Recenze: Sonic Battle – tentokrát na pěsti

Sonic se opět vrací, nebudete s ním ale běhat a skákat po fantastické krajině, sbírat prstýnky a hledat taktiku na bossy v podobě velkých robotů. Sonic Battle je jedním z experimentů v rámci série, podobně jako byl Sonic Pinball nebo Dr. Robotnik´s Mean Bean Machine. V tomto případě se známé postavičky utkají ve stylu populárních mlátiček, proslavených například sérií Tekken.

Platforma: Game Boy Advance
Multiplayer: ano, až 4 hráči
Ukládání na kazetu s hrou: ano
Výrobce: Sonic Team – Sega
Distributor v ČR: Conquest (
www.gameboy.cz)
Od 7 let

K postavičce ježka Sonica má jistě mnoho hráčů velmi vřelý vztah – slavná série plošinovek s tímto hrdinou dobyla nejvyšší příčky v rámci žánru před nějakými deseti lety, v době kdy kralovaly 16bitové konzoly a PC hráči mohli na bleskově skrolující, barvami hýřící 2D hry pro Sega Mega Drive jen beze slov zírat (a nebo si mohli jít zahrát nějaký jiný žánr... třeba Doom:-)). Doba pokročila, ale Sonic se jednou za čas vrací. Nevím jak vám, ale mě se nijak zvlášť nelíbily pokusy o jeho převedení do 3D (Sonic Adventures) ani výstřely do jiného herního žánru (výše zmíněná dvojice her).

Považuji za velmi zdařilé nové hry ze série Sonic Advance či verzi pro Nokii N-Gage, které pokračují přesně v tradici původních, nádherně barevných, rychlých a chytře postavených plošinovek. Sonic Battle jsem tak od začátku bral do ruky značně podezíravě – uznejte sami, že udělat z plošinovky mlátičku zní prostě jako divný nápad.

Nějaký příběh

Budete se možná divit, ale už ve starých, klasických titulech, kterými série her se Sonicem začala, bylo možné najít poměrně slušný a originální příběh. Bohužel ale někde se čtvrtým dílem vyschla studna inspirace a vývojový tým pod křídly Segy (pojmenovaný nečekaně Sonic Team) začal prostě jen vykrádat a donekonečna omílat původní nápady a zápletky. V tomto případě zlý vědec Dr. Robotnik sestrojí robota, který se dokáže učit bojové chvaty a zvláštní schopnosti jiných bytostí. Robot má ale menší poruchu a zatímco se Sonic s přáteli snaží pochopit, jak by mu mohli pomoct, vynoří se celá řada postav, které by chtěly zvláštního robota využít pro vlastní nekalé záměry.

 

Bitva začíná... * ...a už je po ní

Hrát můžete za jednu z devíti různých postaviček od Sonica přes lišáka Tailse a mravenečníka Knucklese po půvabnou Amy Rose nebo Sonicův stín Shadow. Postavy se odemykají postupně během vašeho postupu hrou, každá má poněkud jiný scénář. V zásadě jde ale pokaždé o jednoduchý systém chodím po ulici, vidím někoho, nelíbí se mi, dáme si do budky...

Sonic jako mlátička

První, co vás na hře jistě zaujme, bude grafika. Arény, ve kterých se bojuje, jsou plně 3D a automatická kamera vám to svým natáčením a přelety bude neustále připomínat. Přidejte pěkně rozanimované (2D) postavičky a typicky divokou, pestrou hudbu – dostanete solidní hru na pohled i na poslech. Vedle tréninku, různých módů na výdrž nebo multiplayeru (až čtyři hráči se mohou mlátit v jedné aréně a stačí jim k tomu jediná kazeta s hrou!) nabízí titul především Story mód, ve kterém si užijete nejvíce zábavy.

 

3D arény vypadají opravdu dobře * Hra nabízí několik miniher

 

Před soubojem si vybíráte z naučených útoků * Sonicův typický chvat

Svoji postavičku budete navigovat po mapě, přičemž na různých místech mapy dojde k rozličným událostem – většinou někoho potkáte, pohádáte se – a hra se přepne do zmíněné bojové arény, ve které začne souboj. V duchu úspěšných mlátiček máte k dispozici různé druhy úderů, kopů a speciálních útoků (během hry se učíte nové pohyby a zlepšují se vám vlastnosti jako v nějakém RPG). Ukazatel životnosti ubývá skutečně rychle, ale každý zápas se hraje na životy, kterých máte třeba sedm.  Kdo o ně dřív přijde, prohrává. Hratelnost je pestrá, máte co objevovat (jednoduché, ale mírně jiné příběhové linky pro různé postavy, nové pohyby, nové lokace a arény) a samotné souboje dokáží dobře bavit.

Dort pejska a kočičky

Jsem možná zpátečnický, ale nemohu setřást dojem, že mlátička se Sonicem a jeho kamarády je poněkud křečovitý nápad. Celou dobu hraní jsem koukal na moje oblíbené hrdiny a měl jsem chuť se s nimi rozběhnout do krajiny sbírat prstýnky.. místo toho jsem se ale mlátil v uzavřených arénách a přemýšlel nad tím, proč místo další „nadzvukové“ a jednoduše zábavné plošinovky autoři stvořili tohoto zvláštního mutanta. Pro fanoušky Sonica jako herní série je tento titul poměrně nepřitažlivý (je úplně o něčem jiném) a fanoušci mlátiček zase mají jiné oblíbené tituly, představa bitek s barevnými zvířátky a stupidním příběhem je asi příliš nenadchne.

Světlé stránky hry
  • Propracovaný systém postupu hrou
  • Několik herních módů
  • Grafika 3D arén
  • Možnost hry 4 hráčů
Temné stránky hry
  • Občas horší orientace ve 3D arénách
  • Zdlouhavé a nudné dialogy ve Story módu
  • Poněkud křečovité využití licence

Navíc jsou to právě ty graficky nádherné 3D arény, ve kterých se někdy (zvláště při bitvě čtyř postaviček najednou) špatně orientuje i pohybuje, nezřídka pak mlátíte do vzduchu nebo dokonce do spřízněné postavy. I když má Sonic Battle svoji hloubku a čiší s ní značná poctivost, nepřipadá mi jako příliš smysluplný projekt. Možná zkuste raději Sonic Advance 3 nebo nějaký Mortal Kombat. V obou případech se zřejmě budete bavit o dost lépe.

Grafika: 7/10
Zvuk: 5/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 6/10

Sonic Battle je poměrně propracovanou a sympatickou mlátičkou, nicméně fanoušky klasické série s modrým ježkem tato hra nijak nepotěší a fanoušci mlátiček zase mají vlastní hrdiny a série.

Celkové hodnocení: 6/10

Váš názor Další článek: Acclaimu hrozí vyřazení z burzy

Témata článku: , , , , , , , , , , ,