Recenze: SimCity 4: Rush Hour – zácpy, vrtulníky a ještě něco navíc

Datadisky k Sims ukázaly, že když se chce, tak to jde. Není třeba zahltit hráče tunou nových levelů, které obarvíte nažluto na rozdíl od původní zelené hry, fanoušci mnohem více ocení, pokud jim v datadisku nabídnete něco nového. Podobnou cestou se vydal i přídavek k SimCity 4 a my vám dnes povíme, jak to dopadlo.

Platforma:  PC
Typ hry: Budovatelská strategie
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor 500 MHz, 128 MB RAM, 1.6 GB na HDD, 32 MB 3D grafická karta Doporučená konfigurace: procesor 1 GHz, 256 MB RAM, 1.6 GB na HDD, 32 MB 3D grafická karta
Testovací konfigurace: procesor 1,4 GHz, 256 MB RAM, 1 GB na HDD, 64 MB 3D grafická karta (GeForce 4MX 440)
Výrobce: Maxis (
www.maxis.com)
Distributor hry: EA (
www.ea.com)
Distribuce v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage hry:
www.simcity.com

Doprava je hezká věc, která však dokáže být pěkně nepříjemná. Hezká proto, že díky všemožným autobusům, tramvajím, letadlům či autům můžete být za pár chvil tisíce metrů od svého domu. Bohužel má i své stinné stránky. Hromadná doprava je opravdu hromadná, občas možná spíše nahromaděná, navíc když spěcháte, podle Murphyho zákonů určitě nefunguje. Osobní auta zase snadno uvíznou v zácpách a vlastnit heliport není zrovna lacinou záležitostí. Právě aby všechny tyto problémy nenastávaly a vše dobře fungovalo, se budete muset postarat v novém datadisku k ani ne rok starému čtvrtému dílu legendární strategie SimCity.

„Nové“ datadisky

Jak už jsem předeslal v perexu, Maxis se při tvorbě různých add-onnů naštěstí nedrží klišé datadisk=nové mapy, jednotky, mise. Za všechno vlastně vděčíme Sims. I když první datadisky k  nejprodávanější hře všech dob vykazovaly s výše popsaným postupem hodně společných rysů, později přišly na řadu přídavky do té doby neobvyklé. Přídavky, které věrny svému jménu do hry opravdu něco přidaly. Mluvím tu třeba o Unleashed, který umožnil Simákům starat se o zvířátka nebo o Superstar, jenž do značné míry rozšířil možnosti jejich kariérního postupu. Samozřejmě krom toho tyto datadisky vždy obsahovaly nové předměty, tapety či tvary střechy, ale už to nebylo to hlavní a add-ony tak lépe zamaskovaly svůj primární účel – oškubat hráče o další peníze.

     

I na motorku autoři nezapomněli - škoda, že jezdí bez řidiče * Když zapnete majáček, hned se vám pojede lépe * Každá tečka značí jednu misi

Stejnou cestou se vydali tvůrci i v případě SimCity. Rush Hour měl do hry přinést nový pohled na dopravu, nové starosti se zvládnutím infrastruktury města a také akční mise, které vám měly umožnit projet se vlastním městem v autobusu, policejním voze nebo třeba s tankem, což je, jak jistě uznáte, alespoň na první pohled velké zlepšení.

Vzhůru do velkoměsta

Po pravdě řečeno ale výsledek nedopadl úplně dle mých očekávání. Slibovaná propracovanost dopravní stránky se sice dostavila, ale myslím si, že autoři mohli klidně jít trochu hlouběji do problematiky. V konečném zúčtování se všechny starosti smrskly na volbu správného typu vozovky odpovídající hustotě provozu na dané komunikaci.

I SimCity 4: RushHour je totiž v prvé řadě stále SimCity a datadisk je pouze třešničkou na dortu. Opět se budete muset hlavně starat o vyrovnaný rozpočet, o to, aby vám školy nestávkovaly nebo naopak nezely prázdnotou, budete se muset rozhodovat nad typem elektrárny, jíž rozsvítíte celé město a mnoho dalšího. Opět na vás budou hučet vaši poradci a předávat vám stížnosti, že požárníci dostávají málo zaplaceno, že úroveň školství ve vaší obci připomíná prvobytně pospolnou společnost a tak dále. A mezi všemi těmito stížnostmi, námitkami a návrhy na zlepšení města se čas od času vyskytne i věc týkající se komunikací ve městě jako např. fakt, že silnice AB je neustále zacpaná. Pokud tedy zrovna neřešíte požár nedalekého lesa nebo míru znečištění pitné vody, vrhnete se na problém a buď rozšířením ulice na silnici nebo rozšířením hromadné dopravy jej vyřešíte. Načež se zase můžete vrátit ke starostem všedních dnů.

     

Hořelo v SimCity, hoří i v RushHour * Nechcete si zahrát na hasiče * Vyhrál jsem!

 

I pro zelenáče

Ty se mi zdály oproti původní hře v mnohém jednodušší. Ostatně přítomnost několika nových tutoriálů prakticky nesouvisejících s datadiskem potvrzuje, že i autoři si byli vědomi největší slabiny SimCity 4 – vysoké obtížnosti. Proto bylo do hry přidáno několik tréninkových misí, ve kterých vám pomocník názorně ukáže, kde všude můžete ušetřit a také předvede, že stavba pětihvězdičkového hotelu rozpočet tisícové vesničky spolehlivě položí.

