Recenze: SKATE – adrenalinová vzpruha

Sledujete s úžasem divoké kousky borců na stanici eXtreme, ale zároveň nemáte koule na to zkusit si to ve skutečnosti? Nezoufejte. Zážitek next-genového simulátoru je realitě velmi blízký. Let`s SKATE!
Recenze: SKATE – adrenalinová vzpruha
Objednejte si na shop.doupe.cz
Skate
 • PS3: 1699 Kč
 • Xbox 360: 1699 Kč
 • Platforma: Xbox 360, PS3
  Žánr: sportovní simulátor
  Multiplayer: ano
  Výrobce: EA Black Box (
  http://www.eablackbox.com/)
  Vydavatel: Electronic Arts (
  http://www.ea.com/)
  Distributor v ČR: EA Czech (
  http://www.electronicarts.cz/)
  Homepage:
  http://www.ea.com/skate/

  Tony Hawk je bezesporu nejzářivější hvězdou skateboardového nebe, a zároveň obchodní značkou, která propůjčila tvář svého majitele slušivému zástupu sportovních arkád. Avšak temné nebe před několika málo dny pročíslo jasné světlo nově vzniknuvší planetky, jež se jmenuje jednoduše – SKATE. A ačkoliv je prozatím považována spíše za pokus šílených astronomů, již nyní je jasné, že se piedestal nesoucí sochu průkopníka žánru začíná nebezpečně drolit. Král je mrtev, ať žije král!

  Staň se profi jezdcem

  Někdo by si mohl říct, že pouze přeháníme, ale SKATE vskutku působí jako závan čerstvého vzduchu v zatuchlé kobce. Po nepříliš vydařených posledních dílech herní série s Tonym na přebalu totiž hráčům přináší něco zbrusu nového a neokoukaného. A tím nemyslíme pouze inovativní ovládání. Skateboardoví fanoušci tak mají konečně šanci vybrat si zda-li se chtějí pouze pobavit, a nebo něco „dokázat“. Věřím, že už nyní je všem jasné,  že dnes recenzovaný titul zastává druhou možnost. Ale hezky jedno po druhém.

    

  Než začnete brázdit skateparky a ulice města San Vanelona je nutné nejprve stvořit jezdce ku obrazu svému. Krom dnes již klasických atributů, jakými jsou výška, váha, barva pleti a podobně, se budete moci rovněž rozhodnout co si obléci. Do začátku totiž dostanete nevelký obnos peněz, za něž si můžete nakoupit kalhoty, trička, mikiny, či nejrůznější doplňky (brýle, kšiltovky, klobouky atd.). A že bude z čeho vybírat! Společnost Electronic Arts totiž pro titul licencovala desítky značek, mezi nimiž se skví i taková jména jako Enjoi, Element, či Fallen. Máte-li svého „miláčka“ upraveného a oháknutého podle poslední módy, dostane se vám ještě možnosti koupit si kvalitnější, popřípadě hezčí deck, trucky a kolečka. Nicméně výběr je v počátcích striktně omezen, a tak doporučujeme spíše počkat na sponzoring.


  Intro

  Jakmile se prokoušete skrze nudnější začátek navštívíte menší skatepark, který vám poslouží jako tutorial. Zde se také poprvé setkáte se vskutku propracovaným ovládáním, díky němuž bude váš skater jen tak dobrý, jak jste vy. Pokud jste četli naše první dojmy, již víte o co jde. A pokud ne, rádi vám to zopakujeme. K úspěšnému zvládnutí jízdy ve SKATE totiž budete využívat vesměs pouze analogové páčky (písmenka jsou užitečná víceméně jen k rozjetí se a zastavení, a triggery slouží výhradně k uchopení decku), přičemž levou ovládáte sami sebe, pravou pak skateboard. A jak že to funguje v reálu? Budete-li chtít kupříkladu skočit ollie, přitáhnete nejdříve pravou analogovou páčku k sobě, načež s ní prudce pohnete v opačném směru. Budete-li chtít pro změnu provést switch, nezbude vám nic jiného než si osvojit bleskové otočení levého analogu o 360 stupňů. A takto bychom mohli pokračovat stále dál.

    

  Inu, jak z minulého odstavce vyplynulo, hra disponuje vskutku rozmanitou škálou pohybů, které vás při správném provedení odmění úchvatnou podívanou. Avšak, nenechte se mýlit, osvojení si zacházení s analogovými páčkami je pouhopouhým začátkem. Znalost jednotlivých triků totiž není ani zdaleka tím hlavním. Tou nejpodstatnější věcí je totiž správné načasování. Ať už chcete udělat slide, či big air budete si muset vše správně propočítat, přičemž v úvahu musíte brát rychlost, vzdálenost překážky, stejně jako její výšku. Pokud totiž něco zanedbáte odměnou vám bude výlet do nemocnice.

  Staň se hvězdou

  Jakmile si osvojíte základy, můžete směle vyrazit do víru velkoměsta, které ve svých útrobách skrývá desítky menších, či větších skateparků a stovky dalších možností seberealizace. Bude tedy záležet zcela na vás, zda-li se budete bezcílně potulovat po ulicích a zkoušet stále složitější triky, a nebo se vydáte po strmé dráze přímo na vrchol skateboardového nebe. Do vašeho virtuálního mobilu vám totiž budou chodit zprávy od jezdců, s kterými jste se dali do řeči, a kteří vás budou zpočátku zvát pouze na drobné soutěže. Jakmile ovšem vyhrajete první z nich, prudce se vám zvedne reputace a než byste řekli „kickflip“ dostanete nabídku nafotit pár triků pro lokální časopis.


  Ukázka jízdy městem

  Pak už půjde vše ráz na ráz. Mobil nepřestane téměř nikdy vyzvánět a časopisy se budou přetahovat o vaše fotky i videa (jen tak mimochodem, ve hře jsou přítomny dva skutečně existující skateboardové magazíny). Pokud se vám bude dařit, vaše hvězda bude stoupat závratnou rychlostí, a kdo ví, třebas se dočkáte i pozvání na prestižní X-Games. Avšak můžete si být jistí, že než se tak stane, bude vás to stát hodiny a hodiny usilovné dřiny, která ovšem bude odměněna nádherným pocitem, který zaplaví vaše tělo vždy, když se vám konečně podaří doskočit trik, který jste poslední dva dny trénovali.

    

  Nesmíme však zapomenout zmínit, že SKATE si schovává pár bonusů i pro ty z vás, kteří jsou příliš stydlivý dokonce i ve virtuálním světě, a nebo prostě jen pro ty, kterým nejde tak dobře kroutit oběmi páčkami. Všude po městě totiž naleznete místa, jež jsou obývána různými partičkami jezdců, kteří jsou výjimečně pyšní na své skóre (po vzoru série Tonyho Hawka, i zde za jednotlivé triky, či jejich kombinace získáváte body) na přítomných překážkách. Netřeba snad dodávat, že pokud se vám podaří nahrát určitý počet bodů tam i onde, vaše jméno postupně stane až na vrcholu tamější skateboardové kultury.

  Staň se hráčem

  Ale posuňme se dál, aby mohl SKATE vůbec pomýšlet na vyšachování Tonyho, musí krom vynikající náplně nabídnout i po všech stránkách dokonalé technické provedení. Ne snad proto, že by byl konkurenční titul toliko přelomový, jako spíše zavedený mezi hráči. Nechoďme však kolem horké kaši, s radostí nám vlastní vám můžeme prozradit, že SKATE perfektně obstál i v této náročné disciplíně, díky čemuž se už nyní zařadil po bok nadprůměrných projektů. Na první pohled je vidět, že lidé z EA Black Box dali do hry maximum, a stvořili tak hrdého nástupce.

  Pokud bychom měli být konkrétnější dovolíme si poukázat na kvalitně odvedenou práci na fyzikálním enginu celého titulu. Prkno i jezdec na něm se pohybují maximálně realisticky, a každý pohyb je dokonale plynulý. Pravda tvůrci mohli stejnou péči věnovat i „modelu poškození“, neboť skateři znají ani ne deset cest, kterak z decku spadnout. Tuto malou nedokonalost však plně nahrazuje zpracování prostředí. Každá jednotlivá překážka je tvořena z textur o vysokém rozlišení, takže vám dává příjemný pocit skutečnosti. Stejně dobře jsou na tom i všudypřítomní lidé, kterým byla do vínku dána pořádná dávka polygonů, díky níž zapomenete i na to, že ty samé tváře potkáváte příliš často. Když už jsme začali mluvit o elektronických panďulácích, práskneme na SKATE ještě jednu vynikající featurka. Jak je vám jistě známo, skateboardisté nejsou mezi zastánci zákona a pořádku příliš oblíbení, a tak i v tomto titulu naleznete přehršel míst, označených výmluvnou cedulí „No skating“. Rozhodnete-li se i přesto v dané lokalitě ohromovat kolemjdoucími svými triky, bude vám odměnou rozzuřený hlídač, který vám pořádně protočí kolečka.

    

  Tím ovšem ukončím pochvalné ódy na hru, a konečně si pořádně rýpneme. Kdybychom si totiž měli vybrat jednu věc, která nám na dnes probírané hře doopravdy vadí, jistě bychom zvolili kameru. Ta je totiž nešikovně umístěna dole z vámi, díky čemuž sice perfektně prostudujete anatomii spodní poloviny těla, avšak neužijete si ježdění tak jak byste mohli. Kamera je k vám totiž přišpendlena napevno, a tak se budete muset smířit s faktem, že před vámi čas od času z ničeho nic vyroste zábradlí, či lavička, kterou jste přes své „cool“ tělo prostě neviděli.

  Světlé stránky hry
  • Revoluční ovládání
  • Příjemné audio-vizuální zpracování
  • Licencované značky, časopisy, soutěže
  Temné stránky hry
  • Příliš vysoká cena
  • Místy zatraceně těžké
  • Čas od času kamera

  I přesto si však tohoto adrenalinového sportu jistě užijete do sytosti. Společnost EA totiž spustila službu stvořenou přímo pro vás, jejímž prostřednictvím budete moci na internetu vystavovat svoje screenshoty, stejně jako 30 vteřinová videa. A kdyby vás náhodou omrzelo i toto, připravili si pro vás autoři takzvanou třešinku na dortu. SKATE totiž krom kariéry a volného ježdění obsahuje i multiplayer! Jeho prostřednictvím se tak budete moci spojit až se šesti lidmi z celého světa, abyste ve více než šesti disciplínách (Best trick, Slalom apod.) zjistili, kdo je nejlepší.

  Jízda končí, přátelé

  Společně jsme dojeli až na samotný závěr dnešní adrenalinové jízdy, a tak je na čase udělat finální resumé. Řekněme si to na rovinu – SKATE je vskutku vynikající hrou, jež je obdařena obrovským potenciálem. Jak už ale David Sláma ve svém článku poznamenal, je docela možné, že přílišná realističnost a snaha o dokonalost se hře nakonec vymstí. Ti z vás, kteří se i přesto rozhodnou ke koupi titulu dozajista neprohloupí. Hra totiž nabízí vše co byste od podobného projektu čekali, plus něco navíc. Ano, skalní fandové konkurenčního Tonyho Hawka jistě bude mrmlat nad zbytečnou složitostí, ale i přesto si troufáme tvrdit, že si SKATE své fanoušky najde, a jistě jich nebude málo.

  Grafika: 8,5/10
  Hudba: 7/10
  Zvuky: 8/10
  Hratelnost: 9/10

  Pokud bych měl mluvit čistě za sebe, pro mě je SKATE novým králem svého žánru! Netřeba více slov.

  Celkové hodnocení: 8,5/10

  Dostupné pro: X360, PS3
  Žánr: Simulátory, Sportovní
  Výrobce: EA Black Box | Webové stránky hry
  Začátek prodeje: 28. září 2007 (X360), 5. října 2007 (PS3)
  • Revoluční ovládání
  • Příjemné audio-vizuální zpracování
  • Licencované značky, časopisy, soutěže
  • Příliš vysoká cena
  • Místy zatraceně těžké
  • Čas od času kamera

  NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

  Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

  Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

  15.  9.  2020 |
  Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

  Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

  Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

  20.  9.  2020 | | 20 N/A
  Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

  Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  25.  9.  2020 | | 4 N/A
  Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

  Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

  Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

  24.  9.  2020 | | 17 N/A
  Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

  Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

  Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

  18.  9.  2020 |