Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Svou cestu si už jinde nevyšlapete. Sony si patentovalo mechaniku z Death Strandingu

Jedná se o pojistku, jak si originální gameplay ponechat.

Radek Wunderlich
Death StrandingByznys
Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Občas nechcete nejznámější hity. Občas si chcete zahrát něco ulítlého. A my vám poradíme to nejbizarnější.

Martin Nahodil
Téma
Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

Martin Nahodil
Logické
Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Michal Maliarov
Hry zdarmaRise of the Tomb RaiderTomb Raider 2013Shadow of the Tomb Raider
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka
Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

Radek Wunderlich
Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
Doupě
PlayStationSony
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

Martin Nahodil
Nejlepší hry