Recenze: Splinter Cell: Conviction CZ – naštvaný agent

vytisknout velikost písma
Vztek člověka pořádně změní, zvlášť když zjistí, že mu strašně dlouho lhali. Sam Fisher je na válečné stezce a užijí si jej už i PC hráči.

Sam Fisher je jméno, které se už beze studu může postavit vedle takových velikánů, jakými jsou James Bond, Jack Bauer nebo Jason Bourne. Neohrožený agent se sice zpočátku spíše plížil ve stínech, ale s každým dalším dílem se jeho postup mění, chvaty jsou více smrtící a místo předem nalajnované cestičky pro plížení už člověk může i podstatně lépe improvizovat. Conviction znamená vrchol v tomto přístupu, kdy můžete projít celou hrou jako horká nábojnice máslem, jak jste se ostatně mohli dozvědět v recenzi konzolové verze.

 

Sam se totiž lehce dožral a boj s minimálním vybavením si žádá maximální nasazení. Je trochu škoda, že hra dost podstatně svádí k tomu, abyste vzniklé situace řešili spíše akční cestou a místo neviditelného agenta se stali masovým vrahem.

Boj s minimálním vybavením si žádá maximální nasazení

Plížit se sice stále jde, ale i tak si myslím, že posun k akční hratelnosti je více než patrný a fanoušky série určitě příliš nepotěší. Mně osobně sice lehce akčnější přístup v některých případech i celkem vyhovoval, ale na návrhu úrovní je jasně vidět, že hra je stavěná spíše pro tichý a opatrný postup.

conviction_03.jpg conviction_04.jpg

Přesto si však nemohu odpustit poznámku, že v jedné z flashbackových exkurzí do Samovy minulosti se hra do akční roviny přehupuje úplně – a je vidět, že i přes snahu o okopírování systému krytí známého třeba z Gears of War na své čistě akční kolegy prostě nemá. Na zpestření je sice daná mise celkem fajn, ale je naprosto jasně znát, kudy cesta nevede a co návrhaři ještě příliš udělat neumí. Ostatně, za pravdu jim k tomu dávají i nešikovně rozmístěné výbušné sudy, které jsou jako na potvoru téměř u každého postavení nepřátel.

Noktovizor znovu na scéně

K jisté neohrabanosti akčních scén pak velkou měrou přispívá i lehce nedoladěné ovládání, které není zcela přesné a nezřdka se vám stane, že se Sam připlácne k úkrytu ze špatné strany, což mu často přinese kulku do hlavy a vám salvu nadávek. Nepřesnost ovládání nutná u konzolí a už méně na PC je pak bohužel patrná i při označování nepřátel pro použití schopnosti „Mark & Execute,“ kdy je téměř umění označit dva těsně vedle sebe stojící nepřátele. Což je u schopnosti, která vám dovolí během pár sekund vybít skoro celou místnost, záležitost poměrně smutná.

conviction_05.jpg conviction_06.jpg

Samotná hratelnost jako by byla spíše podřízena dramatickému příběhu, jenž obstál na výbornou. Svou roli v tom sehrál i překlad, který je, co se týče faktické správnosti, poměrně povedený, i když se v něm bohužel najde i pár přehmatů, kde není úplně jasné, co chtěl básník říci.

Svou roli v tom sehrál i překlad, který je, co se týče faktické správnosti, poměrně povedený

Týká se to zejména několika doslovně přeložených frází, což je lehce s podivem, vzhledem k tomu, jak zručně si autoři poradili s upravením některých přirovnání. Daleko větším problémem však je fakt, že některé rozhovory stráží nebo okolních čumilů nejsou vůbec opatřeny titulky.

conviction_art1.jpg

Naštěstí se sice jedná o nedůležité plky, které jsou ve hře jen kvůli dokreslení atmosféry, ale i tak tato drobná chybka zamrzí. Zvlášť když je kromě výše zmíněných drobných přehmatů celý překlad na poměrně vysoké úrovni a působí doopravdy profesionálně, což je v českých poměrech hlavně doménou CD Projektu. Je vidět, že v Playmanu roste této společnosti zdatná konkurence a případný kupec české pobočky se bude muset hodně snažit, aby si udržel monopol na kvalitní překlady.

Výstřel ze tmy

V otázce hardwarových nároků je pak Fisher poměrně nekompromisní a i přes Unreal Engine si vyžádá snížení detailů na kartách střední třídy. S již pomalu dosluhuijící 8800GT jsem byl nucen stáhnout některé posuvníky na nízké nastavení a celkově hrál Conviction někde na pomezí low/medium detailů. I přes to ale hra vypadá výborně, jak ostatně můžete posoudit na okolních obrázcích. Celkovému ozvučení pak nelze vytknout půl slova – samopaly štěkají, tiché našlapování hladí membrány v reproduktorech a dramatická hudba dodává další rozměr už tak napjaté atmosféře. 

conviction_07.jpg conviction_08.jpg

Když dojde na lámání vazů, je Sam Fisher stejný tvrďák na konzolích i na PC a překlad i konverze mu k tomu poměrně zdatně sekundují. Je fakt, že drobné minely v ovládání zamrzí, ale pořád se nejedná o prvky, jež by hru výrazněji kazily a narušovaly tak zážitek z dramatického příběhu o přátelství, zradě a smrti. Při koupi se tak můžete rozhodovat čístě podle toho, jak moc je vám šedivějící veterán sympatický – s věkem se mění, přistupuje k celé věci méně čistě, ale stále je s ním hromada zábavy. A tak to prostě má být. 

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | stealth akce
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 30. dubna 2010
  • Výborný příběh
  • Větší volnost při postupu
  • Svižné tempo
  • Absentující titulky u nedůležitých rozhovorů
  • Drobné chybky v ovládání
  • Možná až příliš akční
Související články
  1. DLC se Conviction dočká 27. května
  2. Vyhlášení soutěže se Splinter Cell: Conviction
  3. Soutěž o 3 PC hry Splinter Cell Conviction a další super ceny
  4. Recenze: Splinter Cell Conviction - v novém tempu

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

včera | | 5 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A