Recenze: The Abbey - Klášterní záhada

vytisknout velikost písma
Kam až se může dostat lidská zloba a chamtivost? V téhle hře se přesvědčíte, že zlo nemá žádné zábrany a najde se i tam, kde by jej nikdo nečekal.
Seznam kapitol
  1. Kam nemůže ďábel, dosadí blázna
  2. Hra, nebo celovečerní film?

I naše planeta zažívala časy, kdy se odpadky vyhazovaly oknem. Hlavy se sekaly na postrach vzbouřencům a lidská svoboda končila tam, kde začínalo bohatství šlechticů. Násilí a zloba zkrátka zamořily vzduch a nebylo takřka míst, kde na ně člověk nenarazil. Jak nám ovšem pověstný Leonardo de Toledo, někdejší rádce samotného krále, ukáže, nezastaví je ani zdi tak posvátného místa, jako je klášter.

 

Jestliže čekáte další detektivku po vzoru Sherlocka Holmese, zabloudili jste na špatnou adresu. To by pan Watson musel být o pár desítek let mladší a žít o několik století dříve. Tento příběh vypráví život hrdiny zcela odlišného. Protentokrát pochází z pera Umberta Eca, jehož dílem Jméno Růže se nechali autoři inspirovat.

Nezabiješ? Ale kdeže…

Leonardo se s jeho trnem v patě, ustrašeným novicem jménem Bruno, vydává do španělského kláštera Nuestra Señora de la Natividad, kde jak doufá, se svého trnu konečně zbaví. Jinými slovy zde tenhle hloupý koktavý mladík stráví další etapu svého života v touze za poznáním. Potíže však začnou ještě mnohem dříve, než by kdo čekal a onen pověstný trn se tak zarazí ještě mnohem hlouběji. Leonarda se totiž jistý neznámý zakrslík pokusí zabít, leč neúspěšně.

the abbey 17.jpgJméno růže je ďábel

Kniha s názvem Jméno Růže od italského filosofa a spisovatele Umberta Eca poprvé vyšla roku 1980. Jedná se o typické dílo postmodernismu. Pod tímhle strašným pojmem se skrývá záměr nevykládat děj zcela jasně tak, aby si závěr mohl každý čtenář vyvodit podle sebe. Dostala se také na filmové plátno roku 1986 ve stejnojmenném filmu. Knižní předloha krom detektivního námětu sklouzává také do vod filozofie, ovšem vývojáři se v The Abbey zaměřili především na detektivní část a pro tyto potřeby příběh také upravili. Pokud jste přišli s knihou do styku, nemusíte se bát, že by vám byl děj již dávno odhalen. Autoři také neopomněli svůj původ, a pakliže vám Leonardovo příjmení Toledo něco připomíná, nejste daleko od pravdy. Toledo je totiž městečko ve Španělsku, odkud vývojáři pocházejí.

Jak se ale záhy přesvědčíte, vražda v okolí tohoto kláštera není ničím neobvyklým. Ihned po otevření hlavní brány totiž vysvitne na povrch další nemilá událost. Někdejší vrátný zemřel, a to za vskutku zvláštních okolností.

the abbey 01.JPGthe abbey 02.JPG
 

Leonardo si pro svou moudrost získal přízeň mnohých lidí, a tak místní opat neváhá ani chvíli vaší náhlé přítomnosti využít. Je tedy právě na vás, celou záležitost prošetřit.

Při rozhovorech nikdy nezažijete pocit stereotypu, či nudy

Smrt vrátného ovšem není tou poslední a celá situace se brzy pěkně zašmodrchá. Víc už vám neprozradím, příběh je tou největší výsadou adventur a v této hře jsou jeho kvality nadmíru fascinující.

Mistři charakteru

Děj však není jedinou světlou stránkou této detektivky. Prakticky neustále se budete kochat nejen skvělou mimikou, ale především také pestrými charaktery. Každá postava má propracovaný profil chování, jako by se autoři chystali psát vlastní knihu.

the abbey 10.JPG

Rozhovory s ostatními mnichy vždy jasně odráží jejich charakter. Jste-li trochu důvtipní, mezi odpověďmi se dá snadno vyčíst, zda má někdo čisté svědomí, či jestli má s celou situací vůbec něco společného. Čím více s nimi budete mluvit, tím blíže vám budou a dají to také jasně najevo.

TIP: Nevíte-li si rady, obraťte se na Bruna. Netoulá se za vámi jen tak a mnohdy jeho pomoc s radostí uvítáte.

the abbey 03.JPGthe abbey 04.JPG

Je navíc nesmírně zábavné pozorovat vztahy mezi obyvateli kláštera a přitom sám být jejich součástí. Každá postava ve hře je něčím zvláštní a zajímavá. Tuctovost je jim zkrátka cizí. Při rozhovorech tak nikdy nezažijete pocit stereotypu, či nudy.

Leonardo, ó Leonardo!

Navzdory tomu, jak vážně se hra tváří, dostanete čas od času odlehčit i své bránici. Malý nemotora Bruno vás totiž díky své hlouposti bude prakticky neustále zásobovat nesmyslnými myšlenkami a sarkastický způsob, jakým jej Leonardo poučí, je vždy nesmírně zábavný. Ať už se ovšem náš detektiv tváří jak chce, na Brunovi mu opravdu záleží.

the abbey 05.JPGthe abbey 06.JPG

Leonardo sám je velmi zvláštní osobnost. I přes svou víru se na svět dívá neskutečně realistickým pohledem. Řídí se myšlenkou menšího zla s cílem většího dobra a nepříčí se mu tak ani krást, či lhát. Na druhou stranu je díky své prozíravosti a důvtipu nesmírně rozumný. Chápe zkrátka svět takový, jaký doopravdy je a když jde do tuhého, spíše spoléhá na svůj mozek a schopnosti než na všemocného boha v nebesích.

Dostupné pro: PC
Žánr: Adventury | 2D adventura
Výrobce: Alcachofa Soft | Webové stránky hry
  • Kvalitní příběh
  • Pestré charaktery
  • Úžasná scenérie
  • Kamera se občas zasekává
  • Krátká herní doba
  • Malý počet a náročnost rébusů

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

22.  8.  2017 | | 5 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A