Recenze: RUSE – obelstěte svého nepřítele

Pravda je první obětí války. Jen ten, kdo umí podvádět, může vyhrát hru o lidské životy.
Seznam kapitol
  1. Joe, Joe Sheridan
  2. Pojďte, pane, budeme si hrát

Hra RUSE slibovala mnohé, ba co víc, chtěla být revolucí v žánru. A když se to vezme kolem a kolem, měla k tomu i slušné předpoklady – dost času na vývoj, zajímavý nápad a hlavně podporu vydavatelského giganta jménem UbiSoft. Jenže si vzala sousto, které je také sakra těžké spolknout: chtěla být originální v prostředí druhé světové války, smíchat prvky realtime a tahové strategie a nakonec si troufla přijít pouhé dva měsíce po legendě jménem StarCraft 2. Těžká, moc těžká pozice. Ale jak se s tím autoři poprali?

 

Překvapivě celkem se ctí. RUSE je totiž v jádru realtime strategií a tahy připomínají jen speciální rozkazy nazývané lsti – s jejich pomocí můžete nařídit rádiový klid a na chvíli tak oslepit nepřítele, nebo naopak vyslat do určitého sektoru špehy, aby vám podávali informace o pohybu protivníkových jednotek.

Můžete nařídit rádiový klid a na chvíli tak oslepit nepřítele

Fígl je ale v tom, že možnost použít jakýkoliv z těchto rozkazů dostanete až v určitém časovém intervalu, který se pohybuje okolo tří minut – jeho špatné použití tak může prohrát celou bitvu.

Zároveň je důležité používat lsti s rozmyslem, protože si jejich použití můžete pěkně nastřádat. A když třeba najednou použijete zrychlení pohybu vašich jednotek a ještě nařídíte rádiový klid, může se stát, že i silnější armáda nepřítele bude rozmetána v řádech sekund. Tedy pokud neuděláte nějaké úplné harakiri, tedy třeba nepošlete tanky proti proti-tankovým dělům. Nebo se naopak s pěchotou nevydáte vstříc právě lehce obrněným tankům a ještě je zmatete tím, že zaútočíte středem a přes minové pole.

Terén je váš kamarád

V RUSE totiž stejně jako v každé jiné strategii hraje podstatnou roli i terén. Výhodu zde získává hlavně pěchota a protitanková děla, která, pokud se umístí do měst a lesů, umí rozstřílet nejednu tankovou rotu. Jenže bez pořádné protivzdušné obrany nebo díky pouhé početní výhodě ji z toho města může ledaskdo vypráskat. A to ani nemluvím o případě, že jedna ze stran využije dělostřelectva. Zkrátka a dobře musíte mít na většinu jednotek nachystanou protizbraň a bitvu rozhoduje kvalita průzkumu a schopnost pružně reagovat na změny ve složení protivníkovy armády.

ruse_01.jpg ruse_02.jpg

Zkrátka a dobře se v RUSE uplatňuje klasický systém kámen, nůžky, papír, resp. tank, pěchota a dělo – což už revolucí bohužel až tolik nezavání. Příjemné však je, že hra se od klasických schémat odlišuje nejen již zmíněnými lstmi, ale i poměrně jasnou orientací na boj, takže upozaďuje klasické budování základny a hlavně těžení surovin. Zásoby tak získáváte ze skladů, odkud putují zásobovací konvoje, jež je sice nutno chránit, ale o další mikromanagement se naštěstí už nemusíte starat.

 

Válečné lsti

Matení nepřítele je stejně staré, jako válčení samotné. Pro některé slavné případy pak ani nemusíte vzhlížet k jiným zemím. Mazanou válečnou liškou se v našich poměrech stal Jan Žižka – poměrně známou lstí je ta použitá v bitvě u Sudoměře: Žižka se tehdy opevnil mezi dvěma vypuštěnými rybníky a křižáčtí rytíři museli přes bahno, do něhož se díky těžkému brnění okamžitě zabořili i s koňmi. Lehce ozbrojení husité pak topící se rytíře dobíjeli težkými sudlicemi a cepy.

ruse_box.jpg

Je ovšem fakt, že pro příklad válečných lstí ve Druhé světové válce se už do zahraničí jít musí. Stačí se však podívat hned k německým sousedům a geniálnímu obejití neproniknutelné Maginotovy linie – ta totiž byla postavena na hranicích mezi Německem a Francií, přičemž představovala pro Německé jednotky vážnou hrozbu. Jenže když ji Hitler obešel přes Belgii, nebyla Francouzům příliš platná.

I suroviny vás ale v průběhu hry mohou začít tlačit, protože jednotlivé sklady mají omezenou zásobu peněz. Je tak nutné neustále postupovat kupředu a pokud možno neztrácet jednotky – ve chvíli, kdy o ně přijdete, vám je totiž už nikdo nenahradí. A pokud využíváte sklady na maximum, může vás ztráta většiny pěchoty pekelně bolet, zvlášť, jestliže nepřítel zrovna vybudoval jednotky, jaké rozmetají podpurnou tankovou brigádu.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Strategie | RTS
Výrobce: Eugen Systems | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 9. září 2010
  • Spojení RTS a TBS
  • Systém lstí
  • Chytlavé bitvy
  • Velký důraz na multiplayer
  • Nevyváženost jednotek
  • Žádný vliv prostředí
Související články
  1. Video: R.U.S.E. - strategie nové generace

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

včera | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

dnes |
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A