Recenze: Scratches – dědictví aneb Kurvahošijásebojím

Jedna rada do života – budete-li někdy dědit starý dům odříznutý od civilizace, ať vás nikdy ani nenapadne se do něj nastěhovat. Znalci Kubricka a ti, kteří hráli Scratches, vědí, o čem mluvím.
Recenze: Scratches – dědictví aneb Kurvahošijásebojím

Alan Jarrar

Platforma: PC
Žánr: Point and click adventura
Výrobce: Nucleosys
www.nucleosys.com
Distributor: Zatím není
Homepage:
www.scratchesmystery.com
Minimální konfigurace: Procesor 500 MHz, 64 MB RAM, 8 MB grafická karta, 500 MB na HDD
Testovací konfigurace: Celeron 2,2 GHz, 1 GB RAM, 128 MB grafická karta, 500 MB na HDD
Lokalizace: Ne
Cena: $19.99 (individuální dovoz)

Žánr hororových adventur se díky Scratches rozrůstá o další hrůzu nahánějící počin. Průtok hráčova strachu za monitorem se mnohonásobně zvýší a kulminovat by měl až před finálovým rozuzlením zápletky. Příběh na každém kroku doprovází záhadné zvuky, nevysvětlitelný šepot a strašidelné naříkání. Avšak zdaleka nejhorší je beznadějná samota a podzimní atmosféra, jež hráče obklopí již v prvních vteřinách hry. Ocitnete se sami v gigantickém panství, z kterého běhá mráz po zádech, jako v Kubrickově Osvícení. Svým příchodem nechtěně otevřete staré rány minulosti a dům k vám promluví v plné síle drastických činů, jichž byl svědkem.

  

Na starých zámeckých schodech… * Není nad starý dobrý bordel

Viktoriánský trojský kůň

Scratches rozhodně neoslní audio-vizuálním zpracováním. Autoři naštěstí vsadili na, pro adventury klíčový faktor, kvalitní příběh. Dějová struktura hry je až překvapivě jednoduchá, ale v kombinaci se zdařilou atmosférou a trefně zobrazenými animacemi, slaví úspěch. Vše podstatné začíná v roce 1963, kdy je uznávaný inženýr J.T.Blackwood obviněn z vraždy své ženy. Město je šokováno a tamní občané se chystají pachatele zlynčovat. Blackwood je však (ke svému štěstí) zadržen po celou dobu, kterou tráví ve vazbě, tvrdí, že je nevinný. Podivné však je, že tesně předtím, než je mu dána příležitost se hájit, dostává infarkt a umírá. Vesnické babky mezitím šíří fámy o tom, že neunesl tíhu pošpiněného svědomí a raději spáchal sebevraždu. Policie krátce poté případ uzavírá.

  

Kde jsem to jen nechal ty hodinky? * Klinická smrt – tunel a na konci světlo

O několik měsíců později, v roce 1964, dojde na čtení Blackwoodovy závěti. V ní zesnulý odkazuje starý viktoriánský zámek rodinnému příteli Christopheru Miltonovi. Panství se nachází v severní Anglii, v kopcích, kam lidská noha jen málokdy zabloudí. Rozlehlé pozemky navíc pokrývají lesy a zelená pole. Milton je dědictvím nadšen a těsně poté, co se na zámku zabydlí, odchází do důchodu, aby se o celý komplex mohl starat. O šest let později (roku 1970) za záhadných okolností zmizí a je prohlášen za nezvěstného.

Celých šest roků pak několikamilionový zámek leží netknutý. Až do roku 1976, kdy pozemek koupíte vy – spisovatel hororů Michael Arthate. V domě se pokoušíte nalézt ztracenou inspiraci a ponurá atmosféra severní Anglie je pro podobné účely zcela ideální. V malém zeleném autíčku přijedete před hlavní bránu blackwoodského panství a za podzimního padání listí a houkání sov prozkoumáte na pohled nekonečný dům. Množství pokojů je ohromující. Abyste si nově koupený RD+kk alespoň zběžně prohlédli, budete si muset vzít den volna. Všechny cimry jsou si sice nápadně podobné, nicméně je to právě jejich atmosféra, jež zvýší celkové herní napětí a donutí vás, abyste si s pozorností prohlédli každou z nich.

  

Děsivé interiéry – kostelík a šuplík

Zpočátku se vše vyvíjí jak má – deštivé počasí, blesky, přeháňky, temná obloha a starý dům jsou živou vodou pro nové a nové hororové povídky. Časem je však  poklidné a inspirativní prostředí hrubě narušeno. Dům k vám začne promlouvat a nepůjde vůbec o nic příjemného. Zprvu se při procházení domem objeví skřeky, při bližším poslechu podobné spíše naříkání. Venkovní bouřku doprovodí i tlumený křik, vycházející ze zdí, praskání a klasické skřípání dveří. Nálada v domě je čím dál děsivější.

Společenstvo mrtvých

Náhle si čím dál víc začnete uvědomovat děsivou realitu – v zámku nejste tak docela sami. Nevyjasněná minulost se otevřela a je na vás, abyste přišli na to, co děsivého se zde kdysi odehrálo. Hra vám postup značně usnadní. Jednak jste v celém areálu sami, tudíž se nemusíte zabývat náročnými konverzacemi s jinými herními charaktery, a navíc se v každém pokoji či sklepení válí staré haraburdí, popřípadě halda užitečných tiskovin, jež mohou osvětlit ony hrůzné události.

Horor nad horory

Dějová linie Scratches nemá příliš daleko k slavnému hororu Stanleyho Kubricka „Osvícení“ (The Shining). Představte si tu největší hrůzu, kterou dokážete. Bude to hrůzný mimozemšťan či smrtící epidemie? Nebo, stejně jako ve filmu režiséra Stanleyho Kubricka, to bude úděsný strach, že vás zavraždí někdo, kdo by vás měl milovat a chránit – člen vaší rodiny? Ve svém scénáři, adaptaci románu Stephena Kinga, Kubrick vykresluje sugestivní scény, hrůzná prostředí, zasazuje rány jako v strašidelném snu a šok za šokem tak konstruuje tento zlomový snímek v dějinách hrůzy. V hlavní roli Jack Nicholson ztvárňuje Jacka Torrance, který se svou ženou (Shelley Duval) a synem (Danny Lloyd) přijíždí do elegantního osamělého hotelu Overlook Hotel jako mimosezónní správce. Torrance tady nikdy předtím nebyl – nebo byl? Odpověď se ukrývá v děsivém propletenci šílenství a vraždy.

Zdroj: www.vltava.cz

Základem je chůze a prohledávání místností na vlastní pěst. Strašidelné skřeky vám na sebevědomí příliš nepřidají (obzvlášť když víte, že musíte jít do druhého patra), kde jsou nepříjemné zvuky silnější. Navíc se jedná o point and click adventuru – kouskované výjevy scenérie a interiérů jen přidávají na atmosféře. V rámci plnění úkolů budete muset navštívit všechny části domu (včetně přilehlé kapličky, jež je součástí pozemku). Občas bohužel dojde i k situaci, že s v domě ztratíte. Místnosti jsou si velmi podobné, jen málokdy se mění barvy zařízení interiéru (v 17. století ještě neznali IKEA). Jednu z dalších nevýhod tvoří fakt, že veškeré dostupné předměty využijete do posledního – vzhledem k tomu, že je celé herní dění situováno do jediného místa, můžete s sebou nalezené předměty vláčet i několik hodin, než bude třeba, abyste je použili.

Světlé stránky hry

  • Hororová atmosféra
  • Výtečná zápletka
  • Množství puzzlů

Temné stránky hry

  • Hra se odehrává v podstatě na jediném místě
  • Podobnost herních lokací (místností)
  • Krátká hrací doba

Kamenem úrazu může být i kratší hrací doba, která nepřesahuje pět hodin. Scratches však nad vodou drží napětí, strašidelná atmosféra a zápletka, jež hráče zaručeně upoutá a donutí jej přijít celé věci na kloub. Vše navíc podporují přímočaré, ale přesto sofistikované puzzly. Příznivci kvalitních příběhů a strachu tak mají na dva jarní večery vystaráno. Záhadou však stále zůstává, co přesně se odehrálo v osudných letech 1963 a 1970…

                  Grafika: 3/10
                  Zvuk: 8/10
                  Hudba: 5/10
                  Hratelnost: 7/10

Kvalitní hororová adventura s vynikající zápletkou, ponurou náladou a příjemnými puzzly. Tomu, kdo se rád bojí, Scratches rozhodně nebude cizí.

                  Celkové hodnocení: 7,5/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce