Recenze: Splinter Cell – zmocní se vašeho telefonu

Pojďme se podívat na další titul pro nejoblíbenější mobilní telefon hráčů. Nokia N-Gage dostala vlastní verzi dobrodružství tajného agenta Jamese Bon... totiž Sama Fishera, a ten se pod vaším vedením pustí do mise, která mu možná zabere celých 24 hodin. A když bude nejhůř? Může si na pomoc zavolat druhého Sama Fishera. V Multiplayeru to není problém.

Platforma: Nokia N-Gage
Multiplayer: ano, 2 hráči přes bluetooth
Ukládání pozice: ano
Výrobce: Gameloft (
http://www.gameloft.com/en/)
Distributor v ČR: Cenega (
www.cenega.cz)
Homepage:
http://www.gameloft.com/en/product_page.php?game=394

Splinter Cell je chytrá hra. Kromě toho, že hodně dobře vypadá, dobře se ovládá a netrpí nijak výrazně designérskými či programátorskými neduhy (což je předpoklad každého úspěšného titulu), přinesla také řadu nových prvků a především docela nový pocit se samotného hraní – snad nikdy nepůsobila hra na tajného agenta (nebo špióna, chcete-li) tak věrohodně. Během mnohaminutového vyčkávání ve stínech a průniku do střežených vládních budov si každý hráč připadal jako opravdový hrdina, jehož výhodou je realistická moderní technika – velký rozdíl oproti postupům i vybavení dosavadního představitele žánru, Jamese Bonda (Metal Gear Solid je svojí arkádovostí a příběhovostí poněkud odlišná kategorie). Jak si ale s originálním konceptem slavné hry poradili autoři při tvorbě technicky omezené 2D verze pro mobilní telefon?

Zjednodušení o jeden rozměr

Předně je potřeba zmínit, že problém nebyl vyřešen při tvorbě hry pro N-Gage, nýbrž ještě předtím pro platformu Game Boy Advance, odkud byla hra pouze konvertována. Dodejme jedním dechem, že zatímco na GBA šlo o grafickou špičku, v poněkud výkonnějším prostředí N-Gage (stačí mrknout na technická data těchto dvou přístrojů nebo na Tomb Raider pro N-Gage, pokud máte o srovnání výkonu pochybnosti) jde „jenom“ o hodně pěknou hru, s milým důrazem na grafický detail a celkovou „barevnou atmosféru“.

 

Misi předchází stylový brífink * A do mise se vstupuje pokud možno efektně

 

Tenhle trik jsme používali na studentských kolejích * Prostředí jednotlivých misí jsou slušně různorodá

Detailní prostředí obsahuje věci jako provazy, trubky či překážky, po kterých může Sam Fisher, proslavený svojí pohyblivostí, stylově šplhat, přičemž má opravdu několik (ve světě 2D her) neobvyklých pohybů navíc (možnost při ručkování na laně přitáhnout i nohy, aby byl méně nápadný nebo se vlezl do užšího prostoru, například). Nechybí ani výklenky, ve kterých je možné se ukrýt díky využití pseudo-3D-prostoru před procházející stráží. Přidejte samozřejmé skákání, plazení a přikrčenou chůzi – bude vám jasné, že v členitém prostředí budete tyto vlastnosti a schopnosti využívat ke stejnému obcházení protivníků, jakým je naplněn původní Splinter Cell pro velké formáty. I když je tedy verze pro N-Gage 2D, nejde v žádném případě o bezduchou procházečku či střílečku. Ve skutečnosti zůstává většina napínavé atmosféry originálu zachována, i když za využití mnohem jednodušších mechanismů.

Pracujte v utajení

Při postupu hrou budete moci využívat šikovnou „sticky cam“ funkci, díky které je možné se rozhlížet po herní ploše, než postoupíte dál. Tato výborná funkce navíc zobrazuje i „pole dohledu“ strážních kamer, takže jde skutečně o neocenitelný nástroj, který jinak kontroverzní hratelnost „2D stealth hry“ bez problémů uhlazuje. Navíc hra nepostrádá ani noční či termální režimy vidění, takže si užijete také oblíbených Samových hrátek s pojistkami v budově a následně se strážemi zmatenými nedostatkem světla.

 

Taková důležitá budova a všichni hlídačí spí... * Vidíte Sama schovaného ve výklenku? Stráž ho nevidí

Samotní strážci mají jednoduché vzorce chování, mluvit o nějaké AI nemá tedy smysl. Přesto – jak jsem již zmínil – hra není žádná druhořadá střílečka a proto ani tyto vzorce chování nepřátel nejsou nudně sebevražedné. Pokud vás strážce spatří, většinou se vyděsí a snaží se zburcovat kolegy doběhnutím k nim nebo k poplašnému tlačítku. Jednoduché a přitom dostatečně zábavné – vaším úkolem je samozřejmě nepřítele zneškodnit, než se alarm spustí, nebo jej (v zájmu hratelnosti, protože realistické to moc není) alespoň vypnout, aby alarm nezvonil příliš dlouho.

Hrajte na N-Gage

Splinter Cell pro N-Gage si tedy uchovává inovativní a svéráznou atmosféru originálu, čemuž kromě zmíněné slušné grafiky napomáhá také povedené ozvučení i hudba nebo zachované brífinky a stylové dialogy z originálu. V hrubé desítce misí si užijete svérázných úkolů a rozhodně se nebudete nudit. Tento slib můžete vzít o to vážněji, pokud se vám podaří sehnat spoluhráče s druhou N-Gage a Splinter Cell hrou.

 

Sam nemá střevní problémy, to je kouřový granát * Dva Samové Fisherové si příkladně pomáhají

Multiplayer, ve kterém ovládáte každý svého Sama Fishera napříč čtveřicí speciálně designovaných misí, patří k nejlepším vlastnostem hry. Mise jsou záměrně připraveny tak, že nikdy nevíte, ve kterém okamžiku budete parťáka potřebovat – aby vám pomohl vylézt výš, spustit se s ním jako pojistkou na druhém konci lana, aby odlákal stráže zatímco vy odemknete dveře a podobně (o druhém multiplayerovém módu, nazvaném sniper, nemá smysl se ani zmiňovat, je otřesný a začne nudit minutu po spuštění). Mimochodem, odemykání dveří a trezorů reprezentují dva druhy zábavných rychlých puzzle na postřeh, kdy v časovém limitu postupně klikáte na správné zoubky zámku: tyhle minihry mne po celou dobu hraní hodně bavily.

Světlé stránky hry
  • Originální a zábavná hratelnost
  • Detailní stylová grafika
  • Vynikající multiplayer
Temné stránky hry
  • Směrové tlačítko špatně rozlišuje běh a chůzi
  • Checkpointy jsou na hranici únosnosti
  • Hra mohla vypadat lépe, než na GBA

Splinter Cell pro N-Gage tedy není žádnou technickou revolucí jako nádherná konverze Tomb Raider nebo (s velkým sebezapřením -) průměrná konverze Red Faction, kdo se těšil na zpracování proslavených světelných efektů z předlohy, má smůlu. Nicméně co Splinter Cell je, tak vynikající akčně-adventurní hra s mnoha originálními prvky, která dobře vypadá a ve dvou patří k nejlepší zábavě na této platformě.

Grafika: 8/10
Hudba: 7/10
Zvuky: 6/10
Hratelnost: 7/10

Splinter Cell je i ve dvou rozměrech N-Gage konverze zábavnou hrou s mnoha originálními prvky, která dokáže výborně zabavit, obzvláště ve dvou hráčích.

Celkové hodnocení: 7,5/10

Váš názor Další článek: Výherci triček Twin Snakes ze soutěže s Conquestem

Témata článku: , , , , , , ,EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Recenze mobilní hry Diablo Immortal. Pro jednoho skvělá hra, pro druhého propadák

Jste připraveni ukázat peklu prostředníček? Na plnohodnotné pokračování si sice ještě počkáme, ale proč nedat šanci tolik diskutovanému Immortalu?

Ladislav Novák
Diablo ImmortalMobilní hryRecenze
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní

Aktuality

11:59 | Monster Hunter Rise dorazí na konzole XO, XSX, PS4 a PS5 už 20. ledna. Rozšíření Sunbreak pak vyjde v průběhu jara. Na aktuálních konzolích má hra běžet až ve 120 FPS. 
3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách