Recenze: Půl kila mletýho – vtipně krvavý nářez

Máma má Emu. Ema mele maso. Maso mají zombíci. Zombíky mele Majer.
Seznam kapitol
  1. Porcujeme s chutí a radostí
  2. Ale zásadně v bio barvách!

Hry jsou různé: někdy hloupé, někdy pitomé, ve velké většině dobré, v několika málo případech výborné a občas, světe div se, i originální. Do té poslední skupiny pak překvapivě patří i Půl kila mletýho, které se sice nesnaží ohromit neotřelými hratelnostními prvky, ale má něco, co spoustě dnešních her chybí – smysl pro humor. Nejedná se tak, jak by se podle názvu mohlo zdát, o brutálně stylovou jízdu ve stylu MadWorld, ale pouze o českou variaci na GTA, jež v srdci zůstává příběhovou akcí střihlou závoděním.

 

Ale pomalu a postupně, hra začíná ve chvíli, kdy se Johnny Majer, známý ze Žhavého léta 3 a ½, objevuje na statku, kam se dostává po dlouhém putování z nebezpečné pouště. Na farmě najde jen ozbrojenou a řádně nebezpečnou farmářku, která ho rychle uvede do situace – kolem se to jen hemží zombíky a je třeba se jich zbavit. Nejlépe pak konfrontační cestou baseballové pálky nebo některé ze střelných zbraní, které hlavní hrdina postupem času získá.

pulkilamletyho_05.jpg pulkilamletyho_06.jpg

Designéři se evidentně snažili, aby žádná z pěti zbraní nevyšla nazmar a proto poměrně často využijete služeb baseballové pálky i ve chvíli, kdy budete v ruce třímat kolt či dokonce klasickou brokovnici a to zkrátka proto, že je škoda plýtvat náboji na jednoho zombíka.

Kolem se to jen hemží zombíky a je třeba se jich zbavit

A zpočátku i proto, že systém míření ve hře je, mírně řečeno, nezvyklý. Když jsem poprvé vystřílel asi deset nábojů z revolveru proto, aby padnul jeden jediný zombík, drobet jsem znejistěl, jestli není něco špatně.

Trhal hlavičky dynamitem

pulkilamletyho_art1.pngA ono, bohužel, je – u míření se totiž nemůžete příliš spolehnout na zaměřovací kříž, ale spíše na to, kolik hnusných, zelených a jemně ohnilých mrtvol před sebou Majer má a jak jsou daleko. Řečeno lidskou řečí, konkrétně u revolveru a brokovnice je zaměřovací kříž pouze jakýmsi orientačním prvkem, než aby ukazoval, kam přesně poletí smrtonosná dávka olova. Při střelbě do zelených řad to tak chce trochu více cviku, než je obvyklé, ale naštěstí si jde na tento poněkud nešťastný prvek vcelku rychle zvyknout.

Akce totiž během několika málo minut zintenzivní a odlétavající zombíci zkrátka a dobře pobaví každého bez rozdílu přesvědčení. Postupem času se sice radost ze střílení zástupu nemrtvých opět lehce vytrácí, ale nové druhy zombií i zbraní vlévají chuť do žil v těch pravých chvílích, za což dávám designérům jednoznačné plus.

Odlétavající zombíci pobaví každého bez rozdílu přesvědčení

Mínus si naopak zaslouží za poněkud repetetivní styl úkolů – je mi jasné, že na mlácení zombíků nepotřebuju zrovna moc důvodů, ale hlavní hrdina většinou prostě pro něco jde, nebo jde něco vymlátit.

pulkilamletyho_07.jpg pulkilamletyho_08.jpg

Což, ruku na srdce, není příliš originální a po nějaké době to dokonce i začíná lehce pít krev – přitom stačí relativně málo – vymyslet misi, kde jde o eskortu některého z ostatních přeživších, obranu domu před nájezdem zombíků či prosté zastřelení některého z hlavních zombíků, mně osobně zabralo pár minut. Ano, jsem si dobře vědom toho, že nápad a realizace je něco jiného, ale zrovna Půl kila mletýho by podobných nápadů v mission-designu potřebovalo sneslo klidně celé kilo.

Malotraktorem po poli

Stereotyp proto naštěstí nabourávají jezdecké seance, kdy s Majerem čile brázdíte vyprahlé pouště plné kaktusů a zombíků. Což zní na jednu stranu lákavě, na tu druhou už je to ale k uzoufání monotónní – nic kromě občasného přejíždění zombíků a časového limitu vás totiž na cestách nepřekvapí, čímž mizí chuť objevovat zapadlé kouty mapy. Což je pro hru, která se jinak snaží působit jako šílenější GTA se zombíky, celkem velký problém.

pulkilamletyho_01.jpg pulkilamletyho_02.jpg

TIP: Nákup lékarniček a střeliva v automatech sice zpočátku vypadá zbytečně, ale postupně se stává nutností - navíc není moc na co šetřit, kromě asi 200 dolarů, které budete potřebovat na konci hry.

Aspoň jízdní model je ale poměrně zdařilý a i přes svou arkádovost poskytuje poměrně slušné vyžití pro všechny závodníky. Je pravda, že nějaké závodnické výzvy si užijete ve hře pouze dvakrát a jednou to bude pouze časovka, ale i tak se jedná o světlé okamžiky, které jasně ukazují, co tvůrci s náplní misí umí vytvořit a jaká vzpruha pro hratelnost to téměř okamžitě je. Jen kdyby tak své kouzelné schopnosti využili častěji a servírovali skutečně zdařilou míchaninu závodů a akce.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | ztřeštěná akce
Výrobce: Centauri Production | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 4. červen 2010
  • Humor
  • Ztřeštěná akce
  • Grafická stránka
  • Lehký stereotyp
  • Prázdnota při free-roamingu
  • Saveování pouze přes checkpointy

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A