Recenze: Sky Force – staronové létání

Sky Force spadá do rodiny takzvaných vesmírných stříleček, neboli space shooterů. Jejich původní počítačové variace ale už dávno ztratily svoje osobité kouzlo, což se však úplně nedá říci o této mobilní variaci.
Recenze: Sky Force – staronové létání

Žánr: Akční
Multiplayer: Ne
Platforma: J2ME
Testovací hardware: Nokia 6680
Hru poskytl:
WapStranky.cz

Desítky a desítky hodin jsem za svých mladých let strávil u podobných her, s jejichž variabilitou se zejména v dobách tři-osm-šestek nemohl nikdo porovnat. Jenže zub času nahlodal základy žánru natolik, až z pole počítačových komerčních her zcela zmizel. Nucená emigrace pod křídla freeware titulů, případně její jiné – někdy i placené – alternativy ale naštěstí přinesla kýžené ovoce. Žánr se uchoval a dokonce nyní pronikl do mobilních telefonů.

Přitom právě na tak malém displeji kdekoliv v terénu mnozí hráči uvítají podobné dynamické odreagování, které titul Sky Force nabízí. Nesnaží se sice v jakémkoliv svém aspektu útočit na nejvyšší příčky, nicméně přesto díky svižnosti pobaví. Loď či raketa, která se vám dostane do rukou, již od začátku automaticky střílí – na vašich bedrech tak leží pouze manipulace s plavidlem. Musíte uhýbat nepřátelům linoucím se ze všech stran obrazovky, přičemž nejdůležitější je zničení určitého procenta protivníků v daném levelu.

  

Sky Force je poskládaná z několika úrovní, přičemž každá zabere zhruba pět až deset minut. Jejich náplň je přitom vždy stejná, tu a tam se pouze naskytne záchrana některých „zajatých“ lidí, pro něž musíte doletět. Na začátku hry máte zároveň k dispozici hned tři různá plavidla, která se vzájemně liší v rychlosti a síle štítů – vyberete si raději nerychlejší stroj, avšak s malou ochranou? Nebo raději dáte přednost pomalému, zato ale odolnému zabijákovi? Po vyzkoušení všech tří jsem ovšem nakonec nedal dopustit na zlatou střední cestu.

  

Vyváženost Sky Force totiž není zrovna nejlepší. Výběrem stroje jsem si mohl být alespoň trochu jist, že mě v pozdější části hry nepotká kdovíjaké neštěstí, jemuž bych se s neodolnou poletuchou nemohl postavit. Ostatně variabilita nepřátel je velká a jejich často zákeřná uskupení vytváří na obrazovce nemalý chaos, z něhož se dostává jen těžko. Musíte střílet, střílet a střílet, o nic jiného nejde! A když se setkáte s nějakou velkou a takřka nezničitelnou lodí, zase jenom střílejte.

  

Žádné limitování počtem nábojů se díky automatické střelbě nekoná, tudíž nemůžete o nově získanou zbraň přijít. Ledaže byste vzali jakoukoliv další, nicméně tak jako tak se ze začátku nesetkáte s nejsilnějšími kousky - až postupem času dojde na tříštivé střely a jiné vychytávky. Sky Force je zkrátka klasickou hrou ve svém žánru, nepřináší žádné inovace a ani grafická stránka neoslní. Vizuální podoba je dvojrozměrná a nese se v duchu starých her, nicméně samotnému titulu dostačuje s přehledem. Solidní je zároveň hudební doprovod, zato zvuky chybí úplně. Věčná škoda!

Světlé stránky hry
  • Svižnost
  • Pestrost nepřátel
  • Jednoduché ovládání
  • Celkově hra neurazí
Temné stránky hry
  • Zákeřné nálety nepřátel ze všech koutů obrazovek
  • Chybí zvuky
  • Nenadchne, ani neurazí

Hledáte-li pohodovou hru a zároveň patříte mezi  pamětníky podobných stříleček, jistě Sky Force uvítáte s otevřenou náručí. Avšak náročnější hráči by měli jít raději o dům dál, zde totiž nezažijí strhující zážitek, ani výtečné technické zpracování či jakýkoliv jiný prvek nadprůměru.

Grafika: 6/10
Originalita: 0/10
Atmosféra: 6/10
Hratelnost: 6/10

Sky Force je po všech stránkách příjemnou hrou. Avšak nic víc.

Celkové hodnocení: 6/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

včera |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A