Recenze: SWS: Road Trip - rozjeďte se na Wii

Venku máme bílo a člověku se posteskne po prkně. Ale ouha – při minulém „freeridu“ prasklo. Proto je zde Shaun White na Wii.

Do rukou se mi dostala tahle snowboardová arkáda a hned na začátku se musím přiznat, že na prkně jsem nikdy nestál, takže tahle recenze bude z pohledu sáňkaře. Každopádně při hraní téhle hry jsem si uvědomil, že bych své sáňky mohl vyměnit za něco modernějšího.

 

Shaun White, zlatý medailista na olympiádě v Turíně, mnohonásobný vítěz X Games, je v současnosti nejlepší snowboardista na světě. Rozhodl se po vzoru třeba Tony Hawka propůjčit své jméno videohře. Titul Shaun White Snowboarding tak vyšel na všech platformách, kromě DS (které tentokráte bohužel ostrouhalo) a Wii.

Ví Wii víc?

Pro Wii vyšla vlastní verze a je to jen dobře. Hra nese podtitul Road Trip, což nám napovídá, o co půjde. Na začátku si projedete pár cvičných kopců, a poté vám samotný Shaun zavolá a pozve vás na své exhibiční turné po světě. Vy se tak podíváte do různých koutů světa, od Japonska po Chile.

shaun_10.jpgshaun_11.jpg 

Čím se hra liší od verze na ostatní platformy? Je to především v ovládání. Pokud vlastníte balance board, tak si celou akci vychutnáte na 150 %. Tato tlaková „podložka“ vám umožní doposud nejvěrnější podání sjíždění kopce. Ovládání pomocí balance boardu je nádherně citlivé a pohyby na něm jsou podobné těm „venkovním“ - například při přenesení váhy na přední nohu zrychlíte a naopak.

Každopádně při hraní téhle hry jsem si uvědomil, že bych své sáňky mohl vyměnit za něco modernějšího

Zatáčení, rotace a salta praktikujete taktéž přenášením váhy na čtyřech snímacích plochách podložky. V ruce pak držíte wiimote, které vám umožní při skoku provádět všemožné triky, od jednoduché otočky s přidržením prkna až po trojitá salta. Pro ty, co nemají balance board je zde příjemná zpráva – hra se taktéž dobře ovládá i kombinací wiimotu a nunchaku. Zde to ale není tak intenzivní zážitek.

Při sjezdu máte několik úkolů, tím nejjednodušším je dojetí do cíle v určitém čase. Další, o dost složitější, je potřeba získat určitý počet bodů za triky, kdy skóre můžete sbírat za skoky nebo sjezdy zábradlí, kmenů, laviček a podobných nesmyslů připravených matkou přírodou. Ze začátku je tato část celkem jednoduchá, ovšem v pozdějších fázích hry, a to především na U-rampě, kde se jediné vykolejení z předem naplánované trasy stává osudným, přituhuje.

TIP: V pravém horním rohu je ukazatel, na kterém se vám zobrazuje násobení získaných bodů. Ten „nabíjíte“ úspěšnými triky. V pozdějších fázích hry se násobení stává jediným způsobem úspěšného dokončení levelu. Avšak pozor, triky musíte provádět v časovém rozmezí, které je znázorněno tamtéž, jinak začínáte opět od nuly.

Poslední formou úkolů je sbírání korunek a odpadků. Zde platí stejné pravidlo jako u získávání bodů - ze začátku se jedná o lehoučké úkoly, s postupem času se stává sběr naprosto iritujícím a mnohdy se vám povede až na desátý pokus. Pokud splníte určitý počet levelů, odemkne se vám možnost cestovat dále za Shaunem.

shaun_03.jpgshaun_04.jpg

Abysteměli úkoly jednodušší, máte na výběr postupně z několika postav - před jízdou si jednu z nich zvolíte jako jezdce a jinou jako kameramana. Každý člen vaší výpravy má jiné dovednosti – ten umí jezdit rychle, ta zase dobře skákat. Za navštívenou zemi vám přibude nový kolega, a nakonec se k celé vaší partě přidá i Shaun, což je ultimátní postava s nejlepšími jezdeckými vlastnostmi.

Písně k snowboarďáckému stylu sedí a vy máte co dělat, abyste se nepohupovali na balance boardu v kolenou

Občas ale nastane problém s vícečlennou partou – ta s vámi sjíždí sjezdovky a občas se někdo nešetrně připlete pod nohy. AI není optimální, ale rozhodně to není velký problém, protože parťáci nemají jakýkoliv vliv na vaše výsledné skóre.

Víc ví Wii

Pokud dojedete hru pro jednoho hráče, máte ještě možnost si zahrát ve více lidech. Bohužel multiplayer je podporován nejvýše ve čtyřech na jedné konzoli. Použít můžete kombinace balance board a až tři klasické ovladače nebo jen kombinaci typických ovladačů Wii (wiimote a nunchaku). Online hraní tedy opět chybí, jak už to u většiny Wii her bývá.

shaun_white_snowboarding_pd_art_03.jpg

Na ostatních platformách běží hry na Assassin‘s Creed enginu, Wii verze ale ne. Normálně je zvykem osekat zdrojáky z výkonných konzolí a našroubovat je na slabé Wii. Zde se ale vývojáři rozhodli udělat engine vlastní, komiksově stylizovaný s hezky designově zpracovaným prostředím. Hra tak běží svižně a vypadá naprosto úchvatně. Modely postav i okolí jsou hezky vymodelované a ostré. Efekty pádů a „zasněžení“ obrazovky jsou taktéž hodně povedené. Perfektní jsou také vtipná videa před každou lokací.

shaun_05.jpgshaun_06.jpg

Stejně dobře je na tom i hudební doprovod a ozvučením celé hry. O kvalitní soundtrack se postaraly hity formací jako Blue Oyster Cult nebo Audioslave. Písně k snowboarďáckému stylu sedí a vy máte co dělat, abyste se nepohupovali na balance boardu v kolenou. Zvukové efekty snad vývojáři nahrávali přímo na sjezdovce, protože jsou k nerozeznání od skutečnosti. Reproduktor na wiimotu také nebyl ušetřen a ozývají se z něj zvuky při dokončení triku.

TIP: Stisknutím tlačítka 1 měníte písně povedeného soundtracku.

Je dobré, že se Ubisoft nenechal unést vlnou levných Wii titulů, které vypadají otřesně. Nasadil laťku a ukázal, že i 3rd party hry se dají udělat pořádně a mohou vypadat dobře. Před vámi tedy stojí hra přímo vyvíjená pro Wii, která přináší naprosto úchvatné ovládání za podpory balance boardu. Nebojím se ani říci, že patří k jedněm z nejlépe vypadajících kousků na Wii.

shaun_07.jpgshaun_08.jpg

Majitelé Wii se musí modlit za další takovéto tituly. Videoherní snowboarding pro mě nebyl nikdy tak zábavný, a i když vím, že se jedná o arkádu, tak si asi tuhle zimu konečně prkno pořídím a pojedu se na svahy vyřádit.

Dostupné pro: Wii
Žánr: Sportovní | simulátor snowboardingu
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
  • Ovládání
  • Technické zpracování
  • Soundtrack
  • Celkově dobrý pocit z jízdy
  • Časem obtížnost, především při ovládání balance boardem
  • Tupí kamarádi, kteří se občas připletou pod nohy
Související články
  1. Recenze: Shaun White Snowboarding – skoro to vyšlo
  2. Shaun White Snowboarding míří na Wii
  3. Dojmy: Shaun White Snowboarding – já chci zimu!

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A
Nové obrázky ze závodů F1 2018 vás vezmou do víru dění

Nové obrázky ze závodů F1 2018 vás vez…

Další závody formulí od Codemasters se blíží a tvůrci nám uvolnili čerstvou várku obrázků.

3.  7.  2018 |