Recenze: Return Of The King – Diablo a jeden prsten

Loni nás hra Two Towers pro Game Boy překvapila hloubkou, do jaké může klon Diabla na „tak malé konzoli“ proniknout. Rozsáhlý svět plný rozličných prostředí, nepřátel i předmětů, vypilovaný RPG systém, fantastická grafika a soundtrack z filmu, vynechané pasáže z knihy... to vše se nyní vrací ještě jednou a ještě lépe. Máte tak možnost vidět i to, co teprve bude v rozšířené verzi filmu.
Recenze: Return Of The King – Diablo a jeden prsten

Platforma: Game Boy Advance
Multiplayer: ano (ve dvou přes kabel, se dvěma hrami)
Ukládání na kartu: 4 pozice
Výrobce: Gryptonite Games
Vydavatel: Electronic Arts
Distributor v ČR: Conquest (
www.gameboy.cz)

Poměrně odvážný nápad vzít několikasetstránkovou knihu plus tříhodinový film a nacpat je do RPG řežby přesně podle vzoru Diabla 1 a 2 Electronic Arts vyšel na jedničku již loni s Two Towers.

Obal hry i ona samotná využívají záběry populárních herců stejně jako všechen ostatní potenciál licence na 100%

 

Detailní grafika je na malé ploše displaye skoro až nepřehledná, ale zkuste si zahrát hru na TV s pomocí GC/GB playeru!

Hra kopírovala prakticky všechno, co jste viděli v úspěšném Blizzardím trháku (rozbíjíte sudy a otevíráte bedny s předměty, sekáte do zástupů nepřátel, převlékáte si postavičku do lepší výstroje i výzbroje, nakupujete různé předměty i upgrady, zvyšujete si po úrovních jednotlivé vlastnosti i schopnosti... dokonce i některé zvuky zůstaly s Diablem totožné:-)). Přidala do toho příběh, prostředí, postavy, hudbu a dokonce úryvky z filmu Petera Jacksona – a k překvapení všech nevznikl žádný paskvil, ale jedna z nejpřitažlivějších her, jaké kdy Game Boy Advance nabídnul.

Filmová prezentace knihy

Co ROTK na Game Boy předvádí z hlediska prezentace a příběhu, to rozhodně stojí za pozornost. Využívá totiž záběrů z filmu a kompletně všech filmových hudebních skladeb z celé trilogie (ideální zvuková kulisa pro desítky úrovní, jimiž hra disponuje), nicméně za pomoci poskytnutých dotáčených záběrů a vystříhaných scén vypráví i ty pasáže, které v kinech chyběly (ale budou na rozšířené DVD verzi) – za všechny jmenujme výstup na Orthank a svrhnutí Sarumana. Hra je tedy „nová a svěží“ pro znalce či fanoušky filmu a zároveň uspokojivě všeobsahující pro fanoušky knihy.

Využití všech prostředků

Při pohledu na ROTK musíte uznat, že hra dokonale využila veškeré schopnosti tohoto malého konzolového zázraku. Grafika je detailní do té míry, že poznáte rozdíly v oblečení i výzbroji, jak obojí během hraní měníte, nově oproti Two Towers přibyla celá řada působivých (kreslených) efektů v pozadí (třeba jdete jeskyní a dírami v zemi můžete vidět tekoucí lávu, za zmínku stojí také v rámci 2D her dosud nevyužité zrcadlení postav ve vodní hladině atd.).

 

Různé druhy brnění a zbraní, široká nabídka kouzel a zvláštních schopností... je až neuvěřitelné, jak pestrá a bohatá tahle "malá" hra je

Při této úrovni prokreslení lze s jistou nadsázkou prohlásit, že kapesní RPG na malé obrazovce se i vizuální pestrostí troufale blíží svým velkým vzorům (Diablo, Baldurs Gate Dark Alliance). Připočtěte již zmíněný špičkový soundtrack a širokou škálu zvukových efektů (část vykradena z Diabla, část z filmu:-)).

Opravdu poctivá hra

Jestli nějaká hra stojí za vaše peníze, pak je to právě ROTK. Myšleno tak, že dostanete nejen perfektně zpracovanou hru s dokonale vyladěnou hratelností, ale především masivní znovuhratelností. A to nemluvím jen o kooperativním multiplayeru, ale i o hře pro jednoho hráče, ve které se každá z šesti hratelných postav ubírá jinými úrovněmi a jinou částí příběhu.

Světlé stránky hry
  • Špičkové technické zpracování
  • 6+2 odlišné hratelné postavy
  • Desítky tématických úrovní
  • Dokonalé zpracování soundtracku z filmu
  • Snadno zvládnutelná hratelnost
  • Přehledný, ale bohatý RPG systém
Temné stránky hry
  • Vyšší obtížnosti jsou nadlidské
  • Detailnost grafiky opravdu vychutnáte až s GC/GB playerem
  • Pro někoho možná jednotvárná akce

Když si pak spočítáte, že každá postava má řekněme 30 úrovní s hrací dobou zhruba deset hodin čistého času, dostanete vskutku velmi nadprůměrný kousek (ve srovnání s jinými stejně snadno hratelnými tituly).

Nejlepší LOTR hra?

K dnešnímu datu, z hlediska znovuhratelnosti, zábavnosti nebo technického zvládnutí (s ohledem na platformu) zcela určitě. Nicméně při pohledu na LOTR: Battle For Middle Earth si už tak jistý nejsem. Nicméně pokud máte GBA a hledáte zábavnou hru na dlouhou dobu, která přitom není žádným složitým zdlouhavým RPG nebo strategií, pak máte před sebou jasnou volbu. A jestliže jste fanoušci Diabla, platí to pro vás dvojnásobně.

Grafika: 10/10
Zvuk: 8/10
Hudba: 10/10
Hratelnost: 10/10

Vynikající akční RPG, které báječným způsobem spojilo příběh knihy, vizuální i hudební kouzlo filmu a hratelnost klasik žánru. Výborná a snadno přístupná zábava na dlouhé měsíce zaručena.

Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
10 českých her, které úspěšně prorazily i do zahraničí

10 českých her, které úspěšně prorazil…

Ačkoli se nemůžeme měřit s většími zeměmi, pár skvělých her od nás se do světa podívalo. Pojďme se podívat na ty největší šťastlivce.

6.  9.  2017 | | 12 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
Herní agenda: konec okurkové sezóny

Herní agenda: konec okurkové sezóny

Tak jsme přežili letošní okurkovou sezónu a pomalu ale jistě se k nám dostávají tituly, na které jsme se takovou dobu těšili. Je libo strategii, čistokrevnou akční jízdu nebo pohodovou adventuru? To všechno se objevilo během minulého měsíce.

8.  9.  2017 |
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A
GTA 5, Fortnite a další herní pecky ve slevové akci digitální distribuce

GTA 5, Fortnite a další herní pecky ve…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku her na PC? Green Man Gaming má pro vás parádní slevy!

13.  9.  2017 |