Recenze: Steel Beasts – realistický tankový simulátor

Tank - jeden z nejúčinnějších vojenských prostředků současnosti. Byť se těžiště válečných konfliktů posouvá z pozemních bitev do vzduchu a většina nejdůležitější práce tak zbude na létající kolegy, je stále tank velmi důležitou složkou každé armády. Dnes si představíme zatím poslední realistický tankový simulátor na našem trhu, hru Steel Beasts.
Recenze: Steel Beasts – realistický tankový simulátor

Platforma: PC
Typ hry: Tanková simulace
Minimální konfigurace: Procesor 266 MHz, 32 MB RAM, 225 MB na HDD, 2 MB grafická karta, DirectX 7.0, Windows 95/98/2000/ME/XP
Doporučená konfigurace: Procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 440 MB na HDD, 8 MB grafická karta, DirectX 8.1, Windows 95/98/2000/ME/XP
Testovací konfigurace: AMD Athlon 2000+, 512 MB RAM, 440 MB na HDD, 64 MB grafická karta, Windows 2000
Multiplayer: LAN, Internet
Výrobce hry: eSim Games (http://www.esimgames.com/)
Distributor hry: Strategy First (http://www.strategyfirst.com/)
Distribuce v České republice: CD Projekt (http://www.cdprojekt.cz/)

Dnes tu však nebude řeč o poměrech české armády, o všech průšvizích, které ji poslední léta provázejí a ostudě, která ničí pověst České republiky v očích zahraničních spojenců. Opustíme totiž smutnou realitu a desítky mrtvých vojáků, kteří každý den položí život za svou vlast v nesmyslném boji v různých koutech matičky planety. Na zoubek se naopak podíváme nové herní simulaci tanků Steel Beats, kterou v minulých týdnech uvedla na český trh společnost CD Projekt. Podle dostupných údajů bývá titul Steel Beasts označován jako "tankový Flashpoint". Inu, opravdu odvážné tvrzení a my se dnes podíváme, zda-li tomu tak skutečně je.

Některým pamětníkům bude možná název Steel Beats již důvěrně znám - tato hra se totiž objevila před dvěma lety, od té doby byli fanoušci tohoto realistického simulátoru zásobování neuvěřitelným množstvím různých přídavků. Světlo světa spatřila v pozdějších měsících také další verze hry nazvaná Steel Beats GOLD. A právě tu můžete nyní zakoupit v kompletní české lokalizaci v českých obchodech. Co vám může tato hra nabídnout? Je určena širší veřejnosti nebo jen zarytým fanouškům tanků? Na to vše vám odpoví dnešní recenze.

 

Menu aneb šok na devátou

O stáří samotné hry jsem se již zmínil výše - přesto možná bude pro mnohé první pohled na menu hry opravdovým šokem. Kostrbaté písmo, jediný obrázek byl použit jako podklad tohoto textu, toť jeho krátká charakteristika. Ale přejděme tuto moji krátkou zmínku spíše bez povšimnutí a vrhněme se především na mnohem důležitější pasáže hry.

Na výběr máte samozřejmě z několika různých módů, které se však svým obsahem příliš neliší - můžete spustit rychlou hru, kde budete bez jakýchkoliv poznámek na úvod vrženi na samotné bitevní pole. Využít můžete také propracovaný tutorial, který vás seznámí s prací s oběma tanky, které je možno ve hře ovládat. Pokud stejně jako já patříte mezi tu skupinu hráčů, která povětšinou tutorialy přejde s posměškem na tváří, pak mu tentokráte věnujte zvýšenou pozornost. Dobře ovládat samotný tank, znát jeho každé zákoutí, slabiny i přednosti, to vše je v boji neocenitelné. A pokud nepatříte mezi fanatické milovníky války, pak budete mít, alespoň z počátku, s ovládáním tanku minimálně drobné problémy.

Ale zpět ke zbývajícím módům - s nimi totiž bezpochyby strávíte mnohem více času a i z tohoto důvodu jsou tedy pro nás prvořadější. Na prozkoušení vašich schopností jsou zde samozřejmě cvičné mise a také tanková střelnice, která prověří především vaše schopnosti po stránce "střelecké". Ano, jak jste možná vytušili, vaším úkolem bude zničit pohybující se nepřátele.

 

Tanky, umělá inteligence a systém poškození

Jak jsem již v minulém odstavci letmo zmínil, ovládat budete moci celkem dva tanky. Není to nikterak závratný počet, což sám uznávám, přesto jen ztěží s tímto faktem sami něco uděláte. I z faktu, že se jedná o americký M1A1 a německý Leopard 2A4 lze usuzovat, jaké strany konfliktu se nám zde střetnou tentokráte. Jisti si můžete být také tím, že rozdíl mezi technikou jedné či druhé strany není nikterak malý!

Potěšila mě především reakce mých protivníků - nepatřím sice mezi odborníky na téma zvané válka, přesto zůstává holým faktem, že utkat se s jakýmkoliv soupeřem na bitevním poli je tvrdší oříšek, než rozstřílet úchyláky z Maxe Payna či zabít hnusnou příšeru v Morrowindu. Základ vašeho snažení by však měl být vcelku jednoduchý - neustále se pohybovat. Tank stojící na jednom, ne příliš dobře krytém, místě, je snadným terčem pro jakéhokoliv nepřítele.

Ale zpět k vlastnostem vašich soků. Ti zmiňované pravidlo dodržují bez výjimek a tak se z celé "vážné bojové akce" v některých momentech stává hra na kočku s myší, zvláště v případě, pokud máte poškozeny některé z důležitých částí své mateřské "lodě".

Pochválit musím také další fakt - hra velmi přesně reaguje na místo zásahu vašeho mateřského tanku. Právě podle dopadu nepřátelské střely dojde k poškození přístrojů či, což může být obzvlášť velkým problémem, dojde k usmrcení člověka starajícího se o nabíjení děla. A beze zbraně v poli plném nepřátel, toužících po vaší smrti, to se dá nejlépe přirovnat k sebevraždě.

 

Zpracování, lokalizace a multiplayer

Odpudivá se vám na první pohled může zdát také grafika - není divu, již v době svého vydání rozhodně nepatřil prapůvodní Steel Beasts mezi špičku, v dnešní době je na tom hra po této stránce ještě hůře. Mnoho z vás tedy vcelku odradí právě grafické zpracování. I když se hra může pochlubit skvělou umělou inteligencí, velkou dávkou realismu, obyčejnému hráči nenabídne zhola nic.

Bylo by trestuhodné nezmínit se také o kvalitě lokalizace. Překlad textů je povětšinou přesný, občas najdete nějakou tu drobnost či menší nesrovnalost, kterou však osobně za nikterak významnou chybu nepovažuji. Trochu rozpačitě na mě působil dabing - v situaci, kdy vás nahání nepřátelé, váš život visí na vlásku, pak byste zřejmě použité reakce od svých spolubojovníků v tanku opravdu nečekali.

Na závěr mi nezbývá než se nezmínit o možnosti hrát hru po síti či přes Internet - jistě to ocení zejména velké fankluby tanků a všeho s nimi souvisejícího. A pokud vám to vše nestačí, pak vám dobu strávenou u hry jistě prodlouží také přiložený editor map.

Světlé stránky hry
  • Realismus (chování tanků)
  • Slušná umělá inteligence
  • Editor map
  • Lokalizace a cena
Temné stránky hry
  • Otřesná grafika
  • Pouze dva tanky (M1A1 a Leopard 2A4)
  • Pro obyčejné hráče nudné a nezajímavé

Nejlepší tankový simulátor?

I když hra Steel Beasts není v žádném případě určena širší hráčské veřejnosti (rád bych znovu a pro jistotu ještě jednou zdůraznil, že NENÍ určena každému), patří mezi špičku ve svém žánru realistických tankových simulátorů. Jen ztěží najdete opravdu lepší tankový simulátor, zejména co se týče realističnosti, navíc plně počeštěný a za přijatelnou cenu, jakou bezpochyby částka 499 korun českých je. Patříte-li tedy mezi fanoušky moderních bojů a zejména tanků, pak by vám tento kousek neměl ve sbírce chybět.

Grafika: 3/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 7/10

Jste milovníky realistických simulátorů, vojenských strojů a tanků? Pak je Steel Beasts tím pravým kouskem pro vás. Ostatní ať raději projdou kolem této hry bez povšimnutí - garanci pravdivosti těchto slov poskytnu každému, kdo není posednut amokem jménem "válka". A samozřejmě si nezapomeňte od celkového hodnocení odečíst pár tučných bodíků.

Celkové hodnocení: 6/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A