Recenze: SWS: Road Trip - rozjeďte se na Wii

Venku máme bílo a člověku se posteskne po prkně. Ale ouha – při minulém „freeridu“ prasklo. Proto je zde Shaun White na Wii.

Do rukou se mi dostala tahle snowboardová arkáda a hned na začátku se musím přiznat, že na prkně jsem nikdy nestál, takže tahle recenze bude z pohledu sáňkaře. Každopádně při hraní téhle hry jsem si uvědomil, že bych své sáňky mohl vyměnit za něco modernějšího.

 

Shaun White, zlatý medailista na olympiádě v Turíně, mnohonásobný vítěz X Games, je v současnosti nejlepší snowboardista na světě. Rozhodl se po vzoru třeba Tony Hawka propůjčit své jméno videohře. Titul Shaun White Snowboarding tak vyšel na všech platformách, kromě DS (které tentokráte bohužel ostrouhalo) a Wii.

Ví Wii víc?

Pro Wii vyšla vlastní verze a je to jen dobře. Hra nese podtitul Road Trip, což nám napovídá, o co půjde. Na začátku si projedete pár cvičných kopců, a poté vám samotný Shaun zavolá a pozve vás na své exhibiční turné po světě. Vy se tak podíváte do různých koutů světa, od Japonska po Chile.

shaun_10.jpgshaun_11.jpg 

Čím se hra liší od verze na ostatní platformy? Je to především v ovládání. Pokud vlastníte balance board, tak si celou akci vychutnáte na 150 %. Tato tlaková „podložka“ vám umožní doposud nejvěrnější podání sjíždění kopce. Ovládání pomocí balance boardu je nádherně citlivé a pohyby na něm jsou podobné těm „venkovním“ - například při přenesení váhy na přední nohu zrychlíte a naopak.

Každopádně při hraní téhle hry jsem si uvědomil, že bych své sáňky mohl vyměnit za něco modernějšího

Zatáčení, rotace a salta praktikujete taktéž přenášením váhy na čtyřech snímacích plochách podložky. V ruce pak držíte wiimote, které vám umožní při skoku provádět všemožné triky, od jednoduché otočky s přidržením prkna až po trojitá salta. Pro ty, co nemají balance board je zde příjemná zpráva – hra se taktéž dobře ovládá i kombinací wiimotu a nunchaku. Zde to ale není tak intenzivní zážitek.

Při sjezdu máte několik úkolů, tím nejjednodušším je dojetí do cíle v určitém čase. Další, o dost složitější, je potřeba získat určitý počet bodů za triky, kdy skóre můžete sbírat za skoky nebo sjezdy zábradlí, kmenů, laviček a podobných nesmyslů připravených matkou přírodou. Ze začátku je tato část celkem jednoduchá, ovšem v pozdějších fázích hry, a to především na U-rampě, kde se jediné vykolejení z předem naplánované trasy stává osudným, přituhuje.

TIP: V pravém horním rohu je ukazatel, na kterém se vám zobrazuje násobení získaných bodů. Ten „nabíjíte“ úspěšnými triky. V pozdějších fázích hry se násobení stává jediným způsobem úspěšného dokončení levelu. Avšak pozor, triky musíte provádět v časovém rozmezí, které je znázorněno tamtéž, jinak začínáte opět od nuly.

Poslední formou úkolů je sbírání korunek a odpadků. Zde platí stejné pravidlo jako u získávání bodů - ze začátku se jedná o lehoučké úkoly, s postupem času se stává sběr naprosto iritujícím a mnohdy se vám povede až na desátý pokus. Pokud splníte určitý počet levelů, odemkne se vám možnost cestovat dále za Shaunem.

shaun_03.jpgshaun_04.jpg

Abysteměli úkoly jednodušší, máte na výběr postupně z několika postav - před jízdou si jednu z nich zvolíte jako jezdce a jinou jako kameramana. Každý člen vaší výpravy má jiné dovednosti – ten umí jezdit rychle, ta zase dobře skákat. Za navštívenou zemi vám přibude nový kolega, a nakonec se k celé vaší partě přidá i Shaun, což je ultimátní postava s nejlepšími jezdeckými vlastnostmi.

Písně k snowboarďáckému stylu sedí a vy máte co dělat, abyste se nepohupovali na balance boardu v kolenou

Občas ale nastane problém s vícečlennou partou – ta s vámi sjíždí sjezdovky a občas se někdo nešetrně připlete pod nohy. AI není optimální, ale rozhodně to není velký problém, protože parťáci nemají jakýkoliv vliv na vaše výsledné skóre.

Víc ví Wii

Pokud dojedete hru pro jednoho hráče, máte ještě možnost si zahrát ve více lidech. Bohužel multiplayer je podporován nejvýše ve čtyřech na jedné konzoli. Použít můžete kombinace balance board a až tři klasické ovladače nebo jen kombinaci typických ovladačů Wii (wiimote a nunchaku). Online hraní tedy opět chybí, jak už to u většiny Wii her bývá.

shaun_white_snowboarding_pd_art_03.jpg

Na ostatních platformách běží hry na Assassin‘s Creed enginu, Wii verze ale ne. Normálně je zvykem osekat zdrojáky z výkonných konzolí a našroubovat je na slabé Wii. Zde se ale vývojáři rozhodli udělat engine vlastní, komiksově stylizovaný s hezky designově zpracovaným prostředím. Hra tak běží svižně a vypadá naprosto úchvatně. Modely postav i okolí jsou hezky vymodelované a ostré. Efekty pádů a „zasněžení“ obrazovky jsou taktéž hodně povedené. Perfektní jsou také vtipná videa před každou lokací.

shaun_05.jpgshaun_06.jpg

Stejně dobře je na tom i hudební doprovod a ozvučením celé hry. O kvalitní soundtrack se postaraly hity formací jako Blue Oyster Cult nebo Audioslave. Písně k snowboarďáckému stylu sedí a vy máte co dělat, abyste se nepohupovali na balance boardu v kolenou. Zvukové efekty snad vývojáři nahrávali přímo na sjezdovce, protože jsou k nerozeznání od skutečnosti. Reproduktor na wiimotu také nebyl ušetřen a ozývají se z něj zvuky při dokončení triku.

TIP: Stisknutím tlačítka 1 měníte písně povedeného soundtracku.

Je dobré, že se Ubisoft nenechal unést vlnou levných Wii titulů, které vypadají otřesně. Nasadil laťku a ukázal, že i 3rd party hry se dají udělat pořádně a mohou vypadat dobře. Před vámi tedy stojí hra přímo vyvíjená pro Wii, která přináší naprosto úchvatné ovládání za podpory balance boardu. Nebojím se ani říci, že patří k jedněm z nejlépe vypadajících kousků na Wii.

shaun_07.jpgshaun_08.jpg

Majitelé Wii se musí modlit za další takovéto tituly. Videoherní snowboarding pro mě nebyl nikdy tak zábavný, a i když vím, že se jedná o arkádu, tak si asi tuhle zimu konečně prkno pořídím a pojedu se na svahy vyřádit.

Dostupné pro: Wii
Žánr: Sportovní | simulátor snowboardingu
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
  • Ovládání
  • Technické zpracování
  • Soundtrack
  • Celkově dobrý pocit z jízdy
  • Časem obtížnost, především při ovládání balance boardem
  • Tupí kamarádi, kteří se občas připletou pod nohy
Související články
  1. Recenze: Shaun White Snowboarding – skoro to vyšlo
  2. Shaun White Snowboarding míří na Wii
  3. Dojmy: Shaun White Snowboarding – já chci zimu!

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |