Recenze: SimCity 4: Rush Hour – zácpy, vrtulníky a ještě něco navíc

Datadisky k Sims ukázaly, že když se chce, tak to jde. Není třeba zahltit hráče tunou nových levelů, které obarvíte nažluto na rozdíl od původní zelené hry, fanoušci mnohem více ocení, pokud jim v datadisku nabídnete něco nového. Podobnou cestou se vydal i přídavek k SimCity 4 a my vám dnes povíme, jak to dopadlo.

Platforma:  PC
Typ hry: Budovatelská strategie
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 1.6 GB na HDD, 32 MB 3D grafická karta Doporučená konfigurace: procesor 1 GHz, 256 MB RAM, 1.6 GB na HDD, 32 MB 3D grafická karta
Testovací konfigurace: procesor 1,4 GHz, 256 MB RAM, 1 GB na HDD, 64 MB 3D grafická karta (GeForce 4MX 440)
Výrobce: Maxis (
www.maxis.com)
Distributor hry: EA (
www.ea.com)
Distribuce v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage hry:
www.simcity.com

Doprava je hezká věc, která však dokáže být pěkně nepříjemná. Hezká proto, že díky všemožným autobusům, tramvajím, letadlům či autům můžete být za pár chvil tisíce metrů od svého domu. Bohužel má i své stinné stránky. Hromadná doprava je opravdu hromadná, občas možná spíše nahromaděná, navíc když spěcháte, podle Murphyho zákonů určitě nefunguje. Osobní auta zase snadno uvíznou v zácpách a vlastnit heliport není zrovna lacinou záležitostí. Právě aby všechny tyto problémy nenastávaly a vše dobře fungovalo, se budete muset postarat v novém datadisku k ani ne rok starému čtvrtému dílu legendární strategie SimCity.

„Nové“ datadisky

Jak už jsem předeslal v perexu, Maxis se při tvorbě různých add-onnů naštěstí nedrží klišé datadisk=nové mapy, jednotky, mise. Za všechno vlastně vděčíme Sims. I když první datadisky k  nejprodávanější hře všech dob vykazovaly s výše popsaným postupem hodně společných rysů, později přišly na řadu přídavky do té doby neobvyklé. Přídavky, které věrny svému jménu do hry opravdu něco přidaly. Mluvím tu třeba o Unleashed, který umožnil Simákům starat se o zvířátka nebo o Superstar, jenž do značné míry rozšířil možnosti jejich kariérního postupu. Samozřejmě krom toho tyto datadisky vždy obsahovaly nové předměty, tapety či tvary střechy, ale už to nebylo to hlavní a add-ony tak lépe zamaskovaly svůj primární účel – oškubat hráče o další peníze.

     

I na motorku autoři nezapomněli - škoda, že jezdí bez řidiče * Když zapnete majáček, hned se vám pojede lépe * Každá tečka značí jednu misi

Stejnou cestou se vydali tvůrci i v případě SimCity. Rush Hour měl do hry přinést nový pohled na dopravu, nové starosti se zvládnutím infrastruktury města a také akční mise, které vám měly umožnit projet se vlastním městem v autobusu, policejním voze nebo třeba s tankem, což je, jak jistě uznáte, alespoň na první pohled velké zlepšení.

Vzhůru do velkoměsta

Po pravdě řečeno ale výsledek nedopadl úplně dle mých očekávání. Slibovaná propracovanost dopravní stránky se sice dostavila, ale myslím si, že autoři mohli klidně jít trochu hlouběji do problematiky. V konečném zúčtování se všechny starosti smrskly na volbu správného typu vozovky odpovídající hustotě provozu na dané komunikaci.

I SimCity 4: RushHour je totiž v prvé řadě stále SimCity a datadisk je pouze třešničkou na dortu. Opět se budete muset hlavně starat o vyrovnaný rozpočet, o to, aby vám školy nestávkovaly nebo naopak nezely prázdnotou, budete se muset rozhodovat nad typem elektrárny, jíž rozsvítíte celé město a mnoho dalšího. Opět na vás budou hučet vaši poradci a předávat vám stížnosti, že požárníci dostávají málo zaplaceno, že úroveň školství ve vaší obci připomíná prvobytně pospolnou společnost a tak dále. A mezi všemi těmito stížnostmi, námitkami a návrhy na zlepšení města se čas od času vyskytne i věc týkající se komunikací ve městě jako např. fakt, že silnice AB je neustále zacpaná. Pokud tedy zrovna neřešíte požár nedalekého lesa nebo míru znečištění pitné vody, vrhnete se na problém a buď rozšířením ulice na silnici nebo rozšířením hromadné dopravy jej vyřešíte. Načež se zase můžete vrátit ke starostem všedních dnů.

     

Hořelo v SimCity, hoří i v RushHour * Nechcete si zahrát na hasiče * Vyhrál jsem!

 

I pro zelenáče

Ty se mi zdály oproti původní hře v mnohém jednodušší. Ostatně přítomnost několika nových tutoriálů prakticky nesouvisejících s datadiskem potvrzuje, že i autoři si byli vědomi největší slabiny SimCity 4 – vysoké obtížnosti. Proto bylo do hry přidáno několik tréninkových misí, ve kterých vám pomocník názorně ukáže, kde všude můžete ušetřit a také předvede, že stavba pětihvězdičkového hotelu rozpočet tisícové vesničky spolehlivě položí.

Zároveň mi i celá hra přišla taková jednodušší a nenáročnější. Částečně to samozřejmě bylo způsobeno zkušenostmi z minula, ale i přesto se mi zdálo, že městský rozpočet zůstává překvapivě v černých číslech i přes mé pokusy o megalomanský socialismus (už jste někdy viděli lokální dálnici v okresním městě?:-), což většinou dříve končilo bankrotem obecní pokladny.

A jedeme!

Nejzajímavější a také nejvíce proklamovanou změnou v datadisku je možnost projet se ve svém městě v jednom z mnoha dopravních prostředků. Ne, nezahazujte své Need For Speedy, do automobilových simulátorů má tato projížďka daleko. Jezdí se ve stejné grafice jako v „normálním“ SimCity, pouze se kamera trochu přiblíží povrchu zemskému, abyste na své pouliční eskapády dobře viděli.

     

Vítejte v mém skromném příbytku * Pozor ať si s helikoptérou nevybombardujete půlku města, jak se to stalo mně * Simzemědělci narozdíl od těch našich se o dotace nehádají

Zajezdíte si v obyčejném osobním autě, školním autobusu, vyzkoušíte sílu policejní houkačky nebo dokonce armádního tanku. Ovšem jenom „nasuchu“ nezůstanete. Prolétnete se v oblacích v nejrůznějších letadlech či helikoptérách a pokud investujete i do přístaviště, otevřou se vám další možnosti v podobě lodních radovánek.

Samotné bezcílné toulání po městě by vás asi brzy přestalo bavit, a tak jej vývojáři zpestřili různými úkoly. Zahrajete si třeba na záchranáře a v helikoptéře se budete muset v určitém časovém limitu dostat k pacientovi, povozíte se v pohřebním voze při nabízení posledních služeb, dostanete se i k reklamním letům anebo svážení dětí do školy.

Všechny tyto mise nejsou povinné a navíc sami rozhodujete, kdy se do nějaké pustíte. Pokud nějakou nabídku odmítnete, úkol nezmizí a vždy se k němu můžete později až budete mít čas či náladu vrátit. Většinou si pak vybíráte ze dvou typů – za jeden získáváte obdiv obyvatel města, druhý pomáhá vylepšit městský rozpočet. Každopádně v obou případech se jedná o velice zajímavé bonusy, takže je žádoucí mise absolvovat.

Světlé stránky hry
 • projížďka vlastním městem
 • mnoho druhů dopravních prostředků
 • architektonické změny
 • lepší práce s rozpočtem
 • přístupnější pro nováčky
Temné stránky hry
 • dopravní problematika není moc propracovaná
 • změn mohlo být mnohem víc
 • pořád ten samý 2D nadhled – kdy už konečně budeme moci v 3D špacírovat po městě?

Drobky

Zbývá ještě pár slov k tradičnímu příslušenství, které „zdobí“ většinu datadisků. Od původní hry přibylo pár nových budov a zejména mnoho dopravních doplňků např. větší možnosti při stavbě dálnic nebo podzemní dráhy. Novinkou je možnost ovlivnit architekturu města. Pokud o to budete stát, můžete nastavit, jak budou vypadat stavby v určitém časovém období a stylově tak odlišit starší čtvrti od nových. Zlepšení se dočkala rozpočtová fáze – v Rush Hour můžete lépe stimulovat poptávku po volných prostorách pomocí daňové zatížení (IT průmyslu daně snížíte, kdežto těžkému zvýšíte).

     

Je libo národní divadlo? * Všude tudy jezdí auta...moc aut * Pozor na ty dráty!

Svézt se či nikoliv?

SimCity 4: Rush Hour je vcelku povedený datadisk. Svou jasnou specifikací na jednu problematiku do hry přidal několik nových možností, které vás dokáží na pár hodin určitě zabavit. Osobně jsem však očekával trochu více starostí s organizací městské hromadné dopravy, parkováním apod.. Bez nich je Rush Hour pouze jakýmsi vylepšeným SimCity s možností projet se ve městě. Fanoušci SimCity nad koupí určitě váhat nebudou, ovšem obávám se, že příležitostný hráč může s klidným svědomím zůstat bez datadisku.

 


Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 6/10

Chcete se projet vlastním městem v autě, letadle či lodi (platí pouze pro Benátčany)? Pak neváhejte a vyzkoušejte nový datadisk. Vy ostatní budete mít rozhodování mnohem těžší, protože jinak Rush Hour moc nového nenabízí.

Celkové hodnocení: 6/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Budovatelská strategie
Výrobce: Maxis | Webové stránky hry
 • projížďka vlastním městem
 • mnoho druhů dopravních prostředků
 • architektonické změny
 • lepší práce s rozpočtem
 • přístupnější pro nováčky
 • dopravní problematika není moc propracovaná
 • změn mohlo být mnohem víc
 • pořád ten samý 2D nadhled – kdy už konečně budeme moci v 3D špacírovat po městě?
Váš názor Další článek: Counter-Strike pro Xbox je tu

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Jste připraveni ukázat peklu prostředníček? Na plnohodnotné pokračování si sice ještě počkáme, ale proč nedat šanci tolik diskutovanému Immortalu?

Ladislav Novák
Diablo ImmortalMobilní hryRecenze
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware

Aktuality

19:07 | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
10:24 | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku
1. prosince | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 
1. prosince | Na víkend od 16. do 19. prosince se chystá druhý betatest pro Street Fighter 6. Na zkoušku bude 8 bojovníků, nechybí online zápasy ani crossplay. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách