Recenze: R.C. Cars – autíčka pro všechny hráče

Jako malý kluk jsem neustále toužil po nějakém autíčku na ovládání. Jaké však bylo mé rozčarovaní, když jsem zjistil, že doma na koberci je jízda s takovými modely prostě nudná. Mnohem větší zábavu by vám měl přinést nový titul RC Cars od ruských Creat studio, ve kterém si hlavní roli odbudou právě rádiově řízené modely aut. Jak tento slibně vypadající závodní titul dopadl, to se dozvíte právě dnes.
Recenze: R.C. Cars – autíčka pro všechny hráče

Platforma: PC
Typ hry: závodní
Multiplayer: 6 hráčů přes LAN, hra přes internet
Minimální konfigurace: P III 600, 64 MB RAM, 750 MB na HDD, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: P IV 1,2 Ghz, 128 MB RAM, 750 MB na HDD, 32 MB grafická karta
Testovaci konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 750 MB na HDD, 64 MB grafická karta
Výrobce hry: CREAT studio (
www.creatstudio.com)
Distributor hry: 1C (
www.1c.ru)
Distribuce v česku: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage:
www.p3int.com

R.C. - zkratka anglického "remote controlled" - tedy "dálkově ovládaný"

Několik zajímavých titulů na tento způsob jsme už měli možnost spatřit. Namátkou např. Re-volt, Rollcage nebo oddychovku Stunt GP od zkušeného Teamu 17. Všechny tyto tituly slavily poměrně slušný úspěch, hráče bavily a z pultů herních prodejen se pomalu ale jistě vytrácely domů ke svým majitelům. Na podobném konceptu je stavěn i RC cars. Nová hra od ruského Creat studia, která toho má s výše jmenovanými tituly hodně společného.

Takže, o co tu vlastně jde?

Začátek hry probíhá podobně jako většina ostatních. Stačí si vybrat svého borce, přiřadit mu autíčko a vydat se rovnou na závodiště. Předpokládám, že většina z vás se vrhne rovnou na samotnou kariéru. Začínáte s pár dolary v kapse a jediný způsob, jak si vydělat další, jsou právě závody. Pokud se vám totiž podaří dojet na jednom ze tří prvních míst, čekejte nějaký ten peněžitý a bodový bonus. Jistě, za první vyhraný závod zrovna moc peněz nedostanete a obvykle je stejně obratem utratíte za další závod... nicméně po nějakém čase píle a trpělivosti už můžete závodit dokonce o tisíce.

  

Jedno ze třech možných vozidel * Výběr tratě * Závody na pláži

To ale opravdu hodně předbíhám, cesta k takovým závodům je totiž dosti trnitá. Důležité je nasbírat alespoň základní částku, potřebnou k závodění. Za každý závod se totiž platí nějaké to startovné. Jeho výše se odvíjí především od možné výhry, ale také od obtížnosti  celého závodu. Velký důraz byste měli klást hlavně na natrénování tratě, teprve až budete znát každou zatáčku se můžete utkat se svými soupeři. Nikdy nezkoušejte do závodu vstoupit bez pořádné přípravy, riskujete tím hlavně své dlouho spořené peníze, které si později budete shánět poměrně těžce.

  

Velice zlý člověk! * Kdo z koho * Hlavně pozor na vojáky

Vydělané peníze ale zdaleka nemusíte utrácet pouze za nové a nové závody. Dají se utratit mnohem zajímavěji. Nejlépe za nová vozítka do vaší garáže. Vybírat můžete bohužel pouze ze tří modelů, což je na dnešní dobu až nemístně ubohé. Je sice pravda, že každé autíčko má svá vlastní specifika a odlišné jízdní vlastnosti, nicméně i přesto jich máte na výběr jen žalostně málo. Když už nic jiného, dají se vaše modely alespoň všelijak vylepšovat o výkonnější motory, lepší akcelerátor a o nové, stabilnější pneumatiky. Všechny doplňující součástky a také samotný model můžete samozřejmě zase zpátky prodat, pochopitelně však s velikým rozdílem v ceně.

Tratě a jejich záludnosti

Počet okruhů, na kterých se se svým modelem budete moci prohánět, je bohužel také nedostačující, na výběr jich totiž máte pouze deset. Mezi nimi však objevíte několik zajímavých a pro závody ne zrovna typických oblastí. Patří k nim vojenská základna, uhelné doly nebo třeba sluníčkem rozpálená pláž. Každý takový závod se jede celkem na pět kol a vaším úkolem je projet všechny zadané checkpointy na co nejlepším umístění. Tratě jsou kvalitní a nudit se u nich rozhodně nebudete. Na jízdě vašeho modelu je totiž znát každý kamínek a třeba takový nafukovací balon vypadá ve srovnání s vámi jako nějaký obr. Cestou si tak musíte dát pozor na vše, co by vám mohlo jen trochu uškodit. Kameny, volně pohozené kbelíky a všelijaké podobné překážky vám mohou natropit pěknou neplechu!

  

Jedeme tankovat * Hodný pejsek * Klasický splitscreen

Veliká výhoda však spočívá v tom, že tratě jsou udělány poměrně zábavně. Autoři se nespokojili pouze s klasickými a po čase nudnými závody, snažili se je zcela upravit k obrazu svému. Na trati se tak můžete setkat s velice zajímavými úkazy - například při závodě odehrávajícím se na pláži doporučuji vyhýbat se nevrlým turistům. Jejich jediná záliba totiž spočívá ve všemožném kažení vašeho závodu. Pokud se k nim přiblížíte na nebezpečně malou vzdálenost - nebo pokud do nich nedejbože narazíte - neváhají s vaším modelem třísknout o zem, nebo si do vás alespoň kopnout. To ale není vše, během závodů se totiž budete muset vypořádat s rozezlenými psy, drsnými vojáky a pozor si budete muset dát dokonce i na vozidla na silnici za plného provozu. Tyto poměrně časté úkazy dokážou zajímavě zamíchat s pořadím, díky nim si ani několik metrů před cílovým praporkem nemůžete být zcela jisti vítězstvím.

Tři, dva, jedna... Start!

Ještě před vydáním RC Cars nám autoři slibovali naprosto dokonalý model poškození, který měl nabízet pokročilou formu deformace nebo dokonce i absolutní zničení vozidla. Bohužel, realita je úplně jiná. Vaše autíčko je totiž naprosto nerozbitné, dokonce ani poté, co se po vás prožene nákladní vozidlo s plným nákladem, se váš model pouze oklepe a v klidu si upaluje dál. Poškození se navíc neprojevuje ani na jízdních vlastnostech, což mohlo celým závodům přidat ještě trochu na zábavnosti. Na druhou stranu tato situace hraje ve prospěch snazší a více bezprostřední hratelnosti.

  

Start závodu * Překážky se dají přeskočit * Opět na zemi

Závody jsou svižné a pojaty spíše arkádovějším stylem. Na žádnou simulaci si RC Cars nehraje. Protivníci jsou poměrně tvrdí a zadarmo vám nedarují ani metr. Celkem si můžete vybrat ze čtyř obtížností protivníků, nutno ale podotknout, že soupeři jsou i na nejlehčí obtížnost dosti kvalitní. Všichni jezdci jsou totiž většinou napasováni do několika málo vteřin. Stačí jen malá, bezvýznamná chybička a rázem se objevíte na chvostu závodního pole. Jediná šance, jak se pokusit tuto situaci vyřešit, je použití tzv. boost systému. Aktivováním tohoto systému (standardně na klávese Shift) se vaše rychlost výrazně zvětší. Toto vylepšení však není neomezené, body do něj  získáváte za projetí checkpointů a několika dalších věcí.

Technické zpracování a doplňující mody    

Pokud by vás z nějakého důvodu kariéra omrzela nebo pokud by se vám ji náhodou podařilo dohrát, je pro vás připraveno několik doplňujících módů, určených spíše pro zpestření. Vybírat můžete z klasického závodu, který vám bude sloužit především pro natrénování tratě, dále je zde stínový závod, ve kterém se snažíte zlepšit své nejlepší kolo … pokud ale přeci jen hrajete neradi sami, pak vás určitě potěší zpráva o multiplayeru. Ten je totiž obsažen v obou známých formách. V klasické hře více hráčů si po síti nebo internetu zahraje až šest hráčů. Pokud však nepatříte mezi šťastlivce a nevlastníte kvalitní připojení, nepropadejte panice. Na jednom počítači si totiž bez problému zahrají dva hráči pomocí splitscreenu. S překladem si také nemusíte dělat žádné starosti, celá hra je totiž kompletně přeložena do naší mateřštiny.  

Světlé stránky hry
  • Design tratí
  • Pohyblivost objektů
  • Grafika, zvuky, hudba
  • Lokalizace do češtiny
Temné stránky hry
  • Výběr autíček a tratí
  • Prakticky žádné novinky
  • Příliš tvrdí soupeři

Po grafické stránce hry je RC Cars na docela slušné úrovni. Většina objektů se dokáže pohybovat a celkově vypadají věrohodně. Hudební a zvukové zpracování je na tom také dobře. Hudba, která hraje při závodech, je svižná a dynamická - k závodům se perfektně hodí. Zvuky jsou také kvalitní a je vidět, že autoři si s ozvučením dali práci. 

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10

Lehce nadprůměrná závodní hra, s autíčky na dálkové ovládání v hlavní roli. Dokáže pobavit hráče různého věku i schopností!

Celkové hodnocení: 6/10

Diskuze (2) Další článek: Záběry z Morie v Middle-Earth Online

Témata článku: , , , , , , , , , ,Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Čeká nás nová aktualizace do Assassin’s Creed Valhalla. Přeinstalujete si celou hru

Ve hře bude opraveno i několik stealth problémů a dalších herních mechanik.

Radek Wunderlich
Assassin's Creed ValhallaAkční adventura
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

Lukáš Václavík
PS5Sony
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Vánoční nabídka Playstationu vás provede nejlákavějšími hrami platformy
Doupě
PlayStationSony
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

Martin Nahodil
Logické
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Zaklínač se vrátí, nikoliv však nutně s Geraltem v hlavní roli…

Lukáš Václavík
ZaklínačCD Projekt RED
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Michal Maliarov
Sluchátka
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Epic rozdává dárečky: novodobá akční trilogie Tomb Raidera zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Michal Maliarov
Hry zdarmaRise of the Tomb RaiderTomb Raider 2013Shadow of the Tomb Raider
Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Matrix Awakens oficiálně oznámen. Předvede, co umí Unreal Engine 5

Fanoušci si všimli zařazení Matrixu Awakens do digitálních obchodů už před pár dny. Epic ale nyní přichází s oficiálním oznámením.

Martin Nahodil
Matrix AwakensTechnologie
Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Nové MMO Lost Ark boří internet. Na Steamu jde po prvním dni o nejhranější titul

Populární MMO konečně zamířilo i do našich krajů a boří rekordy.

Michal Maliarov
Lost ArkSteam
Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Za 240 Kč můžete získat přes 500 her. Peníze půjdou na pomoc Ukrajině

Obří balík her za pusu. Ale když zaplatíte víc, dobře uděláte

Lukáš Václavík
PC
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Zahrajte si nejbizarnější počítačové hry. Simulátor ovce nebo chleba, pozorování trávy, sprchování s tatínkem

Občas nechcete nejznámější hity. Občas si chcete zahrát něco ulítlého. A my vám poradíme to nejbizarnější.

Martin Nahodil
Téma