Recenze: Sims 2 University - škola je zábava!

Škola. Vždy nabízí pořádnou porci nudy. Těch, co učení uspokojuje a baví, není mnoho - a většinou je ostatní označují za „šprty“. Lidé z Maxisu se tomu rozhodli učinit přítrž a ukázat všem nevzdělancům, že škola může být skvělá zábava. Otázkou zůstává, zda se jim to opravdu povedlo.

Platforma: PC
Typ hry: simulátor reálného života
Multiplayer: ne
Minimální konfigurace: Pentium 3 800MHz, 256MB RAM, 32MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium 4 1,5GHz, 512MB RAM, 64MB grafická karta
Testovací konfigurace: Pentium 4 2,4GHz, 512MB RAM, 64MB grafická karta
Výrobce: Maxis
Vydavatel: Electronic Arts Inc.
Homepage:
http://www.thesims2.ea.com/

A proč by škola nemohla být zábavou? Když se něco dostane do rukou odborníků z Maxisu, existuje téměř 100% jistota, že se budeme ve výsledku bavit. Kdo pochyboval před vydáním prvního dílu simulace reálného života s názvem The Sims, dnes paří zalezlý v koutku jeho vydařené pokračování. Nemá cenu si nic nalhávat, Simové spolu se svými datadisky a přídavky se staly snad nejprodávanější hrou v historii PC her. Dost tomu také napomohla taktika v podobě desítek placených přídavků, které sice přibližují hru zas o trochu více realitě, ale pěněženku nechávají prázdnou. Lidé kupují, v Maxis pracují a EA si mne ruce. Idylka.

  

Podmínečné vyloučení?! Naši mě zabijou! * Jsem to ale fešanda, chybí mi jen knír * Budu slavnou herečkou!

Jenže nic není krásné na věky věků - vyveďte mě z omylu, jestli teď lžu - a proto před necelým půl rokem stáhly obchody s PC hrami ze svých výkladních skříní již notně okoukané a osahané krabice s nálepkami The Sims (a že jich bylo) a vyměnily je za novější, hezčí a podstatně dražší plnohodnotné pokračování. Dál už to znáte. Euforie, rozklepané ruce, šílenství natěšených hráčů a chystaný nápor dalších datadisků. A právě dnes recenzovaný University je prvním z nich, prvním z další nekonečné a už předem vítězné řady her nové virtuální simulace všedního života.

Co nás čeká dál?

Universita byla jen pouhý začátek. Co nevidět se na nás sesype další spousta přídavků, kterým v čele momentálně stojí The Sims 2 Nightlife. Již z názvu je patrné, že půjde především o simulaci nočního života se vším všudy. Ze školních lavic se v novém rozšíření podíváte do nočních klubů, kde si budete užívat se svými přáteli a samozřejmě i navazovat vztahy s opačným pohlavím. S poslední jmenovanou možností bude souviset nový systém jakéhosi milostného osudu. Také by se mělo objevit i něco přes sto nových předmětů. Hry bychom se měli dočkat začátkem podzimu, ale neoficiální zdroje tvrdí, že vyjde již koncem léta. No uvidíme.

Učebnici či láhev vodky?

Přeskočíme instalaci a vrhneme se hned na první spuštění. Zběžný pohled na monitor vám nepoví prakticky nic nového. Městečko si žije stále svým životem občas připomínajícím sladké španělské telenovely a dotěrné účty za elektřinu také nezmizely. Jakmile na vás ale ve hře vyskočí okénko s varováním o nízké vzdělanosti ve vaší lokalitě a nabídkou tří různých universit či možností vybudovat si od základů svou vlastní, vaše rodičovské srdéčko poskočí radostí. „Tak jsem se konečně dočkal! Nakonec z toho nezbedy přece jen něco bude.“ Tento stav je však dost předčasný. Napřed je třeba zvolit svému potomkovi bydliště vyhovující vašim vychovatelským instinktům. Nabídka opět čítá tři možnosti – vlastní byt, bydlení společně s přáteli nebo nefalšované studentské koleje. Každá z nich ve výsledku nabízí jiné herní zážitek, takže volte s rozmyslem.

 

  

Universita krásná, domov můj * Ten dům jsem postavil sám, vážně * Jedny schody nestačí...

Jakmile se Simák ubytuje, povinnosti vám nekončí. Hlavní povinnost je dennodenně slavit pomyslnou svobodu, minoritní pak nějaké to učení. To je základ všeho. Jenže teprve teď si sami uvědomíte, jak čas rychle utíká a že ani nestíháte dopít osmé pivo a na dveře už klepe důležitá zkouška. Celý váš studentský život totiž trvá čtyři léta, přičemž jeden rok je rovná pouhým třem simo-dnům. Jak tedy vidíte, času rozhodně není nazbyt a skloubit učení se zábavou je těžší, než by se na první pohled mohlo zdát. Chytřejší si ale umí vypomoci různými podvůdky a místo nočního šprtání rejdit s kamarády po barech. I takovou možnost hra nabízí a pro většinu lidí bude jistě lákavější a schůdnější než ta první poctivá. Inu, blíže realitě…

...se podařilo dostat i mně. Představte si, že přijdete ze školy zmožený jak býk a jediné, po čem toužíte, je sednout si do křesla a otevřít si vychlazený nápoj. Jenže nebeská myšlenka se brzi změní v pravé peklo. Spolubydlící nerespektují vaše přání na trošku klidu a začnou rozjíždět divokou párty. Co teď s nimi? Můžete začít hádku, která později postoupí v pořádnou bitku, nebo můžete rezignovaně lehnout do postele a snažit se nemyslet na všechny ty ženy vlnící se v rytmu samby. Možností je spousta, vždy však záleží především na blahu vašeho simíka, jeho známkách a požadavcích. Nevím jak vy, ale já se v některých kuriózních momentech shlédl, jako by to bylo v reálném životě.

Respektujte pravidla a ony budou respektovat vás

Párty s kamarády vyžaduje kromě dobrého pití také dobré vztahy s okolím. Tím mám na mysli především se simíky opačného pohlaví - přeci jen nějaký ten „roztomiloučký kamarádeček“ nemůže nahradit pohlednou dívku (či chlapce, záleží na postavě:-). Ke studentskému životu láska prostě neodmyslitelně patří a proto se musíte snažit všechna tato nepsaná pravidla dodržovat. Pořád je třeba plnit simíkovy sny a potřeby tak, jak jste na to zvyklí z původního dílu, jinak bude nešťastný a půjte to s ním od desíti k pěti. Nutno říct, že University prostě nejsou a ani nemůžou být plnohodnotnou hrou, ostatně stejně jako všechny předchozí datadisky. Nastavují sice titul o několik dalších desítek až stovek hodin, ale jako samostatná hříčka se prostě počítat nedají. Bohužel.

  

Hlavně neprotrhnout plátno * Konečně ze mě bude chlap! * Hyjé a bůůů

Jakmile se vám podaří úspěšně dostudovat zvolený obor, rázem máte na výběr ze čtyř zbrusu nových a lukrativních zaměstnání. Kudy dále se bude ubírat vaše životní cesta, záleží už jen a pouze na vás. S tím totiž rázem končí veškerá nabídka tohoto datadisku a až na pár nových věciček, které se objeví v nákupní sekci (ale rozhodně potěší!), na nic opravdu podstatného nenarazíte.

Krása vždy vítězí nad ošklivostí a hranatostí

Jak to vlastně vše vypadá? Tisíckrát omílaná věta, která je ale vždy na místě. Takže stručně a jasně; Vypadá to báječně. Ne, opravdu, ať už se ráno ještě rozespalý probudíte, odpoledne přijdete utahaný z práce či večer s láhví tvrdého alkoholu v ruce doklopýtáte domů, vždy, když spustíte The Sims 2: University, si řeknete: „Tahle hra je vážně sexy“.

Grafická stránka nedoznala žádných výrazných změn, a tak se po spustění žádného šoku nedočkáte. Nicméně detaily jako růst svalové či sádelnaté hmoty na vašem simíkovi poznáte okamžitě a právě takovéto drobky dohromady tvoří pořádný bochník zábavy. Ovšem proč se o tom vůbec zmiňovat, pokud jste hráli The Sims 2 (a to jste jistě museli, jinak byste tuto recenzi ani nečetli), tak máte všechny tyto grafické drobnůstky již dávno takříkajíc v malíčku. Přesto si nemůžu odpustit zmínku o televizi, do které přibylo několik nových pořadů. Kdo z vás se rád díval na „zábavné“ vysílání typu Hopsejte se Simíkotubbies, tak může koukat na virtuální televizi přes skutečný monitor zase o několik desítek minut déle.

  

Hakysák - lepší než učení * Co jen budu dělat? * Mám stipendium! Jde se slavit!

Zvukové zpracování zůstalo prakticky totožné, ostatně stejně jako to grafické. Narazíte na pár nových písniček, melodií a tónů. To je vše. Rozhodně se ale nejedná o žádný krok zpět. Hudba pořád skvěle podbarvuje pocit z hraní a je příjemně nevtíravá. O ovládání platí to samé. V oblasti "uživatelského rozhraní" je si titul jistější, než Bill Gates na předváděčce nové verze Windowsů.

Světlé stránky hry
 • Škola z jiného úhlu pohledu
 • Spolu s původní hrou vydrží opravdu na HODNĚ dlouhou dobu
 • Nové předměty a spousta drobností
Temné stránky hry
 • Pouze pro fandy série Sims
 • Hardwarové nároky
 • Cena

Prakticky vše už bylo řečeno. Víte, o čem datadisk University je, jak se hraje, jak vypadá a také jak zvučí. Přesto ještě zbývá nezodpovězená otázka v podobě závěrečného doporučení. Nic naplat, ať to zní jak to zní, říct se to musí. Sims 2 University je dalším patrem do domku, který staví Maxis spolu s EA. Nutno říci, že mají stavební povolení od několik desítek miliónů hráčů z celého světa a spousty a spousty kvalitního materiálu. Tento dům se prostě jen tak nezboří; právě naopak. Je téměř jisté, že pater přibude v brzké ještě mnoho a brzo vyroste vedle mrakodrapu The Sims nová věž s pořadovým číslem dvě.

I když datadisk dohromady s původním dílem tvoří úžasný a komplexní celek, stále se nemohu zbavit pocitu, že jsem čekal něco víc. Jistě, já vím, co do toho má co mluvit nějaký recenzent, hra je to dobrá, tak proč vůbec brblá. Ba ne, asi jsem moc náročný. Každopádně jen tak dál Wille Wrighte, máš bezpochyby vykročeno správnou nohou…

Grafika: 9/10
Hudba: 8/10
Zvuky: 9/10
Hratelnost: 8/10

První z mnoha chystaných přídavků. Škola se díky němu stává lidštější, život jednodušší. Fanoušci série už jistě vymetají obchody, takže pokud máte chuť zkusit žít bez zábran, klidně se k nim přidejte.

Celkové hodnocení: 8/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory | Simulátor reálného života
Výrobce: Maxis | Webové stránky hry
 • Škola z jiného úhlu pohledu
 • Spolu s původní hrou vydrží opravdu na HODNĚ dlouhou dobu
 • Nové předměty a spousta drobností
 • Pouze pro fandy série Sims
 • Hardwarové nároky
 • Cena
Diskuze (6) Další článek: Test Drive Unlimited - redefinuje žánr závodních her?

Témata článku: , , , , , , , , , ,