Recenze: Rainbow Six: Vegas - akce do kapsy

Jen si to přiznejme. Původní série Rainbow Six umřela před dlouhými lety a s každým novým dílem žijí fanoušci v očekávání změn, přesněji řečeno dalších ústupků od taktiky k intenzivní akci. Vegas v nastoupeném trendu pokračuje, odkrajuje další zbytky taktických prvků, ale kupodivu to nevadí. Ani na PSP ne.
Recenze: Rainbow Six: Vegas - akce do kapsy

Platforma: PSP
Žánr: akce
Výrobce: Ubisoft
Distributor v ČR: Cenega

Nemá cenu bavit se o tom, jak známá je série Rainbow Six a jak moc se hráči těšili na její nový díl s podtitulem Vegas. Ostatně o hře jsme již psali nesčetněkrát; naposledy v souvislosti s recenzí PC verze. S menším odstupem se nyní dostává na trh handheldová verze pro majitele PSP. Kupodivu nejde o klon „velkého“ bratříčka z počítačů a konzolí; hra je to unikátní jak po stránce přístupu k hráči (tj. vše bylo uzpůsobeno na míru potřebám PSP, především co se ovládání týče), tak i v tom, kam nás zavádí. Samozřejmě se nemění nosná část příběhu, takže zavítáme i zde do Vegas. Nicméně rozdíly jsou a není jich málo.

Hlavní změna, jíž zaznamenáte prakticky okamžitě, je v týmové spolupráci. Vzhledem k tomu, že ovládáte pouze dva členy týmu (specialistu na boj na blízko Briana Armstronga a ostřelovače Shawna Reverse) se Rainbow Six: Vegas na displeji PSP odehrává mnohem komorněji než na monitorech. Spolupráce mezi kolegy v týmu je ale o to užší. Pokud minule platilo, že musíte kombinovat schopnosti a zkušenosti hrdinu prakticky při každé akci, nyní platí, že musíte dávat hlavy vašeho týmu dohromady při úplně každé akci. V bojích probíhá kooperace podle očekávání (Shawn jistí vzdálené okolí a Brian likviduje nepozorovaně zblízka), ovšem tentokrát bez toho, aniž byste přepínali mezi hrdiny. Hra sama určí, s kým budete v té které misi bojovat.

Nejde o všem o žádné výrazné omezení – na zábavnosti to hře nikterak neubírá. Naopak jste tím nuceni k častému střídání stylů boje, díky čemuž hra nabírá na variabilitě a tudíž i zmíněné zábavnosti. Již se tak nebude stávat, že některému vojákovi budete věnovat více pozornosti než jinému. Ruku v ruce s rozdílností postav musí jít samozřejmě i design jednotlivých map. Nouze nebude o široká prosvětlená prostranství, ani temné uličky. Prostředí každé mise je unikátní. Jde o směsici příjemných kontrastů, které vyžadují odlišný způsob boje. Rozhodně nejde o rozdílnosti pouze ve vizuálním slova smyslu; prostředí se řadí mezi prvky výrazně podporující variabilitu hratelnosti.

O nepřátelích a úkolech v misích hovořit nebudeme; jde vesměs o věci známé z PC a konzolových verzí, takže vás opět odkazuji na naši předchozí recenzi. Pokud se vám nechce ztrácet čtením dalšího článku čas, budete se muset spokojit s konstatováním, že i náplň misí je dostatečně variabilní a že hratelnost celkově nemá menší chybičky. Co už ale zajisté vědět chtít budete, je odpověď na otázku, jestli věci z „velkých“ verzí fungují tak dobře i na PSP.

S klidným svědomím mohu díky parádnímu ovládání odpovědět kladně. Málokde záleží na intuitivitě ovládání tak jako v případě takticky založených her. Zde se naštěstí podařilo takřka nemožné: každý pohyb z postavou není problém ani od prvních minut a až si k ovládání hrdiny přivyknete úplně (stačí dvě mise), nebudete už vůbec muset přemýšlet nad tím, co a jak stisknout. Potěší také fakt, že nemusíte striktně dodržovat schéma dané vývojáři – na výběr máte z několika způsobů ovládání, takže si můžete vybrat ten, který je vám nejblíže. Velmi důležitou roli sehrává i možnost nechat si automaticky zaměřovat nepřítele. I nepříliš zruční jedinci si tak mohou vychutnat všechny momenty, aniž by museli nadávat na příliš vysokou obtížnost (ne že by byla zrovna nízká – ve skutečném boji se s vámi ale taky nikdo nemazlí).

Handheldové Vegas překvapivě přináší i atmosféru, jak ji známé z monitorů a televizí. Navodit se jí daří díky úžasnému technickému zpracování (upřímně říkám, že jde o to nejlepší, co jsem zatím měl možnost na PSP vidět – důkazem budiž fakt, že se podařilo zpracovat takové detaily jako odlesky v zaměřovači zbraně), a především nebývale autentickým zvukům. Jsou to zdánlivě blbosti; nedokážete si ale představit, jak dobře na hru působí, když slyšíte jednotky nepřítele se bavit mezi sebou  před tím, než se je vydáte zabít.

Přestože hlavní důraz byl samozřejmě kladen na singleplayer, opomenut nezůstal ani multiplayer. Známými místy si můžete projít ve dvou módech (Deathmatch a Team Deathmatch), a to jak přes Ad-Hoc, tak i klasicky online. Příjemné je, že v případě online hraní můžete narazit na mnoho soupeřů.

Světlé stránky hry
 • singleplayer
 • multiplay
 • úžasná grafika
 • intuitivní ovládání
 • na PSP jiná verze než na jiných platformách
Temné stránky hry
 • vysoká cena

Podle očekávání je Rainbow Six: Vegas kvalitním dílem ve známé sérii. Hodnotit můžeme pozitivně snad všechno; jmenováním pozitivních prvků ale nebudu ztrácet čas a zmíním jen novinky. Vegas je totiž jedním z mála titulů, který na handheldy přichází s úplně jinou verzí než na „velké“ platformy. Vlastní příběh, unikátní ovládání, multiplayer… Vše upraveno přesně na míru malého displeje PSP. To se jen tak nevidí. Už jen kvůli tomu stojí hra za vyzkoušení; i pro ty jedince, kteří již měli štěstí zkusit titul na jiné platformě. Škoda jen vysoké ceny. Patnáct set není zrovna lidovka…

Grafika: 10/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 8/10

Velice povedené mobilní zpracování známé taktické střílečky s vlastním příběhem a příjemným ovládáním. Ale za poněkud vyšší cenu…

Celkové hodnocení: 8,5 /10

Dostupné pro: PC, X360, PS3, PSP
Žánr: Akce | Taktická akce
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
 • Intenzivní akce
 • Bohaté prostředí
 • Jednoduché ovládání týmu
 • Vizuální zpracování
 • Multiplayer s kooperativním hraním
 • Hardwarově náročné
 • Fanoušci série nebudou (opět) nadšeni
 • Slabší příběhové pozadí

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

dnes | | 22 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A