Recenze: Prince of Persia: The Sands of Time - orientální (r)evoluce

Hvězda perského prince opět září. Letošní vánoce se staly obdobím, jež si osud vyvolil pro příchod čtvrtého dílu jedné z nejslavnějších herních sérií - pokračování, jež bylo obestřeno tajemstvím, skepsí i pochybnostmi. Ponechejme však obavy stranou. Nový princ vás znovu okouzlí příchutí orientu, velkolepou prezentací i návykovou hratelností. Zažijte znovuzrození legendy v dnešní recenzi!
Recenze: Prince of Persia: The Sands of Time - orientální (r)evoluce

Platforma: PC
Typ hry: Third person mix akce a plošinovky
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 800 MHz, 256 MB RAM, 1,5 GB na HDD, 32 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Procesor 1 GHz, 256 MB RAM, 1,9 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 1,9 GB na HDD, 64 MB grafická karta
Homepage hry: (
http://www.prince-of-persia.com/)
Výrobce hry: Ubi Soft (http://www.ubi.com/)
Vydavatel hry: Ubi Soft (http://www.ubi.com/)
Distribuce v ČR: Playman (http://www.playman.cz/)

Poprvé jsem se s perským princem setkal na letošním Invexu. I přes návaly dárků-chtivých návštěvníků, všudypřítomný hluk a jekot od roztroušených stánku mě titul Prince of Persia: The Sands of Time v okamžiku ohromil. Byl přesně takový, jakého jsme si jej společně vysnili – kvalita starších dílů v překrásném obalu precizního zpracování, do kterého se v první vteřině bláznivě zamilujete. Snad proto (a z kousku nostalgie) jsem se nemohl dočkat dne, kdy se znovu setkáme. Ten den nadešel a definitivně mě přesvědčil o jediném - Prince of Persia: The Sands of Time bude i přes své konzolové rysy hitem letošních vánoc. A vy máte jedinečnou šanci - u zrození nové legendy můžete být díky naší recenzi již dnes.

Osudová kletba

Každý význačný muž dějin měl po svém boku charismatickou, okouzlující a lidmi zbožňovanou partnerku. Perský princ byl odjakživa bojovníkem za svobodu a právo na život. Bojoval tak za čest něžného pohlaví, o přízeň i ruku vězněné princezny. Doba však definitivně pokročila a s ní i příběh – klasická lovestory zůstala zachována, z větší části ji však vystřídala hrozící zkáza celého světa. Příznačnou se stala první mise hry, která vám v roli vypravěče představí počáteční zápletku – a jako by tomu chtěla ruka osudu, na vzniklém nebezpečí nese podíl také náš mladý princ. Právě on vložil magickou dýku do přesýpacích hodin času a rozpoutal tak peklo na zemi, rituál, který mění živé bytosti v hrůzné a krvelačné bestie. Všechny s jedinou výjimkou.

   
Malá lekce ze šplhu * Všimněte si překrásného paláce v pozadí obrázku * Princovo seknutí má sílu stovek mužů!

A tou je princ se svou krásnou partnerkou. Vyvolená dvojice uvolnění magické kletby přežívá a bok po boku se tak vydává vstříc nebezpečí, s chutí vyřešit nespočet hádanek i rázně ukončit hrůzu, která zasáhla svět. Prince of Persia: The Sands of Time však bohužel není hrou, pro níž je příběh alfou i omegou úspěchu, tím jediným a hlavním. Dění související s příběhem totiž ustupuje do pozadí a stává se doslova a do písmene malou kapkou na špici ledovce. A věřte mi, je to rozhodně škoda. Rozhodně nejsem sám, kdo by bližší svázání příběhu s všudypřítomným hopsáním a akcí jisto jistě uvítal.

Evoluční skok

Zařadit titul Prince of Persia: The Sands of Time do systému herních žánrů je prostým, avšak nelehkým úkolem. Smíchání akce z pohledu třetí osoby i plošinovky a prvků klasických arkád totiž vytváří nezaměnitelný celek. Kombinaci, pro kterou je typické šplhání po zdech, skákání po stěnách i překážkách, řešení jednoduchých hádanek a zabíjení tun nepřátel v neuvěřitelně efektních soubojích. Oprávněně se tak stal Prince of Persia: The Sands of Time dalším evolučním krokem série a zároveň představuje směr, kterým se musí mnohými odepsané plošinovky a arkády 21. století vydat.

   
Podobných momentů zažijete ve hře stovky * Mrtvý nepřítel se obratem promění v zrnka prachu * Princovy vidiny do budoucnosti, které jsou užitečnou nápovědou

Pojďme se mu tedy podívat na zoubek - a jak zjistíte hned při prvním ohmatání, najít kaz na novém princovi nebude zrovna jednoduché. Prince of Persia: The Sands of Time sází na klasický third-person pohled (a jeho provedení ve stylu série Tomb Raider) i volnost kamery, se kterou lze takřka vždy libovolně pohybovat. Právě tento fígl vám umožní natáčet kameru do mnoha úhlů a filmových pozic, které dokonale umocňují herní dění. Symbolicky je to právě kamera, kdo vám bude postup hrou nejvíce a nejzdárněji komplikovat. Prince of Persia: The Sands of Time je primárně navržen pro herní konzole a od toho se odvíjí také dětské nemoci jeho PC verze –tou hlavní je vedle složitějšího ovládání právě v některých okamžicích problematická kamera. Osobně se bojím, že právě tyto nedostatky budou pro mnohé PC hráče nepřekonatelnou překážkou.

Mistr světa v akrobacii

Bohužel, hra je trochu stereotypně rozdělena do samostatných úseků, skládajících se ze tří hlavních částí – nejprve vás tak čeká překonání nástrah prostředí, poté nezbytné zlikvidování připravených nepřátel a na závěr přichází uložení hry. Nic víc, nic míň. Hra se řečeného systému drží jako klíště a naneštěstí za to platí poměrně vysokou daň. A tou je úpadek do stereotypu. V žádném případě nemusíte mít strach, že by vás Prince of Persia: The Sands of Time ihned omrzel – přesto se do mysli po několika hodinách vkrádá nebezpečný pocit, že již tu něco „podobného“ bylo. Není konec konců divu - přestože princ disponuje opravdu rozsáhlou škálou pohybů, ze kterých vám bude přecházet zrak, představivost i fantazie tvůrců nepostačila k vytvoření dostatečného množství hádanek a různorodých úkolů. Prince of Persia: The Sands of Time byl primárně vytvářen pro konzole poslední generace a tak složitější hádanky musely v zájmu hratelnosti stranou.

   
Shluk energie a zrnek písku, které pomáhají princovi v získání schopností ovlivňovat čas * A tady je v detailu - mladý princ, idol všech dívek * Mimo bojování a skákání budete také posunovat bedny, skříně a další předměty

Hádanky a puzzle sice chybí (uznávám, raději je přenecháme adventurám), přesto vám některé herní situace váš mozek řádně prověří. Jedinečné prostředí polorozpadlých chrámů a paláců totiž nabízí dostatek míst, kterými tvůrci potrápí důvěřivé hráče. Dostat se až do nejvyšších pater rozbořené budovy - tak zní úkol, který před vás autoři postavili a který vás s částečnými obměnami provází celou hrou. Stěžejní částí Prince of Persia: The Sands of Time se tak nestala akce (jak by mnozí očekávali), ale překonávání překážek ve stylu prastarých a oblíbených plošinovek. Princ však k mému potěšení disponuje pestrou škálou pohybů a věřte mi - nad jeho akrobatickými schopnostmi budete doslova žasnout. Nečeká vás totiž pouhé šplhání po římsách, ale také běhání po zdech, lezení po sloupech, přeskakování z jednoho na druhý... a tak bych mohl pokračovat donekonečna. Prince of Persia: The Sands of Time je s velkým náskokem nejefektnějším spojením third-person akce a plošinovky v historii herního průmyslu a dokazuje to každou vteřinou, kterou strávíte po jeho boku.

