Recenze: Prince of Persia – rozpačitá pohádka

Cel-shade grafika, otevřený svět, filmovější boje, sexy pomocnice. To měla být hlavní lákadla nového Prince of Persia. Výsledek však poněkud překvapil.
Recenze: Prince of Persia – rozpačitá pohádka
Seznam kapitol
 1. Nová kapitola příběhu
 2. Už zase skáče přes propasti
 3. S fešandou po boku

Sličná společnice

Oním systémem checkpointů je ve skutečnosti vaše partnerka Elika, která představuje jednoho z nejlepších umělou inteligencí řízených parťáků ve hrách.

Žádná smrt? Kde je tedy ve hře ta výzva?

Nikdy nepřekáží, ale vždy je na dosah a podá pomocnou ruku, pokud je potřeba. A to doslova. Pokud zkazíte skok a spadnete, Elika vás díky svému magickému talentu na poslední okamžik zachrání a přesune vás na nejbližší pevnou půdu.

pop01.jpgPokud vás vtáhne korupce, vytáhne vás. Pokud hrozí, že vás protivník zabije, na poslední chvíli jej odrazí. Nikdy tedy nemůžete zemřít. Tedy rozhodně ne v klasické formě s obrazovkou game over.

Už když jsem to slyšel poprvé od tvůrců, dost mě to zarazilo. Žádná smrt? Kde je tedy ve hře ta výzva? Jenže když se nad tím zamyslíte, nejde o nic jiného, než o sofistikovanější variantu klasických checkpointů. Jsou sice blíž u sebe, ale stejně vám dávají najevo, že jste něco pokazili a danou pasáž si zopakujete (při bojích se protivníkovi doplní životy).

Zpátky k Elice. Ta mimo záchran funguje i jako dvojitý skok a zprostředkovává používání sil světla. Navíc v bojích zasazuje magická zranění. Největší její přínos ovšem spočívá jednoduše v tom, že je s vámi. Dělá vám společnost. Komunikuje a pomáhá. Na rozdíl od Yordy v legendárním ICO není tak bezbranná, i když třeba při lezení po popínavých rostlinách je závislá na silných zádech prince.

Což si parchant hrdina nenechává ujít, když čas od času prohodí něco o její váze.

VIDEO: 509 'Prince of Persia: Prodigy - děj hry'

Ostatně celá hra je prošpikovaná různými podobnými detaily jejich vzájemné interakce, ať se jedná už o časté hlášky či různé drobné animace, jako když princ Eliku vytáhne na římsu či ji dole naopak chytí do náručí. Elika je prostě další důvod, proč si Princ of Persia nenechat ujít i přes jeho praskliny v samotných základech hry.

Na ostří čepelí

Zatím jsem se prakticky nezmínil o bojích, což souvisí s tím, že ve hře na ně není kladen takový důraz. Respektive na boje mimo střetnutí s bossy, kterých je ovšem, jak už víte požehnaně. Mimo ně na generického protivníka narazíte jen výjimečně a navíc se soubojům s nimi dá i vyhnout.

pop07.jpg

Samotné potyčky se odehrávají vždy jeden na jednoho a stejně jako o skákání se o nich dá říct, že vypadají skvěle a jsou zatraceně jednoduché. Díky Elice nemůžete zemřít, jen se protivníkovi doplní zdraví a i tomu se dá vyhnout, protože před fatálním úderem máte šanci stisknutím správného tlačítka ráně uhnout a reakční doba je zatraceně štědrá.

pop33.jpgpop34.jpg

Každý boss vyžaduje trochu jinou taktiku, ale jak už na ni přijdete, stačí se jí držet, protože mezi prvním a závěrečným střetnutím s jedním protivníkem není až tak zásadní rozdíl.


TIP: Po transformaci protivníka jeho barva napovídá, na který druh útoku je momentálně slabý. Pokud si nejste jisti, magický útok použijte až jako poslední možnost. Pokud se netrefíte u ostatních, budete jen odraženi, u magie byste museli vyléčit Eliku či čekat, až se vyléčí sama.


I když pár zajímavých osvěžujících nápadů tvůrci v klobouku mají. Třeba finální bitka s jedním z bossů - Konkubínou, při kterém hledáte správnou Eliku, se zapíše do paměti.

Jaké jsou vaše hranice?

pop05.jpgNový Prince of Persia nadchnul, nový Prince of Persia znechutil. Po pravdě už dlouho jsem tak neváhal nad finálním hodnocením hry, jako právě u prince. Je toho tolik co proklít i tolik co vyzdvihnout. Grafická stránka hry je naprosto fantastická, neustále je na co koukat, jednotlivé úrovně jsou prostředím velmi odlišné a level designeři si vyslouží jedničku jako bič za takhle pohádkový svět kombinující polozbořené věže étericky se vznášející v oblacích s holými stěnami příkrých kaňonů, létajícími balóny, tmavými sklepeními a spoustou dalších věcí. Takhle úžasně pohádkovou a mystickou atmosféru, podpořenou stejně magickým soundtrackem jen tak nenajdete. Potlesk si zaslouží i Elika a celkový koncept polootevřeného světa a další dobré nápady.

Jenže jak už víte prakticky od začátku, vše sráží děsivě repetetivní náplň celé hry. Opravdu jsem se do hry musel několikrát nutit i přes to, že se dá dohrát za nějakých 10+ hodin.

Opravdu jsem se do hry musel několikrát nutit i přes to, že se dá dohrát za nějakých 10+ hodin

Celková přílišná přímočarost a nízká obtížnost taky zrovna nepřesvědčí, vše vypadá krásně plynule, ale člověk si místy připadá jak robot, když rytmicky buší do tlačítka skok, skok, chycení, sklouznutí, skok, skok…Chtělo by to víc zpestření narušujících jednotvárnost. Jedna klasická hádanka na svět opravdu není mnoho.

pop19.jpgpop20.jpg

Já osobně jsem si Prince of Persia užíval jako nádhernou podívanou s nezapomenutelným vztahem mezi hrdinou a jeho partnerkou. Jako hru bych ovšem preferoval předchozí díly.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Arkády | akční adventura
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 8.12. 2008
 • Nádherná grafika
 • Světlo a temnota
 • Elika
 • Intuitivní ovládání
 • Sbírání orbů
 • Stereotyp
 • Až příliš jednoduché
Související články
 1. Ubidays: Prince of Persia Prodigy – sličná pomocnice
 2. Reportáž Ubidays 08 – Far Cry 2, Princ a spol.
 3. Preview: Prince of Persia Prodigy - převratné změny
 4. Nový Prince of Persia opět beze jména
 5. Prince of Persia: Ghost of the Past – fikce?
 6. FreeHra: Prince of Persia: Sands of Time - herní nirvána

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

včera | | 3 N/A