Zároveň mi i celá hra přišla taková jednodušší a nenáročnější. Částečně to samozřejmě bylo způsobeno zkušenostmi z minula, ale i přesto se mi zdálo, že městský rozpočet zůstává překvapivě v černých číslech i přes mé pokusy o megalomanský socialismus (už jste někdy viděli lokální dálnici v okresním městě?:-), což většinou dříve končilo bankrotem obecní pokladny.

A jedeme!

Nejzajímavější a také nejvíce proklamovanou změnou v datadisku je možnost projet se ve svém městě v jednom z mnoha dopravních prostředků. Ne, nezahazujte své Need For Speedy, do automobilových simulátorů má tato projížďka daleko. Jezdí se ve stejné grafice jako v „normálním“ SimCity, pouze se kamera trochu přiblíží povrchu zemskému, abyste na své pouliční eskapády dobře viděli.

     

Vítejte v mém skromném příbytku * Pozor ať si s helikoptérou nevybombardujete půlku města, jak se to stalo mně * Simzemědělci narozdíl od těch našich se o dotace nehádají

Zajezdíte si v obyčejném osobním autě, školním autobusu, vyzkoušíte sílu policejní houkačky nebo dokonce armádního tanku. Ovšem jenom „nasuchu“ nezůstanete. Prolétnete se v oblacích v nejrůznějších letadlech či helikoptérách a pokud investujete i do přístaviště, otevřou se vám další možnosti v podobě lodních radovánek.

Samotné bezcílné toulání po městě by vás asi brzy přestalo bavit, a tak jej vývojáři zpestřili různými úkoly. Zahrajete si třeba na záchranáře a v helikoptéře se budete muset v určitém časovém limitu dostat k pacientovi, povozíte se v pohřebním voze při nabízení posledních služeb, dostanete se i k reklamním letům anebo svážení dětí do školy.

Všechny tyto mise nejsou povinné a navíc sami rozhodujete, kdy se do nějaké pustíte. Pokud nějakou nabídku odmítnete, úkol nezmizí a vždy se k němu můžete později až budete mít čas či náladu vrátit. Většinou si pak vybíráte ze dvou typů – za jeden získáváte obdiv obyvatel města, druhý pomáhá vylepšit městský rozpočet. Každopádně v obou případech se jedná o velice zajímavé bonusy, takže je žádoucí mise absolvovat.

Světlé stránky hry
 • projížďka vlastním městem
 • mnoho druhů dopravních prostředků
 • architektonické změny
 • lepší práce s rozpočtem
 • přístupnější pro nováčky
Temné stránky hry
 • dopravní problematika není moc propracovaná
 • změn mohlo být mnohem víc
 • pořád ten samý 2D nadhled – kdy už konečně budeme moci v 3D špacírovat po městě?

Drobky

Zbývá ještě pár slov k tradičnímu příslušenství, které „zdobí“ většinu datadisků. Od původní hry přibylo pár nových budov a zejména mnoho dopravních doplňků např. větší možnosti při stavbě dálnic nebo podzemní dráhy. Novinkou je možnost ovlivnit architekturu města. Pokud o to budete stát, můžete nastavit, jak budou vypadat stavby v určitém časovém období a stylově tak odlišit starší čtvrti od nových. Zlepšení se dočkala rozpočtová fáze – v Rush Hour můžete lépe stimulovat poptávku po volných prostorách pomocí daňové zatížení (IT průmyslu daně snížíte, kdežto těžkému zvýšíte).

     

Je libo národní divadlo? * Všude tudy jezdí auta...moc aut * Pozor na ty dráty!

Svézt se či nikoliv?

SimCity 4: Rush Hour je vcelku povedený datadisk. Svou jasnou specifikací na jednu problematiku do hry přidal několik nových možností, které vás dokáží na pár hodin určitě zabavit. Osobně jsem však očekával trochu více starostí s organizací městské hromadné dopravy, parkováním apod.. Bez nich je Rush Hour pouze jakýmsi vylepšeným SimCity s možností projet se ve městě. Fanoušci SimCity nad koupí určitě váhat nebudou, ovšem obávám se, že příležitostný hráč může s klidným svědomím zůstat bez datadisku.

 


Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 6/10

Chcete se projet vlastním městem v autě, letadle či lodi (platí pouze pro Benátčany)? Pak neváhejte a vyzkoušejte nový datadisk. Vy ostatní budete mít rozhodování mnohem těžší, protože jinak Rush Hour moc nového nenabízí.

Celkové hodnocení: 6/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | Budovatelská strategie
Výrobce: Maxis | Webové stránky hry
 • projížďka vlastním městem
 • mnoho druhů dopravních prostředků
 • architektonické změny
 • lepší práce s rozpočtem
 • přístupnější pro nováčky
 • dopravní problematika není moc propracovaná
 • změn mohlo být mnohem víc
 • pořád ten samý 2D nadhled – kdy už konečně budeme moci v 3D špacírovat po městě?
Váš názor Další článek: Counter-Strike pro Xbox je tu

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,