Monumentální souboje a hrátky s časem

Důraz na akrobatickou složku hry odsunul do pozadí souboje, utkání na život a na smrt mezi princem, tajemnou princeznou (i ta vám svým lukem a šípy pomáhá) i zmutovanými příšerami. Přestože rozhodnutí nepodřídit veškeré dění boji nelze hodnotit jinak než kladně, je velká škoda, že si nádhery skrývající se v jádru bojových situací nemůžeme užít více. Právě v soubojích totiž vynikají princovy přednosti – můžete tak využívat jeho schopnosti pobíhat po zdech, dokonale šermovat i bojovat ve vzduchu. A to vše za vydatné pomoci zpomalených záběrů a dalších drobnůstek, které činí akci ještě více efektní. Připočtete-li k tomu parádní grafiku, vychází nám rovnice, na jejímž závěru stojí slovy těžko popsatelné kreace – ty musíte vidět!

   
Trocha nepozornosti, pád a neštěstí je na světě * Altánek obrostlý zelení je jednou z nejkrásnějších scenérií hry * Princ by měl z tělesné výchovy za jedna, hrazda mu jde přímo královsky

Geniální inovace, jejímž živoucím průkopníkem se stal dnes již legendární policista Max Payne. Tím vším jsou hrátky s časem, možnost jeho ovlivňování či zpomalení, které inspirovaly také tvůrce Prince of Persia: The Sands of Time. I náš mladičky princ tak sbíráním shluků magických zrnek písku a v nich obsažené energie získává nevídané schopnosti, s nimiž se v počítačových hrách setkáváme vůbec poprvé. Netýká se to samozřejmě zpomalení času (které je díky rozmazání obrazu o chloupeček zpestřeno), ale především možnosti vrátit se v čase! Tvůrcům se skutečně podařilo najít schůdný kompromis v otázce ukládání. Jak již bylo řečeno, hru si můžete uložit jen na přesně vytýčených místech, malým zadostiučiněním je však možnost navrátit se v čase o několik sekund zpět a zabránit tak nevyhnutelné smrti. Propadnout se do hluboké propasti či nechat se rozsápat krvežíznivými monstry, tomu všemu se dá jednoduše zabránit. Studnice energie, kterou k podobným hrátkám princ využívá, však není bezedná.

Orientální kuchyně

Orientální architektonická kuchyně jest tvořena pokrmy všech chutí i barev a všechny si na své cestě s mladým princátkem po boku do sytosti užijete. Monumentální paláce, v nichž zdobené podlahy střídají malby na stěnách, ohromují ornamenty vyrytými do zdí i mohutnými sloupy, které drží všechnu tu nádheru pohromadě. Paní příroda nezůstala ušetřena, žije v symbióze s okolím, vysoké palmy tak střídá travnatý porost i plevel obrůstající obrovité zdi. Snad žádné prostředí vás nedokáže svým důrazem na přepych i smyslem pro krásu a detail okouzlit tak, jako přenádherné, rozmanité a barvité paláce Prince of Persia: The Sands of Time. Každý okamžik hry, každá nová místnost i prostředí, to vše je zárukou a přehlídkou práce designerů, kteří si odměnu za svou práci zaslouží více než kdykoliv předtím. A aby toho nebylo málo, přichystali nám tvůrci in-game videa i animace, při nichž se kamera přesouvá do filmových pozic a váš zážitek ze hry ještě umocňuje.

   
Nepřátelé se vás snaží v boji obklopit a zamezit vám v úniku * A někteří si na vás pořídili podobné zbraně jako tenhle krasavec * Blíží se velké finále v překrásné komnatě, ze které vám bude přecházet zrak

Každý pokrm se má podávat s chutnou přílohou, jíž se u monumentálních staveb a lokací stala grafika. Všichni si jistě živě pamatujeme, co 3D zpracování provedlo s naprosto nehratelným výtvorem Prince of Persia 3D. Snůška moderních technologií i odpuzující hratelnosti se stala odpadem a vyvrhelem celé série a nám tak význam 3D grafiky poprvé živě (a použitelně) prezentuje právě Prince of Persia: The Sands of Time. Krása a propracovanost prostředí vyniká díky špičkové grafice a vás nový princ nadchne hned z prvopočátku, v první vteřinu - a věřte, bude to láska na první pohled. Animace jsou stejně jako tváře postav propracované do posledního detailu, hra se světlem je přímo okouzlující a princ neztrácí nic ze své krásy ani v exteriérech, které pro hry jeho typu nejsou zrovna typickým prostředím. Daň za krásu však není nikterak vysoká – hardwarové požadavky jsou na dnešní dobu veskrze průměrné.

Světlé stránky hry
 • Skákání po zdech a další akrobatické prvky
 • Do detailů propracované prostředí
 • Efektní souboje
 • Překrásná grafika
 • Hrátky s časem
 • Propracované pohyby hlavního hrdiny
 • Okouzlující hudba a zvuky
Temné stránky hry
 • Absence multiplayeru
 • Po čase lehce stereotypní
 • Komplikovanější ovládání a v některých okamžicích také problematická kamera

Legenda obživla

Legendy se vrací a opět mizí v propadlišti dějin. Jakýkoliv pokus o znovuzrození proslulých výtvorů i mezníků herního průmyslu ztroskotává v posledních letech na rozporuplných reakcích ze strany recenzentů a převažujícím zklamáním konzumentů (tedy vás, hráčů). Pro příklad konec konců nemusíme chodit daleko - Prince of Persia 3D byl ukázkou hry, v níž se vidina peněžního zisku nesmísila s kvalitní hrou, ale jen nesmyslným, nehratelným a odpudivým výtvorem, který skončí v propadlišti dějin. Taková je však minulost série, jež by měla pohlížet do budoucnosti. Prince of Persia: The Sands of Time není na rozdíl od svého nejstaršího předchůdce hrou, na kterou po několika měsících zapomeneme. I přes své drobné chybky je totiž přesně tím, na co jsme dlouhá léta čekali a v co jsme milosrdně a tajně doufali. Úkazem, který se vyrovnal svým předchůdcům a který je v mnohém překonal. Milovali jste prastarou sérii Prince of Persia? Pak vám k srdci přiroste také jeho znovuzrozená verze. Na to bych vsadil krk.

P.S.: Prince of Persia: The Sands of Time vychází také pro konzole PS2, Xbox, GameCube a GBA. Majitelům těchto verzí jest díky komfortnějšímu ovládání i přirozeněji se chovající kameře dovoleno zvýšit konečného hodnocení o půl bodíku.

Grafika: 9/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10

Perský princ se vrátil ve velkolepém stylu, s ohromující prezentací a v každém okamžiku patrnou příchutí orientu. Doporučuje deset z deseti muslimů.

Celkové hodnocení: 8,5/10

Dostupné pro: PC, iPhone
Žánr: Adventury | Akční adventura
Výrobce: Ubisoft | Webové stránky hry
 • Skákání po zdech a další akrobatické prvky
 • Do detailů propracované prostředí
 • Efektní souboje
 • Překrásná grafika
 • Hrátky s časem
 • Propracované pohyby hlavního hrdiny
 • Okouzlující hudba a zvuky
 • Absence multiplayeru
 • Po čase lehce stereotypní
 • Komplikovanější ovládání a v některých okamžicích také problematická kamera

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole