Recenze: The Abbey - Klášterní záhada

Kam až se může dostat lidská zloba a chamtivost? V téhle hře se přesvědčíte, že zlo nemá žádné zábrany a najde se i tam, kde by jej nikdo nečekal.
Seznam kapitol
  1. Kam nemůže ďábel, dosadí blázna
  2. Hra, nebo celovečerní film?

I naše planeta zažívala časy, kdy se odpadky vyhazovaly oknem. Hlavy se sekaly na postrach vzbouřencům a lidská svoboda končila tam, kde začínalo bohatství šlechticů. Násilí a zloba zkrátka zamořily vzduch a nebylo takřka míst, kde na ně člověk nenarazil. Jak nám ovšem pověstný Leonardo de Toledo, někdejší rádce samotného krále, ukáže, nezastaví je ani zdi tak posvátného místa, jako je klášter.

 

Jestliže čekáte další detektivku po vzoru Sherlocka Holmese, zabloudili jste na špatnou adresu. To by pan Watson musel být o pár desítek let mladší a žít o několik století dříve. Tento příběh vypráví život hrdiny zcela odlišného. Protentokrát pochází z pera Umberta Eca, jehož dílem Jméno Růže se nechali autoři inspirovat.

Nezabiješ? Ale kdeže…

Leonardo se s jeho trnem v patě, ustrašeným novicem jménem Bruno, vydává do španělského kláštera Nuestra Señora de la Natividad, kde jak doufá, se svého trnu konečně zbaví. Jinými slovy zde tenhle hloupý koktavý mladík stráví další etapu svého života v touze za poznáním. Potíže však začnou ještě mnohem dříve, než by kdo čekal a onen pověstný trn se tak zarazí ještě mnohem hlouběji. Leonarda se totiž jistý neznámý zakrslík pokusí zabít, leč neúspěšně.

the abbey 17.jpgJméno růže je ďábel

Kniha s názvem Jméno Růže od italského filosofa a spisovatele Umberta Eca poprvé vyšla roku 1980. Jedná se o typické dílo postmodernismu. Pod tímhle strašným pojmem se skrývá záměr nevykládat děj zcela jasně tak, aby si závěr mohl každý čtenář vyvodit podle sebe. Dostala se také na filmové plátno roku 1986 ve stejnojmenném filmu. Knižní předloha krom detektivního námětu sklouzává také do vod filozofie, ovšem vývojáři se v The Abbey zaměřili především na detektivní část a pro tyto potřeby příběh také upravili. Pokud jste přišli s knihou do styku, nemusíte se bát, že by vám byl děj již dávno odhalen. Autoři také neopomněli svůj původ, a pakliže vám Leonardovo příjmení Toledo něco připomíná, nejste daleko od pravdy. Toledo je totiž městečko ve Španělsku, odkud vývojáři pocházejí.

Jak se ale záhy přesvědčíte, vražda v okolí tohoto kláštera není ničím neobvyklým. Ihned po otevření hlavní brány totiž vysvitne na povrch další nemilá událost. Někdejší vrátný zemřel, a to za vskutku zvláštních okolností.

the abbey 01.JPGthe abbey 02.JPG
 

Leonardo si pro svou moudrost získal přízeň mnohých lidí, a tak místní opat neváhá ani chvíli vaší náhlé přítomnosti využít. Je tedy právě na vás, celou záležitost prošetřit.

Při rozhovorech nikdy nezažijete pocit stereotypu, či nudy

Smrt vrátného ovšem není tou poslední a celá situace se brzy pěkně zašmodrchá. Víc už vám neprozradím, příběh je tou největší výsadou adventur a v této hře jsou jeho kvality nadmíru fascinující.

Mistři charakteru

Děj však není jedinou světlou stránkou této detektivky. Prakticky neustále se budete kochat nejen skvělou mimikou, ale především také pestrými charaktery. Každá postava má propracovaný profil chování, jako by se autoři chystali psát vlastní knihu.

the abbey 10.JPG

Rozhovory s ostatními mnichy vždy jasně odráží jejich charakter. Jste-li trochu důvtipní, mezi odpověďmi se dá snadno vyčíst, zda má někdo čisté svědomí, či jestli má s celou situací vůbec něco společného. Čím více s nimi budete mluvit, tím blíže vám budou a dají to také jasně najevo.

TIP: Nevíte-li si rady, obraťte se na Bruna. Netoulá se za vámi jen tak a mnohdy jeho pomoc s radostí uvítáte.

the abbey 03.JPGthe abbey 04.JPG

Je navíc nesmírně zábavné pozorovat vztahy mezi obyvateli kláštera a přitom sám být jejich součástí. Každá postava ve hře je něčím zvláštní a zajímavá. Tuctovost je jim zkrátka cizí. Při rozhovorech tak nikdy nezažijete pocit stereotypu, či nudy.

Leonardo, ó Leonardo!

Navzdory tomu, jak vážně se hra tváří, dostanete čas od času odlehčit i své bránici. Malý nemotora Bruno vás totiž díky své hlouposti bude prakticky neustále zásobovat nesmyslnými myšlenkami a sarkastický způsob, jakým jej Leonardo poučí, je vždy nesmírně zábavný. Ať už se ovšem náš detektiv tváří jak chce, na Brunovi mu opravdu záleží.

the abbey 05.JPGthe abbey 06.JPG

Leonardo sám je velmi zvláštní osobnost. I přes svou víru se na svět dívá neskutečně realistickým pohledem. Řídí se myšlenkou menšího zla s cílem většího dobra a nepříčí se mu tak ani krást, či lhát. Na druhou stranu je díky své prozíravosti a důvtipu nesmírně rozumný. Chápe zkrátka svět takový, jaký doopravdy je a když jde do tuhého, spíše spoléhá na svůj mozek a schopnosti než na všemocného boha v nebesích.

Dostupné pro: PC
Žánr: Adventury | 2D adventura
Výrobce: Alcachofa Soft | Webové stránky hry
  • Kvalitní příběh
  • Pestré charaktery
  • Úžasná scenérie
  • Kamera se občas zasekává
  • Krátká herní doba
  • Malý počet a náročnost rébusů

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

dnes | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |