Recenze: Spider-Man 2 – jen pro silné nátury!

Spiderman. Slavný hrdina, ale především skvělý komix a neméně povedený film. Pavoučí muž nyní vstupuje do světa her a je opět jedinečný, tak jak jej již po léta známe. Nikoliv však v pozitivním slova smyslu. Máme totiž čest s další hrou, která by vás mohla přivést až na pokraj šílenství. Jen upozorním, že následující řádky (stejně jako sama hra) jsou určeny jen těm nejotrlejším!

Platforma: PC
Typ hry: Third-person akce
Multiplayer: Ne (naštěstí)
Minimální konfigurace: PIII 600 MHz, 128 MB RAM, 1 GB na HDD, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: PIII 600 MHz, 256 MB RAM, 1 GB na HDD, 16 MB grafická karta
Testovací konfigurace: Celeron 2,2 GHz, 512 MB RAM, 1 GB na HDD, 128 MB grafická karta
Výrobce hry: Fizz Factor
Distributor hry: Activision (
http://www.activision.com)
Distribuce v Česku: Cenega (
http://www.cenega.cz)
Homepage:
http://www.activision.com/microsite/spider-man/

Bylo ráno, 12.7. Vstal jsem brzy, abych napsal tuhle recenzi. Na hru jsem byl zvědavý, protože Spiderman je mým šálkem kávy. Vložil jsem CD do mechaniky a pln očekávání jsem spustil instalaci. Pak ale následovalo něco, na co již nikdy nezapomenu. Jestli čtete tyto řádky, pak jsem mezi živými a jsem rád. Ne kvůli sobě, ale kvůli vám čtenářům. Vy se totiž, díky tomuto článku, budete moci podobné situaci vyhnout…

  

Na co myslíš? * Jsme snad hlupáci, páni vývojáři? * No vypadáš fakt nádherně!

Zatímco všichni již netrpělivě očekáváme film, který zatím z trailerů vypadá skvěle, firma Fizz Factor nám nabídla stejnojmenný herní titul. Jak je již z názvu hry patrné, hlavním hrdinou je student Peter Parker alias Spiderman. Žánrově hra zapadá mezi ty nejhorší third-person akce. Zatímco Spidermanovi konzoloví bratříčci po mnoha stránkách excelují, PCčkový osminoháč je ztělesněním lidského utrpení!

Část první: nevolnost

Premiérové spuštění hry vás nijak neohromí. Tuctové intro a pár záběrů muže v červeném nylonovém kostýmku. V naději a očekávání nových zážitků jsem spustil hru. Prvotní okamžiky pro mě byly nepředstavitelným šokem. Musel jsem si srolovat jazyk, který mi vyjel z pusy. Rychle jsem zkontroloval datum vydání hry s tím, že muselo dojít k omylu a já dostal na recenzi trhák z roku 1996. Otřesná grafika a ještě horší dabing tomu odpovídaly.

Nejhorší na celé hře však bylo to, že se mi dostalo otravného šestihodinového kázání o tom, jak mám hru hrát. Průpovídky typu: ,,zmáčkni levé tlačítko”, ,,zmáčkni šipku nahoru”, mě ubíjely! Prvních dvacet minut hry totiž neděláte nic jiného, než že skáčete mezi mrakodrapy za doprovodu výše zmíněného komentáře. Je to jakýsi povinný tutoriál. Právě během něj jsem sáhl po prvních tabletách proti bolestem hlavy.

  

Cupity cup * Doufám, že spadneš! * Tarzan hadr

Tak vyvstává otázka, jaký je vlastně příběh hry? Odpověď zní: hrozný! Kdyby se každoročně udělovaly ceny za hry, Spider-Man 2 by získal ,,zlatou malinu” za scénář (mimo jiné). Dr. Octopus je sice hlavním záporákem, ale to je asi tak vše. Hra naštěstí nemá s filmem nic společného. Po dalších tabletách, jež měly utlumit můj bolehlav, jsem sáhnul v momentě, kdy jsem musel sledovat, jak hrozně se vyvíjí herní scénář. Naprosto na sebe nenavazující události, totálně a nepředstavitelně kýčovité souboje s bossy a celkově trapná dějová linie. To je jen výčet toho nejhoršího.

Část druhá: analgetika

Přejděme do další fáze tohoto článku – rozbor nedostatků hry a jejich odraz na duševním i fyzickém zdraví. Až se vám po hodině hry při chůzi městem objeví na monitoru tabulka, která vám bude napovídat v tom, jak skočit do výšky a udělat salto, snažte se zachovat klid. Doporučuji nějaké silné analgetikum. To utlumí vaše smysly a vy ty hrůznosti tak nebudete muset vnímat.

Nadchne vás také úžasné ovládání v podobě tří šipek a dvou tlačítek myši. Víc toho ke hraní opravdu nebude potřeba. Jak úžasné! Dokonce jsem zkusil do hry zasvětit našeho psa a světe div se, šlo mu to celkem dobře. Ztroskotal až u souboje s bossem. Do té doby si však vedl velice slušně.

  

Sexuálně frustrovaný pavouk našel svou oběť * NÁDHERNÁ GRAFIKA * Muž na Měsíci?

Určitě jste zvědaví na ono pověstné houpání na pavučinách. V těchto ohledech hra připomíná programování v Baltazaru pro děti z prvního stupně základní školy. Pepíček a Jiříček však neuspěli. Spiderman visí nad městem jako oběšenec, který byl dva měsíce ukrytý ve sklepě, než ho našla místní policie. Hlavní hrdina předvádí nerealistické pohyby a skoky, které připomínají pohled na kamzíka se vzteklinou. Kdykoliv jsem tohle viděl, značně se mi přitížilo a musel jsem přerušit hraní.

Část třetí: na pokraji sil

Mrazí vás v zádech? Mě taky mrazilo. A to ještě není všechno! U každé hry vždy pozorně sleduji grafiku a rád poslouchám zvuky. Současní hráči si totiž potrpí na dobré vizuální zpracování, což mě vždy vede k tomu, abych mu věnoval patřičnou pozornost. Když jsem ale viděl to, co mi grafici Fizz Factoru nabídli, urychleně jsem sáhl po mobilním telefonu pro případ, že by se schylovalo k infarktu. Ta hrůza, kterou jsem spatřil, se slovy nedá popsat!

Co se týče pohybů jednotlivých postav a pavoučího muže především, vše dokonale připomíná starou dobrou freeware hru Vlak. Bez legrace! Naprosto nesymetrické a hranaté pohyby mluví za vše. Zajímají vás chyby v grafickém enginu? Celý grafický engine je jednou velkou chybou! Je ostudné, co si dnes tvůrci dovolí vypustit.

  

Vy máte ale krásné autíčko * Ty to teda umíš, Spidere * No ty jsi ale štramák!

Hudba a zvuk? Pravdou je jedno. Některé zvuky, které vydává naše tělo, jsou mnohem melodičtější než zvuky z tohoto herního paskvilu. Ještě jedno varování: hudba z této hry může způsobovat poruchy nervového systému! Povím vám, že zlé sny o této hře mě budou pronásledovat do konce života!

Část čtvrtá: řeka Styx na dosah

Dalším obrovským záporem hry je až přehnaně dlouhá hrací doba. Celých šest hodin je totiž třeba protrpět, než se s úspěchem dostanete až k jejímu konci! Obvykle bývá podobně krátká herní doba nedostatkem, tady je však zmíněných šest hodin přehnaně moc!

Sbírání všelijakých svítidýlek jako z deset let starého Super Maria nikoho nenadchne. Vrcholem všeho bylo, když jsem zjistil, že hra je tak super, že obyčejnou chůzí nemůžete ze silnice přejít na chodník – tedy zdolat obrubník. Musíte k tomu požít skoku. Po všech těch hrůzách, co jsem s hrou prožil, mě však málem usmrtilo zjištění, že se u nás prodává za 1799Kč! Tohle nebudu komentovat, protože kdybych tak učinil, asi by mě odvezli ve svěrací kazajce za doprovodu příslušníků státní policie.

Světlé stránky hry
 • Přežil jsem to!
 • Podařilo se mi vrátit se zpět do normálního života
Temné stránky hry
 • Grafika
 • Zvuk
 • Hudba
 • Pohyby postav
 • Hratelnost
 • Ovládání
 • Primitivnost
 • Nesmyslná a drzá cena
 • PROSTĚ VŠECHNO!

Třešničkou na tomto dortu utrpení je fakt, že ve hře je téměř nemožné zemřít. Ať se snažíte jakkoli a na jakoukoli obtížnost. Můžete s tím pavoukem klidně švihnout ze stopadesátimetrového mrakodrapu a on dopadne na tlapy jako veterán ze 101. výsadkové divize v Normandii. Je to skličující, hrozné a nesnesitelné!

Část pátá: pumpování žaludku

Nebudeme se dál trápit, nestojí to za to. Navíc, opravdu není nic dalšího, o čem bych se v této recenzi mohl zmínit. Je neskutečně ostudné, čím se nás herní průmysl občas snaží nakrmit. Jestli někdy ve svém životě budete mít tu smůlu a Spider-Man 2 se vám dostane do rukou, doporučuji následující terapii: po dobu tří dnů jezte pouze zeleninu a ovoce a vypijte minimálně čtyři litry vody denně. Poté by mělo být vše v pořádku a hra by na vás neměla zanechat trvalé následky.

Vážení rodiče, jestli máte své potomky alespoň trochu rádi, nikdy jim tuto hru nekupujte! A vy, hráči? Doufám, že tato recenze pro vás byla dostatečným varováním před tím, abyste se k této hře nepřiblížili více, než na tisíc metrů. Jsem rád, že jsem vás mohl varovat. Utrpení jednoho člověka je totiž menší, než utrpení mnoha. Se vší úctou a oddaností váš Alan Jarrar.

Grafika: 2,5/10
Zvuky: 2/10
Hudba: 2/10
Hratelnost: 1/10

Varování: hraní této hry silně poškozuje zdraví a je životu nebezpečné!!

Celkové hodnocení: 2/10

Diskuze (19) Další článek: PS3 bude odhalena ještě letos

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,