Recenze: R.C. Cars – autíčka pro všechny hráče

Jako malý kluk jsem neustále toužil po nějakém autíčku na ovládání. Jaké však bylo mé rozčarovaní, když jsem zjistil, že doma na koberci je jízda s takovými modely prostě nudná. Mnohem větší zábavu by vám měl přinést nový titul RC Cars od ruských Creat studio, ve kterém si hlavní roli odbudou právě rádiově řízené modely aut. Jak tento slibně vypadající závodní titul dopadl, to se dozvíte právě dnes.

Platforma: PC
Typ hry: závodní
Multiplayer: 6 hráčů přes LAN, hra přes internet
Minimální konfigurace: P III 600, 64 MB RAM, 750 MB na HDD, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: P IV 1,2 Ghz, 128 MB RAM, 750 MB na HDD, 32 MB grafická karta
Testovaci konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 750 MB na HDD, 64 MB grafická karta
Výrobce hry: CREAT studio (
www.creatstudio.com)
Distributor hry: 1C (
www.1c.ru)
Distribuce v česku: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage:
www.p3int.com

R.C. - zkratka anglického "remote controlled" - tedy "dálkově ovládaný"

Několik zajímavých titulů na tento způsob jsme už měli možnost spatřit. Namátkou např. Re-volt, Rollcage nebo oddychovku Stunt GP od zkušeného Teamu 17. Všechny tyto tituly slavily poměrně slušný úspěch, hráče bavily a z pultů herních prodejen se pomalu ale jistě vytrácely domů ke svým majitelům. Na podobném konceptu je stavěn i RC cars. Nová hra od ruského Creat studia, která toho má s výše jmenovanými tituly hodně společného.

Takže, o co tu vlastně jde?

Začátek hry probíhá podobně jako většina ostatních. Stačí si vybrat svého borce, přiřadit mu autíčko a vydat se rovnou na závodiště. Předpokládám, že většina z vás se vrhne rovnou na samotnou kariéru. Začínáte s pár dolary v kapse a jediný způsob, jak si vydělat další, jsou právě závody. Pokud se vám totiž podaří dojet na jednom ze tří prvních míst, čekejte nějaký ten peněžitý a bodový bonus. Jistě, za první vyhraný závod zrovna moc peněz nedostanete a obvykle je stejně obratem utratíte za další závod... nicméně po nějakém čase píle a trpělivosti už můžete závodit dokonce o tisíce.

  

Jedno ze třech možných vozidel * Výběr tratě * Závody na pláži

To ale opravdu hodně předbíhám, cesta k takovým závodům je totiž dosti trnitá. Důležité je nasbírat alespoň základní částku, potřebnou k závodění. Za každý závod se totiž platí nějaké to startovné. Jeho výše se odvíjí především od možné výhry, ale také od obtížnosti  celého závodu. Velký důraz byste měli klást hlavně na natrénování tratě, teprve až budete znát každou zatáčku se můžete utkat se svými soupeři. Nikdy nezkoušejte do závodu vstoupit bez pořádné přípravy, riskujete tím hlavně své dlouho spořené peníze, které si později budete shánět poměrně těžce.

  

Velice zlý člověk! * Kdo z koho * Hlavně pozor na vojáky

Vydělané peníze ale zdaleka nemusíte utrácet pouze za nové a nové závody. Dají se utratit mnohem zajímavěji. Nejlépe za nová vozítka do vaší garáže. Vybírat můžete bohužel pouze ze tří modelů, což je na dnešní dobu až nemístně ubohé. Je sice pravda, že každé autíčko má svá vlastní specifika a odlišné jízdní vlastnosti, nicméně i přesto jich máte na výběr jen žalostně málo. Když už nic jiného, dají se vaše modely alespoň všelijak vylepšovat o výkonnější motory, lepší akcelerátor a o nové, stabilnější pneumatiky. Všechny doplňující součástky a také samotný model můžete samozřejmě zase zpátky prodat, pochopitelně však s velikým rozdílem v ceně.

Tratě a jejich záludnosti

Počet okruhů, na kterých se se svým modelem budete moci prohánět, je bohužel také nedostačující, na výběr jich totiž máte pouze deset. Mezi nimi však objevíte několik zajímavých a pro závody ne zrovna typických oblastí. Patří k nim vojenská základna, uhelné doly nebo třeba sluníčkem rozpálená pláž. Každý takový závod se jede celkem na pět kol a vaším úkolem je projet všechny zadané checkpointy na co nejlepším umístění. Tratě jsou kvalitní a nudit se u nich rozhodně nebudete. Na jízdě vašeho modelu je totiž znát každý kamínek a třeba takový nafukovací balon vypadá ve srovnání s vámi jako nějaký obr. Cestou si tak musíte dát pozor na vše, co by vám mohlo jen trochu uškodit. Kameny, volně pohozené kbelíky a všelijaké podobné překážky vám mohou natropit pěknou neplechu!

  

Jedeme tankovat * Hodný pejsek * Klasický splitscreen

Veliká výhoda však spočívá v tom, že tratě jsou udělány poměrně zábavně. Autoři se nespokojili pouze s klasickými a po čase nudnými závody, snažili se je zcela upravit k obrazu svému. Na trati se tak můžete setkat s velice zajímavými úkazy - například při závodě odehrávajícím se na pláži doporučuji vyhýbat se nevrlým turistům. Jejich jediná záliba totiž spočívá ve všemožném kažení vašeho závodu. Pokud se k nim přiblížíte na nebezpečně malou vzdálenost - nebo pokud do nich nedejbože narazíte - neváhají s vaším modelem třísknout o zem, nebo si do vás alespoň kopnout. To ale není vše, během závodů se totiž budete muset vypořádat s rozezlenými psy, drsnými vojáky a pozor si budete muset dát dokonce i na vozidla na silnici za plného provozu. Tyto poměrně časté úkazy dokážou zajímavě zamíchat s pořadím, díky nim si ani několik metrů před cílovým praporkem nemůžete být zcela jisti vítězstvím.

Tři, dva, jedna... Start!

Ještě před vydáním RC Cars nám autoři slibovali naprosto dokonalý model poškození, který měl nabízet pokročilou formu deformace nebo dokonce i absolutní zničení vozidla. Bohužel, realita je úplně jiná. Vaše autíčko je totiž naprosto nerozbitné, dokonce ani poté, co se po vás prožene nákladní vozidlo s plným nákladem, se váš model pouze oklepe a v klidu si upaluje dál. Poškození se navíc neprojevuje ani na jízdních vlastnostech, což mohlo celým závodům přidat ještě trochu na zábavnosti. Na druhou stranu tato situace hraje ve prospěch snazší a více bezprostřední hratelnosti.

  

Start závodu * Překážky se dají přeskočit * Opět na zemi

Závody jsou svižné a pojaty spíše arkádovějším stylem. Na žádnou simulaci si RC Cars nehraje. Protivníci jsou poměrně tvrdí a zadarmo vám nedarují ani metr. Celkem si můžete vybrat ze čtyř obtížností protivníků, nutno ale podotknout, že soupeři jsou i na nejlehčí obtížnost dosti kvalitní. Všichni jezdci jsou totiž většinou napasováni do několika málo vteřin. Stačí jen malá, bezvýznamná chybička a rázem se objevíte na chvostu závodního pole. Jediná šance, jak se pokusit tuto situaci vyřešit, je použití tzv. boost systému. Aktivováním tohoto systému (standardně na klávese Shift) se vaše rychlost výrazně zvětší. Toto vylepšení však není neomezené, body do něj  získáváte za projetí checkpointů a několika dalších věcí.

Technické zpracování a doplňující mody    

Pokud by vás z nějakého důvodu kariéra omrzela nebo pokud by se vám ji náhodou podařilo dohrát, je pro vás připraveno několik doplňujících módů, určených spíše pro zpestření. Vybírat můžete z klasického závodu, který vám bude sloužit především pro natrénování tratě, dále je zde stínový závod, ve kterém se snažíte zlepšit své nejlepší kolo … pokud ale přeci jen hrajete neradi sami, pak vás určitě potěší zpráva o multiplayeru. Ten je totiž obsažen v obou známých formách. V klasické hře více hráčů si po síti nebo internetu zahraje až šest hráčů. Pokud však nepatříte mezi šťastlivce a nevlastníte kvalitní připojení, nepropadejte panice. Na jednom počítači si totiž bez problému zahrají dva hráči pomocí splitscreenu. S překladem si také nemusíte dělat žádné starosti, celá hra je totiž kompletně přeložena do naší mateřštiny.  

Světlé stránky hry
  • Design tratí
  • Pohyblivost objektů
  • Grafika, zvuky, hudba
  • Lokalizace do češtiny
Temné stránky hry
  • Výběr autíček a tratí
  • Prakticky žádné novinky
  • Příliš tvrdí soupeři

Po grafické stránce hry je RC Cars na docela slušné úrovni. Většina objektů se dokáže pohybovat a celkově vypadají věrohodně. Hudební a zvukové zpracování je na tom také dobře. Hudba, která hraje při závodech, je svižná a dynamická - k závodům se perfektně hodí. Zvuky jsou také kvalitní a je vidět, že autoři si s ozvučením dali práci. 

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10

Lehce nadprůměrná závodní hra, s autíčky na dálkové ovládání v hlavní roli. Dokáže pobavit hráče různého věku i schopností!

Celkové hodnocení: 6/10

Diskuze (2) Další článek: Záběry z Morie v Middle-Earth Online

Témata článku: , , , , , , , , , ,