Recenze: Sonic Unleashed - dvojí osobnost

Mírumilovná planeta úpí pod rozmary doktora Eggmana, zatímco Sonic bojuje s prokletím ježkodlaka. Vzhůru zachránit obojí.

Že sirky nejsou na hraní, ví moje sestra již od útlého věku. Já se to chvíli po ní dozvěděl na základě nevydařeného experimentu, který mé rodiče stál několik horkých chvilek. Ne každý má ale štěstí na chápavé a milující rodiče, a tak se čas od času narodí fakan, jenž prahne po světovládě, které plánuje dosáhnout za každou cenu. Ještě, že máme ježka Sonica, který vždy dokáže zabránit tomu nejhoršímu. Nebo ne?

 

Ani oblíbený rychlonohý hmyzožravec není neporazitelný, čehož si je, žel bohu, vědom i zlořád Eggman. Tomu se totiž podařilo nalákat Sonica do útrob své vesmírné bárky (taky vás vždycky zajímalo, kde na to neustále bere finance, když mu všechny plány Sonic pokaždé překazí?), kde z něj za pomoci tajemného přístroje vycucne chaosové smaragdy, a jejich sílu využije k roztříštění jedné planety na kusy a probuzení astrální entity, žijící hned pod jejím povrchem.

TIP: Snažte se jednotlivé lokace pečlivě prozkoumat. Odměnou vám budou nejrůznější bonusy. 

Dva světy

Jako by nestačilo, že Eggmanovo počínání vysálo ze smaragdů veškerou energii. Jeho hrátky totiž ze Sonica udělaly prokletého, jenž se s každým západem slunce změní v děsivého ježkodlaka, obdařeného neobyčejnou silou a elastickými končetinami. O tom, že se vám to bude setsakra hodit ani na okamžik nepochybujte. Ve společnosti populárního bodlináče se tak musíte vydat na dlouhou cestu plnou překážek, během níž budete muset znovu scelit planetu a zbavit Sonica prokletí, které mu doslova nedá spát.

sonicunleashed_01.jpgsonicunleashed_02.jpg

Za tímto účelem si pro nás vývojáři ze Segy připravili prazvláštní svět plný života, který můžete s hlavním hrdinou relativně volně prozkoumávat. Díky jeho rychlým nohám totiž hravě překonáte obrovské vzdálenosti mezi jednotlivými kontinenty a budete se tak moci podívat na zamrzlé pláně, rozkvetlé louky, či vyprahlé pouště. Vaše putování vás ovšem provede i honosnými městy, či nebeským výšinami. Ať už vás ale vaše kroky zavedou kamkoliv, všude narazíte na desítky NPC s nimiž je možné poklábosit.

Čas od času to bude přímo nezbytné, tedy za předpokladu, že chcete pokročit v příběhu. Jednotlivá prostředí však mají ve většině případů roli spíše podpůrnou, než hlavní. V každém jednom z nich se totiž nachází kouzelné místečko, z něhož Sonic vyráží na nebezpečné mise.

Taky vás vždycky zajímalo, kde na to Eggman neustále bere finance, když mu všechny plány Sonic překazí?

Že je jejich plnění bezpodmínečné pro děj hry snad netřeba dodávat. Těchto misí, nebo levelů, chcete-li, je vskutku úctyhodné množství, které je ještě znásobeno Sonicovými dvěma identitami. Pro každé jeho vzezření jsou totiž připravena odlišná kola, jež jsou přizpůsobena jeho fyzickým proporcím.

Dva ježci

Zatímco v normálním stavu vám budou nabízeny nekonečně dlouhé dráhy na nichž bodlináč prošoupe i troje kecky, jeho nový design vám umožní projevit to agresivní já, které dříme těsně pod slupkou. Jen s ním totiž budete schopni porazit desítky Eggmanových nohsledů, již se vám snaží ztížit cestu k cíli. Paradoxně nová Sonicova osobnost má na hru nejhorší možný dopad. Místo, abyste se dočkali klidného a pomalého postupu hrou, při němž se stihnete rozhlédnout klidně i na obě strany, je vám předložen podivný slepenec boje, skákání, šplhání a balancování na úzkých cestičkách, který zdaleka není tak jednoduchý, jak by se mohlo po prvním přečtení zdát.

sonicunleashed_03.jpgsonicunleashed_19.jpg

Právě zde se totiž projeví otřesná kamera, díky níž nejednou skončíte v hluboké propasti, na jejímž dně čeká vysmátá smrt, jež vám krom života drze uloupí i veškeré dosud nasbírané body. A věřte mi, když se vám to během jednoho kola stane až desetkrát, máte chuť něco rozbít. Na kousíčky. Abychom ale byli fér, je na místě pochválit vývojáře za jistou rozmanitost, kterou se jim podařilo, začleněním "druhého" Sonica, do hry vetkat. Kdyby se ale nebáli drobného vyladění všech prvků, mohlo by jít i o výraznou přednost titulu.

Tip: Než se s temným Sonicem vydáte skrze level, ujistěte se, že jste všechny křehké věci odnesli dostatečně daleko.

Místo toho se na ono místo prodral vesměs obyčejný RPG systém, jenž vám umožní obě verze Sonica do jisté míry vylepšovat. Opravdu jde ale spíše o drobnosti, které na samotné hraní nemají bohužel skoro žádný dopad. Přičítáme tak plusové body alespoň za snahu. Škoda, že se stejně tvůrci nesnažili i co se audiovizuálního zpracování týče.

Paradoxně má nová Sonicova osobnost na hru nejhorší dopad

Zatímco grafika titulu je příjemná a dává hernímu světu jistou osobitost, hudební podkres je katastrofální. Ve stále stejných intervalech se totiž střídají ty samé melodie pořád dokola, přičemž hudba doprovázející boj je striktně omezena na jednu jedinou skladbu! No fuj.

sonicunleashed_20.jpgsonicunleashed_21.jpg

I přesto je ale Sonic Unleashed příjemným zjevením, které by nemělo chybět ve sbírce žádného z jeho fanoušků. Za relativně nízký peníz vám nabídne dlouhé hodiny kvalitní zábavy, a to se počítá. Škoda jen jistých, řekněme záludností, které jinak nadprůměrný titul chtě nechtě srážejí o několik příček níž. Nejde však o nic tragického, což je v tomto případě nejdůležitější. Nebo ne?

Dostupné pro: X360, PS3, Wii
Žánr: Arkády | plošinovka
Výrobce: Sonic Team | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 3. čtvrtletí 2008
  • Temný Sonic
  • Grafické zpracování
  • Živý svět
  • Příšerná kamera
  • Katastrofální hudební doprovod
  • Po čase stereotypní
Související články
  1. Jaký bude nový Sonic?
  2. Video: Sonic ve dvou podobách

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A