Recenze: Sublustrum – bláznivý výlet do Třpytosvěta

Zde se žádné meze nekladou. Vězte, Sublustrum je špinavý na kost a přitom krásný, šílený a zároveň úplně normální. Tohle bude zajímavá jízda.
Seznam kapitol
  1. Náhled do bláznovy mysli
  2. Hezky česky

Kde jsou ty časy, kdy žánr point-and-click adventur byl na výsluní. Pro fanouška znamenal začátek devadesátých let život v ráji, vždyť vznikly takové klasiky jako Legend of Kyrandia, Goblins, Full Throttle či The Secret of Monkey Island. Tím samozřejmě výčet her nekončí, seznam je daleko obsáhlejší, ovšem udělat kompletní výpis by bylo náročné, a zabral by nejspíš stejně místa jako plnohodnotná recenze. Ne, to není mým cílem, ale hodí se porovnat tehdejší dobu se současnou situací.

V dnešní době je totiž adventur jako šafránu a těch opravdu dobrých ještě méně. Co naplat, hráči prahnou po něčem jiném a „klikací ukecávačky“ jim moc nesedí. Naštěstí se občas najdou tací, kteří nejenže si takové hry zahrají i nyní, oni je dokonce vytvoří. Osobně jsem jeden z takých, co každý nový kousek přivítají s otevřenou náručí a jejich vývojáře oslavují do nebes... Pokud se jim jejich výtvor povede samozřejmě.

Už při prvních obrázcích jsem si všiml unikátní výtvarné stránky

Na novou hru Sublustrum ruského studia Phantomery Interactive jsem byl velice zvědavý. Už při prvních obrázcích jsem si všiml unikátního vzhledu, což je jeden z nejdůležitějších aspektů tohoto žánru. Ať už se jedná o bláznivou komedii nebo temný horror, obecný koncept se nemění – chodíte s postavičkou, řešíte hádanky a sbíráte informace. To, na čem záleží nejvíce, jsou vaše pocity vyvolané světem, ve kterém se pohybujete a nakolik vás pohltí. Musíte splynout v jedno. Jakouže má Sublustrum atmosféru, o tom až později, můžu ale s klidem říci, že splynutí proběhlo na jedničku.

Nechápu to!

Nyní bych se rád věnoval příběhu, což ale nebude tak jednoduché, jako v jiných případech. Interpretovat děj hry pouhými slovy je dosti ošemetná záležitost, jelikož se hraje především na emoce a každý si uplynulé události pravděpodobně vysvětlí jinak. Nic není racionálně vysvětleno, nic není ničím podloženo. I tak se pokusím rozebrat alespoň začátek, který je asi nejvíce „normální“. Hlavním bodem dění je podivný projekt, jemuž jeden vědec zasvětil celý svůj život a který má údajně být převratem nesmírných rozměrů – zkrátka fyzika jako věda by šla do odpadkového koše.

sublustrum_01.jpgsublustrum_02.jpg

Věnovat se ale něčemu takovému má i své stinné stránky. Daný pán tráví veškerý volný čas u sebe doma, kde výzkum probíhá, a s okolním světem přijde do kontaktu maximálně tak skrze dopisy. Výjimkou je snad jen bratr, který se na něj občas přijde podívat. Jeho dostanete do spárů vy při poslední návštěvě, ovšem s lítostí se od domovnice dozvíte, že sourozenec náhle zemřel. Dostanete klíče od bytu a právě tady začíná vaše dobrodružství, lze-li to tak nazvat.

artwork.jpg

Příběh celkově je rozhodně originální, strádá ale pár věcí, které ze zážitku dělají to pravé ořechové. Předně, chyběla mi jakákoli motivace hrát dál (tedy kromě toho vidět více z podivných lokalit). Hned na začátku jsem byl přes nahrávku důrazně požádán, ať veškeré podklady z výzkumu zničím a nepokouším se pokračovat dále. Proč hra nutí pravý opak, mi je záhadou, možná ale kopíruje standardní chování člověka jako jedince. Zakázané ovoce nejvíce chutná. Každopádně, i když jsem se později dostal do Třpytosvěta, což je svět či dimenze existující vedle té naší, neměl jsem důvod proč pokračovat.

Příběh je rozhodně originální, strádá ale pár věcí, které ze zážitku dělají to pravé ořechové

Dále zde pak není nic, co by vás seznámilo s vaší postavou. Nevíte, jak vypadá, jaký má hlas, víte jen, že je něčí bratr a to je vše. Například v sérii Half-Life také ovládáte postavu, kterou za celou dobu neuslyšíte promluvit, jenže o ní a k ní alespoň mluví ostatní. Hráči se tak dostane pocit, že je právě on strůjce veškerého dění, ve hře Sublustrum se ale ničeho takového nedočkáte. Je fakt, že ve dvou případech k vám někdo hovořit bude, ale to stěží postačí k docílení stejné věci.

sublustrum_03.jpgsublustrum_04.jpg

Jak už jsem nastínil dříve, příběh je dosti složitý na pochopení. Vykládán je skrze bratrovy poznámky či různé knihy, které navíc musíte pročítat k nalezení řešení hádanek a tak postoupit dále. Odměnou vám budou světy plné bláznivých útvarů a principů – jak se lze ve hře dočíst, Třpytosvět existuje ve vlastním časoprostoru a řídí se vlastními fyzikálními zákony.

TIP: Pozorně si pročítejte veškeré poznámky, na které narazíte, často se v nich nalézá řešení daného problému.

Jako téměř každý konzumní člověk jsem se těšil na závěr, abych konečně zjistil vše o tomto prapodivném místě, musím ale s politováním sdělit, že jsem nakonec zůstal ještě více zmatený, než předtím. Rozhodně nečekejte nějaké rozuzlení, ba právě naopak. Jak se zdá, jeho tajemství mi nejspíš zůstanou navždy skryta.

Dostupné pro: PC
Žánr: Adventury | psychologická adventura
Výrobce: Phantomery Interactive | Webové stránky hry
  • Atmosféra
  • Výtvarná stránka
  • Zajímavé nápady
  • Obtížnost hádanek
  • Délka
  • Dabing

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A