Recenze: Spider-man 3 – černá je dobrá

Vše zlé zapomenuto! Po několika nepovedených pokusech se Spider-man konečně vrací zpět v plné síle – ve skvělé hře. Spider-man 3 tak na rozdíl od svých předchůdců není jen dalším titulem snažícím se svést na popularitě aktuálně promítaného snímku. Jde především o skvělou hru. Důkazem budiž už jen to, kolikrát spojení „skvělá hra“ padlo v perexu.
Recenze: Spider-man 3 – černá je dobrá

Platforma: PC
Žánr: akční
Multiplayer: Ne
Výrobce: Treyarch
Vydavatel: Activision
Distributor v ČR: CD Projekt
Minimální konfigurace: Procesor 2 GHz, 512 MB RAM, 128MB Grafická karta
Homepage:
www.sm3thegame.com

Fanoušci pavoučího muže měli v poslední době co se her týče smůlu. Tedy ne že by tituly s tímto hlavním hrdinou nevycházely; problém nebyl v kvantitě, ale v kvalitě. Použití minulého času v předchozí větě o lecčem vypovídá. Ano, časy se mění. A ano, právě s příchodem Spider-man 3.

Šok přichází hned zkraje; dokonce ještě před tím, než si stihnete hru osahat. Žádné menu se nekoná: okamžitě jste vrženi do tutoriálu a začínáte se učit prvním krokům s postavou. Násilné vržení do tutoriálu v tomto případě ale jistě nikomu nebude vadit. Spider-manovy pohyby vyžadují dlouhé minuty cvičení a bez pořádného tréninku byste si v ulicích rychle (což by nevadilo – horší je, že bez cizí pomoci) nabili kokos. Šok číslo dvě přijde záhy – tedy v případě, že jste měli čest s některým z předchůdců. Ovládání je… báječné. Tentokrát ani stopa po tom, že je hra určena v první řadě pro konzole; pohodlně si ji užijete i na kombu klávesnice + myš. Klávesy jsou navíc rozmístěny velmi dobře, takže si už po několika minutách dokonale zapamatujete, co a kdy je zapotřebí mačkat.

   

Žánrově se Spider-man 3 samozřejmě řadí mezi akce, liší se ovšem od svých starších sourozenců tím, jak vývojáři tento žánr pojali. Linearita je minulostí – tentokrát si užijete naprosté volnosti. V praxi to znamená jediné; máte před sebou celý New York a záleží jen na vás, jak s ním naložíte. Svoboda přitom není jen „na oko“. Okolní svět žije vlastním životem; pokud se zastavíte, můžete pozorovat, jak auta jezdí, chodci chodí,  lupiči okrádají nevinné stařenky… Velkým přínosem je také rozloha města – i když se skutečnému NY asi stěží vyrovná, je ten virtuální dostatečně rozlehlý na to, aby se vám jen tak nepřejedl. Zábavou je i pouhé brouzdání ulicemi…

…  takže si asi dokážete představit, jaké pocity se dostaví, až dojde na akci. Nejdříve si ale ujasněme, proti komu vůbec budete své pavoučí schopnosti potřebovat. Překvapivě úhlavním nepřítelem není žádná velká obluda s kdovíkolika chapadly (jak tomu bývá normálně), ale sám Spider-man. Vinou blíže nespecifikovaného symbiontu z vesmíru se Spíďa stane záporákem – samozřejmě ne úplně. Jistá část jeho starého já bude stále žít a bojovat za záchranu světa. Do hry se tak dostává zcela nový prvek – musíte se vypořádat nejdříve sami se sebou, abyste vůbec mohli ohrožovat ostatní.

  

Když už dojde na věc, budete mít k dispozici všechny Spider-manovy schopnosti. Plachtění pomocí pavučiny z budovy na budovu je chápáno spíše jako obranná taktika; při útoku více využijete bojových komb (pozemská klasika – bušíte do protivníka rukama i nohama, hlava i nehlava) nebo například hrdinova zraku (abnormálně vyvinutý, s možností zoomu – ideální pro situace, kdy nevíte kudy kam). Boje samotné jsou založeny právě na kombech, což se logicky projevuje i do jejich pojetí – výsledkem je velmi chaotické mačkání kláves. Naučit se jednotlivé údery a jejich vzájemné kombinace není problém, při zběsilém tempu hry nicméně nezbývá nic jiného, než se spoléhat na náhodu.

Úkoly v misích (po městě se sice pohybujete volně, čas od času ale musíte přijmout nějaký úkol) jsou velmi variabilní, i když většinou jde „pouze“ o to někoho zmlátit / vysvobodit / získat nějaký předmět. Podstatnou roli hrají také ty mise, kde musíte Spider-mana fotit pro noviny – bez nich by civilní já našeho hrdiny nemělo ani na chleba. Nudit se tedy rozhodně nebudete, je z čeho vybírat.

  

Ani po technické stránce hra nestrádá. Nečekejte ovšem žádné zázraky – rozhodně se najdou mnohem lepší tituly – Spider-man má ale jisté kouzlo, které vás k monitoru dokáže přikovat na pěkně dlouho. Navíc musím pochválit, s jakým citem se povedlo zpracovat celý New York – okolí je dostatečně detailní, přitom hra nepotřebuje loadingy a ani se neseká.

Světlé stránky hry
  • konečně kvalitní zpracování spider-mana
  • pěkná grafika a skvělé zvuky
  • hratelnost založená na svobodě
  • ovládání (!!!)
Temné stránky hry
  • umělá inteligence nepřátel
  • krátká hrací doba
  • moc jednoduché!

Z předchozích slov se sice Spider-man 3 může jevit jako dokonalá hra… stačí se ale zamyslet nad tím, jak jednoduše jsem ji líčil. Opravdu, po čas hraní nenarazíte na sebemenší zádrhel. A v tom je problém. Obtížnost by klidně mohla být o pár stupňů vyšší, nic by se nestalo. Nepřátelé nepobrali moc rozumu, takže jejich likvidace nebude činit problémy ani vaší nejmladší sestře. Okamžitý přístup ke všem misím také není dvakrát dobrou motivací. Proto nesmíte čekat žádné zázraky – pro jednorázové povyražení je nicméně Spider-man 3 ideální. Skvělý oddych – nic víc, nic míň. A konečně kvalitní hra podle filmu!

Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 7/10

Máte rádi Spider-mana? Konečně jste dostali kvalitní hru s ním v hlavní roli. Nemáte rádi Spider-mana? Pak vás o kvalitách tohoto titulu stejně nic nepřesvědčí...

Celkové hodnocení: 7,5/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A