Recenze: Return Of The King – Diablo a jeden prsten

Loni nás hra Two Towers pro Game Boy překvapila hloubkou, do jaké může klon Diabla na „tak malé konzoli“ proniknout. Rozsáhlý svět plný rozličných prostředí, nepřátel i předmětů, vypilovaný RPG systém, fantastická grafika a soundtrack z filmu, vynechané pasáže z knihy... to vše se nyní vrací ještě jednou a ještě lépe. Máte tak možnost vidět i to, co teprve bude v rozšířené verzi filmu.
Recenze: Return Of The King – Diablo a jeden prsten

Platforma: Game Boy Advance
Multiplayer: ano (ve dvou přes kabel, se dvěma hrami)
Ukládání na kartu: 4 pozice
Výrobce: Gryptonite Games
Vydavatel: Electronic Arts
Distributor v ČR: Conquest (
www.gameboy.cz)

Poměrně odvážný nápad vzít několikasetstránkovou knihu plus tříhodinový film a nacpat je do RPG řežby přesně podle vzoru Diabla 1 a 2 Electronic Arts vyšel na jedničku již loni s Two Towers.

Obal hry i ona samotná využívají záběry populárních herců stejně jako všechen ostatní potenciál licence na 100%

 

Detailní grafika je na malé ploše displaye skoro až nepřehledná, ale zkuste si zahrát hru na TV s pomocí GC/GB playeru!

Hra kopírovala prakticky všechno, co jste viděli v úspěšném Blizzardím trháku (rozbíjíte sudy a otevíráte bedny s předměty, sekáte do zástupů nepřátel, převlékáte si postavičku do lepší výstroje i výzbroje, nakupujete různé předměty i upgrady, zvyšujete si po úrovních jednotlivé vlastnosti i schopnosti... dokonce i některé zvuky zůstaly s Diablem totožné:-)). Přidala do toho příběh, prostředí, postavy, hudbu a dokonce úryvky z filmu Petera Jacksona – a k překvapení všech nevznikl žádný paskvil, ale jedna z nejpřitažlivějších her, jaké kdy Game Boy Advance nabídnul.

Filmová prezentace knihy

Co ROTK na Game Boy předvádí z hlediska prezentace a příběhu, to rozhodně stojí za pozornost. Využívá totiž záběrů z filmu a kompletně všech filmových hudebních skladeb z celé trilogie (ideální zvuková kulisa pro desítky úrovní, jimiž hra disponuje), nicméně za pomoci poskytnutých dotáčených záběrů a vystříhaných scén vypráví i ty pasáže, které v kinech chyběly (ale budou na rozšířené DVD verzi) – za všechny jmenujme výstup na Orthank a svrhnutí Sarumana. Hra je tedy „nová a svěží“ pro znalce či fanoušky filmu a zároveň uspokojivě všeobsahující pro fanoušky knihy.

Využití všech prostředků

Při pohledu na ROTK musíte uznat, že hra dokonale využila veškeré schopnosti tohoto malého konzolového zázraku. Grafika je detailní do té míry, že poznáte rozdíly v oblečení i výzbroji, jak obojí během hraní měníte, nově oproti Two Towers přibyla celá řada působivých (kreslených) efektů v pozadí (třeba jdete jeskyní a dírami v zemi můžete vidět tekoucí lávu, za zmínku stojí také v rámci 2D her dosud nevyužité zrcadlení postav ve vodní hladině atd.).

 

Různé druhy brnění a zbraní, široká nabídka kouzel a zvláštních schopností... je až neuvěřitelné, jak pestrá a bohatá tahle "malá" hra je

Při této úrovni prokreslení lze s jistou nadsázkou prohlásit, že kapesní RPG na malé obrazovce se i vizuální pestrostí troufale blíží svým velkým vzorům (Diablo, Baldurs Gate Dark Alliance). Připočtěte již zmíněný špičkový soundtrack a širokou škálu zvukových efektů (část vykradena z Diabla, část z filmu:-)).

Opravdu poctivá hra

Jestli nějaká hra stojí za vaše peníze, pak je to právě ROTK. Myšleno tak, že dostanete nejen perfektně zpracovanou hru s dokonale vyladěnou hratelností, ale především masivní znovuhratelností. A to nemluvím jen o kooperativním multiplayeru, ale i o hře pro jednoho hráče, ve které se každá z šesti hratelných postav ubírá jinými úrovněmi a jinou částí příběhu.

Světlé stránky hry
  • Špičkové technické zpracování
  • 6+2 odlišné hratelné postavy
  • Desítky tématických úrovní
  • Dokonalé zpracování soundtracku z filmu
  • Snadno zvládnutelná hratelnost
  • Přehledný, ale bohatý RPG systém
Temné stránky hry
  • Vyšší obtížnosti jsou nadlidské
  • Detailnost grafiky opravdu vychutnáte až s GC/GB playerem
  • Pro někoho možná jednotvárná akce

Když si pak spočítáte, že každá postava má řekněme 30 úrovní s hrací dobou zhruba deset hodin čistého času, dostanete vskutku velmi nadprůměrný kousek (ve srovnání s jinými stejně snadno hratelnými tituly).

Nejlepší LOTR hra?

K dnešnímu datu, z hlediska znovuhratelnosti, zábavnosti nebo technického zvládnutí (s ohledem na platformu) zcela určitě. Nicméně při pohledu na LOTR: Battle For Middle Earth si už tak jistý nejsem. Nicméně pokud máte GBA a hledáte zábavnou hru na dlouhou dobu, která přitom není žádným složitým zdlouhavým RPG nebo strategií, pak máte před sebou jasnou volbu. A jestliže jste fanoušci Diabla, platí to pro vás dvojnásobně.

Grafika: 10/10
Zvuk: 8/10
Hudba: 10/10
Hratelnost: 10/10

Vynikající akční RPG, které báječným způsobem spojilo příběh knihy, vizuální i hudební kouzlo filmu a hratelnost klasik žánru. Výborná a snadno přístupná zábava na dlouhé měsíce zaručena.

Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A