Recenze: Space Rangers 2 – Vesmírná kovbojka

Že nemohou být Ruské hry dobré? To jste zřejmě nehráli Space Rangers 2. Nažhavte motory, krutý vesmír vás vítá.
Seznam kapitol
 1. Jeden nestačí
 2. Všechny žánry pohromadě

Z deníčku redaktora:

„Ani mi nedochází, že už piju třetí kávu. Měl bych jít spát, ale nemůžu. Už jsou to dva dny a já stále ani oko nezamhouřil. Dokonce i šéfredaktor mě považuje za nezvěstného. Ale ta touha, ten pocit je tak silný. Nedá se tomu odolat. Je to jako nemoc, šílenství, nespoutaná droga. Už si připadám paranoidní. Ztrácím pojem o realitě. Asi jsem zešílel…Musím se vzchopit. Jen postřílím ještě alespoň jednoho dominátora. A nebo raději dva. Či rovnou celou flotilu!"

spacerangers2_01.JPGspacerangers2_02.JPG

Nikdy bych nevěřil, že budu za výpadek proudu tak rád. Alespoň na pár vteřin jsem pocítil procitnutí. Tehdy jsem se zmohl jen na hluboký spánek. Nyní jsem schopen po obtížné odvykací kůře konečně napsat recenzi. Bylo to těžké, ale zvládl jsem to. Jen mi dejte ještě pár minut než odrovnám pár lodí…

Klissané s novou tváří

Opravdu je to tak. Space Rangers se vrátili. Znovu vás připoutá k monitoru a jen tak se vás rozhodně nevzdá. Do boje totiž vyrukoval s opravdu silnými zbraněmi a ukrutně dlouhou dobou hratelnosti. Že jste o něm ještě nikdy neslyšeli? Ani se nedivím. Masáž od půvabné masérky marketingu se z Ruska nepřihnala a obrázky ze hry mnoho grafiky chtivých hráčů nenalákají. Pravou chuť tohohle bonbónku poznáte až po tom, co jej ochutnáte.

 spacerangers2_art_01.jpg

Pamatuji si ty staré časy, kdy jsem s potem na tváři odolával náporu klissanských lodí ve jménu rangerské cti. Ta atmosféra byla nezapomenutelná, stále tomu ovšem něco chybělo. Temnou díru v prostoru mělo zaplnit pokračování. Když tedy do redakce dorazilo dokonce rozšířené vydání s podtitulem Reboot, okamžitě jsem se po něm ohnal.

Je dost možné, že kdo si Space Rangers nezahraje, jen těžko je pořádně docení

Už po pár hodinách hraní jsem byl překvapen, do jak velké míry byla ona temná díra zaplněna. Přibylo pár lahůdek například v podobě nového strategického módu a rozšíření samotné celkovou nabídku spíše jen rozmnožilo, než doplnilo. Jmenovitě přidali novou dávku více než 50-ti misí, speciální řadu vzácných předmětů a mnoho dalšího. Co mě však ani trochu nepřekvapilo, je příběh.

 spacerangers2_03.JPG spacerangers2_04.JPG

Prakticky vše okolo něj zůstalo téměř při starém. Opět se nám dostává na scénu klasické galaktické klišé. Nová civilizace obsazuje jeden systém za druhým a dobrovolní piloti se znovu zapojují, aby oživili legendu rangerů ve snaze ubránit koalici pěti ras. Tentokrát si protivníci říkají Dominátoři a jejich existence je výsledkem nepodařeného výzkumu armádních droidů. Získali vlastní vědomí a začali terorizovat okolní planety. Jak je však zvykem již z prvního dílu, stojí za tím vším mnohem víc, než si dokážete představit. Víc vám však neprozradím, abych vás nepřipravil o to nejlepší.

Rangerem na vlastní pěst

A kdo že vlastně ti rangeři jsou? Ne, není to Chuck Norris v digitální formě, nýbrž nebojácní dobrodruzi ze všech koutů galaxie. Ještě v dobách klissanských válek byla koalice pěti ras na pokraji sil. Vyrukovali tedy s něčím, co je pro mnoho válečníků tím nejcennějším – čest.

Vesměs se ovšem celá vaše životní dráha bude točit kolem nabývání slávy, majetku a bohatství

Mnoho dobrovolných pilotů tak v jejím jméně podepsalo krvavou dohodu a na znamení srdečného přivítání vydali se plivnout nepříteli do tváře. Důležité přitom je, že se nikdo nikomu nezodpovídá. Když už však pomůžete, čeká vás příjemné ohodnocení ve formě rangerských bodů. Sláva ale lepší loď nezaplatí…

 spacerangers2_art_02.jpg

Co tedy dělat, když zrovna není poblíž žádný dominátor? Možností máte hned několik. Vesměs se ovšem celá vaše životní dráha bude točit kolem nabývání slávy, majetku a bohatství. Ať už kvůli drahým nákladům na udržení vaší skořápky v provozu, či na samotnou skořápku vůbec. A to všechno začíná i končí u kreditů. Nezbývá tedy nic jiného, než je přivítat s otevřenou náručí.

 spacerangers2_05.JPG spacerangers2_06.JPG

Kredity se na vás hrnou ze všech stran, stačí se pro ně jen zohnout. Ne vždy je to však zrovna jednoduché a mnohdy vás přitom pěkně zabolí v zádech. Překupovat spotřební zboží, coby válečník prodávat technologii pozůstalých nepřátel, plnit mise, loupit, vydírat a pokračovat bych mohl až do skonání galaxie. Celkově se ale způsob, jaký si zvolíte, přímo odráží ve vašem povolání.

Až vyrostu, chci být pilotem

Vaše zaměření si společně s rasou volíte již na začátku hry, ovšem pevně tím určíte pouze své startovní vybavení, vzhled postavy a vztahy s ostatními rasami. Všechno ostatní se dá v průběhu hry snadno změnit. Stačí jen přeorientovat své činy do jiné sféry podnikání. Záleží jen na vás, který způsob vám vyhovuje nejvíc.

TIP: Chcete-li se vyhnout vězení a potřebujete na danou planetu přistát, kontaktujte přes interkom válečné lodě a nabídněte jejich vládě peněžní vyrovnání.

Nečekejte ale, že vás v tom nechají samotného. Vaše chování totiž přímo ovlivňuje jednání okolních lodí a to ať už v dobrém, nebo ve zlém. Jste-li obávaný válečník, těžko se s vámi spřáhne kdejaký pirát. Naopak jste-li bohatý obchodník, piráti o vás budou mít až nebývalý zájem.

 spacerangers2_07.JPG spacerangers2_08.JPG

Pirátství samo o sobě je však určeno především trpělivějším a náročnějším hráčům. Rozhodnete-li se vydat touhle stinnou cestou na pokraji společnosti, velmi záhy narazíte na spousty problémů. Napadání lodí totiž nezůstane bez odezvy a brzo budete na většině planet nevítaným hostem. Stanete se terčem válečných lodí, lovců odměn a spousty jiných, piráty opovrhujících pilotů. Začnete se skrývat a bezpečí naleznete málokde. Krom toho pirátské aktivity nejsou zejména ze začátku zrovna výdělečné, neboť většina akcí je doprovázena tučnou fakturou za opravu. Vzhledem také k faktu, že ve hře není k dostání jediná pirátská mise, nejeví se mi tato dráha jako dvakrát přitažlivá.

 

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | vesmírná strategie
Výrobce: Elemental Games | Webové stránky hry
 • Velká doba hraní
 • Spousty možností
 • Minihry
 • Provázanost hráče s okolím
 • Mód budovatelské strategie
 • Příběh
 • Autopilot
 • Umělá inteligence
 • Hudba
Související články
 1. Space Rangers - galaxie už zase volá o záchranu
 2. Nové hry na obzoru: vesmírní zabijáci z Ruska
 3. Recenze: Space Rangers – galaxie volá o záchranu!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |16 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce