Recenze: Sonic Heroes - oslepující ježčí modř

Všichni, kdo hráli Sonic Adventure DX, dobře vědí, že děj na obrazovce počítače je natolik podobný animovanému filmu, že často pochybujete, zda vás ovládané postavičky opravdu poslouchají. Zkoušeli jste někdy třeba pustit joystick, zrovna když se Sonic nacházel v nejvyšším bodě smyčky? No a právě této hře jsou podobní i dnes recenzovaní Sonic Heroes.
Recenze: Sonic Heroes - oslepující ježčí modř

Platforma: PC
Typ hry: 3D arkáda
Multiplayer: split-screen
Minimální konfigurace: Pentium III 800 MHz, 128 MB RAM, 16 MB 3D karta
Doporučená konfigurace: Pentium IV 1.5 GHz, 256 MB RAM, 32 MB 3D karta
Testovací konfigurace: Athlon 2.0 GHz, 512 MB RAM, Radeon 9600 Výrobce: Sonic Team
Distributor: Sega Enterprises
Distributor v ČR: Cenega
Homepage:
www.sega-europe.com/sonicheroes

Sonic Heroes se značně liší od klasických skákaček; a přece je jednou z nich. Má mnohem blíže ke svým 2D prototypům, avšak ne pocitem rychlosti ani designem. Jednotlivé mise mezi sebou nemají žádnou spojitost. Prodrav se první úrovní, získávají hrdinové rating od A do E a pak běží do další lokace. A pak znovu, A znovu... Hratelnost tím získává, ale děj bohužel ztrácí.

   

No tak jo, ještě jedno foto pro novináře a jdem už konečně dobýt svět * Adrenalinový sport pro náročné; poslední pochopitelně prohrává * Fialového králíka nějaké diskuze nezajímají, už je natěšený na nějakou násilnou akcí

"Zoologická zahrada" je zde rozdělena na čtyři družstva, ze kterých vypadá více méně normálně snad jen Team Sonic. Mise pro Team Dark jsou složitější, pro Team Rose jednodušší. Team Chaotix to odnesl nejhůře: jeho účastníci musejí na mapách pátrat po nejrůznějších předmětech podle úkolů, které dostávají od neznámého sběratele. Stačí přitom minout jen jeden a budete nuceni začít celou úroveň úplně znovu; nebo se vrátit zpět, což ale není ve všech případech možné. Děj jednotlivých kampaní se liší, ale standardní sortiment misí se mění jen zanedbatelně.

Tři soudruzi - rychlý, silný a létající (modrý, červený a žlutý) - cestují pořád společně, takže hráči stačí jednoduše ovládat jím právě zvoleného vůdce. Zbylá dvojice se bude svévolně potulovat kolem a padat z plošinek. To naštěstí nevadí; tady vás nikdo za smrti vámi zrovna neovládaných postav vinit nebude. I kdyby se dokonce dostali do situace, ze které nevede žádná cesta, stačí od nich jen kousek ustoupit a za chvíli společníci znovu vyskočí z okraje obrazovky, jako by se nic nestalo.

Pravidla silničního provozu

"Modrý" běžec (Sonic a jeho dvojníci - okouzlující Amy, zlodušský Shadow a ninja Espio) ovládá běžné ježkovské schopnosti: vytrvale běhá, dělá smyčky, skáče na nepřátele, smotává se v kouli (tato vlastnost je přitom z nepochopitelných důvodů ovládaná klávesou Esc). Z novinek se dá jmenovat snad jen útok - tornádo.

   

Kdo by se aspoň trochu vyznal v tom, co se na obrázku děje, ať ho zkusí okomentovat sám * Krokouš se stává jasným favoritem, už jen kvůli té gestikulaci * Také byste jednoho takového chtěli doma?

"Červený" borec zase štědře věnuje rány robotům doktora Eggmana a pomáhá přátelům nahoru - pomocí speciálních větráků. Kromě toho když je vepředu, nachází se jeho společníci po pravé a levé straně, přitom předmět ježkova zájmu - zlatá kolečka - bývají často rozložena právě tímto způsobem.  "Žlutý" letec pro změnu pomáhá odtahovat skupinu do ostatním nedostupné výšek a ničí vzdušné nepřátele.

Všichni dohromady mohou navíc zvládnout účinný trik. Zatímco například Team Sonic se jeho pomocí může zbavit blízkých nepřátel, Team Chaotix sbírá kolem se povalující kolečka.

A jak že si vybrat postavu? Pro to jsou po cestě rozestavěny silniční značky. Pokud třeba spatříte tyčící se ceduli s nápisem Fly a žlutým kroužkem okolo, nebude těžké uhodnout, jak zdolat propast. Rudá značka Power zase celkem jasně napovídá o tom, že zeď by bylo dobré prolomit. Modrá Speed před dlouhou rovinou říká - tady by se hodil profesionální sprinter. V těch nejsložitějších místech můžete narazit na vrátka, rychle se měnící podobiznu leadera, aby se hráč náhodou nespletl.

   

V pozadí jsou vidět zajímavě vymalované horniny * V synchronizovaném skákání jsme jasné jedničky * No, já teda nevím kluci, ale opravdu nechcete jít pěšky?

Ztratit se na mapách Sonic Heroes je prakticky nemožné: kamera se neustále dívá správným směrem, vedouc nás nesmyslnými zig-zagy přímo k cíli. Druhá strana mince: vracet se na začátek je to samé, jako běžet při (nočním) zatmění měsíce lesem - na každém druhém kroku buď někam spadnete, nebo do něčeho vrazíte.

Sonicova kronika

Všechno to přitom nemá vliv na hratelnost, typickou pro tuto sérii. Létáme po světě obklopeném dekoracemi, sbíráme kolečka a měníme na šrot zlé roboty. Z designu úrovní srší známé ploché textury, mezi kterými nalezneme i věčně mladý Emerald Island a úrovně s prostředím kasina. Bohatá a nápaditá hudba a zvuky ježkových skoků nedovolí zmýlit se ani se zavřenýma očima: je to jasně jeden ze Soniců. Západní hráči si budou pravděpodobně stěžovat na hrubě odfláknutý dabing, ale ve skutečnosti to ničemu nevadí; dramatické dialogy by mohly naopak uškodit dětské atmosféře hry.

Celkový dojem kazí snad jenom bossové na konci úrovní. Za dob 2D hrdinů byly mnohem schopnější a mnohem nápaditější.

   

A další skvělý screenshot o tom, jak se naší hrdinové kamsi řítí... No, co dodat? * Sonic tu vypadá opravdu překvapeně. Aby také ne, právě ho předběhlo jeho ošklivé dvojčete v závěsu s dvouocasou liškou * Říkám ti: prostě dělej, že ho nevidíš - a dá pokoj

Grafika je, pokud bychom ji měli srovnávat s PC verzí Sonic Adventure DX, vynikající. Zmizely modely lidí, nezajímavé stereotypní lokace a v neposlední řadě rozmazané JPG obrázky, představující nebe. Sonic Heroes se pyšní pro multi-konzolové projekty nezvyklou ostrostí textur, oblými tvary postav a milými efekty, ale bohužel trpí nemocí, pronásledující všechny počítačové díly Sonicu. Hra, ze začátku ideální, začíná postupně zneužívat konzolové úkoly a ve finále se z ní stává přímo akrobatický festival. Zatímco zmiňovaná Sonic Adventure DX byla zkažená děravou fyzikou a špatným ovládáním, nynější Sonic se už sice nepropadá skrz podlahu, ale mučí se kvůli kameře a absenci gamepadu a jeho geniálně postavené úrovně jsou prošpikovány zbytečně složitými místy, která úplně kazí chuť hru vůbec dohrávat.

Světlé stránky hry
  • členitá hratelnost
  • pokročilejší grafika
  • věrohodná atmosféra Sonicova světa
Temné stránky hry
  • ztráta děje
  • zmatená kamera
  • místy přehnaná obtížnost

Celkově vzato se hra stala mnohem hezčí a rychlejší, i když zahodila důležité eso - děj. V porovnání se staršími Sonicy je také chytřejší, složitější a vypiplanější. A vůbec, vývojáři by si měli s úlevou vydechnout. Sonic Heroes totiž momentálně nemá žádnou alespoň trochu důstojnou konkurenci.

Grafika: 6/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 6/10

Celkem podařený nástupce předchozího dílu, zajímavá arkáda, která toho však nemůže mnoho nabídnout.

Celkové hodnocení: 6/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce